Προς το περιεχόμενο

προβλημα με κεφαλες HP 88 με refill -αναγεμισμένα- μελανια (officejet pro L, K5400 κλπ)


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτη την προταση ειναι ολο το ζουμι φιλε μου.Να κανουμε οικονομια με αναγεμισμενα και σε 3 μηνες να κανουμε αποσβεση το εκτυπωτακι των 50€ ναι,οταν χαλασει το πεταμε στον καδο,τι γινεται ομως οταν βαζουμε τονερ αναγεμισμενα σε μηχανηματα 1500€ και η καθε πλακετα εχει 900€?

Μας φταιει μετα η hp ή η lexmark που το πανακριβο μηχανημα παρεδωσε στα 2 χρονια και κολυμπαει στο τονερ ή τα αναγεμισμενα ?

Παρολαυτα μας φταιει η κωλοεταιρεια που φτιαχνει τα κωλομηχανηματα.

 

 

και στα τονερ πάλι υπάρχουν ποιότητες στα μη γνήσια αναλώσιμα

υπάρχουν τόνερ αναγεμισμένα,και υπάρχουν τονερ ανακατασκευασμένα με τεράστιες διαφορές μεταξύ τους και στην ποιότητα και στην τιμή...ως τεχνικός δεν έχεις δει χαλασμένο μηχάνημα με χρήση γνήσιων τονερ οχι σε 2 χρόνια αλλά σε πολύ μικρότερο διάστημα?

Και επαναλαμβάνω δεν είμαι υπέρ στο να βάζουμε ο,τι κυκλοφορεί στο μηχάνημα αλλά οχι οτι η κάθε hp να ζητάει ο,τι της λύπει απο τα αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος roger εχει αυτην την αποψη την υποστιριζει και σε αλλα νηματα και καλα κανει , πιθανον να εχει και συμφερον ποιος ξερει ! Ξεχναει στην παραπανω απαντηση του μια λεπτομερεια , η αναλογια κοστους αναλωσιμου και εκτυπωτη ειναι ιδια σε καθε κατηγορια τιμης.Το μελανι στον εκτυπωτη των 50€ κανει 25€ το τονερ στον εκτυπωτη των 1500€ κοστιζει 150€ το ενα αν ειναι εγχρωμος δηλ 600€ οποτε σε 2-3 αλλαγες τονερ και να χαλασει παλι κερδισμενος εισαι.και οπως λεει και ο φιλος tsakirtas "ως τεχνικός δεν έχεις δει χαλασμένο μηχάνημα με χρήση γνήσιων τονερ οχι σε 2 χρόνια αλλά σε πολύ μικρότερο διάστημα?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1500 ευρώ είσαι σε άλλη κατηγορία φίλε,οπότε άστο...

Σε αυτά τα λεφτά πάρε έναν λέιζερ με πειραγμένα τσιπάκια και κάνε εκεί refill.

 

Τώρα για τους υπόλοιπους εξαρτάτε από το τι μελάνι θα βάλετε και αν θα το γεμίσετε σωστά το αν θα σας χαλάσει η όχι. Τώρα και να σας χαλάσει μετά από μερικές χιλιάδες εκτυπώσεις δεν αξίζει να κλαίγεστε,αφού θα έχετε κερδίσει ήδη αρκετά ευρώ,απλά πετάτε τον εκτυπωτή και αγοράζετε άλλον.

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ επαναγεμισμένα η Refillable μελάνια σε ΟΛΟΥΣ τους εκτυπωτές μου (αυτή την στιγμή έχω 4 εκτυπωτές συνολικά που χρησιμοποιώ) και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Το ότι οι εκτυπωτές χαλάνε δεν σημαίνει ότι φταίνε τα μελάνια (μόνο),αλλά το ότι οι παλιοεταιρείες για να ρίξουν τις τιμές στούς εκτυπωτές σου βάζουν μέσα ότι βρωμοπλαστικό βρούνε πιο φτηνό και τσιπάκια ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ με αποτέλεσμα ο εκτυπωτής να μοιάζει με παιδικό παιχνίδι. Με λίγα λόγια ΤΟΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΛΛΟΝ.

 

Για θυμηθείτε οι παλιότεροι του εκτυπωτές που είχαμε πριν καμία 10αριά+ χρόνια... Ξέρω κόσμο που ακόμα τους χρησιμοποιεί και είναι ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ παρόλο που εδώ και 10+χρόνια τους ποτίζουν ΜΟΝΟ μαϊμούδες μελάνια, βλέπετε τότε οι εταιρείες δεν φτιάχναν εκτυπωτές ΠΟΥ ΝΑ ΧΑΛΑΝΕ,αλλά ούτε τους πουλούσαν για ένα κομμάτι ψωμί.

