Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 vs Windows 7 - Ποιο είναι πιο ελαφρύ;


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το skype ξεκίνησέ το έτσι από ένα τερματικό και λογικά θα παίξει η κάμερα

αν θυμάμαι καλά επειδή την είχα και εγώ, την αναγνώριζε κανονικά σαν συσκευή, απλά έδειχνε πράσινο βίντεο μόνο και ήθελε v4l1 compatibility

>LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

άμα παίξει το κάνουμε και μόνιμο

 

επίσης κάθε μαλακία είναι καλύτερη να ασχολείσαι από την εξεταστική :X :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ποσο εξελιγμενο ειναι να ψαχνεις στους περιηγητες ΕΧΕ απο καλη πηγη χωρις ιους με απειρα κλικ και μια σειρα απο αλλα ΤΧΤ η ΕΧΕ για να <<δουλεψει>>

Επισης ποσο εξελιγμενο ειναι να βαζεις cd/dvd και να πατας ΝΕΧΤ ΟΚ να σε ρωταει 1000 φορες ειστε σιγουροι κτλ και ολα αυτα για να έχεις ηχο γραφικα και οτι αλλο εχει ο υπολογιστής σου.Ποσο εξελιγμενο ειναι στην πρωτη εγκατασταση του συστηματος ολοι οι τυποι αρχειων να ειναι αγνωστοι..

ειμαι χαζος?

 

μιας που <<παιζεις>> με διανομες και θελεις manager δοκιμασε επισης sabayon .Aπο mint περασες?Δες την debian εκδοση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ποσο εξελιγμενο ειναι να ψαχνεις στους περιηγητες ΕΧΕ απο καλη πηγη χωρις ιους με απειρα κλικ και μια σειρα απο αλλα ΤΧΤ η ΕΧΕ για να <<δουλεψει>>

Επισης ποσο εξελιγμενο ειναι να βαζεις cd/dvd και να πατας ΝΕΧΤ ΟΚ να σε ρωταει 1000 φορες ειστε σιγουροι κτλ και ολα αυτα για να έχεις ηχο γραφικα και οτι αλλο εχει ο υπολογιστής σου.Ποσο εξελιγμενο ειναι στην πρωτη εγκατασταση του συστηματος ολοι οι τυποι αρχειων να ειναι αγνωστοι..

ειμαι χαζος?

 

Θα σε πει προιστορικο , ετοιμασου..

 

Τα ειπα και γω πιο πανω.

 

http://www.insomnia.gr/topic/433806-ubuntu-1110-vs-windows-7-%cf%80%ce%bf%ce%b9%ce%bf-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%cf%80%ce%b9%ce%bf-%ce%b5%ce%bb%ce%b1%cf%86%cf%81%cf%8d/page__view__findpost__p__4530761

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπορείς να πατάς όμως .deb και να ανοίγει το sw manager είναι χλιδή!

 

Anyway, το να μπορείς να μετακινήσεις το πρόγραμμα που έχεις κάνει install όπου θες και να τρέχει χωρίς να το ξανακάνεις install είναι επίσης χλιδή για πολλούς λόγους, π.χ., backup (για δοκίμασε το στα windows με το υπέροχο registry!). Το να μπορείς με ένα setenv DISPLAY να φέρεις το gui της εφαρμογής σου που είναι installed σε έναν υπολογιστή στο δίκτυο π.χ., στο laptop σου και να δουλέψεις είναι επίσης μαγκιά! Παραληρώ...Ι Love UNIXοιδή (Linux, FreeBSD, MacOS, κλπ)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε πει προιστορικο , ετοιμασου..

 

Τα ειπα και γω πιο πανω.

 

http://www.insomnia....ost__p__4530761

 

linus σε λένε;

 

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ποσο εξελιγμενο ειναι να ψαχνεις στους περιηγητες ΕΧΕ απο καλη πηγη χωρις ιους με απειρα κλικ και μια σειρα απο αλλα ΤΧΤ η ΕΧΕ για να <<δουλεψει>>

Επισης ποσο εξελιγμενο ειναι να βαζεις cd/dvd και να πατας ΝΕΧΤ ΟΚ να σε ρωταει 1000 φορες ειστε σιγουροι κτλ και ολα αυτα για να έχεις ηχο γραφικα και οτι αλλο εχει ο υπολογιστής σου.Ποσο εξελιγμενο ειναι στην πρωτη εγκατασταση του συστηματος ολοι οι τυποι αρχειων να ειναι αγνωστοι..

