Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 vs Windows 7 - Ποιο είναι πιο ελαφρύ;


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα netbook Acer Aspire One D260 με Intel Atom N450 (1 core 1.66Ghz και HT), 2GB DDR2 800Mhz RAM και 160άρη σκληρό 5400rpm.

 

Για καιρό χρησιμοποιούσα τα windows 7 και ο επεξεργαστής είναι οριακά επαρκής για browsing και λοιπές ελαφριές (για επεξεργαστές της προκοπής) εργασίες. Η διάρκεια ζωής της μπαταρίας είναι εξαιρετική (3 ώρες στο χαλαρό. 5.5 watt TDP ο επεξεργαστής)

 

Είπα πρόσφατα να δοκιμάσω να δώσω άλλη μια ευκαιρία σε κάποια διανομή linux μιας και στο παρελθόν αποτυχημένα δοκίμαζα που και που χωρίς να ασχολούμαι και πολύ. Μήπως έβρισκα κάτι πιο ελαφρύ εξοικονομώντας μπαταρία.

 

Διαβάζοντας 2-3 review κατέληξα στα Ubuntu καθώς μιας και δεν είμαι προγραμματιστής, ούτε ξέρω από κώδικα, έψαχνα την πιο πολιτισμένη έκδοση με την περισσότερη υποστήριξη.

 

Θυμάμαι τα linux πιο ελαφριά από τα Windows.........

 

 

 

 

Οι εντυπώσεις μου όμως δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλές. Ναι μεν είναι ότι πιο πολιτισμένο και εύχρηστο έχω δει σε linux αλλά η όλη αίσθηση είναι πολύ χειρότερη, η απόκριση κακή και γενικά αίσθηση ότι είναι πολύ πιο βαρύ. Ακόμη και το boot νιώθω ότι κρατάει περισσότερο.

 

Το μόνο θετικό ήταν η μικρότερη κατανάλωση RAM αλλά και πάλι μόνο σαν νούμερο γιατί η απόκριση είναι κακή. Το scrolling στον Firefox μου φάνηκε 2-3 φορές πιο αργό ενώ η CPU idle παίζει στο 7-10% όταν στα Windows έπαιζε στα 2-5%.

 

 

 

Συνυπολογίζοντας ότι τα linux πάντα έχουν περιορισμούς σε software και ελευθερία κινήσεων για όσους δεν ξέρουν προγραμματισμό και την κακή υποστήριξη σε drivers (την GMA 3150 δεν την αναγνώρισε καν), αρχίζω να αναρωτιέμαι πέρα από την σταθερότητα (που και στα windows 7 είναι εξαιρετική), την ασφάλεια (που και αυτή είναι αισθητά βελτιωμένη στα windows 7) και σαν εργαλείο προγραμματισμού και παραμετροποίησης, αν έχει να προσφέρει κάτι στον απλό χρήστη που δεν είναι επαγγελματίας ή/και προγραμματιστής.

 

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας επ' αυτού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποια εκδοση windows 7;

 

Το Linux μπορει να προσφερει γνωσεις πρωτιστως. Τα κυρια χαρακτηριστικα του ομως για τον απλο χρητη ειναι πως προσφερεται δωρεαν και εχει προστασια απο ιους (λογω οτι οι ιοι προσανατολιζονται για windows στη συντριπτικη πλεοψηφια). Σταθεροτητα διαφωνω (τουλαχιστον για ubuntu) δεν ειναι σιγουρο οτι θα του προσφερουν ειδικα οταν ο χρηστης αρχιζει να πειραματιζεται με αυτα. Απορω μαλιστα οταν λες οτι ειχες προβλημα με drivers για καρτες γραφικων πως βαζεις τη σταθεροτητα σαν χαρακτηριστικο (δε σημαινει πως δεν μπορει να ειναι βεβαια). Και σιγουρα θα συναντησει και αρκετα προβληματα αλλα οταν εχεις ενα καινουριο λειτουργικο το οποιο δεν ειναι προς εμπορικη εκμεταλλευση (δεν πληρωνεις για να το εχεις) και δεν υπαρχει επισημη ας πουμε υποστηριξη στο καθε hardware αυτα θα τα συνατησεις. Παντως ειναι αξιεπαινη η ολη προσπαθεια και το αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εβαζα τη starter, η ultimate για μενα δεν εχει καμια δουλεια να ειναι σε netbook. Βεβαια υπαρχουν περιορισμοι οπως δε μπορεις να αλλαξεις wallpaper (ισως με μοντες) αλλα εμενα δε θα με πειραζε.

