Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής hp Inkjet και κατανάλωση


marios7777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται για ένα εκτυπωτή HP Photosmart Wireless All-in-One. Μόλις χθες αγόρασα και τα 4 μελάνια της σειράς 364 σε μέγεθος XL. Έχω κάνει 3 εκτυπώσεις σε φωτογραφικό χαρτί HP Everyday Semi-gloss σε μέγεθος Α4. Στις ρυθμίσεις εκτύπωσης επέλεξα κανονική ποιότητα (σχετίζετε με την ποσότητα μελανιού) και τα χρώματα βγήκαν σωστά όπως επίσης και σε μια δοκιμαστική σελίδα που εκτύπωσα από το μενού. Προηγούμενος έκανα και ένα "καθαρισμό κεφαλών εκτύπωσης" δευτέρου επιπέδου, από το μενού του λογισμικού στο PC γιατί στην αρχή ο εκτυπωτής έβγαζε μόνο κίτρινο. Πριν προχωρήσω στον καθαρισμό, ο εκτυπωτής με προειδοποίησε πως θα χρειαστεί αρκετό μελάνι.

Το πρόβλημα είναι πως μετά από αυτά που σας περιέγραψα, 3 εκτυπώσεις και κάτι ψιλά δηλαδή, το λογισμικό του εκτυπωτή δείχνει πως τα 3 χρωματιστά μελάνια είναι μισογεμάτα. Επανεκκίνησα τον εκτυπωτή αλλά οι ενδείξεις παρέμειναν όπως ήταν. Να σημειωθεί πώς πριν αρχίσω να εκτυπώνω το λογισμικό μου έδειχνε τα δοχεία πλήρες, προφανώς σωστά. Επίσης να σημειωθεί πως και τα προηγούμενα μελάνια εξαντλήθηκαν σε χρόνο ρεκόρ. Τότε σκέφτηκα πως αυτό έγινε επειδή τα μελάνια ήρθαν μαζί με τον εκτυπωτή και δεν είχαν σκόπιμα μεγάλη ποσότητα μελάνης.

Είναι λογικό να εξαντλούνται τα μελάνια με τέτοιο ρυθμό, ή μήπως κάτι πάει λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελάνια που ήρθαν με τον εκτυπωτή σίγουρα είχαν μειωμένη ποσότητα.

 

Αν εννοείς πως κάνεις φωτογραφικές εκτυπώσεις τότε δε μου κάνει εντύπωση που φεύγει για πλάκα το μελάνι. Inkjet για εκτύπωση φωτογραφιών προσωπικά δε το βρίσκω καλή ιδέα ως προς το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε που να είναι σχετικά οικονομικός, να βγάζει καλά αποτελέσματα σε υψηλής ποιότητας φωτογραφικό χαρτί (λέω να φύγω από το Εveryday) και να έχει χαμηλή κατανάλωσή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγω εχω εναν καινουριο πολυμηχανημα βγαζει πανω απο 30 φωτογραφιες κανονικης ποιοτητας αλλα ειναι σαν εχεις βαλει την υψηλη ποιοτητα τοσο καλα ειναι το μοντελο του ειναι canon mg2150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγω εχω εναν καινουριο πολυμηχανημα βγαζει πανω απο 30 φωτογραφιες κανονικης ποιοτητας αλλα ειναι σαν εχεις βαλει την υψηλη ποιοτητα τοσο καλα ειναι το μοντελο του ειναι canon mg2150

Ο εκτυπωτής σου απ' ό,τι κατάλαβα είναι inkjet. Εάν ισχύει ότι οι laser έχουν λιγότερη κατανάλωση θα προτιμούσα να πάρω laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως οι laser δεν προτείνονται για φωτογραφική εκτύπωση.

 

Γι αρκετές φωτογραφίες, καλύτερα να τις δίνεις σε φωτογραφείο ή να παραγγέλνεις από κάποιο online service τέτοιου είδους. Έχουν καλιμπραρισμένα μηχανήματα, καλύτερα υλικά και κοστίζουν λιγότερο και σε χρήμα και σε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως οι laser δεν προτείνονται για φωτογραφική εκτύπωση.