ειμαι χαζος?

 

μιας που <<παιζεις>> με διανομες και θελεις manager δοκιμασε επισης sabayon .Aπο mint περασες?Δες την debian εκδοση του.

 

1) αν δεν είσαι σε θέση να εξασφαλίζεις ότι ξέρεις τι "exe" κατεβάζεις θες να μου πεις ότι με linux θα τα κατάφερνες;;

 

2) Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε 1 φορά CD σε εγκατάσταση driver σε windows 7 και έχω κάνει φορμάτ σε κάθε πιθανό και απίθανο pc/laptop γνωστού..

 

Και από πότε είναι καλύτερο να διαβάζεις ώρες για να βρεις πως και τι είναι αυτό που ψάχνεις να το κάνεις compile κτλ από τα "next, next, next";;

 

Με το Linux Mint 12 βρήκα άκρη στο HP G5000 (αναγνώρισε ήχο) μετά κατάφερα να φτιάξω τον broadcom wifi και ακόμη παλεύω με την M$ web-camera.

 

Μου άρεσαν περισσότερο από οτιδήποτε έχω δοκιμάσει και σαν γραφικό περιβάλλον. Επίσης ο software manager τους είναι άριστος.

 

Το να μπορείς να πατάς όμως .deb και να ανοίγει το sw manager είναι χλιδή!

 

Anyway, το να μπορείς να μετακινήσεις το πρόγραμμα που έχεις κάνει install όπου θες και να τρέχει χωρίς να το ξανακάνεις install είναι επίσης χλιδή για πολλούς λόγους, π.χ., backup (για δοκίμασε το στα windows με το υπέροχο registry!). Το να μπορείς με ένα setenv DISPLAY να φέρεις το gui της εφαρμογής σου που είναι installed σε έναν υπολογιστή στο δίκτυο π.χ., στο laptop σου και να δουλέψεις είναι επίσης μαγκιά! Παραληρώ...Ι Love UNIXοιδή (Linux, FreeBSD, MacOS, κλπ)!

 

 

μπροστά στο να ψάχνω στο web τα tar να τα κάνω compile το deb είναι περισσότερο από χλιδή! :rolleyes:

 

βρε μαζί σου. Είπε κανείς ότι τα windows είναι άριστα ή οτι τα linux δεν έχουν αμέτρητα θετικά; αλλά όχι και ισοπέδωση. Αλλά να συγκρίνουμε 2-3 κλικ (που δεν υπάρχουν γιατί γίνονται αυτόματα με τους driver σε 2 λεπτά) με 10 ώρες ψάξιμο και άκρη να μην βρίσκω (webcam) ή 2 ώρες ψάξιμο για να βρώ άκρη (wifi) είναι λίγο υποκειμενικό δε νομίζετε.

 

Αράξτε δε θίγει κανείς κανέναν επισημαίνοντας τα κακά και τα καλά.

 

Δηλαδή όλα άσπρο μαύρο;;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αν δεν είσαι σε θέση να εξασφαλίζεις ότι ξέρεις τι "exe" κατεβάζεις θες να μου πεις ότι με linux θα τα κατάφερνες;;

Για την ακρίβεια, ναι. Τα περισσότερα repositories έρχονται PGP signed και οι αντίστοιχοι package managers θα σου βγάλουν ένα warning όταν θα προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις κάτι από repo για το οποίο δεν έχεις το public key. Διαδικασία αυτόματη, transparent στο 99% των περιπτώσεων και αρκετή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Όσο για το αν είναι πιο εύκολο να γράψεις στην κονσόλα ή να κάνεις click στην οθόνη θα διαφωνήσω εγώ (που δεν λέει και τίποτα) και ολόκληρος ο κλάδος της πληροφορικής που ασχολείται με Human-Computer Ιnteraction. Όπως έχω πει και πολλές ακόμα φορές εδώ μέσα (και δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζω να το κάνω αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) το Linux (ή και UNIX αν θέλεις να το πάμε παρακάτω) ΔΕΝ φτιάχτηκε για σένα. Ούτε και για μένα και για κανέναν. Φτιάχτηκε από την ιδέα ενός ανθρώπου και ο τρόπος λειτουργίας του είναι αυτός που είναι. Το να προσπαθείς να τον συγκρίνεις με το πώς γίνονται τα πράγματα στα Windows ή στο ΒeOS είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια και όπως όλοι μάθαμε στην 1η δημοτικού αυτό είναι άτοπο. Άν δεν σου αρέσει ο τρόπος αυτός, υπάρχουν γύρω στα 20 άλλα λειτουργικά συστήματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να κάνεις αυτό που θέλεις με τον υπολογιστή σου με τον τρόπο που νομίζεις ότι σε βολεύει περισσότερο.

