Προς το περιεχόμενο

Σε εξέλιξη η πτώση των τιμών των σκληρών δίσκων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω. Αλλα με καποια λογικη αυξηση τιμης. Αν δεν αγορασει ο κοσμος οι τιμες θα πεσουν ετσι κι αλλιως. Αυτο που δεν ξερω ειναι ποτε θα πεσουν πιο γρηγορα, αν αγορασει ο κοσμος ή οχι; Αν αγορασει και αυτος με τη μικρη αγοραστικη δυναμη ποιος ο λογος να πεσουν πιο γρηγορα; Σε γενικα πλαισια συμφωνω μαζι σου αλλα η αγορα ειναι κατι που δε μπορεις να προβλεψεις απολυτα γι αυτο πεφτουν και οι εταιρειες εξω αλλιως ολες θα ευημερουσαν. Δε διεκδικω το αλαθητο στην αποψη μου απλα κανω καποιες σκεψεις

 

 

 

Η ζητηση ειναι μεγαλη ετσι κι αλλιως, καποιοι μπορουν να δωσουν τα χρηματα αυτα και αγοραζουν. Οπως στη μαυρη αγορα δε μπορουν ολοι να τα δωσουν, καποιοι ομως θα βρεθουν

 

Υπάρχουν και οι OEM αγοραστές (SONY, HP, ACER κτλ) αυτοί θα παίξουν πολύ σημαντικό ρόλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την εντύπωση ότι τέτοιες εξωφρενικές τιμές σκότωσαν την ζήτηση.

Ποιος δίνει τόσα ευρώ (εκτός αν βρεθεί στην ανάγκη)

Εγώ θέλω να αγοράσω εδώ και καιρό αλλά όχι με τέτοιες τιμές.

Αυτό δε, ότι λόγω του φόβου της έλλειψης ανέβηκαν οι τιμές τα θεωρώ δικαιολογίες για κερδοσκοπία. Δεν μπορεί απ' την μια μέρα στην άλλη να υπερδιπλασιάζεις τις τιμές σου γιατί φοβάσαι μια πιθανή μελλοντική έλλειψη :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι τέτοιες εξωφρενικές τιμές σκότωσαν την ζήτηση.

Ποιος δίνει τόσα ευρώ (εκτός αν βρεθεί στην ανάγκη)

Εγώ θέλω να αγοράσω εδώ και καιρό αλλά όχι με τέτοιες τιμές.

Αυτό δε, ότι λόγω του φόβου της έλλειψης ανέβηκαν οι τιμές τα θεωρώ δικαιολογίες για κερδοσκοπία. Δεν μπορεί απ' την μια μέρα στην άλλη να υπερδιπλασιάζεις τις τιμές σου γιατί φοβάσαι μια πιθανή μελλοντική έλλειψη :shifty:

 

η αύξηση έγινε από τις εταιρείες για να προστατευθούν.

ας ελπίσουμε μόνο να κατεβάσουν τις τιμές το ίδιο γρήγορα με τότε που τις ανέβασαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά; Όλη η παραγωγή σκληρών δίσκων παγκοσμίως ήταν στην Ταϊλάνδη; Μας δουλεύουν ψιλό γαζί.

Άλλες εταιρείες παγκοσμίως να καλύψουν το κενό δεν υπάρχουν; Ελεύθερες αγορές και πράσινα άλογα. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλη η παγκόσμια παραγωγή σκληρών δίσκων μετακόμισε πλεον στην Ταϊλάνδη. :shifty:

Έχει ωραίο κλίμα, σταθερή πολιτική κατάσταση, παράδοση στις παραγωγές εξελιγμένων ηλεκτρονικών συστημάτων κλπ κλπ :confused:

Η Κίνα δεν έχει πλεον ούτε 1 εργοστάσιο, έτσι για δείγμα ρε παιδί μου. Όλοι οι κινέζοι πλεον βαράνε μύγες!

Η παγκόσμια εμπορική υπερδύναμη είναι πλεον η Ταϊλάνδη :shifty:

Μιλάμε για απίστευτο δούλεμα.

Ήθελα να ήξερα σε ποιους νομίζουν ότι απευθύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά; Όλη η παραγωγή σκληρών δίσκων παγκοσμίως ήταν στην Ταϊλάνδη; Μας δουλεύουν ψιλό γαζί.