 

Για εμένα το ότι χαλάει ένας εκτυπωτής οφείλετε κατά 70% στα υλικά κατασκευής και κατά 30% στα μελάνια οπότε αν σας χαλάσει ο εκτυπωτής μην δέχεστε σαν δικαιολογία το "Φταινε τα μελάνια"

ΟΧΙ δεν φταίνε τα μελάνια, φταίει η ΚΙΝΕΖΙΚΗ πλαστικούρα που μου πουλήσατε για εκτυπωτή. Αν χρησιμοποιούσα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ μελάνια πάλι θα μου χαλούσε και θα πλήρωνα και μιά περιουσία ,απλά μπορεί να μου χαλούσε λίγο αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο ρε παιδια,καλα τα λετε,ευτυχως που ακουμε και καμμια άλλη αποψη.

Αποψεις οικιακων χρηστων που ο καθενας εχει ειχε ένα δυο τρια τεσσερα εκτυπωτακια στην ζωη του,κανει οικονομια ,βαζει αναγεμισμενα ,τον καθαριζει ,τον συντηρει και δεν εχει ειχε ποτε κανενα προβλημα.Ε και τι εγινε?

Πολύ καλα κανατε και τα βαλατε ,κανατε οικονομια στην τσεπη σας και ηταν σαν να χρησιμοποιουσατε γνησια με πολύ μικροτερο κοστος.Μπραβο σας και παλι,και τι εγινε?

Ουσιαστικα δεν εχετε καταλαβει τα λεγομενα μου,καθως επισης δεν ξερω γιατι δεν θελετε να δεχθειτε την άλλη αποψη.

 

Ερωτουμε σαν τεχνικος αν εχω δει βλαβη με γνησια τονερ σε λιγοτερο από δυο χρονια?Τι ερωτηση είναι αυτή?Φυσικα και εχω δει,οι εκτυπωτες χαλανε πολύ πριν εφευρεθουν τα αναγεμισμενα.Βλαβες από φυσικες φθορες,ηλεκτρονικες,βλαβες αναλωσιμων,θορυβοι από φθαρμενα γραναζια ,και τελοσπαντων προβληματα που μπορουν να δημιουργηθουν σε μηχανηματα με πολλα μηχανικα και ηλεκτρονικα μερη.

 

Τι είναι αυτό λοιπον που δεν εχετε καταλαβει?Αυτο που δεν εχετε καταλαβει είναι ότι τα αναγεμισμενα μπορουν να δημιουργησουν επιπροθετα προβληματα που δεν θα δημιουργουσαν ποτε γνησια τονερ.

Διαβαστε μια Χριστουγεννιατικη ιστορια,μηπως και καταλαβετε τι εννοω.

 

Δεκα μερες πριν από τα Χριστουγεννα χρειαστηκε να κανω συντηρηση σε 24 laser μηχανηματα σε μια μεγαλη εταιρεια.Η αξια του κάθε μηχανηματος περιπου 2000€,όλα τα μηχανηματα ειχαν αναγεμισμενα τονερ πλην από 2 τα οποια ειχανε βαλει γνησιο μετα από αναγεμισμενο ,ας ητανε μεσα οι εκτυπωτες μανταρα,απλα η απαντηση που πηρα ητανε ότι βαλαμε και λιγο γνησια για να καθαριζει(σε αυτό το σημειο βρισκουμε μια γωνια και βαραμε το κεφαλι μας).

Και στους 24 εκτυπωτες λοιπον αν εβγαζες το τονερ εξω θα εβλεπες μια μαυριλα,μουτζουρα παντου ακομα και μες το tray.

Τα μηχανηματα θα επρεπε να φυσηχτουν από ολο αυτό τον ογκο του τονερ και να συντηρηθουν.Αφου λοιπον ο πελατης επεμενε να φυσηχτουν,(δεν ειμαι υπερ του φυσηματος ) κλειστηκαν τα laser για να μην παει σκονη στους καθρεφτες ,ετσι και εγινε.

Την πρωτη μερα όλα ομορφα και ωραια,την δευτερη μερα όλα μαυρα και αραχνα.

Προβλημα λοιπον στον πρωτο εκτυπωτη της δευτερη ημερας συντηρησης.Ενω τυπωνε κανονικα,μετα το φυσημα αρχισανε τα paperjam και οι λευκες σελιδες από το κατω tray ,ενώ από manual feeder τυπωνε κανονικα χωρις paperjam.