Ως εκ τούτου, δεν θα μπω καν στη διαδικασία να σου αποδείξω με παραδείγματα τι είναι πιο "γρήγορο" ή πιο "σύγχρονο".

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κάνεις compile τίποτα...

Το έχουν κάνει άλλοι για σένα ...

 

Και αν δεν υπάρχει αυτό που θες μπορεί να υπάρχει κάπου ένα .deb που κάποιος άλλος θα έχει φτιάξει

και αν δεν το εμπιστεύεσαι κάθεσαι και μαθαίνεις πως φτιάχνεται ένα .deb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το αν είναι πιο εύκολο να γράψεις στην κονσόλα ή να κάνεις click στην οθόνη θα διαφωνήσω εγώ (που δεν λέει και τίποτα) και ολόκληρος ο κλάδος της πληροφορικής που ασχολείται με Human-Computer Ιnteraction. Όπως έχω πει και πολλές ακόμα φορές εδώ μέσα (και δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζω να το κάνω αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) το Linux (ή και UNIX αν θέλεις να το πάμε παρακάτω) ΔΕΝ φτιάχτηκε για σένα. Ούτε και για μένα και για κανέναν. Φτιάχτηκε από την ιδέα ενός ανθρώπου και ο τρόπος λειτουργίας του είναι αυτός που είναι.

 

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά αν είναι τόσο απόλυτο όπως το θέτεις, τότε μπορείς να μου πεις το MacOS πως εξαιρείτε από τον κανόνα (ο πυρήνας Unix είναι), δηλαδή έχει όλο αυτά που σας προκαλούν εμετό και αναφέρονται ως "πολιτισμός" αλλά είναι Unix. Και μη μου πεις επειδή είναι commercial, γιατί και to Solaris, HP-UX, Irix κλπ commercial είναι. Μήπως δεν καταλήγουμε σε "άτοπο" γιατί η σύγκριση δεν είναι μήλα με πορτοκάλια, αλλά πορτοκάλια που άλλα εξελίχθηκαν σε Βαλέντσια, άλλα σε Χίου και άλλα σε Σαγκουίνια, αλλά τελικά το γένος παραμένει πορτοκάλια με ότι πρωτογενείς ιδιότητες έχει το πορτοκάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά αν είναι τόσο απόλυτο όπως το θέτεις, τότε μπορείς να μου πεις το MacOS πως εξαιρείτε από τον κανόνα (ο πυρήνας Unix είναι), δηλαδή έχει όλο αυτά που σας προκαλούν εμετό και αναφέρονται ως "πολιτισμός" αλλά είναι Unix.

 

Ειναι λειτουργικο συστημα για το ευρυ κοινο, δηλαδη και για ατομα που δεν εχουν καμια επαφη με το αντικειμενο. Εδω δε μιλαμε για συγκριση απλα μηλα με πορτοκαλια αλλα πορτοκαλια με ταπετσαριες. Ή πορτοκαλια με χυμο πορτοκαλι αν σε βολευει. Στα μωρα δε δινουν στερεα τροφη μολις γεννηθουν ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά αν είναι τόσο απόλυτο όπως το θέτεις, τότε μπορείς να μου πεις το MacOS πως εξαιρείτε από τον κανόνα (ο πυρήνας Unix είναι), δηλαδή έχει όλο αυτά που σας προκαλούν εμετό και αναφέρονται ως "πολιτισμός" αλλά είναι Unix. Και μη μου πεις επειδή είναι commercial, γιατί και to Solaris, HP-UX, Irix κλπ commercial είναι. Μήπως δεν καταλήγουμε σε "άτοπο" γιατί η σύγκριση δεν είναι μήλα με πορτοκάλια, αλλά πορτοκάλια που άλλα εξελίχθηκαν σε Βαλέντσια, άλλα σε Χίου και άλλα σε Σαγκουίνια, αλλά τελικά το γένος παραμένει πορτοκάλια με ότι πρωτογενείς ιδιότητες έχει το πορτοκάλι.

