Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 vs Windows 7 - Ποιο είναι πιο ελαφρύ;


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αλλά...(απο wikipedia) τι εννοείς ΔΕΝ είναι Unix, ΟΚ είναι Unix-based:

 

The operating system is the successor to Mac OS 9 and the "classic" Mac OS. It is a Unix operating system, based on the NeXTSTEP operating system and the Mach kernel which Apple acquired after purchasing NeXT Computer, with its CEO Steve Jobs returning to Apple at this time. Mac OS X also makes use of the BSD code base.

Αυτό δέν σημαίνει οτι είναι UNIX. Ο kernel του OSX (προσοχή στο τί γράφω. του OSX όχι του mackintosh, εκεί τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά) χρησιμοποιεί κάποιο κώδικα από Mach kernel κάποιο κώδικα από BSD (κυρίως από FreeBSD 7) και ένα δικό του I/O subsystem. (πηγές: εδώ και εδώ). Επίσης ο Mach ΔΕΝ είναι UNIX, είναι μια "απάντηση" στο BSD (το original, από το Berkeley). (πηγή: wikipedia και παράθεση: "Mach was developed as a replacement for the kernel in the BSD version of UNIX" και extra: το NEXTSTEP

σχεδιάστηκε ώστε να μπορεί να τρέχει έναν microkernel και από πάνω σε server/client αρχιτεκτονική να μπορεί να τρέχει άλλα codebases άλλων kernel αλλά σε user-land και μάλιστα ταυτόχρονα σε μια επείδηξη πραγματικού OO design ομολογουμένως. Αλλά ο Mach με τον UNIX kernel έχουνε τις διαφορές σύν οτι το OSX δέν υιοθέτησε το server/client interface πάνω σε Mach microkernel, έβαλε κομμάτια BSD κώδικα μαζί με κομμάτια mach σε pseudo-microkernel design γι αυτό πρέπει να ψάξω να βρώ κάποια πηγή να παραθέσω αν θέλει κάποιος).

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ την κονσόλα (το έγραψα και παραπάνω) αλλά γουστάρω και το κλικ-κλικ (τακα-τουκα!).

Ο καθένας όπως βολεύεται, αυτό το υποστηρίζω από την αρχή!

 

Αναφορικά ως προς τα μήλα και τα πορτοκάλια, επέτρεψε μου να συνεχίζω να διαφωνώ, καθότι συγνώμη αλλά δεν με έχεις πείσει για το αντίθετο σχετικά με το παράδειγμα που σου έφερα.

Το παράδειγμα ποιο ήταν; Γιατί το OSX είναι "user friendly" και το Linux όχι παρόλο που είναι ας πούμε μακρινά ξαδέρφια; ΟΚ θα αλλάξω το παράδειγμα από μήλα-πορτοκάλια σε λεμόνια-πορτοκάλια. Και τα 2 εσπεριδοειδή είναι αλλά όταν θες λεμόνι δεν έχεις εναλλακτική το πορτοκάλι :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παράδειγμα ποιο ήταν; Γιατί το OSX είναι "user friendly" και το Linux όχι παρόλο που είναι ας πούμε μακρινά ξαδέρφια;

 

Μα αυτό λέω, το π.χ., Ubuntu, Mint, κλπ, είναι KAI user friendly. To ΜacOS είναι KAI user friendly. Η κονσόλα εκεί είναι και ΑΝ ΘΕΣ τη χρησιμοποιείς. Σαν ελευθερία επιλογών το βλέπω, όχι κακό.