 

Γι αρκετές φωτογραφίες, καλύτερα να τις δίνεις σε φωτογραφείο ή να παραγγέλνεις από κάποιο online service τέτοιου είδους. Έχουν καλιμπραρισμένα μηχανήματα, καλύτερα υλικά και κοστίζουν λιγότερο και σε χρήμα και σε χρόνο.

Είναι και αυτό μια λύση B) . Καλό μου ακούγετε αλλά τι εννοείς συμφέρει από άποψη χρόνου? :huh:

Για να εξαντλήσουμε το θέμα, για μόνος μου δεν υπάρχει κάτι που να συμφέρει? Έχει υπόψη του κάτι κανείς άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι κάπως έλυσα το πρόβλημα μου. Ο χρήστης tarantules μου έστηλε σε επικινονία που είχαμε μέσω πμ ένα λινκ για ένα κατάστημα που πουλά μελάνια σε μπουκάλια, από Αγγλία σε εξερετικά χαμιλές τυμές και σε σχετικά καλή πιότητα απ' ό,τι έχω καταλάβει. Βέβαια δεν είναι τα αυθεντικά αλλά είναι εξερετικά πιό φθηνά. Ο εκτυπωτής μου δεν έχει και τρελές επιδόσεις και αυτό φάνικε σήμερα που τον έλενξα με premium φωτογραφικό χαρτί αλλά είναι μία χαρά για ερασιτεχνική χρίση. Όταν γουστάρω κάποια φώτο να την έχω σε καλήτερη ποιότητα υπάρχουν και τα φωτοτυπία.

 

Όσο αφορά το κατάστημα το λινγ είναι αυτό: http://www.octoink.co.uk/ Επιλέγεις από το κατακόριφο μενού στα αριστερά, Bulk Ink και στην συνέχια την μάρκα του εκτιποτή και το αντίστιχο μελάνι για τον εκτυπωτή σου, αν είναι φυσικά διαθέσιμο. Κάνεις και μία αναζήτηση στο google ή στο YouTube για το πως να τα γεμίζεις, αν δεν ξέρεις, και τελείωσε.

 

Σας ευχαριστώ όλους για της απαντίσεις σας και περισσότερο τον χρίστη tarantules. :mrgreen:

Επεξ/σία από marios7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωσω πως επίτηδες δε σου πρότεινα τα αναγεμισμένα μελάνια. ΔΕΝ είναι ίδια με τα αυθεντικα και υπάρχουν κάποιες διαφορές που μπορούν να κάνουν τη διαφορά όπως για παράδειγμα χρόνος στεγνώματος, αντοχή στο χρόνο/στη χρήση, φαινόμενο ματ/γυαλάδας σε κάποια χρώματα.

 

Το να τυπώνεις φωτογραφίες μόνος σου σπίτι σε καμία περίπτωση δε συναγωνίζεται σε ποιότητα/κόστος το να καταφύγεις σε κάποιο μαγαζί ή online service που είναι επαγγελματίες (γιατί ΟΚ, κάποιοι με φωτογραφεία είναι ΓΤΠ, το έχω δει κι αυτό, αλλά τυπώνεις μερικά δείγματα πρώτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτά που είπες απλά να λάβουμε υπόψη ό,τι δεν έχουν όλα τα μη αυθεντικά μελάνια την ίδια ποιότητα. Το συγκεκριμένο κατάστημα φαίνεται επαγγελματικό σύμφωνα και με αυτά που μου είπε ο tarantules. Έχουν κατηγοριοποιήσει τα μελάνια ανάλογα με τα αυθεντικά, πράγμα που σημαίνει πως η απόχρωση του κάθε χρώματος πιθανόν να πλησιάζει την αυθεντική. Φυσικά, αν δεν τα δοκιμάσει κανείς, δεν μπορεί να ξέρει. Απλά λέω την πρώτη εντύπωση που πήρα από το κατάστημα. Ούτως ή άλλως με τα αυθεντικά δεν μπορώ να συνεχίσω. Κοστίζουν από 57 μέχρι 77 ευρώ τα XL ενώ τα άλλα στην αντίστοιχη ποσότητα κάπου στα €5. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...