Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 vs Windows 7 - Ποιο είναι πιο ελαφρύ;


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσο άπειρος και αν είσαι δεν σου πέρασε από το μυαλό ότι τώρα τρέχεις ένα λογισμικό πάνω από ένα άλλο που σημαίνει ότι για να τρέξει το guest(linux) πρέπει να είναι φορτωμένο και το host(windows) άρα δυο λειτουργικά ταυτόχρονα σε ένα επεξεργαστή που δεν τα καταφέρνει καλά καλά με ένα λειτουργικό;

είναι δυνατόν να βάλεις έστω και με αυτό το τρόπο που διάλεξες το δεύτερο λειτουργικό x64 ενώ το nt-kernel του windows είναι x86

φίλε μου συγκεντρώσου

δεν είναι δύσκολα, λίγο διάβασμα θέλει και στο forum θα βρεις καλούς οδηγούς που σου τους πρότειναν και πριν αλλά μάλλον αυτά τα θεωρείς περιττά και εκεί είναι το βασικό σου λάθος

 

όσο αφορά το ποιο είναι ποιο γρήγορο μην μπεδεύεσε, win 7 με ubuntu είναι το ίδιο

εάν θες κάτι ελαφρύ διάλεξε κάτι άλλο, όχι gnome όχι kde

καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ισχύει αυτό. Το wubi δεν κάνει virtualization.

 

Το βασικό μειονέκτημα είναι ότι εγκαθιστά αναγκαστικά σε ntfs.

από το link που δίνεις ο ίδιος

 

Wubi adds an entry to the Windows boot menu which allows the user to run Linux. Ubuntu is installed within a file in the Windows file system (c:\ubuntu\disks\root.disk), as opposed to being installed within its own partition. This file is seen by Linux as a real hard disk.[1] Wubi also creates a swap file in the Windows file system (c:\ubuntu\disks\swap.disk), in addition to the memory of the host machine. This file is seen by Ubuntu as additional RAM.[1]

 

A related project, Lubi, uses Linux as the host system instead of Windows.[1] A version for the Mac OS as host, Mubi, "will eventually be supported."[1]

 

ένας φάκελος για hd

ένας φάκελος για swap

και είμαι σίγουρος οτι το έχω διαβάσει ότι φορτώνετε και ο nt-kernel

μόλις το βρω θα βάλω link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vitualization σημαινει τα παρακατω

- χρησιμοποιει ενα κομματι της μνημης και τις επεξεργαστικης ισχυως του υπολογιστη

- δεν εχει προσβαση στο κανονικο hardware αλλα σε εικονικο

πραγματα που δεν συμβαινουν σε μια εγκατασταση με wubi.

 

Απλα τα xGB που θα γινουν allocated απο τον installer και θα βαφτιστουν "σκληρος δισκος για το ubuntu" θα ειναι σε ntfs και στον mbr του σκληρου θα παραμεινει ο ntldr, με οτι συνεπειες εχει το καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p ευχαριστώ που μου εξηγείς(το εννοώ) αλλά μην πάρεις όρκο μόνο

χρησιμοποιεί ότι του δώσεις

υπάρχουν ήδη mobo και cpu που δίνουν πρόσβαση στο κανονικό hardware και έρχονται και άλλοι με τους νέους intel. αυτό όμως προφανώς έχει να κάνει με vmware,virtualbox κτλ και όχι με wubi

 

αν μου λέτε ότι ο wubi δεν σηκώνει τον nt-kernel και κάνω λάθος ζητώ συγνώμη και εύχομαι να βοηθήσετε το φίλο να βρει το δρόμο του μέσα από τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα στον φίλο VeRDe να ρίξει μια ματιά στο Lubuntu...Στην πράξη η διανομή αυτή πατάει στο Ubuntu αλλά ενσωματώνει το κατά πολύ ελαφρύτερο γραφικό περιβάλλον LXDE. Νομίζω μάλιστα πως μπορεί να εγκατασταθεί και με Wubi, αν και συμφωνώ με τα παιδιά που μίλησαν παραπάνω, καλύτερα καθαρή εγκατάσταση ή έστω dual boot με τα Win.

 

Επίσης, στο "κανονικό" Ubuntu 11.10 μπορείς να δουλέψεις και με το καθαρόαιμο Unity αλλά και με το Unity 2D που είναι μια ελαφρύτερη υλοποίηση του interface. Πιθανόν να τρέχεις ήδη Unity 2D βέβαια αν η κάρτα σου δεν αναγνωρίζεται σωστά από το Ubuntu όπως λες, αλλά αξίζει να το τσεκάρεις καλού κακού...Την επιλογή του γραφικού περιβάλλοντος την κάνεις στην οθόνη του login, έχει ένα εικονίδιο κοντά στο πεδίο που βάζεις το password σου.

