Προς το περιεχόμενο

Σε εξέλιξη η πτώση των τιμών των σκληρών δίσκων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ ήθελα έναν σκληρό αλλά έτσι όπως είναι ακόμα οι τιμές, δεν το βλέπω..

υπομονή παιδιά.. μην αγοράζει κανείς ακόμα σκληρούς μπας και πέσουν οι τιμές μια ώρα αρχύτερα.. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω δε μπορώ να μην αγοράσω ,γιατι εχω κατεβάσει το αγλεορα ταινίες 9 GB η καθε μία και εχω μείνει με 50 GB μάλλον θα αγοράσω μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μέχρι να πέσουν οι τιμές να ξεσαβουριάσουμε όλοι μας τους δίσκους μας από τα άχρηστα δεδομένα όπως ταινίες που έχουμε δει, μουσική που δεν πρόκειται να ξανακούσουμε κτλ κτλ;;; Τουλάχιστον μέχρι να πέσουν οι τιμές!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελλάδα, αν μπορούσαν να κρατήσουν τις τιμές όπως είναι τώρα ακόμη και μετά την κρίση, μια χαρά θα τους καθόταν....

 

όσο για DVD/BR disks, είναι λύση ανάγκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά διστάζω να αγοράσω σκληρό δίσκο απο Amazon. Πριν απο καιρό είχα αγοράσει εναν Seagate Expansion 1,5T απο γνωστό πολυκατάστημα και βγήκε μάπα. Μετά έμαθα ότι γενικά όλη η συγκεκριμένη παρτίδα είχε πρόβλημα. Αν το είχα πάρει απ' το εξωτερικό θα έμπλεκα με επιστροφές και έναν σχετικά μεγάλο χρόνο αναμονής. Εδω μου τον άλλαξαν αμέσως.

Πάντως συμφωνώ ότι οι τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβές. Δεν τις βλέπω να πέφτουν εύκολα ακόμα και με πολύ μειωμένη ζήτηση.

Ποιος έχει τα διπλάσια+ χρήματα για την αγορά του ίδιου σκληρού;

Θα κάνω υπομονή λίγο ακόμα, αλλά αρχίζω και εγώ και ξεμένω απο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για πήγαινε κάνε rma τώρα δίσκο στα φοβερά ελληνικά καταστήματα και θα δεις τι θα τραβήξεις...

 

το rma του amazon είναι άλλου πλανήτη συγκριτικά με αυτό των δικών μας καταστημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

το rma του amazon είναι άλλου πλανήτη συγκριτικά με αυτό των δικών μας καταστημάτων

Γενικά το Amazon είναι από άλλο πλανήτη συγκριτικά με τα δικά μας καταστήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά το Amazon είναι από άλλο πλανήτη συγκριτικά με τα δικά μας καταστήματα...

 

ε ναι αν σκεφτείς ότι παρείγγειλα ένα τροφοδοτικό από amazon Σάββατο, έφυγε Δευτέρα πρωί και μου ήρθε Τρίτη μεσημέρι και σε άλλη παραγγελία από το Πλαίσιο πήρε πάλι τον ίδιο χρόνο, καταλαβαίνεις πόσο gtpk είμαστε... ("άμεσα διαθέσιμα" και τα 2 ofc)

 

δωρεάν μεταφορικά και τα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταβατικό στάδιο για τους σκληρούς , αν και αποδεικνύονται ακόμα πολύ σκληροί για να πεθάνουν, είναι σίγουρα το καλύτερο μέσο αποθήκευσης σε σχέση με τα dvd τα οποία πνέουν τα λοίσθια.

 

Οι ssd έχουν δρόμο ακόμα, για το ευρύ κοινό. Θυμάμαι που ετοιμαζόμουν να αγοράσω 1,5 τερα ,και έλεγα όχι ακόμη , η τιμή του ήταν γύρω στα 80 και κάτι €, και ξαφνικά όταν αποφάσισα να τον αγοράσω είδα την τιμή διπλάσια και είμαι στην αναμονή απο τότε.

 

Stand by λοιπόν για τις εξελίξεις στις τιμές, που ελπίζω να βρουν τον δρόμο τους ή τουλάχιστον κοντά στον δρόμο που τους ξέραμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να μειωθούν οι τιμές στους δίσκους για να πάρω νέο pc!

 

Θεωρητικά οι τιμές στους δίσκους θα αρχίζουν να πέφτουν την επόμενη μέρα μετά την αγορά τους... Οπότε οποιαδήποτε αναμονή των καταναλωτών για πτώση των τιμών οδηγεί ταυτόχρονα σε παράταση των αυξημένων τιμών. Εκεί την πάτησαν διάφορες προβλέψεις που λάμβαναν υπόψη στους μόνο τον "παράγοντα χρόνο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά οι τιμές στους δίσκους θα αρχίζουν να πέφτουν την επόμενη μέρα μετά την αγορά τους... Οπότε οποιαδήποτε αναμονή των καταναλωτών για πτώση των τιμών οδηγεί ταυτόχρονα σε παράταση των αυξημένων τιμών. Εκεί την πάτησαν διάφορες προβλέψεις που λάμβαναν υπόψη στους μόνο τον "παράγοντα χρόνο".

 

ναι αλλά δεν μπορώ να πάρω τόσο ακριβό δίσκο.

τέτοιες τιμές οι δίσκοι είχαν το 2005.

60 ευρώ είχα πάρει το Σεπτέμβρη 1TB και τώρα 100 ευρώ έχουν τα 500gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Seagate Expansion 2T τέλη του 2010 έκανε 119 ευρώ και τώρα έχει 166 :confused:

Ο τελευταίος που αγόρασα έκανε (πριν τις βροχές :shifty: - πρέπει να μας περνούν για αφάνταστα ηλίθιους έτσι; ) κάτω απο 80 ευρώ. Μιλάμε για υπερδιπλάσιες τιμές.

Αυτό περί παράτασης των αυξημένων τιμών λόγω της αναμονής των καταναλωτών ομολογώ ότι δεν το πολυκατάλαβα. Δηλαδή εμείς φταίμε που οι τιμές παραμένουν στα ύψη;

Αν τρέχαμε να αγοράσουμε, οι τιμές θα είχαν πέσει;

Κανονικά το ανάποδο δεν ισχύει; Η πτώση του τζίρου-κατανάλωση οδηγεί σε προσφορές. Ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...