Xαζευα λιγο την βλαβη γιατι τετοια βλαβη σε οποιον τεχνικο την πεις θα μεινει με ανοιχτο το στομα ,εφαγα ένα μισαωρο μηπως τον επαναφερω αλλα ο εκτυπωτης εκανε τα δικα.Μου πηγαινε στο μυαλο τιι μπορει να φταιει αλλα για να λυθει ενας τετοιος εκτυπωτης χρειαζεται ένα ολοκληρο γραφειο το οποιο θα γεμισει βιδες και γραναζια.Τον παρελαβα λοιπον τον εκτυπωτη χωρις πολλα πολλα υποσχομενος στον πελατη ότι θα τον κοιταξω αμεσα.Ευτυχως που ο πελατης δεν ητανε κανενας μυστηριος ο οποιος θα μπορουσε πολύ ευκολα να σου πει μου τον χαλασες,δουλευε πριν τον αγγιξεις.

 

Την επομενη λοιπον ημερα με καφε και υπομονη αρχισε το λυσιμο,λυθηκε μεχρι και το σασι για να φανει το υποπτευομενο τροφοδοτικο.Το τροφοδοτικο αυτο λοιπον αντι να εχει χρωμα καφε που εχουν ολες οι πλακετες ειχε χρωμα μαυρο από το χυμενο τονερ.Ητανε με λιγα λογια σαν κουραμπιες μαυρος.

Εδώ θα πρεπει να ριξετε μια ματια στις φωτο για να καταλαβετε περι τινος προκειται.

Αφου λοιπον φυσηχθηκε στο πιεστικο με προσοχη αρχισε το δεσιμο του το οποιο περιελαμβανε και καθαρισμο των γραναζιων τα οποιο εχουν από το εργοστασιο γρασσο και μαζι με το τονερ εκανες την καλυτερη super glue.

Υστερα από ένα τετραωρακι που λετε,ο εκτυπωτης ηταν ετοιμος για τα πρωτα tests οπου τα τυπωσε με πληρη επιτυχια.

 

ΑΥΤΗ Η ΒΛΑΒΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΡΟΞΕΝΗΘΕΙ ΑΠΟ ΓΝΗΣΙΑ ΤΟΝΕΡ.Το να παθει μια φυσιολογικη φθορα το τροφοδοτικο και να σκασει ένα πυκνωτακι,ναι μπορει να συμβει και με γνησια,ΑΛΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΒΛΑΒΗ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΑΝΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ.

Τετοια εικονα ενός τροφοδοτικου όπως στην φωτο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΓΝΗΣΙΑ ΤΟΝΕΡ.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΓΝΗΣΙΑ ΤΟΝΕΡ.

Σκονη του περιβαλλοντος σιγουρα θα εχει μετα από καποια χρονια ,αλλα η σκονη δεν δημιουργει τετοιες critical ζημιες.

Ένα απατεωνιστικο service θα μπορουσε να εβγαζε μια φωτο και να ελεγε στον πελατη ότι η πλακετα καηκε,ας προσεχες να μην χρησιμοποιουσες μουφες και να τσεπωνε τα λεφτακια της.

Συμφωνα με αυτά που εχουμε δει,ο πελατης μαλλον ητανε τυχερος γιατι η πλακετα θα μπορουσε να βραχυκυκλωσει μονιμα και να χρειαζεται αντικατασταση.Το συγκεκριμενο γεγονος δεν αποτελει ένα μεμονωμενο και τυχαιο γεγονος αλλα μια πολύ συχνη αληθεια,άλλες φορες με άλλο τροπο άλλες φορες σε άλλες καταστασεις.

 

Και εδώ λοιπον θα πρεπει να αναφερθω στην ΜΑΝΕΤ η οποια εν μερη σωστα μιλαει για αναλογια τιμης μηχανηματος τιμης αναλωσιμων αλλα χανει λιγο την ουσια.Το τονερ λοιπον το γνησιο πες ότι εχει 150€ ενώ εσυ αναγεμιζεις με 100€.Καταρχην ξεκιναμε ότι εχεις δωσει ένα κεφαλαιο 48.000€το οποιο θα πρεπει να αποσβεσεις σε χ χρονο.

Εάν μεσα σε ενα χρονο σου σκασουνε οι συγκεκριμενες πλακετες (οι οποιες είναι ακριβως κατω από το τονερ και τεινεται να μαζευεται εκει το τονερ),15 εκτυπωτων και όχι και των 24 εκτυπωτων,συν τους εξτρα φουρνους που θα πρεπει να αλλαξεις πολύ γρηγοροτερα επειδη το τονερ κολλαει εκει και καταστρεφει το φιλμ,ένω δηλαδη το maintenance kit πρεπει να αλλαχτει στις 200.000 σελιδες τοτε με τα μουφα τονερ ο φουρνος με το ζορι θα βγαλει 80.000 σελιδες.ΤΟΤΕ κανε την προσθεση και υπολογισε ότι κάθε τετοια πλακετα εχει 500€ και το κάθε maintenance εχει 400€,εχεις κανει οικονομια?Και φυσικα δεν μιλαμε για άλλες βλαβες γραναζιων,μοτερ και κυλινδρων ,ηλεκτρομαγνητων οπου τραβανε αφορητο ζορι λογω του τονερ.

