Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 vs Windows 7 - Ποιο είναι πιο ελαφρύ;


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το εφτιαξε η canonical το συγκεκριμενο deb. Καποιος που απλα... ξερει να φτιαχνει deb (γιατι ειναι περιπλοκη διαδικασια στην πραγματικοτητα) το εφτιαξε και το ανεβασε στο ιντερνετ. Οπως κανουν δεκαδες αλλοι.

Αυτο που δεν μπορεις να λαβεις υποψη σου οταν κανεις ενα πακετο (.deb, .rpm, whatever) ειναι ποιες απο της εξαρτησεις του μπορει να εγκαταστησει απο το repo της διανομης του ο αλλος που θα το βαλει. Ετσι την πατησε ο φιλος στο αλλο θεμα.

Αλλα εκει, το πακετο ηταν μια χαρα απο εξαρτησεις κλπ και μου πηρε ελαχιστο χρονο να βρω τι εφταιγε.

 

Σε αλλη περιπτωση, πχ το utorrent server σε .deb, εχει τυχει αυτος που το εχει φτιαξει να μην εχει βαλει ΤΙΠΟΤΑ σαν εξαρτηση, να κανει εγκατασταση κανονικα και οταν πας να το ξεκινησεις να σου λεει οτι λειπει το ταδε αρχειο! Ποσο εμπειρος πρεπει να εισαι για να βρεις οτι το ταδε αρχειο παρεχεται απο το ταδε πακετο, αρα να το εγκαταστησεις κανονικα?

Προφανως μεσα μου ειπα "μα τι μαλακας!", και ας φανω αχαριστος γιατι ο τυπος στην ουσια μου προσεφερε κατι που εγω δεν μπορω να το κανω μονος μου.

 

Γιαυτο επιμενω στη φιλοσοφια "οτι εχει μεσα το repo και μονο", αν και με τα δεκαδες ppa repos που εχει το ubuntu μπορεις να βρεις σχεδον οτιδηποτε και να το βαλεις με το σωστο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το εφτιαξε η canonical το συγκεκριμενο deb. Καποιος που απλα... ξερει να φτιαχνει deb (γιατι ειναι περιπλοκη διαδικασια στην πραγματικοτητα) το εφτιαξε και το ανεβασε στο ιντερνετ. Οπως κανουν δεκαδες αλλοι.

Αυτο που δεν μπορεις να λαβεις υποψη σου οταν κανεις ενα πακετο (.deb, .rpm, whatever) ειναι ποιες απο της εξαρτησεις του μπορει να εγκαταστησει απο το repo της διανομης του ο αλλος που θα το βαλει. Ετσι την πατησε ο φιλος στο αλλο θεμα.

Αλλα εκει, το πακετο ηταν μια χαρα απο εξαρτησεις κλπ και μου πηρε ελαχιστο χρονο να βρω τι εφταιγε.

 

Σε αλλη περιπτωση, πχ το utorrent server σε .deb, εχει τυχει αυτος που το εχει φτιαξει να μην εχει βαλει ΤΙΠΟΤΑ σαν εξαρτηση, να κανει εγκατασταση κανονικα και οταν πας να το ξεκινησεις να σου λεει οτι λειπει το ταδε αρχειο! Ποσο εμπειρος πρεπει να εισαι για να βρεις οτι το ταδε αρχειο παρεχεται απο το ταδε πακετο, αρα να το εγκαταστησεις κανονικα?

Προφανως μεσα μου ειπα "μα τι μαλακας!", και ας φανω αχαριστος γιατι ο τυπος στην ουσια μου προσεφερε κατι που εγω δεν μπορω να το κανω μονος μου.

 

Γιαυτο επιμενω στη φιλοσοφια "οτι εχει μεσα το repo και μονο", αν και με τα δεκαδες ppa repos που εχει το ubuntu μπορεις να βρεις σχεδον οτιδηποτε και να το βαλεις με το σωστο τροπο.

 

A ok μαζι σου, θεώρησα ότι το deb ήταν απο το repo του Ubuntu. Διαφορετικά, ναι φυσικά μπορεί να γίνει το οτιδήποτε, λογικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαρακτηρισμός προϊστορικό παρεξηγήθηκε πολύ βλέπω. Δεν θυμάμαι να ανέφερα κάπου να καταργηθεί το terminal. Για αυτούς που το χρειάζονται άριστο είναι. Αλλά γιατί να μην υπάρχει σε όλες τις διανομές ένα υποτυπώδες software center για τον απλό κοσμάκη; ή έστω μια εφαρμογή να κάνει αυτοματοποιημένη εγκατάσταση με ένα κλικ συγκεκριμένα αρχεία (τύπου .deb);

 

Αν υπήρχε, αυτό το 2% θα γινόταν σίγουρα 5-7% (γιατί ο κόσμος γουστάρει open source) και το feedback θα γινόταν 2πλάσιο. Και ίσως τότε έβγαινε και κανας driver για linux,..

