Προς το περιεχόμενο

προβλημα με κεφαλες HP 88 με refill -αναγεμισμένα- μελανια (officejet pro L, K5400 κλπ)


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 μηχανάκια με αυτά τα μελάνια 88 (ένα πολυμηχάνημα με fax σειράς L και έναν εκτυπωτη Κ5400 Pro.

Tα έχω πλέον στο νησί εδώ και 2 χρονια αλλα δεν τα χρησιμοποιοω καθόλου. Γιατί?

 

Είχα πάρει 2 σετ refill μελάνια από στουρνάρη (πανάκριβα τότε κάπου 60 ευρω εκαστο σετ) αν δεν κάνω λάθος από το μαγαζί "ιδανικό". Μαζί και συμβατά μελάνια για HP. Τα γνήσια δεν τα έβαλα ποτε. Έκανα αρκετές εκτυπώσεις στο γραφείο στην αθηνα (που έκλεισα το 2009). Κάποια στιγμή άρχισαν να σκάνε οι κεφαλές, οι οποιες είναι πανάκριβες. Έτυχε θα λέω και πήρα άλλες...

 

Στην πορεία όμως "εσκαγαν" και οι νέες, είτε όταν είχα να ανοίξω καιρό το μηχάνημα είτε όταν άδειαζε προσωρινά κάποιο δοχείο και αυτό το δεύτερος ειδικά με νευρίασε πολύ γιατί μου έτυχε και σε νέα κεφάλι μηνός!

Στο μεταξύ όταν χαλάει το ένα από τα 2 χρώματα κάποιας κεφαλής μετά είναι άχρηστη για color prints.

 

[με την ευκαιρία, δοκίμασα πολλούς "παραδοσιακούς" τρόπους καθαρίσματος των κεφαλών από τους παλιούς που ήξερα στα απλά μελανακια με ζεστό και βραστό νερό/οινόπνευμα, διαλυτικό κλπ ζήτημα 1 να έφτιαξε στις 5 και ίσως προσωρινά... Είναι μιας χρήσης τελικά? ξέρετε κάποιον σίγουρο τρόπο καθαρισμού πριν πεταχτούν? είχα αγανακτήσει και έλεγα θα παραγγέλνω και μετά θα στέλνω πίσω τις χαλασμένες αλλα λόγω δουλειάς και χρόνου ποτέ δεν το κάνα...)

 

Κάποια στιγμή που αγανάκτισα και έγινε εντελώς ασύμφορο να πληρώνω νέες κεφαλές, σταμάτησα να τους λειτουργώ και πήρα ένα lexmark με τα οικονομικό γνήσιο μελάνι 105xl και ησύχασα! τουλάχιστον να ξέρω ότι το μαύρο fax δουλεύει!

(ειναι συγκεκριμενα μελανια που παιρνουν το original μαυρο 105xl με κόστος ~5 ευρω για ~500 σελιδες).

 

Όμως με τρώει το θέμα, αφενός γιατί έδωσα πολλά χρήματα σε κεφαλές, αφετέρου γιατί το μεγάλο πολυμηχάνημα μου άρεσε πολύ σε μενού-ταχύτητα-ντούμπλεξ κλπ.

 

Για να μην πολυλογώ, όταν βρέθηκα στο HP service για άλλο μηχάνημα του αδερφού μου, ρώτησα από κοντά τον ευγενικό τεχνικό και το πρώτο που μου είπε

- βάζεις "μαϊμού μελάνια"?

- λέω ναι.

- Αυτά φταίνε να είσαι σίγουρος, το χούμε δει συχνά.

 

 

Οποτε τα ερωτήματα είναι τα εξής:

 

- συμφωνείτε ότι μπορεί να φταίνε όντως τα συγκεκριμένα μελάνια και με αλλα συμβατά και καλύτερης ποιότητος μελάνια να μπορεί να μην έχω αυτά τα προβλήματα?!

 

- με icss θα γλιτώσω υποθέτω από την περίπτωση μπλοκαρίσματος όταν αδειάζει ένα δοχείο, αξίζει η δεν αλλάζει κάτι? σε σχέση με αυτά τα προβλήματα εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τι θα σου έλεγε ο τεχνικός της hp?κακά τα ψέματα στους εκτυπωτές απο τα αναλώσιμα βγάζουν.