Ακομα και στα ιδια λεφτα να εισαι αν αλλαζεις συχνα τονερ,θα μπαινεις στον κοπο να δινεις συνεχεια 500αρες για πλακετες ,οι οποιες ακομα και καινουργιες να είναι δεν μας λεει κανεις ότι θα ξαναβραχυκυκλωσουν,εχεις την πολυτελεια να σου κοβουν συνεχεια μια θεση εργασιας για την επισκευη του εκτυπωτη για 2 ημερες,μπορεις να πληρωνεις συνεχεις εργασιες για service που αυτά αυξανουν συνεχεια το κοστος?

Αρα ΜΑΝΕΤ όπως καταλαβαινεις στο μυαλο του καθενος είναι ότι κανει οικονομια.Την λεξη οικομια πολλοι την βλεπουν με διαφορετικο ματι,άλλοι την βλεπουν μακροπροθεσμα και αλλοι λιγοπροθεσμα.

 

 

Μια νεα μοδα είναι και τα imitation αναλωσιμα ανταλλακτικα.Οταν ενας laser εκτυπωτης φτασει το οριο 200.000 σελιδων για παραδειγμα,τοτε θα χρειαστει αντικατασταση του maintenance kit,το οποιο περιλαμβανει τον φουρνο,pickup rollers,και transfer roller.Ενα γνησιο maintenance ενός μεσαιου εκτυπωτη κυμαινεται από 300€ μεχρι 400€ ενώ αν επιλεξουμε imitation θα πληρωσουμε περιπου 180€ με 200€.

Αν το επιλεξουμε φυσικα παιξαμε και χασαμε.Προκειται για μια imitation κατασκευη φουρνου με ότι πιο φτηνιαρικο πλαστικο roller και γραναζιων.

Στο εξαμηνο λοιπον ο πελατης ακουει ένα μακροσυρτο σαν συρσιμο θορυβο το οποιο γινεται ολο και πιο εντονο.Εκει λοιπον παρατηρεις ότι τα μαπα πλαστικα φθαρηκανε και αδυνατισανε ακουμπωντας πανω στην λαμαρινα με αποτελεσμα τον συνεχη θορυβο.

Για πιο λογο λοιπον εγω θα πρεπει να ειμαι με μια λιμα στο χερι και να προσπαθω να λιμαρω την λαμαρινα για να σταματησει ο θορυβος,για πιο λογο να τρεχω Σαββατιατικα να βρισκω λαμπα να αλλαξω στον κωλοφουρνο γιατι καηκε και εμφανιζει fuser error σε δικηγορικο γραφειο που είναι στην μεση ενός συμβολαιου και καιγεται?

Γιατι τελικα ο φουρνος διαλυθηκε τελειως πανω στο οχταμηνο ,σπασανε στην μεση τα γραναζια και τα εφτυσε τελειως εχοντας τυπωσει συνολικα 25.000 σελιδες?

Τι συγκριση υπαρχει 200.000 οριο με 25.000?Τι οικονομια εκανε τελικα να δωσει 200€ για να κρατησει 25.000 σελιδες?Πως ξεπληρωνεται η ταλαιπωρια του,το αγχος του να τον αφησει πανω σε δουλεια και αν είναι τυχερος να με βρει για να τον σωσω,και αν μπορω φυσικα να τον σωσω?

Σε αυτή την περιπτωση η πικρη αληθεια είναι ότι και γνησιο maintenance μπορει να εμφανισει σημαδια κοπωσης γυρω στις 160.000 σελιδες.

 

 

Το θεμα μου λοιπον δεν είναι να κοντραριστω και να αντιπαρατεθω επειδη το οικιακο εκτυπωτακι δουλευει μια χαρα με αναγεμισμενα,ο χρηστης το καθαριζει και το συντηρει και δεν ειχε ποτε προβλημα ,δεν με νοιαζει αυτό,δεν μου καιγεται καρφι,καλα κανει για την τσεπη του και τα χρησιμοποιει.

Το θεμα μου είναι η αντιμετωπιση του πελατη και κατ’επεκταση η επισκευη του μηχανηματος.

