Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 vs Windows 7 - Ποιο είναι πιο ελαφρύ;


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την εμφάνιση μπορείς να την αλλάξεις με 1000 τρόπους.

θέματα, εικονίδια, launchers, panels, wm... υπάρχουν πολλά.

 

Να είχε και interface-application manager έστω μεταπολεμικό........rolleyes.gif

εδώ όμως 1-2 bugs μπορεί να τα βρεις.

 

λάβε υπόψην ότι οι 2 τελευταίες εκδόσεις του ubuntu (11.04, 11.10)

είναι δοκιμαστικές για την επερχόμενη 12.04.

Με άλλα λόγια είναι προβληματικές εκδόσεις.

 

με windows 8 δοκίμασες benchmarking; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως σου γράφει και ο twiner, μπορείς στο Lubuntu, όπως άλλωστε και στο σύνολο των διανομών Linux, να περάσεις όποιο θέμα γουστάρεις ή ακόμα και σετάκια εικονιδίων, window borders ξεχωριστά, έτσι ώστε να προσαρμόσεις την εγκατάστασή σου όπως επιθυμείς! Για παράδειγμα:

 

http://gnome-look.org/content/show.php?content=146674

 

 

Επίσης, όπως λέει και ο warlock9_0 (αλήθεια ρε μαν, τι φωτό είναι αυτή; Respect, μου θύμισες άλλες εποχές!) μπορείς να δουλέψεις synaptic package manager, πολύ δυνατό εργαλείο! Στο Lubuntu μάλιστα είναι προεγκατεστημένο το Synaptic... ;)

 

Μπορείς φυσικά να εγκαταστήσεις το Ubuntu Software Center ή και το υπό δοκιμή Lubuntu Software Center το οποίο θεωρείται ελαφρύτερο. Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1842575

 

 

Σου προτείνω πάντως, εφόσον θες να αρχίσεις να αποκτάς εμπειρία στο Linux, να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με το τερματικό (aka Terminal) και να μάθεις πως να εγκαθιστάς εφαρμογές και πακέτα με χρήση αυτού, τόσο online όσο και offline. Όσο και να έχει εξελιχθεί ο τρόπος διαχείρισης πακέτων τα τελευταία χρόνια, ειδικά σε αυτοματισμένες διανομές όπως το Ubuntu και τα παρακλάδια του, αξίζει να ξέρεις κάποια βασικά πράγματα για την γραμμή εντολών. Ξεκίνα αν θες από τα παρακάτω links:

 

https://help.ubuntu.com/8.04/serverguide/C/apt-get.html

 

https://help.ubuntu.com/community/UsingTheTerminal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει μεταπολεμικό είπε ρε... Ο synaptic είναι σίγουρα προπολεμικός :lol:

 

Χαλαρά!!! Το synaptic μου φάνηκε τελείως χειμαδιό!

 

Εμμμ βασικά ξανά πήδηξα διανομή (ξέρω αλλάζω κάθε μέρα και μια) και πήγα σε Xubuntu. Μου φαίνεται πιο "μέση λύση". Το Lubuntu εκτός από ότι μου έβγαζε προβλήματα ακόμη και στα update, δεν είχε κέντρο λογισμικού και γενικά δε θέλω να ξεκινήσω σε τόσο απλή διανομή. Από απόδοση μάλιστα το Xubuntu ναι μεν δεν είναι Lubuntu (πετάει) αλλά μου θυμίζει φρεσκοεγκατεστημένα XP σε hardware εκείνης της εποχής. Θετική η πρώτη γνωριμία. Τρώγεται και λιγάκι παραπάνω το interface του...

 

Σου προτείνω πάντως, εφόσον θες να αρχίσεις να αποκτάς εμπειρία στο Linux, να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με το τερματικό (aka Terminal) και να μάθεις πως να εγκαθιστάς εφαρμογές και πακέτα με χρήση αυτού, τόσο online όσο και offline. Όσο και να έχει εξελιχθεί ο τρόπος διαχείρισης πακέτων τα τελευταία χρόνια, ειδικά σε αυτοματισμένες διανομές όπως το Ubuntu και τα παρακλάδια του, αξίζει να ξέρεις κάποια βασικά πράγματα για την γραμμή εντολών. Ξεκίνα αν θες από τα παρακάτω links:

 

https://help.ubuntu..../C/apt-get.html

 

https://help.ubuntu....singTheTerminal

 

Σιγά σιγά, τρίτη μέρα είναι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε μόνο μη σχηματίσεις άποψη από το ubuntu

εμένα γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με κάποια άλλη διανομή και όχι με αυτή την αηδία

quoted for truth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το KDE όντως πετάει στην χρήση αλλά ο επεξεργαστής κάτω από 20% δε πέφτει και αυτό σημαίνει ότι δε κάνει για laptop. Βέβαια είναι ενδιαφέρον περιβάλλον για εξερεύνηση αν λίγο ανούσια εντυπωσιακό αφού στην πράξη χαλάει την χρηστικότητα.

 

 

Το "βόδι" είναι διανομή ή πρόσθετο; Πατάει στο ubuntu ή είναι μια διανομή μόνο του; Όμορφο φαίνεται..