οι κεφαλές μπορεί να βουλώσουν με οτιδήποτε μελάνι και αν χρησιμοποιήσεις,ιδίως αν το αφήνεις πολύ καιρό αχρησιμοποίητο τον εκτυπωτή.Χρησιμοποιώ απο την αρχή τα συμβατά 88 του πλαισίου, σε ένα L7500 όχι η φθηνότερη λύση, αλλά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα 2 χρόνια τώρα.

 

ααα

και η έκφραση μαιμού μελάνια είναι γελοία να ακούγεται απο τεχνικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τι θα σου έλεγε ο τεχνικός της hp?

Eιναι μια ευκολη κουβεντα να την λεμε,αλλα πολυ πιο δυσκολο ειναι να κατανοησουμε ποσο toner ή μελανι απο τα κωλοαναγεμισμενα εχει φαει αυτος ο τεχνικος.

Και τι γινεται στην περιπτωση που αυτες τις συμβουλες τις δινουν τεχνικοι που κανουν μονο service και δεν εχουνε κανενα συμφερον απο πωλησεις μελανιων?

Πρεπει καποια στιγμη να κατανοησουμε την διαφορα imitation και γνησιου,ακομα και imitation τακακια να βαλουμε στο αμαξι μας,θα βγαλουμε και πολυ λιγοτερα χιλιομετρα ,αλλα υπαρχει και μεγαλη πιθανοτητα να μας καταστρεψει τους δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο πολυμηχανημα περιπου 3 χρονια , εχω εκτυπωσει γυρω στις 10000 σελιδες ολες με αναγεμισμενα μελανια εκτος τα πρωτα που ειχε μεσα αρχικα.δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι τωρα , αλλα και να χαλασουν οι κεφαλες εχω γλυτωσει τοσα απο τα γνησια μελανια που ευχαριστως θα αγοραζα νεες.

Αν ειναι βουλωμενες δοκιμασε αυτο http://www.youtube.com/watch?v=y6YjL7mff5c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μιά από τα ίδια. Έχω refillable μελάνια και έχω ξοδέψει πάνω από 1 λίτρο μαύρο μελάνι σε γέμισμα!!! (Μιλάμε για χιλιάδες εκτυπώσεις) και αρκετά από το έγχρωμο και δεν είχα ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα. Αλλά ακόμα και να μου χαλάσουν κάποια στιγμή οι κεφαλές το κέρδος μου με τα επαναγεμίσματα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε σχέση με τα 50 ευρώ που θα δώσω για κεφαλές.

 

-Μόνο και μόνο από το μάυρο 1.000ml/20ml=50 μελάνια μαύρα θα έπρεπε να αγοράσω Χ 20 ευρώ = 1.000 ευρώ απο το μαύρο μελάνι μόνο κέρδισα!!! Και χοντρικά άλλα τόσα από τα έγχρωμα 2.000 ευρώ κέρδος είχα, θα με χαλάσει ΑΝ θα δώσω κάποια στιγμή 50 ευρώ για κεφαλές ΟΤΑΝ χαλάσουν;;;

 

Αν γίνετε ΣΩΣΤΑ το γέμισμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

 

Φιλε Avatar, τι εννοείς σωστό γεμισμα?

Μαλλον εχω "καψει" τις περισσότερες κεφαλές...

Επειδη ειναι πολλές, θα προσπαθησω όταν δεν θα εχω δουλεια να ακολουθησω το παραπανω βιντεο. Πολύ ζόρικη διαδικασία φαίνεται, ελπίζω στην πράξη να είναι ευκολότερη...ή εστω με την επαναληψη στις πολλες κεφαλες. Τουλαχιστον ειναι αρκετες κ θα αξιζει τον κοπο αν σωσω καποια/ες.

 

Ουφ...μήπως να πουλησω και τους 2 εκτυπωτες οσο-οσο με αγγελια?!

 

Συμπληρωματικά, να αναφέρω τα εξής:

 

1) Τις ταπες "air" τις ειχα βγαλει, κανονικα, μου το ειχαν εξηγησει σωστα.

 

2) Ειχα παρει κατι σαν αυτο

Link

Να υποθεσω οτι αν παρω το

Link

, θα είναι καλύτερα τα πράγματα?