 

Προσωπικά τρέχω Lubuntu 11.10 (η έκδοση αυτή της εν λόγω διανομής είναι official και υποστηρίζεται από την Canonical) σε ένα σαράβαλο eeepc 900 (με Celeron ULV @ 900 Mhz, 1GB RAM, 4GB SSD) και πάει σφαίρα. Σίγουρα το LXDE δεν έχει την αισθητική του Unity ή άλλων σύγχρονων γραφικών περιβάλλοντων (βασικά θυμίζει WinXP με το αρχικό theme), είναι όμως εξαιρετικά γρήγορο και λειτουργικό. Άμα μάλιστα έχεις όρεξη να το ψάξεις, υπάρχουν μπόλικα θεματάκια για να το φέρεις στα γούστα σου.

 

Απλά να ξέρεις πως το Lubuntu, προκειμένου να είναι ελαφρύ, δεν περιλαμβάνει τα κλασσικά προγράμματα που ερχονται με το "κανονικό" Ubuntu. Δεν έχει ας πούμε Libre Office αλλά Abiword και Gnumeric, δεν έχει Firefox αλλά Chromium κλπ. Βέβαια μπορείς να εγκαταστήσεις μετά ότι θες μέσω Synaptic οπότε πρακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε martinoff ευχαριστώ που ασχολήθηκες αλλά με αυτό το ύφος του ξερόλα και τα μισόλογα δεν βοηθάς.

 

Τώρα όσον αφορά αυτό που είπες σαν απάντηση, δεν νομίζω ότι στέκει διότι δεν τρέχει κανένα λειτουργικό windows ταυτόχρονα. Βέβαια το μόνο που δε γνωρίζω είναι τι επιπτώσεις έχει το NTFS στις επιδόσεις αλλά αυτό θα το ξέρει καλύτερα κάποιος με περισσότερες γνώσεις στο τεχνικό κομμάτι.

 

N3k21

 

Το Unity 2D δε το δοκίμασα (το έχω δει) αλλά θα το κοιτάξω. Όσο για το Lubuntu θα είμαι ειλικρινής. Δεν ψήνομαι να δοκιμάσω μια light έκδοση εν έτη 2012. Θέλω να μπω στον κόσμο του Linux στην πιο σύγχρονη μορφή του η οποία απ'οτι φαίνεται είναι το Ubuntu.

 

Από το site να κρίνεις μόνο φαίνεται να βλέπουν λιγάκι παραπέρα εκεί.

 

 

 

Το dual-boot θα το κάνω αν πεισθώ πως θα έχει διαφορά. Προς το παρόν αμφιβάλλω. άλλωστε δε καθυστερεί ο σκληρός αλλά η CPU. Και με 2GB RAM δε νομίζω να χρησιμοποιεί στο ελάχιστο swap.

 

 

 

 

Απλα τα xGB που θα γινουν allocated απο τον installer και θα βαφτιστουν "σκληρος δισκος για το ubuntu" θα ειναι σε ntfs και στον mbr του σκληρου θα παραμεινει ο ntldr, με οτι συνεπειες εχει το καθενα.

 

Θα μπορούσες να επεξηγήσεις τι σημαίνουν πρακτικά αυτά; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Unity 2D δε το δοκίμασα (το έχω δει) αλλά θα το κοιτάξω. Όσο για το Lubuntu θα είμαι ειλικρινής. Δεν ψήνομαι να δοκιμάσω μια light έκδοση εν έτη 2012. Θέλω να μπω στον κόσμο του Linux στην πιο σύγχρονη μορφή του η οποία απ'οτι φαίνεται είναι το Ubuntu.

 

Από το site να κρίνεις μόνο φαίνεται να βλέπουν λιγάκι παραπέρα εκεί.

 

Εδώ θα μου επιτρέψεις να κάνω την εξής παρατήρηση: Ουσιαστικά οι πιο ελαφριές παραλλαγές του Ubuntu (Xubuntu, Lubuntu) δεν είναι ακριβώς "light" εκδόσεις. Το ίδιο λειτουργικό τρέχεις σε κάθε περίπτωση, δηλαδή το Ubuntu 11.10, με τα καλά και τα κακά που αυτό συνεπάγεται. Το μόνο που αλλάζει μεταξύ των διανομών αυτών είναι περιβάλλον εργασίας. Όλα τα υπόλοιπα τεχνολογικά καλούδια (πυρήνας Linux, file systems, συμβατότητα με εφαρμογές κλπ) τα έχεις όπου και να πας. Πιο απλά, δεν χάνεις σε δυνατότητες με τα Lubuntu και Xubuntu, χάνεις ίσως βέβαια σε eye candy! ;)

 

Μη με παρεξηγείς όμως, καταλαβαίνω τι εννοείς. Γιαυτό θα σου προτείνω να ψαχτείς και με κάποια διανομή που στηρίζεται στο Gnome 3.x περιβάλλον, ή ακόμα και στο KDE 4.x (το οποίο αν και κυκλοφόρησε πριν κάποια χρόνια εξακολουθεί να είναι σύγχρονο - αν και περισσότερο "κλασσικό" από τα Gnome 3 και Unity).