Δεν είναι δυνατον να ερχεται εκτυπωτης για επισκευη γεματος τονερ,να τον καθαριζεις να τον γυαλιζεις να τρως 2 ωρες ,να χρεωνεις μια ωρα ,να λες στον πελατη φευγοντας ότι τονερ να μην το ξαναβαλει μεσα γιατι σταζει,να γελαει ειρωνικα και να λεει ναι ναι καλα,και μετα από ένα μηνα να ξαναρχεται γεματος τονερ ζητωντας να μην ξαναπληρωσει επειδη είναι σε εγγυηση επισκευης.Πως λοιπον εγω θα πρεπει να ξαναφιερωσω εργατοωρες να ξανακαθαρισω τα κωλοτονερ και να ειμαι και τυχερος να μην τον ξαναφερει τριτη φορα ,που δεν τον ξαναβλεπω τριτη φορα ,ισως γιατι αλλαζει service γιατι αυτοι οι ασχετοι στο προηγουμενο service δεν ηξεραν τιποτα με αποτελεσμα να γεμιζει συνεχεια τονερ(εδώ γελαμε πολύ).

 

Γιατι εγχρωμος εκτυπωτης με αναγεμισμενα κανει 14 λεπτα calibration και βριζει και καταριεται ο πελατης και μολις κανεις δοκιμη με γνησια κανει calibration 2 λεπτα?

 

Γιατι μηχανογραφοι εταιρειων εναντιωθηκαν και κανανε φασαριες στην διοικηση επειδη μια ωραια πρωια αποφασισαν να βαλουν αναγεμισμενα και μετα από ένα χρονο ητανε με πινελακι στο χερι και τρεχανε να καθαρισουνε τα μηχανηματα?

Γιατι συγκεντρωσανε excelακι το οποιο εδειχνε ξεκαθαρα ότι τα κοστη από τα συχνα service και τις συχνες βλαβες ητανε πολύ υψηλοτερα από άλλες χρονιες?Τι κερδος από τα γνησια ειχανε οι μηχανογραφοι και κινηθηκαν ετσι?

 

Όπως καταλαβαινεις ΜΑΝΕΤ,χασουρα,χαμενες εργατοωρες,ταλαιπωρια ,κινδυνος για την υγεια μας,νευρα,είναι αυτά που αποκομιζουμε και ουτε 1 ευρω κερδος από γνησια.

Καποιος θα μπορουσε να πει ,γινε σουβλατζης ρε μεγαλε,καλως όμως ή κακως,μας αρεσει η δουλεια μας και γι ‘αυτό επηζουμε.Ισως η κριση ένα καλο που εχει είναι,να κλεισουνε τα μπακαλικα που παριστανουνε τα service.Και χαρη σε αυτων των μπακαλικων δημιουργειτε παντα η εντυπωση ότι ο τεχνικος κονομαει από συμφεροντα,ο τεχνικος θελει να με εξαπατησει,θα μου βαλει ψευτικα ανταλλακτικα,θα με ταλαιπωρησει,είναι ασχετος και με καθυστερει και αλλα τετοια σχετικα.Η καχυποψια δηλαδη που διακατεχει τον Ελληνα επειδη ετυχε να την πατησει μια δυο φορες ή ετυχε να ακουσει θεματα που υπηρξαν από μη επαγγελματιες.Σε ποιον κλαδο δεν υπαχρουν επαγγελματιες και μη?Ολοι οι γιατροι χρηματιζονται?Ολοι οι ταξιτζηδες είναι αλητες?Φυσικα και όχι.

 

Η φραση λοιπον ΜΑΝΕΤ,καποιο συμφερον θα εχει αυτος,ακουγεται καπως ,και ισως θα μπορουσε να είναι και προσβλητικη.Ειναι άλλο να εχεις κερδος από κατι και είναι τελειως διαφορετικο να εχεις χασουρα από κατι άλλο.Εχουμε σπαταλησει ατελειωτες εργατοωρες και τελικα χρεωσαμε μια ωρα εργασια.πιο πολύ για το συμφερον και την εμπιστοσυνη του πελατη,δεν χτιζεσαι αλλιως.

Εάν λοιπον ακομα δεν εχεις πειστει,ελα ένα πρωινο να σε κερασω καφε να δεις ποσο δυσκολα βγαινει το μεροκαματο.

Καλο είναι να εχουμε την κριση μας και να την λεμε(ας εχουμε εστω δυο εκτυπωτακια στην ζωη μας του πενηνταρικου)αλλα καλο επισης είναι να ακουμε και την ΑΛΛΗ αποψη ποσο μαλλον όταν είναι τεκμηριωμενη.

 

Και δυο λογια στον AVATAR.