 

ΟΚ θα αλλάξω το παράδειγμα από μήλα-πορτοκάλια σε λεμόνια-πορτοκάλια. Και τα 2 εσπεριδοειδή είναι αλλά όταν θες λεμόνι δεν έχεις εναλλακτική το πορτοκάλι :)

 

Σχετικό είναι, αν θες να πιεις βοτκα-λεμόνι και δεν έχεις λεμόνι στο τραπέζι, πίνεις βότκα-πορτοκάλι! Το ίδιο κέφι κάνεις τελικά! Κιτρικό οξύ έχουν και τα δύο σαν πυρήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει στη βότκα λές πάει στο διάολο, στο φάι όμως; :)

Τέλος πάντων, επειδή ο καθένας βλέπει το user frienliness με τη δικιά του σκοπιά δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση, για μένα το Linux έχει πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα που δεν έχουν να κάνουν μόνο με την κονσόλα ούτε με το αν γίνεται εγκατάσταση ενός προγράμματος έτσι ή γιουβέτσι. Στην όλη συζήτηση μπήκα γιατί αναφέρθηκε οτι ο ένας τρόπος χρήσης είναι "προϊστορικός" και ο άλλος ο "σωστός" ή κάτι τέτοιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά πως γίνετε πάντα κάποιοι να spamαρουν ασύστολα να κάνουν ένα thread που δεν έχει λόγο ύπαρξης να έχει αυτή τη στιγμή 3000 εμφανίσεις και 10 σελίδες :-( :angry: :mad:

 

δεν θέλουμε ρε πολιτισμό πηγαίνετε αλλού

 

@Dr.Fuzzy δεν αναφέρομαι σε σένα

 

@NullScan έχεις την παραμικρή ελπίδα ότι το thread έχει δημιουργηθεί για να μάθει κάτι νέο, να λύσει το πρόβλημα, να κατανοήσει την κοινότητα η κάτι από αυτά που λες

 

για να θυμίσω την αρχή μιλάμε για benchmarking win7 vs ubuntu(με wubi) πάνω σε atom cpu και notebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff δέν μπορώ να σου περιγράψω πόσο λίγο με ενδιαφέρει ο λόγος για τον οποίο ανοίχτηκε το thread. Εγώ είδα μιά ευκαιρία να ανταλλάξω 2 απόψεις με κάποιον ο οποίος είχε τη διάθεση να συζητήσει σαν άνθρωπος και ο οποίος έδειχνε οτι είχε κάποιες γνώσεις και εμπειρία άρα και άποψη που αξίζει να την ακούσεις αν μή τι άλλο. Το άν ο χ αναγνώστης θα επιλέξει να διαβάσει το thread και να μάθει/προβληματιστεί/ψάξει/συνεισφέρει στην συζήτηση την άποψή του, μου είναι πραγματικά αδιάφορο. Χωρίς φυσικά να θέλω να προσβάλω κανέναν με τα παραπάνω, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου κέντρισε το ενδιαφέρον το θέμα,κατέβασα το xubuntu 11.10 32 bit και αφού το δοκίμασα σε live usb στο netbook (LG x120 N,atom n270,2gb ram,intel gma 950,10.1 1366x768) και έμεινα ικανοποιημένος,το εγκατέστησα(τώρα το έχω dual boot με windows 7).Είχα δοκιμάσει πέρσυ το ubuntu 10.04 32 bit και καποιο mint αλλά είχαν καποια θεματακια και τα άφησα.Τώρα είμαι απο χτές νε το xubuntu και είναι όλα μια χαρά.Τα βρήκε ολα κατευθείαν.Έχει και το κέντρο λογισμικού Ubuntu απο το οποίο έκανα κάποιες εγκαταστάσεις όπως το gnome mplayer γιατι το parole που είχε δεν έπαιζε τίποτα.

Στον firefox που είχε αναβάθμισα τον flash player με το flash aid(add on) και σερφαρει πολύ καλά.

720p δεν δοκίμασα,αλλά ποτέ δεν είχα αυτή την απαίτηση απο το netbook.

Δεν ξέρω απο κονσόλα,αλλά δεν μου χρειάστηκε μέχρι τώρα.