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να τσεκάρεις την διανομή Fedora 16, γενικότερα θεωρείται εξίσου εύχρηστη με το Ubuntu και τα παρακλάδια του, ενώ υπάρχουν και άλλοι που την θεωρούν σταθερότερη.

 

Όπως και να 'χει, σου πρότεινα το Lubuntu επειδή μιλάμε για netbook με Atom, θεώρησα ότι θα ήθελες κάτι ελαφρύ. Εννοείται πως αν θες να δοκιμάσεις διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας βάζεις ό,τι θες!

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώντας το Unity 2D και πειράζοντας το swap (σχεδόν το απαγόρευσα, έβαλα value 1), μπορώ να πω πως τώρα κάτι πάει και έρχεται. Βέβαια απέχει από τα windows 7. Περιμένω να ακούσω μια οριστική απάντηση αν κάποιος γνωρίζει το πόσο επηρεάζεται η απόδοση από τον τρόπο που έχει εγκατασταθεί. Έχοντας τρέξει linux σε live cd και βλέποντας την χρήση του επεξεργαστή στο θεό με τα ubuntu και όχι του σκληρού, νομίζω πως μάλλον δεν επηρεάζει σε τίποτα το file system.

 

ο επεξεργαστής στα Windows έχει idle 2-4% ενώ και με την κίνηση του ποντικιού και μόνο ανεβαίνει στο 20-30% (για να καταλάβει κανείς για τι επεξεργαστική ισχύ μιλάμε). Πάραυτα είναι επαρκής.

 

Στα Ubuntu η απόκριση του συστήματος μου θυμίζει svista.. Ο επεξεργαστής κάτω από 8% δεν πέφτει idle. Βέβαια αυτό που είπε κάποιος ότι τα linux δεν εκμεταλλεύονται το Hyperthreading νομίζω εξηγεί πολλά. Στον συγκεκριμένο μονοπύρηνο atom το hyperthreading είναι πάνω 20-25% απόδοση.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Fedora16 και Lubuntu θα τα έχω πάντα στο μυαλό μου. Προς το παρόν θέλω να πειραματιστώ στα "δύσκολα" (εννοώ την περίπτωση της ανεπαρκούς CPU μου) :-D

 

Δε ψάχνω την εύκολη λύση. Θέλω να μάθω πράγματα και να προβληματιστώ. Η εύκολη λύση θα ήταν να το φορτώσω στον 4πύρηνο AMD B35 desktop μου (με GTX 460) και να τελειώσει η συζήτηση.. nooot....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το NTFS είναι πιο αργό και αν πάθει κάτι π.χ. από απότομο κλείσιμο του pc

είναι μεγάλη η πιθανότητα να τα κακαρώσει η εγκατάσταση ubuntu.

 

όπως είπαμε το ubuntu 11.10 δεν είναι ιδανική περίπτωση για να κάνεις review και benchmarking.

 

Δε ψάχνω την εύκολη λύση. Θέλω να μάθω πράγματα και να προβληματιστώ

 

ξεκίνα λοιπόν με arch linux. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πρότεινα και το puppylinux ....

έσκασα μια μέρα για να μπορέσω να αλλάζει αυτόματα την γλώσσα στο πληκτρολόγιο.

(άσχετο? , ε, καλά όπως νομίζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός και βέβαια χωρίς να έχω προσωπική άποψη μιας και δεν μπορώ να κάνω εκτενείς δοκιμές, πιθανότατα το Wubi να επιδρά όντως αρνητικά, ίσως μάλιστα το κακό να γίνεται μεγαλύτερο σε λιγότερο δυνατό hardware όπως αυτό του netbook σου. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω τέστ, είναι κάπως παλιό αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_wubi_1010&num=1

 

Επίσης, δεν ξέρω τι παίζει με το hyperthreading...Φαντάζομαι πως για να το αναφέρεις θα ξέρεις κάτι παραπάνω από μένα αλλά και πάλι μου φαίνεται παράξενο. Τσέκαρε και το παρακάτω thread στο επίσημο forum της Canonical, δίνει ένα τρόπο για να ελέγξεις το κατά πόσο λειτουργεί το hyperthreading στο μηχάνημά σου:

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1518962

 

Και κάτι που μου έσκασε τελευταία στιγμή: Πρόσφατα προσπάθησα να σετάρω το netbook ενός φίλου (με Atom CPU - ΟΕΜ των Multirama, όχι κάποια γνωστή "μάρκα"). Αρχικά το μηχανάκι είχε WinXP. Δοκίμασα τις παρακάτω διανομές (καθαρή εγκατάσταση - ext4 - δεν έκανα custom partitions αλλά άφησα τον installer να χρησιμοποιήσει όλο τον δίσκο):

 

Ubuntu 11.10 - Unity 3D: Κακή απόδοση, αργή απόκριση γενικότερα.