 

3) Τα μελανια που εχω ειναι σκετα σε γυαλινα μπουκαλακια. Για την ποιοτητα των μελανιων, επειδη τα εχω στο νησι δεν εχω στοιχεια εδω, δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παν για να μην καίγονται οι κεφαλές είναι να μην τις αφήνεις χωρίς μελάνι. Αν μείνουν χωρίς μελάνι οι κεφαλές υπερθερμαίνονται και καίγονται. Εγώ τα δικά μου τα μελάνια τα γεμίζω όταν φτάσουν στο μισό περίπου,οπότε είμαι σίγουρος όταν θα περνάει ΠΑΝΤΑ μελάνι μέσα από τις κεφαλές. Αν οι κεφαλές είναι καμένες δεν γίνετε τίποτα είναι για πέταμα. Αν απλά έχουνε μπουκώσει τότε μπορουν να καθαριστούν με το κατάληλο Kit η με το βίντεο που έβαλε πιο πάνω ο φίλος.

Επίσης θα πρέπει να μην περνάει αέρας μέσα από τα σωληνάκια που μεταφέρουν το μελάνι από τα μελάνια στις κεφαλές εκτύπωσης, για αυτό σε κάθε γέμισμα καλό είναι να ελέγχουμε τα σωληνάκια (αν φαίνονται) και να τραβάμε με την σύριγγα από την βάση που κουμπώνουν οι κεφαλές εκτύπωσης την μελάνι μέχρι να φύγουν οι φυσαλίδες αέρα αλλιώς αυτές πάνε μέσα στις κεφαλές και συσσορεύονται εκεί, η ακόμα χειρότερα δεν επιτρέπουν να περάσει καθόλου μελάνι στις κεφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τι θα σου έλεγε ο τεχνικός της hp?

Eιναι μια ευκολη κουβεντα να την λεμε,αλλα πολυ πιο δυσκολο ειναι να κατανοησουμε ποσο toner ή μελανι απο τα κωλοαναγεμισμενα εχει φαει αυτος ο τεχνικος.

Και τι γινεται στην περιπτωση που αυτες τις συμβουλες τις δινουν τεχνικοι που κανουν μονο service και δεν εχουνε κανενα συμφερον απο πωλησεις μελανιων?

Πρεπει καποια στιγμη να κατανοησουμε την διαφορα imitation και γνησιου,ακομα και imitation τακακια να βαλουμε στο αμαξι μας,θα βγαλουμε και πολυ λιγοτερα χιλιομετρα ,αλλα υπαρχει και μεγαλη πιθανοτητα να μας καταστρεψει τους δισκους.

 

Ένας Τεχνικός της hp δεν έχει όφελος απο τις πωλήσεις της hp?και απο που θα πληρωθεί?Ένας τεχνικός της hp το ίδιο θα σου πεί και για έναν καμένο μετασχιματιστή λαπτοπ της hp δεν θα στείλει να πάρεις εναν imitation μπορει και στα λιγότερα απο τα μισά λεφτά, θα σου προτείνει τον ίδιο-γνήσιο ως καλύτερο.Εάν με τα γνήσια μελάνια της hp τα μηχανήματα δεν είχαν πρόβλημα,η ίδια η hp δεν θα κυκλοφορούσε τις κεφαλές σαν αναλώσιμο είδος το οποίο αλλάζεται μάλιστα εύκολα.

 

Γύρω στο 1999-2000 που "μαιμου-ιμιτασιον"μελάνια όπως και ρεφιλ κιτς ήταν σπάνια αν όχι άφαντα στην ελληνική αγορά κυκλοφορούσαν epson εκτυπωτές με τις κεφαλές τους να βουλώνουν για πλάκα,και η ίδια η espon κοστολογούσε το ίδιο το ανταλλακτικό ακριβότερα απο τον εκτυπωτή.

 

Θεωρώ πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τη μελάνη σαν προιόν με ένα τακάκι ή με άλλο προιόν,καθώς κάθε ένα έχει διαφορετικά ποιοτικά κριτήρια στη διαδικασία παραγωγής του.(Φαντάζομαι θα υπάρχουν και τακάκια ποιοτηκά ανώτερα και ίσως ακριβότερα πχ απο αυτά που βάζει η VW)

 

Προσωπικά και στον 930c που διαθέτω (καμια 10ετια κοντά)και στο πολυμηχάνημα που προανέφερα χρησιμοποιώ συμβατά μελάνια χωρίς πρόβλημα.