Στο ότι εχει πεσει πολύ η ποιοτητα κατασκευης ναι συμφωνω.Σε ποιο αντικειμενο εν ετη 2012 δεν εχει πεσει η ποιοτητα κατασκευης?Στο ότι οι εκτυπωτες χαλανε από την κακη ποιοτητα κατασκευης δεν πολυσυμφωνω.Ισως να συμφωνησω στην πολύ μικρη κατηγορια των inkjet με κοστος 45€ οπου δεν συμφερει να τον πας καν για service και να πληρωσεις 45€+φπα.

Συγκριση λοιπον παλιου μοντελου με καινουργιο δεν μπορεις να κανεις γιατι πολύ απλα ξεχνας κατι σημαντικο,ο εκτυπωτης πριν από 15 χρονια που ειχε τον ογκο πλυντηριου πιατων και λεγεται συμπτωματικα hp laser 8000 τυπωνε 24 σελιδες το λεπτο ,ενώ ενας συμπτωματικα hp laserjet 4515 που είναι ο μισος τυπωνει σημερα 62 σελιδες το λεπτο,τυπωνεις βιβλιο σε 10 λεπτα.Αφου λοιπον αυξηθηκαν οι ταχυτες και οι απαιτησεις στα σημερινα μηχανηματα,λογικο είναι να υπαρχουν μεγαλυτερες φθορες,και σε μοτερ και σε γραναζια και σε ηλεκτρομαγνητες και στα παντα.

Ετσι ,ο συνδυασμος χειροτερης ποιοτητας και αυξημενων δυνατοτητων,δεν προκειται ποτε να μας αποδωσει 4.000.000 σελιδες που τυπωνει ΑΚΟΜΑ ενας 8000.

post-188453-0-72340500-1327701544_thumb.jpg

post-188453-0-97822800-1327701574_thumb.jpg

post-188453-0-75100800-1327701624_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο ρε παιδια,καλα τα λετε,ευτυχως που ακουμε και καμμια άλλη αποψη.

Αποψεις οικιακων χρηστων που ο καθενας εχει ειχε ένα δυο τρια τεσσερα εκτυπωτακια στην ζωη του,κανει οικονομια ,βαζει αναγεμισμενα ,τον καθαριζει ,τον συντηρει και δεν εχει ειχε ποτε κανενα προβλημα.Ε και τι εγινε?

 

Καταρχήν δεν είμαστε ΟΛΟΙ οικιακοί χρήστες. Συγκεκριμένα για οικιακό χρήστη που βγάζει ελάχιστες εκτυπώσεις καλύτερα να αγοράσει αυθεντικά μελάνια αφού θα του βγάλουνε πάρα πολύ καιρό σε άριστη ποιότητα και με λογικό κόστος.

Εγώ συγκεκριμένα δεν κάνω και τις εκατομμύρια εκτυπώσεις κάθε μέρα,αλλά βγάζω άνετα 100+ σελίδες την μέρα, οπότε πιστεύω ότι αντιπροσωπεύω το 99.99% των χρηστών και μικρών επιχειρήσεων. Τι εννοείς και τι έγινε; Να σου πώ τι έγινε φίλε μου, έχω κερδίσει επειδή βάζω επαναγεμισμένα μελάνια περίπου 3.000 ευρώ μέσα σε δύο χρόνια περίπου. Για ένα μικρό γραφείο σου φαίνεται μικρό το ποσό αυτό; Η νομίζεις ότι θα με προβληματίσει όταν θα χαλάσει ο εκτυπωτής μου; με 3χιλιάρικα αγοράζω 15 εκτυπωτές σαν αυτόν που έχω τώρα. (Ο οποίος για την ανάγκες μου πάει σφαίρα με 38 σελίδες το λεπτό.)

 

Δεν θέλω να δεχτώ την άλλη άποψη γιατί πολύ απλά η άλλη άποψη λέει ότι δεν είναι σωστό που κερδίζω τόσα λεφτά με τα μελάνια μου και θα πρέπει να σκάω ένα κάρο λεφτά (λεφτά που δεν έχω) κάθε χρόνο για να είμαι "ΣΩΣΤΟΣ" (σύμφωνα με τα λεγόμενα του κάθε τεχνικού) και να μην μου χαλάσει το μηχάνημα το οποίο το έχω ήδη κάνει 10φορές απόσβεση και μετά χαράς θα πετούσα αν χαλάσει για να αγοράσω ένα άλλο που θα μου κερδίσει τα ίδια λεφτά.

