Προς το περιεχόμενο

Win dualboot με linux


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα μαγκες..εγκατεστησα πριν τα 7 starter (τα θελω μονο για κανενα παιχνιδι γιαυτο)..και τα εβαλα σε 50gb..ο σκληρος ειναι 500αρης..τα αλλα 450 ειναι ελευθερα..θελω να τα εχω με linux...πρεπει να δημιουργησω διαμερισμα μεσα απτα windows και να κανω εγκατασταση εκει μεσα..η να βαλω κανονικα το cd και να το δημιουργησω απο εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μαγκες..εγκατεστησα πριν τα 7 starter (τα θελω μονο για κανενα παιχνιδι γιαυτο)..και τα εβαλα σε 50gb..ο σκληρος ειναι 500αρης..τα αλλα 450 ειναι ελευθερα..θελω να τα εχω με linux...πρεπει να δημιουργησω διαμερισμα μεσα απτα windows και να κανω εγκατασταση εκει μεσα..η να βαλω κανονικα το cd και να το δημιουργησω απο εκει?

βαλε το ubuntu cdακι μεσα και κατα την εκκινηση θα σου τα κανει ολα μονο μεχρι που θα φτασεις στο σημειο της εγκαταστασης οπου και θα χρειαστει να επιλεξεις το πως θες να ειναι τα διαμερισματα του δισκου σου. απλο ειναι πολυ θα δεις. rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα κανονικα το cd...μου εχει επιλογες...μια που λεει να κανω εγκατασταση μαζι με τα windows και μι που λεει "αλλο" και μου βγαζει τα διαμερισματα..να πατησω εκει που λεει αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα κανονικα το cd...μου εχει επιλογες...μια που λεει να κανω εγκατασταση μαζι με τα windows και μι που λεει "αλλο" και μου βγαζει τα διαμερισματα..να πατησω εκει που λεει αλλο?

Ξεκίνα με το cd μέσα,όχι μέσα από τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό.

αν σε παρόμοια φάση εγκαταστήσω σε ένα καθαρό δίσκο πρώτα Linux (mint) και μετά τα win7, υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί πρόβλημα;

κάτι είχα κάνει μια φορά και τελικά μπούταρε μόνο το ένα λειτουργικό.

δε θυμάμαι με ποια σειρά πρέπει να γίνει η εγκατάσταση. Ή δεν παίζει ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαλεις πρωτα το λινουξ και μετα τα windows, πολυ απλα παει και καθεται στον mbr του σκληρου ο bootloader των windows που δεν καταλαβαινει την υπαρξη του λινους, αρα βλεπει ενα λειτουργικο, αρα εκκινει σε αυτο > στα windows.

Αν εισαι γνωστης, κανεις εγκατασταση οποιο θες πρωτο και μετα απλα επαναφερεις τον bootloader του λινουξ.

Αν δεν ξερεις, βαζεις πρωτα τα windows και μετα το λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim αγορινα να σε ρωτησω..θελω να βγαλω αυτον τον player που εχει για default..δεν μου αρεσει για κανεναν λογο..πως μπορω να τον απεγκαταστησω? και οταν τον βγαλω ποιον player πιστευεις ειναι ο καλυτερος να βαλω? πηγα στο synaptic packager αλλα δεν εχω ιδεα ποιο πρεπει να βγαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KoKoPsOpSaRoS ποιά διανομή και ποιά έκδοση της έβαλες;

 

επίσης, σε ποιόν player αναφέρεσαι; banshee; totem;

 

edit ---sorry που πετάχτηκα, αλλά να τον παραπέμψουμε και στο αντίστοιχο documentation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα μια παραλλαγη του ubuntu..zorin os..ακουγεται γελιο αλλα με βολεψε απιστευτα..και ειναι η μοναδικη διανομη απο αυτες που εβαλα που δεν εχει προβλημα με τον flash player..στον totem αναφερομαι παιδια..και ο vlc καλος ειναι..απλως θελω να βγαλω εντελως απτο συστημα το banshee και το totem...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειναι η μοναδικη διανομη απο αυτες που εβαλα που δεν εχει προβλημα με τον flash player

 

Tι σχεση εχει η εκαστοτε διανομη με τον κλειστο flash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...