Το OSX δεν είναι UNIX ούτε καν ο πυρήνας του, απλώς έχει κάποια κομμάτια κώδικα UNIX (mach microkernel για την ακρίβεια)στον kernel και τίποτα άλλο. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για kernel μιλάμε για την αλληλεπίδραση με τον χρήστη κάτι το οποίο είναι εντελώς διαφορετικά σχεδιασμένο στο OSX απ' ότι στο Linux για παράδειγμα. Θα ήταν σωστή ακόμα και η διατύπωση ότι τα εργαλεία που σου δίνονται για να φτιάξεις κάτι για το Linux σαν developer είναι εντελώς διαφορετικά απ' ότι στο mac και σε τεχνικό επίπεδο (προφανώς) αλλά κυρίως σαν φιλοσοφία και αυτό είναι κατά την άποψή μου που πρέπει να προστατευτεί από τις επιδρομές των βαρβάρων. Και for the record, αυτό που εσείς θεωρείτε "πολιτισμό" εγώ το θεωρώ άχρηστο, δύσχρηστο, αναποτελεσματικό και άσχημο, σε πολλές, δε, περιπτώσεις (aka design decisions) όλα τα παραπάνω μαζί.

Αν θέλετε να συζητήσουμε το τι συμβαίνει under the hood πολύ ευχαρίστως, εκεί θα μπορέσουμε να συγκρίνουμε πολλά διαφορετικά (φαινομενικά) λειτουργικά συστήματα μεταξύ τους και προφανώς και το Linux με το OSX. Όπως επίσης θα μπορούσαμε να συζητήσουμε και (επί της ουσίας) το αν και κατά πόσο πιο efficient είναι το design του Linux σε αντίθεση με αυτό του nt kernel των Windows.

Εν τέλει, εμμένω στην άποψή μου. Μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OSX δεν είναι UNIX ούτε καν ο πυρήνας του, απλώς έχει κάποια κομμάτια κώδικα UNIX (mach microkernel για την ακρίβεια)στον kernel και τίποτα άλλο. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για kernel μιλάμε για την αλληλεπίδραση με τον χρήστη κάτι το οποίο είναι εντελώς διαφορετικά σχεδιασμένο στο OSX απ' ότι στο Linux για παράδειγμα. Θα ήταν σωστή ακόμα και η διατύπωση ότι τα εργαλεία που σου δίνονται για να φτιάξεις κάτι για το Linux σαν developer είναι εντελώς διαφορετικά απ' ότι στο mac και σε τεχνικό επίπεδο (προφανώς) αλλά κυρίως σαν φιλοσοφία και αυτό είναι κατά την άποψή μου που πρέπει να προστατευτεί από τις επιδρομές των βαρβάρων. Και for the record, αυτό που εσείς θεωρείτε "πολιτισμό" εγώ το θεωρώ άχρηστο, δύσχρηστο, αναποτελεσματικό και άσχημο, σε πολλές, δε, περιπτώσεις (aka design decisions) όλα τα παραπάνω μαζί.

Αν θέλετε να συζητήσουμε το τι συμβαίνει under the hood πολύ ευχαρίστως, εκεί θα μπορέσουμε να συγκρίνουμε πολλά διαφορετικά (φαινομενικά) λειτουργικά συστήματα μεταξύ τους και προφανώς και το Linux με το OSX. Όπως επίσης θα μπορούσαμε να συζητήσουμε και (επί της ουσίας) το αν και κατά πόσο πιο efficient είναι το design του Linux σε αντίθεση με αυτό του nt kernel των Windows.

Εν τέλει, εμμένω στην άποψή μου. Μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.

 

Συγνώμη αλλά...(απο wikipedia) τι εννοείς ΔΕΝ είναι Unix, ΟΚ είναι Unix-based:

 

The operating system is the successor to Mac OS 9 and the "classic" Mac OS. It is a Unix operating system, based on the NeXTSTEP operating system and the Mach kernel which Apple acquired after purchasing NeXT Computer, with its CEO Steve Jobs returning to Apple at this time. Mac OS X also makes use of the BSD code base.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ την κονσόλα (το έγραψα και παραπάνω) αλλά γουστάρω και το κλικ-κλικ (τακα-τουκα!).

 

Αναφορικά ως προς τα μήλα και τα πορτοκάλια, επέτρεψε μου να συνεχίζω να διαφωνώ, καθότι συγνώμη αλλά δεν με έχεις πείσει για το αντίθετο σχετικά με το παράδειγμα που σου έφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...