 

Επισης δε θα εβαζα την χ64 ubuntu σε netbook ή οποιοδηποτε μηχανημα με 2GB μνημης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; ούτε το 1GB χρήσης RAM δεν χρησιμοποιεί το Ubuntu σε full χρήση. Εδώ ούτε τα Windows δεν την τερματίζουν εύκολα..

 

idle στα Ubuntu παίζει στα 400-450mb η RAM. Είναι ίσως το μοναδικό πλεονέκτημα σε performance που θεωρητικά έχει το Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν να πούμε ότι γενικά το linux τρώει περισσότερη μπαταρία.

Είναι πρόβλημα στον πυρήνα. Δεν ξέρουμε πότε θα φτιαχτεί.

 

Οι εντυπώσεις μου όμως δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλές. Ναι μεν είναι ότι πιο πολιτισμένο και εύχρηστο έχω δει σε linux αλλά η όλη αίσθηση είναι πολύ χειρότερη, η απόκριση κακή και γενικά αίσθηση ότι είναι πολύ πιο βαρύ. Ακόμη και το boot νιώθω ότι κρατάει περισσότερο.

 

λάβε υπόψην ότι οι 2 τελευταίες εκδόσεις του ubuntu (11.04, 11.10)

είναι δοκιμαστικές για την επερχόμενη 12.04.

Με άλλα λόγια είναι προβληματικές εκδόσεις.

 

κακή υποστήριξη σε drivers (την GMA 3150 δεν την αναγνώρισε καν),

 

πώς κρίνεις οτι δεν την αναγνώρισε;

Οι drivers της intel είναι ενσωματωμένοι.

 

αν έχει να προσφέρει κάτι στον απλό χρήστη που δεν είναι επαγγελματίας ή/και προγραμματιστής.

 

το ελεύθερο λογισμικό έχει να προσφέρει ελευθερία, κοινότητα, μια διαφορετική σχέση με τον υπολογιστή μας.

 

Φυσικά κάποιες εκδόσεις είναι προβληματικές και δεν κλείνουμε τα μάτια σε σοβαρά μειονεκτήματα όπως αυτό με τη μπαταρία.

 

Θα σου πρότεινα να μείνεις με windows και να ξαναδοκιμάσεις όταν βγει το ubuntu 12.04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πώς κρίνεις οτι δεν την αναγνώρισε;

Οι drivers της intel είναι ενσωματωμένοι.

Στο σύστημα αναφέρει σαν κάρτα γραφικών "άγνωστο" ενώ πχ στο Youtube δυσκολεύεται να παίξει ακόμη και 360p video (όταν στα windows το όριο είναι τα 720p για το σύστημα αυτό)

 

 

 

 

Θα σου πρότεινα να μείνεις με windows και να ξαναδοκιμάσεις όταν βγει το ubuntu 12.04.

Επειδή είμαι υπέρ του ελεύθερου λογισμικού γενικά, θα το αφήσω ως έχει (dual boot) και θα παρακολουθώ την εξέλιξη του. Καιρός ίσως να μάθω και λίγο από linux γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε μόνο μη σχηματίσεις άποψη από το ubuntu

εμένα γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με κάποια άλλη διανομή και όχι με αυτή την αηδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον θα κρατήσεις το ubuntu, για μια καλύτερη εμπειρία:

 

1. να κάνεις όλα τα updates.

 

2. απ'το κέντρο λογισμικού μπορείς να βάλεις το minitube για να βλέπεις 720p youtube.