Σαφώς όμως και σε αυτά θα υπάρχουν ποιοτικές διαβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Προσωπικά και στον 930c που διαθέτω (καμια 10ετια κοντά)και στο πολυμηχάνημα που προανέφερα χρησιμοποιώ συμβατά μελάνια χωρίς πρόβλημα.

Σαφώς όμως και σε αυτά θα υπάρχουν ποιοτικές διαβαθμίσεις.

 

Στον 930, οι κεφαλες ειναι ξεχωριστες ή ενσωματωμενες στα μελάνια?

Στα "παλιά" HP, τα επαναγεμιζα χωρις ιδιαιτερα προβληματα, με αυτα τα 88 άρια, που τα διάλεξα για καλύτερα λογω ξεχωρης κεφαλής, βρήκα τον μπελά μου.

 

Το παν για να μην καίγονται οι κεφαλές είναι να μην τις αφήνεις χωρίς μελάνι. Αν μείνουν χωρίς μελάνι οι κεφαλές υπερθερμαίνονται και καίγονται. Εγώ τα δικά μου τα μελάνια τα γεμίζω όταν φτάσουν στο μισό περίπου,οπότε είμαι σίγουρος όταν θα περνάει ΠΑΝΤΑ μελάνι μέσα από τις κεφαλές. Αν οι κεφαλές είναι καμένες δεν γίνετε τίποτα είναι για πέταμα. Αν απλά έχουνε μπουκώσει τότε μπορουν να καθαριστούν με το κατάληλο Kit η με το βίντεο που έβαλε πιο πάνω ο φίλος.

Επίσης θα πρέπει να μην περνάει αέρας μέσα από τα σωληνάκια που μεταφέρουν το μελάνι από τα μελάνια στις κεφαλές εκτύπωσης, για αυτό σε κάθε γέμισμα καλό είναι να ελέγχουμε τα σωληνάκια (αν φαίνονται) και να τραβάμε με την σύριγγα από την βάση που κουμπώνουν οι κεφαλές εκτύπωσης την μελάνι μέχρι να φύγουν οι φυσαλίδες αέρα αλλιώς αυτές πάνε μέσα στις κεφαλές και συσσορεύονται εκεί, η ακόμα χειρότερα δεν επιτρέπουν να περάσει καθόλου μελάνι στις κεφαλές.

 

Σ'ευχαριστώ φίλε για την πρακτική απάντησή σου.

Για τα σωληνακια, δεν το ήξερα, οπότε σίγουρα θα χρησιμεύσει! Εχω "δουλειά" στο νησί, ελπίζω να προλάβω όταν κατέβω πριν την έναρξη της σαιζόν όπου μετά θα είναι αδύνατον κ θα μετατεθεί για τον ερχόμενο χειμώνα...

 

Ψάχνοντας στο ebay για τα υγρό καθαρισμού, έπεσε πάνω σε αυτο το κιτ >

 

Link

 

Πως σου φαίνεται?!

Ρωτάω γιατί η βιντεο-διαδικασία μου φαίνεται αρκετα ζόρικη (και όσο μεγαλωνω, η υπομονή σε αυτα, μικραίνει), σε αντίθεση με αυτό που φαίνεται εύκολο και αν όντως κάνει κάτι έστω κ με τις μισές πιθανότητες, θα το αγοράσω σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ψάχνοντας στο ebay για τα υγρό καθαρισμού, έπεσε πάνω σε αυτο το κιτ >

 

Link

 

Πως σου φαίνεται?!

Καλό φαίνεται,αλλά θα χρειαστείς και διαλυτικό αν θες να τα καθαρίσεις σωστά,αγόρασε και ένα διαλυτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 930, οι κεφαλες ειναι ξεχωριστες ή ενσωματωμενες στα μελάνια?

Στα "παλιά" HP, τα επαναγεμιζα χωρις ιδιαιτερα προβληματα, με αυτα τα 88 άρια, που τα διάλεξα για καλύτερα λογω ξεχωρης κεφαλής, βρήκα τον μπελά μου.

 

 

 

οι κεφαλές ήταν ενσωματωμένες στα μελάνια.