Σε ταχύτητα είναι λίγο πιο γρήγορα σε σχέση με τα windows.Σερφάρισμα πάνω κατω τα ίδια.Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα xubuntu πετάνε σε σχέση με τα ubuntu αν και πλέον μπορώ να πω πως τα windows 7 είναι αναντικατάστατα στη διαχείριση ενέργειας..

 

Κρατάει η μπαταρία πολύ περισσότερο ε τα windows κυρίως διότι εκτός από idle καταφέρνουν να ην χρησιμοποιούν επεξεργαστική ισχύ ούτε στο browsing (κύρια απαίτηση από ένα netbook) . όταν φορτώσει μια σελίδα πχ ο επεξεργαστής πέφτει στο 0-5%

 

Αντιθέτως σε όποια διανομή linux και αν κοίταξα κατά το browsing ο επεξεργαστής δεν ηρεμούσε. Αν ήθελε 30% να φορτώσει κάτι, παρέμενε εκεί κολλημένος για πάντα ακόμη και αν δεν χρησιμοποιούσα τον browser.

 

Βέβαια από την άλλη γενικότερα η εμπειρία είναι πιο "ελαφριά" και ειδικά σε σύστημα με μέχρι 1GB RAM η διαφορά μεγάλη καθώς δε μπουκώνουν. Βασικά έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις σε CPU και RAM.

 

 

 

 

Τα mint τα συμπάθησα περισσότερο από τις διανομές ubuntu και υποστήριξαν καλύτερα το υλικό μου by the way. βέβαια έχουν πολλά bug και μέσα σε λίγο καιρό έχει χρειαστεί να κάνω επανεκκίνηση περισσότερες φορές απ'οτι θα έκανα στα windows XP!! Μερικές φορές δε, επειδή τα παράθυρα δεν ρυθμίζονται σε μερικές περιπτώσεις δεν μπορούσα να πατήσω το κουμπί που ήθελα και προσ΄παθούσα με το tab! αλλά είναι και αυτό μες την μαγεία των linux απ'οτι κατάλαβα. Μάλλον η ανάλυση 1024x600 είναι πολύ windows!!

 

Πάντως αν δοκιμάσεις Mint βάλε το 3.2 kernel γιατί στον δικό μου Atom (N450) είχε την συχνότητα κολλημένη στα 1.33Ghz και με την αναβάθμηση παίζει (σωστά) από 1Ghz εως 1.66Ghz εξοικονομόντας ενέργεια όπου πρέπει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθέτως σε όποια διανομή linux και αν κοίταξα κατά το browsing ο επεξεργαστής δεν ηρεμούσε. Αν ήθελε 30% να φορτώσει κάτι, παρέμενε εκεί κολλημένος για πάντα ακόμη και αν δεν χρησιμοποιούσα τον browser.

 

 

Με ποιον vga driver?

 

Περασες / βεβαιωθηκες οτι χρησιμοποιειται ο xf86-video-intel ή ησουν με vesa ?

 

(Ξαναρωταω για δευτερη φορα γιατι απαντηση δεν πηρα)

 

Εδω στο netbook μου που εχει ιδια cpu και gpu με τα δικα σου , δεν συμβαινουν αυτα που αναφερεις.

 

Εχω idle 1-2 % και γενικα το μηχανημα πεταει.

 

Ξαναρωταω λοιπον.

 

Βεβαιωθηκες οτι δουλεψες με τον driver της intel?

 

Γιατι ολο αυτο το "lag" που περιγραφεις , μυριζει vesa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Vesa είμαι αφου αυτούς είχε η διανομή. Δεν απάντησα γιατί μέσα στις 10 σελίδες για το αν είναι linux τα...ubuntu έχασα την μπάλα (ναι δεν μπερδεύομαι).

 

Αυτούς λες; http://intellinuxgra...org/2011Q4.html

 

Έχεις κάποιον οδηγό πρόχειρο για το τι και πως; χρειάζονται blacklist οι vesa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...