 

αν υπήρχε θα έβαζα και fedora που όσες φορές δοκίμασα αναγνώρισε πολύ καλύτερα το υλικό μου.

 

αν υπήρχε θα είχα περισσότερες πιθανότητες να βρω μια διανομή να υποστηρίζει και το υλικό του φίλου μου που θέλει να δοκιμάσει επειδή τον έψησα. Ενώ τώρα (κ)(χ)(λ)ubuntu αλλιώς δεν πρόκειται να ασχοληθεί..

 

 

 

 

 

αν....

 

 

 

 

 

Άσχετο ξέρει κανείς την εντολή για να δω αν δω τους drivers της κάρτας γραφικών; κάπου είχα δει μια εντολή που έβγαζε και το open GL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά γιατί να μην υπάρχει σε όλες τις διανομές ένα υποτυπώδες software center για τον απλό κοσμάκη; ή έστω μια εφαρμογή να κάνει αυτοματοποιημένη εγκατάσταση με ένα κλικ συγκεκριμένα αρχεία (τύπου .deb);

 

 

Για τον λογο οτι δεν προοριζονται για εμπορικη χρηση και εκμεταλλευση η οποία έχει ως κύρια φιλοσοφία αυτό που θέλει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδήποτε frontend του package manager δε θεωρείς οτι είναι software center?

το synaptic δεν είναι software center? εσύ το απέρριψες

 

το θέμα είναι οτι δεν θες να προσαρμοστείς στον τρόπο και τη φιλοσοφία του linux και θες να το κάνεις όπως στα windows. Αυτό ούτε γίνεται ούτε συνιστάται, οπότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς τι θες να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδήποτε frontend του package manager δε θεωρείς οτι είναι software center?

το synaptic δεν είναι software center? εσύ το απέρριψες

 

το θέμα είναι οτι δεν θες να προσαρμοστείς στον τρόπο και τη φιλοσοφία του linux και θες να το κάνεις όπως στα windows. Αυτό ούτε γίνεται ούτε συνιστάται, οπότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς τι θες να κάνεις

 

Καλά άσε τα windows...τραγικά...Θέλω όμως να το κάνω όπως στο MacOS που είναι κατα βάση Unix (BSD). Κακό είναι αυτό; Παράδειγμα: Connect to server (ίδια ακριβώς επιλογή σε Ubuntu και MacOS), επιλογή WebDav, και mount το Pithos cloud service! Έτσι απλά! Κακό είναι αυτο; Ναι άμα θέλω μπορώ και με εντολές davfs2, sudo vi /etc/fstab, κλπ κλπ. Εγώ μπορώ και με τους δύο τρόπους, κάποιος φίλος μπορεί με τον πρώτο τρόπο. Κακό είναι αυτό; Γιατι όχι; Επαθε τίποτα το MacOS...δεν νομίζω, μάλλον κερδισε και κερδίζει κάθε μέρα. Θα πάθει τίποτα το Ubuntu ή όποιο άλλο είναι σε αυτή τη φιλοσοφία, όχι κερδίζει κόσμο κάθε μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδήποτε frontend του package manager δε θεωρείς οτι είναι software center?

το synaptic δεν είναι software center? εσύ το απέρριψες

 

το θέμα είναι οτι δεν θες να προσαρμοστείς στον τρόπο και τη φιλοσοφία του linux και θες να το κάνεις όπως στα windows. Αυτό ούτε γίνεται ούτε συνιστάται, οπότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς τι θες να κάνεις

 

τα macOS είναι windows ή unix;

 

 

το synaptic είναι "συφερτό" χωρίς αρχή και τέλος. Αρνούμαι να ασχοληθώ μαζί του.

 

 

 

 

Disqualified με αυτή τη λογική οτιδήποτε opensource θα έπρεπε να προορίζεται για τους λίγους. Μόνο που είμαι σίγουρος ότι γράφεις από Firefox ή Chrome, βλέπεις βίντεο με VLC, κάνεις extract με 7-zip και πιθανόν να γράφεις στο word με libreoffice.