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι το έχουν ξεφτιλίσει τόσο πολύ με τα αυθεντικά μελάνια που πιό πολύ συμφέρει να αγοράσεις εκτυπωτή και με το που θα σου αδειάσει να τον πετάξεις και να πάρεις καινούριο,από το να πας και να αγοράσεις μελάνια. Σου φαίνετε λογικό αυτό εσένα;

 

Τώρα για τους εκτυπωτές των 2.000+ ευρώ δεν ξέρω τι παίζει,αλλά φαντάζομαι και εκεί τα ίδια χάλια θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανες παραθεση και σταματησες ακριβως στην προταση που εχει ολο το νοημα.

 

Πολύ καλα κανατε και τα βαλατε ,κανατε οικονομια στην τσεπη σας και ηταν σαν να χρησιμοποιουσατε γνησια με πολύ μικροτερο κοστος

 

Επισης δωσε μεγαλυτερη σημασια οταν διαβαζεις γιατι προσπερνας τα σημαντικοτερα

 

Το θεμα μου λοιπον δεν είναι να κοντραριστω και να αντιπαρατεθω επειδη το οικιακο εκτυπωτακι δουλευει μια χαρα με αναγεμισμενα,ο χρηστης το καθαριζει και το συντηρει και δεν ειχε ποτε προβλημα ,δεν με νοιαζει αυτό,δεν μου καιγεται καρφι,καλα κανει για την τσεπη του και τα χρησιμοποιει.

 

Η αλλη αποψη σου λεει οτι δεν ειναι σωστο να κερδιζεις τοσα λεφτα απο τα αναγεμισμενα?Και τι την νοιζει την αλλη αποψη η τσεπη σου?Το μονο που την αφορα ειναι να φτιαξει το μηχανημα σου.

Εχεις κανει αποσβεση 10 φορες την αξια του εκτυπωτη με αναγεμισμενα ,τοτε γιατι ''ερχεσαι ''δυο φορες μεσα στον μηνα για service επειδη ο εκτυπωτης ξαναεγινε μανταρα και τσαμπουκαλευεσαι και ζητας εγγυηση επισκευης χωρις να πληρωσεις?

Αφου τον εχεις κανει αποσβεση ,παρτον και ριξε τον στον καδο.''Εχεις'' βαλει στην τσεπη σου ενα χιλιαρικο απο την διαφορα γνησια με αναγεμισμενα,αλλα οταν τα φτυσει το μηχανημα,ποναει πολυ η τσεπη να δωσει 300€ να αγορασει καινουργιο.

 

Για τους εκτυπωτες των 2000 δεν ξερεις τι παιζει,παρολαυτα εχεις αποψη οτι ειναι ακριβως τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο φίλε,ότι όταν χαλάσει το μηχάνημα θα πάει στον κάδο κατευθείαν αφού τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω.

Αν ήταν να ερχόμουν 2 φορές τον μήνα για σερβις θα τον πετούσα από μόνος μου τον εκτυπωτή, δεν συμφέρει κάτι τέτοιο και θα έμενα και χωρίς εκτυπωτή συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, τα λινκ που παρέθεσε ο φίλος με τα επαναγεμιζόμενα 88άρια με κάνουν να συμπεράνω την πιθανότερη αιτία του προβλήματος.

 

Τα συγκεκριμένα δοχεία είναι κατασκευασμένα για συστήματα συνεχούς ροής (cis) με εξωτερικές φιάλες τροφοδοσίας, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει εξωτερική εποπτεία του επιπέδου της στάθμης, έτσι δεν είναι και τόσο εύκολο να μείνει χωρίς μελάνι, γιαυτό δεν έχουν ενσωματωμένη βαλβίδα ασφαλείας όπως τα γνήσια και όλα τα συμβατά (τα οποία πρακτικά είναι γνήσια αναγομωμένα)

 

Αυτά τα δοχεία χωρίς σύστημα cis, εάν χρησιμοποιούνται σαν απλά επαναγεμιζόμενα θέλουν συνεχή εποπτεία δλδ να τα αφαιρούμε σε τακτά χρονικά διαστήματα και να ελεγχουμε την στάθμη, αν τελειώσει κάποιο δοχείο και τραβήξει αέρα η κεφαλή δύσκολα θα επανέλθει μετά.

