Προς το περιεχόμενο

Σε εξέλιξη η πτώση των τιμών των σκληρών δίσκων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά αν έχετε κάποιο νέο για καλύτερες τιμές Πάνο σε σκληρούς δίσκους θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε και εμένα γιατί δεν μπορούμε να βρούμε οικονομικούς δίσκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε ενα google search τους δισκους που εχει το αρχικο ποστ στο διαγραμμα + τα reviews στις ημερομηνιες του διαγραμματος ανα δισκο και θα δειτε οτι ειναι μουφα ολα οσα λεει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν έχετε κάποιο νέο για καλύτερες τιμές Πάνο σε σκληρούς δίσκους θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε και εμένα γιατί δεν μπορούμε να βρούμε οικονομικούς δίσκους

 

δυστυχως για ενα χρονο οι τιμες των δισκων θα ειναι κλειδωμενες στις σημερινες.

 

Παντως ειναι μια καλη ευκαιρεια να αρχισουν να πεφτουν οι τιμες στα bluray δισκακια.

Ιδεα μου ειναι η η αναπτυξη στην τεχνολογια μεσων οπτικης εγγραφης εχει μεινει στασιμη εδω και μια δεκαετια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως για ενα χρονο οι τιμες των δισκων θα ειναι κλειδωμενες στις σημερινες.

 

Παντως ειναι μια καλη ευκαιρεια να αρχισουν να πεφτουν οι τιμες στα bluray δισκακια.

Ιδεα μου ειναι η η αναπτυξη στην τεχνολογια μεσων οπτικης εγγραφης εχει μεινει στασιμη εδω και μια δεκαετια;

το πάς αλλού, το θέμα ειναι το οτι αυτό που ζούμε σήμερα με τους δίσκους είναι μια καλοστημένη επιχείρηση... αρκεί κάποιος να κοιτάξει το wikipedia και να δει τι αγορές έχουν γινει σε εταιρίες και απο ποιούς (seagate και WD).. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_defunct_hard_disk_manufacturers

 

εν το μεταξύ η WD λέει οτι ακόμα και μέσα στον μάρτιο η παραγωγή της θα είναι μειωμένη ενώ στο site τους γράφουν το εξής:

 

The company's other Thailand hard drive facilities at Navanakorn remain under approximately two feet of water. The industrial estate is expected to be pumped dry within ten days at which point the work of decontamination and refurbishment will commence.

 

λολ δηλαδή δεν φτάνει που τους πληρώνουμε πανάκριβα θα μας στείλουν και δίσκους βουτηγμένους στο νερό... + οτι πρέπει να πληρώσει και 520 εκατομύρια δολάρια στην Seagate για κατασκοπία... πώς να μην την ψωνίσει ο τύπος εκεί στην Seagate και να κάνει οτι θέλει στην αγορά. Χ λοιπόν όλοι μαζί...... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δυστυχως για ενα χρονο οι τιμες των δισκων θα ειναι κλειδωμενες στις σημερινες.

 

από ότι διαβάζω δυστυχώς όχι...

 

http://www.techpowerup.com/161140/HDD-Volumes-To-Restore-80-in-Q1-2012.html

 

In what could alleviate high prices of hard disk drives (HDDs) after the devastating flood in Thailand that affected HDD foundries, industry sources predict that the reconstruction efforts of these foundries, led by Western Digital, will pay off to a large extant. In Q1 2012 alone, global volumes of HDDs are expected to restore to 80% of what they were before the floods. The global production of HDDs will increase to 140-145 million units.

 

HDD vendors across the board have exhausted their inventories in Dec-Jan when they supply PC/notebook ODMs their inventories of HDDs, but they haven't hiked quotes due to the off-season that followed. However, the flood situation isn't the only factor that will affect HDD prices. With increase in prices of raw materials, components, and labour-costs, HDD prices are expected to go up 30-40%.

 

εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έναν εξωτερικό 2Τ που ήθελα να αγοράσω απ' το Πλαίσιο, τον είχε 169 ευρώ :shifty:

Πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος ε; Δηλαδή μετά πόσο θα τον πάνε;

250; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έναν εξωτερικό 2Τ που ήθελα να αγοράσω απ' το Πλαίσιο, τον είχε 169 ευρώ :shifty:

Πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος ε; Δηλαδή μετά πόσο θα τον πάνε;

250; :confused:

 

Ρε όσο βλέπω αυτή την τιμή τρελαίνομαι (Να υποθέσω οτι λές για τον κλασικό τον seagate)...

Είχα τσιμπήσει τον ίδιο (usb 2.0 βέβαια, λίγο το κακό) στα 75 ευρώ απο τι εκπτώσεις πρίν τις πλημμύρες τα τσουνάμια και όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως λέω για τον Seagate Expansion 2T usb 2.0

Και εγώ πριν τους πλήξει η απατεωνιά (sorry τα ακραία φυσικά φαινόμενα στην ΝΑ Ασία ήθελα να πω), τον είχα αγοράσει γύρω στα 75 ευρώ :shifty:

Μιλάμε για υπερδιπλασιασμό της τιμής μέσα σε μια νύχτα.

Με τέτοιες τιμές εν μέσω κρίσης περιμένουν να κάνουν μια αρπαχτή ακόμα.

Δεν βάζουν μυαλό οι έλληνες έμποροι.

Μου αρέσει που κλαίγονται κιόλας γιατί λέει, έχει πέσει ο τζίρος τους :shifty:

Σώπα, δεν το πιστεύω :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...