Άλλες εταιρείες παγκοσμίως να καλύψουν το κενό δεν υπάρχουν; Ελεύθερες αγορές και πράσινα άλογα. :mad:

 

Ναι, όλη η παγκόσμια παραγωγή σκληρών δίσκων μετακόμισε πλεον στην Ταϊλάνδη. :shifty:

Έχει ωραίο κλίμα, σταθερή πολιτική κατάσταση, παράδοση στις παραγωγές εξελιγμένων ηλεκτρονικών συστημάτων κλπ κλπ :confused:

Η Κίνα δεν έχει πλεον ούτε 1 εργοστάσιο, έτσι για δείγμα ρε παιδί μου. Όλοι οι κινέζοι πλεον βαράνε μύγες!

Η παγκόσμια εμπορική υπερδύναμη είναι πλεον η Ταϊλάνδη :shifty:

Μιλάμε για απίστευτο δούλεμα.

Ήθελα να ήξερα σε ποιους νομίζουν ότι απευθύνονται.

 

 

Η κατασκευή σκληρών δίσκων δεν είναι καθετοποιημένη! Το μεγάλο πρόβλημα προκλήθηκε με τη ζημιά των εγκαταστάσεων της Nidec και άρα στις διαθέσιμες ποσότητες βηματικών κινητήρων, εξάρτημα κρίσιμο για τη λειτουργία ενός σκληρού δίσκου. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

 

Ανακάμπτει από τις πλημμύρες ο κυριότερος κατασκευαστής κινητήρων σκληρών δίσκων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη ξεχνάμε το σημαντικότερο... Στη Ταϊλάνδη ένας μέσος μηνιαίος μισθός είναι $375. Με τη αγορά ενός δίσκου πληρώνουμε πλέον σχεδόν μισό μηνιάτικο, δείτε το σαν ελεημοσύνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην τα εμπιστευτείς, όταν θα επιστρέψεις σε αυτά σε 5 χρόνια και δε θα διαβάζεται κανένα θα με θυμηθείς.

Δεν ξέρω αν είμαι εγώ πολύ τυχερός, αλλά έχω γεμάτες με dvd movies 3 τσάντες μεταφοράς cd/dvd (χωρητικότητας 400 δίσκων έκαστη). Τα περιεχόμενα cd & dvd τα έχω γράψει από το 1995 μέχρι το 1998 και μέχρι στιγμής, όσα κι αν έχω δοκιμάσει - βλέπω δε, πολλές ταινίες σχεδόν καθημερινά - παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Ίσως να έχει να κάνει με την καλή ποιότητα των εγγράψιμων δίσκων, ίσως και με την ιδιαίτερη προσοχή από πλευράς μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα ότι πάνω στην αναμπουμπούλα πολλοί πουλανε μεταχειρισμένους δισκους σε τιμη σχεδον σαν καινουργιους. Οποτε προσοχη γιατι ο δισκος εχει κινητά μερη, μοτερ κλπ. Και μοιραία κάποτε τα παιζει. Οποτε δεν συμφερει να φορτωθει κανεις δισκους πενταετιας. Οπωσδηποτε κοιτατε τα SMART data με καποια δωρεαν εφαρμογη οπως π.χ. το Acronis Driv Monitor. Aπό εκει φαίνονται και οι ωρες λειτουργίας. Επισης δεν αγοραζουμε μτχ. δισκο με λιγοτερο από 100% ένδειξη Health.

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι πάνω στην αναμπουμπούλα πολλοί πουλανε μεταχειρισμένους δισκους σε τιμη σχεδον σαν καινουργιους. Οποτε προσοχη γιατι ο δισκος εχει κινητά μερη, μοτερ κλπ. Και μοιραία κάποτε τα παιζει. Οποτε δεν συμφερει να φορτωθει κανεις δισκους πενταετιας. Οπωσδηποτε κοιτατε τα SMART data με καποια δωρεαν εφαρμογη οπως π.χ. το Acronis Driv Monitor. Aπό εκει φαίνονται και οι ωρες λειτουργίας. Επισης δεν αγοραζουμε μτχ. δισκο με λιγοτερο από 100% ένδειξη Health.

 

Καλό θα είναι όποιος πουλάει δίσκο να βάζει και print screen τ' αποτελέσματα των προγραμμάτων. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...