 

Το opensource μπορεί να ανταγωνιστεί μέχρι και να ξεπεράσει τα εμπορικά software και έχει αποδειχθεί αυτό. :)

 

Dr.Fuzzy τα windows 7 δεν είναι τραγικά. Είναι εξαιρετικά. Έχουν εκπληκτική υποστήριξη υλικού ακόμη και δεκαετίας, καταναλώνουν λιγότερους πόρους πχ από το Ubuntu ή το OpenSUSE, έχουν πάψει να κολλάνε, crashαρουν, είναι η πρώτη φορά που με windows δεν έχω κολλήσει έναν ιό και γενικά κοιτώντας τα vista αναρωτιέσαι αν είναι δημιούργημα των ίδιων ανθρώπων. Αυτή η παρένθεση γιατί δε μου αρέσουν οι στάμπες (πολλές φορές κακή η microsoft-πάντα κακή) Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα macOS είναι windows ή unix;

 

Dr.Fuzzy τα windows 7 δεν είναι τραγικά. Είναι εξαιρετικά. Έχουν εκπληκτική υποστήριξη υλικού ακόμη και δεκαετίας, καταναλώνουν λιγότερους πόρους πχ από το Ubuntu ή το OpenSUSE, έχουν πάψει να κολλάνε, crashαρουν, είναι η πρώτη φορά που με windows δεν έχω κολλήσει έναν ιό και γενικά κοιτώντας τα vista αναρωτιέσαι αν είναι δημιούργημα των ίδιων ανθρώπων. Αυτή η παρένθεση γιατί δε μου αρέσουν οι στάμπες (πολλές φορές κακή η microsoft-πάντα κακή) Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως.

 

κατα βάση unix kernel με καλοπισμένο desktop manager και άλλα πολλά.

 

Όσο τα windows έχουν registry (για πάντα δηλαδή!) θα είναι τραγικά για πολλόυς λόγους που μπορείς να διαβάσεις με ένα google search και μετα θα καταλάβεις τι εννοώ και πόσο πολυ υστερούν.

 

αν έχεις όρεξη διάβασε ένα ωραίο αρθράκι εδώ http://rwmj.wordpress.com/2010/02/18/why-the-windows-registry-sucks-technically/ και εδώ http://www.codinghorror.com/blog/2007/08/was-the-windows-registry-a-good-idea.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ψάχνω την εύκολη λύση. Θέλω να μάθω πράγματα και να προβληματιστώ.
το synaptic είναι "συφερτό" χωρίς αρχή και τέλος. Αρνούμαι να ασχοληθώ μαζί του.

Προβληματισμός:

Όταν σε κάποιο update θα σκαλώσει ο grub και δε θα φορτώνει ούτε windows ούτε linux και θα χρειαστεί να βάλεις livecd και να ανοίξεις terminal για να το σώσεις τότε ΝΑΙ, θα προβληματιστείς, όπως επίσης με τον driver της κάρτας γραφικών που δε σου παίζει βιντεάκια.

Μαθαίνω πράγματα:

ΔΕΝ απορρίπτεις κάτι αν δεν το έχεις δοκιμάσει. Σα να λέμε οτι επειδή δε μας αρέσει οπτικά το κουτί αυτού αυτομάτως είναι για τα μπάζα.

 

δεν αναφέρομαι στην τιμή, αυτή δεν αρέσει σε κανέναν :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτή τη λογική οτιδήποτε opensource θα έπρεπε να προορίζεται για τους λίγους. Μόνο που είμαι σίγουρος ότι γράφεις από Firefox ή Chrome, βλέπεις βίντεο με VLC, κάνεις extract με 7-zip και πιθανόν να γράφεις στο word με libreoffice.

 

Το opensource μπορεί να ανταγωνιστεί μέχρι και να ξεπεράσει τα εμπορικά software και έχει αποδειχθεί αυτό. :)

 

 

Εντεχνο επιχειρημα αλλα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο, ολα αυτα λειτουργουν κατω απο τη "στεγη" των windows (ενός εμπορικού λειτουργικού!!!). Ακομα και ο firefox χρειαστηκε αρκετα χρονια για να ξεπερασει τον internet explorer οταν αυτος ηταν στα χειροτερα του αλλα μη νομιζεις οτι ολα αυτα εγιναν χωρις χρηματα. Επισυναπτω κατι που γραφεται στη wikipedia

 

The rapid adoption of Firefox, 100 million downloads in its first year of availability,[154] followed a series of aggressive marketing campaigns starting in 2004 with a series of events Blake Ross and Asa Dotzler called "marketing weeks"

 

Ο chrome αν και free προερχεται απο εταιρεια με τεραστια πλεον εμπορικα συμφεροντα.

 

Πιστευεις οτι αν δεν ηταν εφαρμογες για windows καποιος θα αλλαζε λειτουργικο για να τις χρησιμοποιησει;

 

Το Ubuntu απο τις πιο user friendly εφαρμογες με τεραστιο hype ακομα και υποστηριξη απο εταιρειες hardware και διαφημιση απο στομα σε στομα τι ποσοστο εχει;

 

Αλλα και παλι ζητας κατι απο ολες τις διανομες οι οποιες δεν εχουν το συγκεκριμενο προσανατολισμο

 

Αυτο που θελω να πω εγω και καποιοι αλλοι ειναι πως αφου θες να ασχοληθεις με καποια διανομη τότε πρέπει να προσαρμοστεις με αυτην ή να βρεις κάποια που να ταιριάζει στις απαιτήσεις σου και όχι να ζητάς απο αυτες το κατι παραπανω. Για αυτο έχεις ως επιλογες τα windows και το macOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sarandis μου έτυχε και αυτό και το έσωσα από το dvd των windows στο δικό τους terminal :mrgreen:

Dr. Fuzzy σε αυτό έχεις δίκιο αλλά και πάλι προβλήματα με την registry στα windows 7 σπανίζουν και αν υπάρξουν διορθώνονται με κάποιο registry cleaner. Πάντως δεδομένα τα windows έχουν χτυπητές αδυναμίες και αυτό είναι κάτι που δεν αμφισβητεί κανείς.