Θεωρώ οτι το πρόβλημα σου προέρχεται απο τη ποιότητα της μελάνης που χρησιμοποιείς,αλήθεια κάθε φορά γεμίζει με ίδιο προιόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας Τεχνικός της hp δεν έχει όφελος απο τις πωλήσεις της hp?και απο που θα πληρωθεί?Ένας τεχνικός της hp το ίδιο θα σου πεί και για έναν καμένο μετασχιματιστή λαπτοπ της hp δεν θα στείλει να πάρεις εναν imitation μπορει και στα λιγότερα απο τα μισά λεφτά, θα σου προτείνει τον ίδιο-γνήσιο ως καλύτερο.Εάν με τα γνήσια μελάνια της hp τα μηχανήματα δεν είχαν πρόβλημα,η ίδια η hp δεν θα κυκλοφορούσε τις κεφαλές σαν αναλώσιμο είδος το οποίο αλλάζεται μάλιστα εύκολα.

 

Γύρω στο 1999-2000 που "μαιμου-ιμιτασιον"μελάνια όπως και ρεφιλ κιτς ήταν σπάνια αν όχι άφαντα στην ελληνική αγορά κυκλοφορούσαν epson εκτυπωτές με τις κεφαλές τους να βουλώνουν για πλάκα,και η ίδια η espon κοστολογούσε το ίδιο το ανταλλακτικό ακριβότερα απο τον εκτυπωτή.

 

Θεωρώ πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τη μελάνη σαν προιόν με ένα τακάκι ή με άλλο προιόν,καθώς κάθε ένα έχει διαφορετικά ποιοτικά κριτήρια στη διαδικασία παραγωγής του.(Φαντάζομαι θα υπάρχουν και τακάκια ποιοτηκά ανώτερα και ίσως ακριβότερα πχ απο αυτά που βάζει η VW)

 

Προσωπικά και στον 930c που διαθέτω (καμια 10ετια κοντά)και στο πολυμηχάνημα που προανέφερα χρησιμοποιώ συμβατά μελάνια χωρίς πρόβλημα.

Σαφώς όμως και σε αυτά θα υπάρχουν ποιοτικές διαβαθμίσεις.

 

To προσεγγιζεις λαθος,και μαλιστα πολυς κοσμος το προσεγγιζει λαθος γιατι τα γνησια ειναι ακριβα,τα αναγεμισμενα ειναι φθηνα,με αυτον τον τροπο κανει οικονομια,ΑΛΛΑ ,οταν το μηχανημα χαλασει τοτε γκρινιαζει.

 

Θα σου φτιαξω ενα hp ,εναν lexmark ή εναν canon αλλα παρολαυτα κερδος απο μελανια δεν εχω ουτε ενα ευρω και ας εχω πιστοποιηση hp,οφειλω ομως να σου πω τα προβλημα που μπορει να συναντησεις με τα αναγεμισμενα οταν μου φερεις το μηχανημα σου.

Τελοσπαντων, η συζητηση ειναι τεραστια και βγηκαμε λιγο offtopic ,παρολαυτα αν υπαρχει ορεξη ανοιγουμε ενα θεμα και το συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου.

Είχα τον L7680 παροπλισμένο για πάρα πολύ καιρό γιατί μου έβγαζε μήνυμα c00e0001. Πριν χαλάσει τον δούλευα με ξαναγεμισμένα μελάνια. Τον λυπήθηκα να τον πετάξω και έτσι τον έβαλα στην άκρη. Πριν λίγους μήνες είπα να τον σουτάρω γιατί πιάνει χώρο αλλά πριν το κάνω αυτό τον έβαλα στην πρίζα και πήρε κανονικά, δεν έβγαλε το σφάλμα και πέρασε στο μήνυμα ότι λείπουν τα μελάνια (και έτσι ήταν).

 

Αγόρασα (πλαίσιο) σετ μελανιών 88 original (γιατί έχω και έναν άλλο που παίρνει 88) και τον δούλεψα για πάνω από 2 μήνες. Φαξ, εκτυπώσεις, φωτογραφίες κλπ κλπ. Αραιά και που και μετά από διακοπή ρεύματος έβγαζε το c00e0001 αλλά με 1-2 ανοιγωκλεισίματα ερχόταν σε λειτουργία.