3. μπορείς να δοκιμάσεις το unity 5. συγγνώμη μόλις μου κράσαρε. Άστο αυτό. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε slitaz + θεματακι σε εικονιδια - μπαρες - awn - desktop και το netbook σου θα είναι αγνώριστο.

Βάλε arch με lxde + τις ομορφιες που ανεφερα

βάλε debian με lxde -//-

 

ξεχνα το ubuntu

 

*στο slitaz θα πρεπει κανα 2ωρο να μελετησεις για να βαλεις καποιες ρυθμισεις

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ? -> όμορφο υπεργρηγορο netbook

 

και μην αρχισετε νεος ειναι που να βαζει arch και debian κτλ γιατι ειναι γελειο..

εκτυπωνει μια σελιδα και αντιγραφει τις αρχικες εντολες-κινησεις εγκαταστασης

 

 

 

Φυσικά κάποιες εκδόσεις είναι προβληματικές και δεν κλείνουμε τα μάτια σε σοβαρά μειονεκτήματα όπως αυτό με τη μπαταρία.

 

 

στον 2.6.32 υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι κολλάει πολύ. Στα windows πάιζει οριακά (αν δεν πειράζεις τι-πο-τα εκείνη την στιγμή.

 

Γενικά οι atom είναι τρομερά αδύναμοι επεξεργαστές......

 

 

 

Αλλά είναι ένα καλό test utility για να ανακαλύψεις τις πιο ελαφριές εφαρμογές.... :rolleyes:

 

 

 

Βάλε slitaz + θεματακι σε εικονιδια - μπαρες - awn - desktop και το netbook σου θα είναι αγνώριστο.

Βάλε arch με lxde + τις ομορφιες που ανεφερα

βάλε debian με lxde -//-

 

ξεχνα το ubuntu

 

*στο slitaz θα πρεπει κανα 2ωρο να μελετησεις για να βαλεις καποιες ρυθμισεις

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ? -> όμορφο υπεργρηγορο netbook

 

και μην αρχισετε νεος ειναι που να βαζει arch και debian κτλ γιατι ειναι γελειο..

εκτυπωνει μια σελιδα και αντιγραφει τις αρχικες εντολες-κινησεις εγκαταστασης

 

 

στον 2.6.32 υπαρχει?

 

 

 

 

Μόνο που σε κανένα από αυτά δε μπορώ να κάνω απεγκατάσταση από τα....windows όπως το ubuntu! :-D

 

 

Επίσης όπως είπα θέλω end user-user friendly εκδόσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........

Μόνο που σε κανένα από αυτά δε μπορώ να κάνω απεγκατάσταση από τα....windows όπως το ubuntu! :-D

 

 

Επίσης όπως είπα θέλω end user-user friendly εκδόσεις.

 

πες το από την αρχή και μπεδεύεις κόσμο :-D

έκανες και review μάλιστα :rolleyes:

άσχετα που δεν θα πρότεινα σε κανέναν ubuntu, είσαι σε πολύ λάθος δρόμο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζει τίποτα αν γίνει η εγκατάσταση από CD ή μέσω wubi;;;

 

πες το από την αρχή και μπεδεύεις κόσμο :-D

έκανες και review μάλιστα :rolleyes:

άσχετα που δεν θα πρότεινα σε κανέναν ubuntu, είσαι σε πολύ λάθος δρόμο ;)

 

Δε βοηθάς. Περιμένω προτάσεις μαζί με τις διαπιστώσεις. Δεν είμαι έμπειρος πάνω σε αυτό το λειτουργικό και το αναφέρω και στο ""review"".

 

Θα ήθελα να μου δικαιολογήσεις πως γίνεται το Ubuntu να είναι πρώτη διανομή εδώ και χρόνια αλλά να μην προτείνεται..

 

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ Τώρα που το παρατήρησα ίσως ένας λόγος που σέρνεται να είναι πως δεν υποστηρίζει HT. Και στον επεξεργαστή που έχω αυτό σημαίνει 20% κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...