 

Άλλη αιτία μπορεί να είναι κακής ποιότητας μελάνη, αλλά ΠΟΛΛΥ κακή ποιότητα καθώς θεωρώ τις συγκεκριμένες κεφαλές αρκετά ανθεκτικές (προσοχή τις κεφαλές για 88αρια όχι για τα 940, εκεί ισχύει το αντίθετο)

 

Όσο για την αντιπαράθεση που έχετε με το φίλο Roger, αν το δειτε αντικειμενικά θα καταλάβετε ότι και οι δυο πλευρές έχουν δίκιο. Επαγγελματίας στον χώρο της αναγόμωσης είμαι και στο κατάστημα μου έχουν έρθει αναγομωμένα cartridges από "συναδέλφους" που δεν ήξερα από που να τα πιάσω από την βρώμα, για τέτοιες προχειροδουλειές μιλάμε. Απλά roger σκέψου και συ ότι για κάθε μηχάνημα που σου έρχεται με βλάβη λόγω προχειροδουλειάς στην ανακατασκευή του τόνερ υπάρχουν εκατοντάδες άλλα τα οποία δεν θα παρουσιάσουν ποτέ αντίστοιχα προβλήματα πολύ απλά γιατί έχουν φτιαχτεί από σωστούς επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Έχω ένα πολυμηχάνημα της ΗΡ (αυτό εδώ) [4500g / ethernet] που φοράει τα 901 μελάνια.

Αγόρασα ασπρόμαυρα και έγχρωμα από e-bay ελέγχοντας όλα τα γνωστά (βαθμολογία πωλητή κλπ) για όλους τους λόγους που αναφέρατε παραπάνω - οικονομία, απόσβεση κόστους, κλπ κλπ. Έχω ήδη άλλο ένα πολυμηχάνημα παροπλισμένο για τον λόγο ότι δε συμφέρει να αγοράσω τα μελάνια του, από την άλλη όμως λυπάμαι και να το πετάξω αφού δεν είναι χαλασμένο.

 

Μετά από μερικές (λίγες) εκτυπώσεις με το αναγομωμένο μαύρο, ο εκτυπωτής μου έβγαλε μήνυμα "σφάλμα δοχείου μελάνης". Άρχισα να εκτυπώνω με το έγχρωμο μέχρι που τελείωσε και αυτό (το γνήσιο) και το αντικατέστησα με την 'μαϊμού' που είχα αγοράσει. Μετά από μερικές εκτυπώσεις και με αυτήν, το ίδιο μήνυμα. Αντικατέστησα το αναγομωμένο έγχρωμο λοιπόν με γνήσιο ανταλλακτικό του. Μετά από μερικές εκτυπώσεις και με αυτό πήρα πάλι το ίδιο μήνυμα!

 

Όταν, απηυδησμένος, ρώτησα τεχνικό σε κατάστημα υπολογιστών μου είπε ότι οι καινούργιοι εκτυπωτές έχουν έναν τρόπο να 'καίνε' μία από τις επαφές που βρίσκονται πάνω στο cartridge όταν αναγνωρίσουν ότι δεν είναι γνήσιο! Αυτό δεν το έχω ξανακούσει και δεν το διάβασα πουθενά στα φόρουμ εδώ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γιατί να συμβεί το ίδιο και στο γνήσιο cartridge μου; Bottomline, υπάρχει λύση;

 

ps. Βρήκα αυτό εδώ... Δεν αφορά 'κάψιμο' κεφαλών αλλά επικάλυψη τους από 'κερί'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε δεν ισχύει αυτό που λες. Εγώ τουλάχιστον που έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το γέμισμα μελανιών σε διάφορους εκτυπωτές πρώτη φορά το ακούω.

Αυτό που συμβαίνει αρκετές φορές είναι να σου καούν οι κεφαλές εκτύπωσης επειδή για κάποιο λόγο δεν έχει μείνει αρκετό μελάνι μέσα και ανεβάζουν θερμοκρασία. Μου έχει συμβεί σε HP88 κεφαλές. Τότε όντως σου καίγονται τα τσιπάκια και είναι για πέταμα.Σε πολλές κεφαλές τύπου HP88 και HP940 ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει συνέχεια μελάνη μέσα και να κυλάει κανονικά από τα μελανοδοχεία στις κεφαλές αλλιώς υπερθερμαίνονται και καίγονται.

Στην δικιά σου περίπτωση όμως στα 901 δεν πιστεύω να ισχύει κάτι τέτοιο. Μάλλον αγόρασες ελαττωματικό μελάνι η ο εκτυπωτής σου έχει τσιπάκια ελέγχου. Πολλοί εκτυπωτές με τσιπάκια είναι ρυθμισμένοι έτσι ώστε αν ένα μελάνι φτάσει στο 20% και κάτω και το βγάλεις και ξαναβάλεις δεν το δέχετε γιατί σου λέει κάποια λαδιά έκανε αυτός... :-D

Υπάρχουν λύσεις βέβαια... Πειραγμένα τσιπάκια στα μελάνια, μηχανήματα Reset κτλ κτλ... Ψάξτω λίγο φίλε

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις (αν όλα έχουν γίνει σωστά και δεν έχεις ξεραμένο μελάνι μέσα η κάτι να εμποδίζει την ροή μελάνης) φταίει η ποιότητα μελάνης που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...