 

disqualified βασικά υπάρχει κάτι που πληρεί προϋποθέσεις (ubuntu) αλλά δυστυχώς για κάποιον λόγο δεν αναγνωρίζει το υλικό την ώρα που το Fedora το κάνει και αυτό είναι πολύ παράξενο.

 

Το fedora από την άλλη και να παρακάμψεις την απουσία software manager, το εγκατέστησα και ανακάλυψα ότι είναι τόσο ηλίθιοι οι τύποι που αν κάνεις εγκατάσταση στα Ελληνικά δεν μπορείς να γράψεις στα Αγγλικά username κτλ (δεν υπάρχει shortcut στο πληκτρολόγιο) και αν το κάνεις στο live cd κατα την εγκατάσταση, δε θα μπορείς να κάνεις login όταν ολοκληρωθεί αφού γράφει μόνο Ελληνικά! Και να ήθελα να το δοκιμάσω ξενέρωσα..

 

Δηλαδή έκανα εγκατάσταση και δε κατάφερα ούτε login να κάνω! Greaaaat! :rolleyes:

 

Εντομεταξύ αν παρακάμψεις τον οδηγό δημιουργίας (ξανά;;; ) λογαριασμού δεν ξανα εμφανίζεται. Μένεις για πάντα κολλημένος στο login screen. wow!

 

Αναρωτιέμαι πόσο κόπο κάνει να βάλεις ένα shortcut επιλογής γλώσσας! Ή φταίω που έχω συνηθίσει από τα windows;; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η fedora πάντως έχει software manager:

 

Gpk-application.png

 

αυτό το bug με τα ελληνικά+fedora είναι όντως ηλίθιο και το χειρότερο: παλιό,

υπήρχε και σε κάποια προηγούμενη έκδοση.

 

πάντως 100% πιο εποικοδομητικό είναι να κάνεις κανένα bug report

ή να τα πεις στην ελληνική κοινότητα της fedora για να κάνει κάποιος άλλος bug report

μπας και το διορθώσουν στην επόμενη έκδοση.

 

αντίστοιχα: την κάρτα που δεν βλέπει το ubuntu:

κάντην report στο launchpad...για να τη βλέπει στην επόμενη έκδοση.

 

στο linux το (δίκαιο) κράξιμο μπορεί να μεταβληθεί σε συμμετοχή.

Δεν είναι όπως το "send error report" του windows. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δεν είναι όπως το "send error report" του windows.[/url] :lol:

 

Σε vista ειχα επιλυση σε προβλημα μου, ειχε συμβει πριν καποια χρονια ειχε σχεση με ποντικι δε θυμαμαι να το περιγραψω αλλα ειχε βρεθει λυση, οπως και να εχει ειμαι εκτος θεματος

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:|

Μηπως με τον b43? Οχι τιποτε αλλο, αλλα ο ath9k ειναι για τσιπακια της atheros και εσυ εχεις broadcom (ή το αναποδο) :P

 

οντως στραβομαρα.ναι ταπεινο Atheros AR9285 εχω , sorry :-(

 

:mrgreen:

 

 

 

VeRDe το κουραζεις πολυ.

 

Αφου εχεις συνηθισει στην "ευκολια και ζεστασια" των windows γιατι δεν μενεις σε αυτα , ωστε να μην ταλαιπωρεισαι εσυ και εμεις?

 

Γιατι οπως σωστα σου ειπε και ο martinoff , εχεις ξεκινησει παντελως λαθος.

 

Δεν ζητας GNU/Linux , ζητας ανοιχτα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακόμη. Προς το παρόν απολαμβάνω την μαγεία του να ψάχνω ώρες στο google για να αναγνωριστεί η vx1000 webcam μου (αφού μετά από 1-2 ώρες ενεργοποίησα τον broadcom wifi) γιατί το ζήτησε η αδερφή μου επειδή μιλάει στο skype.. :mrgreen:

 

 

 

 

Όποιος κουράζεται με την συζήτηση μπορεί απλά να μην παρακολουθεί το θέμα. :)

Τι να πω και εγώ που βρήκα μ@λακια να ασχολούμαι μέσα στην εξεταστική!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...