Ubuntu 11.10 - Unity 2D: Καλύτερη απόδοση, παροδικό lag ανά διαστήματα.

 

Η ειρωνία είναι πως στο εν λόγω μηχάνημα τα ελαφρύτερα Xubuntu και Lubuntu 11.10 εγκαταστάθηκαν με επιτυχία αλλά μετά την εκκίνηση του λειτουργικού σέρνονταν. Όταν λέμε σέρνονταν εννοώ χάλια μαύρα! Μια απλή διαδικασία όπως η εκκίνηση μιας εφαρμογής ή το άνοιγμα ενός φακέλου έπαιρναν κοντά 2 λεπτά!

 

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής δεν έκανα ούτε ένα update μιας και είχα φρικάρει! Στην αρχή σκέφτηκα πως πιθανόν υπήρχε κάποιο πρόβλημα Hardware, υποψιάστηκα σκληρό δίσκο συγκεκριμένα. Ωστόσο με τα XP που εγκατέστησα τελικά αργότερα το μηχάνημα λειτούργησε κανονικά.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω μήπως και βοηθήσουν στην εξεύρεση λύσης από κάποιον περισσότερο ψαγμένο, προσωπικά δεν κατέληξα κάπου (λόγω βιασύνης κυρίως). :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το NTFS είναι πιο αργό και αν πάθει κάτι π.χ. από απότομο κλείσιμο του pc

είναι μεγάλη η πιθανότητα να τα κακαρώσει η εγκατάσταση ubuntu.

 

όπως είπαμε το ubuntu 11.10 δεν είναι ιδανική περίπτωση για να κάνεις review και benchmarking.

 

 

 

ξεκίνα λοιπόν με arch linux. Καλή συνέχεια.

 

  • Καταρχάς καταλήγουμε στο ότι το NTFS είναι αρκετά γρήγορο για να μην κάνει bottleneck σε έναν atom!
  • Τα προβλήματα σταθερότητας του NTFS προς το παρόν δεν με ενδιαφέρουν.
  • Άσχετα με το αν ένας linux fan δε θα επέλεγε τα ubuntu για benchmark, δεν παύει να είναι αυτό το αποτέλεσμα.
  • Όπως είπα πολλές φορές σε πρώτη φάση θέλω να εξερευνήσω την πιο ολοκληρωμένη διανομή και μετά να αρχίσω τις υποχωρήσεις στον καλλωπισμό και την ευκολία. Απ'οτι διάβασα τα Arch προϋποθέτουν πιο έμπειρους χρήστες από μένα. Δεν βιάζομαι να φάω τα μούτρα μου από την πρώτη μέρα

Ευχαριστώ όπως και να χει για την βοήθεια. :)

 

N3k21 αυτό που περιγράφεις είναι ότι ακριβώς βίωσα με το Unity 3D. Λίγο πιο υποφερτά (λίγο όμως) έγιναν τώρα τα πράγματα. πχ το application market για να ανοίξει περνάει σίγουρα ένα λεπτό. Αν ανοίξω δεύτερο πρόγραμμα πέρα από firefox η CPU κολλάει στο 100% και μαζί και όλα τα υπόλοιπα.....

 

 

 

 

θα κοιτάξω το review με το wubi και το topic με το hyperthreading και θα επανέλθω.. ^_^

 

 

 

Βασικά τώρα πρόσεξα ότι γράφει Intel Atom N450x2 στις πληροφορίες συστήματος. Οπότε μια χαρά τον διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω τα lubuntu. Σαν απόδοση σε σχέση με το ubuntu, ΧΑΟΣ. Νομίζω ξεπερνάει ελαφρώς (ίσως και κατά πολύ) και τα windows 7.

 

αλλά και σαν εμφάνιση από την άλλη και ευκολία εγκατάστασης εφαρμογών, εύρεσης εφαρμογών και αλλαγής ρυθμίσεων εξίσου το χάος αρνητικά αυτή τη φορά. Παρά είναι λιτό και απλοϊκό.

 

 

Επανέφερα το boot menu των windows (γιατί το grub2 είναι απλά έλεος) και θα ασχοληθώ μαζί του για λίγο. Idle ο επεξεργαστής παίζει από 0% μέχρι 2% και γενικά είναι εξαιρετικά ελαφρύ.

 

Να είχε και interface-application manager έστω μεταπολεμικό........rolleyes.gif

Επεξ/σία από VeRDe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...