 

 

Ως τώρα το xubuntu κερδίζει πολλούς πόντους αν και τελικά είναι ελαφρώς πιο βαρύ από τα windows 7 αν όχι πιο βαρύ, στα ίδια επίπεδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει σε κάποια τελικά συμπεράσματα σχετικά με την απόδοση των (X)ubuntu σε σχέση με τα windows 7.

 

- Όσον αφορά το boot time όπως αναμενόταν τα xubuntu είναι πολύ πιο γρήγορα. Μάλιστα είναι πολύ ταχύτερα στο πόσο γρήγορα το desktop είναι πραγματικά φορτωμένο. Από την στιγμή που θα φανεί η επιφάνεια εργασίας όλα είναι απολύτως λειτουργικά και φορτωμένα χωρίς πρόβλημα απόκρισης. Στα windows χρειάζονται τουλάχιστον 20-30sec μέχρι να αρχίσει να αποκρίνεται το σύστημα για πρώτη φορά.

 

- Idle η κατάσταση είναι πάνω κάτω η ίδια σε χρήση CPU.

 

- Τα windows 7 υπερτερούν σε απόδοση video (hardware δηλαδή). Συγκεκριμένα με τον atom 720p στα xubuntu δε κατάφερα να παίξω με κανέναν player την ώρα που στα windows τα 720p είναι εφικτότατα με VLC.

 

- Στις ιστοσελίδες με πολλή χρήση flash (gazzetta.gr zougla.gr) η απόκριση scrolling στους browser των windows είναι (πολύ) καλύτερη.

 

- Στις "απλές" ιστοσελίδες ο chromium και ο Opera πετάνε στα xubuntu.

 

- Θετική εντύπωση ότι σπάνια χρησιμοποιείται χωρίς λόγο ο σκληρός δίσκος στα xubuntu εξοικονομώντας ενέργεια και αποδίδοντας ταχύτητα σε αντίθεση με την κατάχρηση των windows ακόμη και idle (όλο και κάποια διεργασία θα τον "αναζητά")

 

- Πάραυτα στις βαριές ιστοσελίδες η χρήση cpu στα xubuntu δε πέφτει κάτω από 20-25% την ώρα που στα windows μπορεί να μην ξεπερνάει το 10%.

 

 

- Η χρήση RAM στα xubuntu είναι far better από τα windows που κάτω από 1,5GB RAM τρώνε bottleneck.

 

- Επιμένω στην cpu διότι είναι η κύρια αιτία κατανάλωσης μπαταρίας που σε ένα netbook είναι το Α και το Ω!

και μερικές διαπιστώσεις:

 

 

- τρέχω 3.2 Kernel (αυτό δεν είναι διαπίστωση) χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

- Αγαπάω ubuntu διανομή για το (τραγικά αργό και βαρύ) software center και τα installation με ένα κλίκ των .deb αρχείων. επιτέλους ένα δείγμα πολιτισμού!!! το βάζω απαραίτητη προϋπόθεση για να "αποδεχθώ" μια linux διανομή.

 

- Fact: χωρίς linux μπορείς. Χωρίς windows όχι...

 

- Η μόνη διανομή που μου έδωσε την αίσθηση ότι θέλει να πλησιάσει τον απλό-άσχετο κόσμο και να τον δελεάσει να δοκιμάσει τον κόσμο των linux και να του κάνει την ζωή εύκολη είναι των Ubuntu (.χωρίς (x) )

 

 

- Η απόκριση στο περιβάλλον των xubuntu είναι καλύτερη από αυτή των windows 7.

 

 

 

 

Θα τα κρατήσω τα xubuntu τελικά, dual boot με τα Windows 7

 

Ξεκάθαρα πιο ελαφρύ δε το λες αλλά η μπαταρία κρατάει ελαφρώς περισσότερο σαν πρώτες εντυπώσεις :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε μόνο μη σχηματίσεις άποψη από το ubuntu

εμένα γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με κάποια άλλη διανομή και όχι με αυτή την αηδία

 

Επαυξανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως ποια μπορεί να είναι αυτή η άλλη/άλλες διανομές για ξεκίνημα νέου χρήστη. Ναι το ubuntu πχ έχει τα στραβά του, αλλά κάποιες διανομές είναι πιο "φιλικές" από κάποιες άλλες, για να κάνει κάποιος την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και σου άρεσε το xfce βαλε arch..επιμενω

 

επισης δες παλι το kubuntu με το πακέτο kubuntu-low-fat-settings

 

 

Mα σου λεει οτι θελει να εγκαθιστα πακετα με κλικ γιατι ως γνωστον η πλειοψηφεια των νεων χρηστων linux νομιζει οτι το GNU/Linux πρεπει να ειναι σαν τα windows και κονσολα = για ανθρωπους των βουνων κλπ... :eek: :eek:

 

Παντελως λανθασμενη και εσφαλμενη τακτικη.

 

VeRDe , γιατι ειναι "δειγμα πολιτισμου" η εγκατασταση .deb με κλικ?

 

Επειδη στα windows κανεις κλικ στα .exe?

 

Αν στα windows δηλαδη ειχες repositories και κονσολατο-σοβαρο PMS , θα ηταν δειγμα α-πολιτισμου?

 

Ελεος δηλαδη..

 

 

Καταλαβετε επιτελους οτι καθε λειτουργικο λειτουργει ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ.

 

:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...