 

Του έκανα τρελή εταιρική χρήση γιατί παρατήρησα κάτι: Κάθε δευτέρα πρωί τύπωνε με κενά. Σαν να στέγνωνε το μελάνι σε μερικά ακροφύσια μέσα. Αν τύπωνε όμως 3-4 σελίδες συνερχόταν κανονικά μέχρι την παρασκευή. ΣΚ ήταν σε αναμονή, βγάζοντας που και που κάποιο φαξ. Τον δούλεψα λοιπόν πάρα πολύ γιατί αν καθόταν για μια μέρα μετά τύπωνε με δυσκολία.

 

Κάποια στιγμή τελείωσε το μαύρο και παράγγειλα άλλο original. Με το που το αλλάζω μετά από 10 - 15 σελίδες πέταξε μήνυμα ότι έχει πρόβλημα η κεφαλή black/yellow. Λέω ληγμένη είναι εδώ και χρόνια ας πάρω καινούργια. Και έτσι και έγινε. Πήρα, την έβαλα και τύπωσε κάπου 15-20 μέρες χωρίς πρόβλημα. Μετά όμως πέταξε πάλι πρόβλημα στην κεφαλή black/yellow -την καινούργια. Παίρνω την HP και μου λένε να κάνω κάποια διαδικασία reset η οποία και πέτυχε προσωρινά. Μετά από 2-3 μέρες έβγαλε πάλι σφάλμα black/yellow κεφαλής και μόλις ξαναέκανα το reset βγάζει πρόβλημα και στις 2 κεφαλές.

 

Με δοκιμή σε άλλο εκτυπωτή απλά επιβεβαίωσα ότι οι κεφαλές έχουν θέμα, άλλαξα αυτή που είχα σε εγγύηση και κράτησα τα μελάνια για τους άλλους εκτυπωτές του γραφείου και αυτός πάλι στο ντουλάπι, πιο κοντά στη πόρτα όμως αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προσεγγιζεις λαθος,και μαλιστα πολυς κοσμος το προσεγγιζει λαθος γιατι τα γνησια ειναι ακριβα,τα αναγεμισμενα ειναι φθηνα,με αυτον τον τροπο κανει οικονομια,ΑΛΛΑ ,οταν το μηχανημα χαλασει τοτε γκρινιαζει.

 

Θα σου φτιαξω ενα hp ,εναν lexmark ή εναν canon αλλα παρολαυτα κερδος απο μελανια δεν εχω ουτε ενα ευρω και ας εχω πιστοποιηση hp,οφειλω ομως να σου πω τα προβλημα που μπορει να συναντησεις με τα αναγεμισμενα οταν μου φερεις το μηχανημα σου.

Τελοσπαντων, η συζητηση ειναι τεραστια και βγηκαμε λιγο offtopic ,παρολαυτα αν υπαρχει ορεξη ανοιγουμε ενα θεμα και το συζηταμε.

 

 

Δεν διαφώνησα στο οτι υπάρχουν κακής ποιότητας μελάνια, και προσωπικά αναφέρθηκα σε τεχνικούς των service centers της κάθε εταιρείας.

Αναφέρθηκα επίσης οτι η hp και η κάθε αντίστοιχη εταιρεία, βγάζει κέρδος μεγαλύτερο απο τα αναλώσιμα παρά απο τον ίδιο τον εκτυπωτή και αυτό προκύπτει στο οτι βλέπεις να πουλά δυο δοχεία μελάνης (Σετ αναλωσίμων) πχ 52 ευρώ με μια ποσότητας μελάνης της τάξεως των 20ml, όταν το μηχάνημα μπορεί να κοστίζει λιγότερο.(πχ o deskjet 1050a και η σειρά μελανιών 301).Απλά θεωρώ οτι μπορεί να βρεί κανείς στην αγορά καλής ποιότητας αναλώσιμα σε συμφέρουσες τιμές συγκριτικά με τα γνήσια, τα οποία δεν θα του δημηουργήσουν προβλήματα όπως στον συμφορουμίτη που ξεκίνησε το θέμα.

(Γενικά σε περιπτώσεις που σε 3-4 αλλαγές αναλωσίμων βγάζεις την αξία του μηχανήματος προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να υπάρχει ανησυχία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(Γενικά σε περιπτώσεις που σε 3-4 αλλαγές αναλωσίμων βγάζεις την αξία του μηχανήματος προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να υπάρχει ανησυχία)

 

Σε αυτη την προταση ειναι ολο το ζουμι φιλε μου.Να κανουμε οικονομια με αναγεμισμενα και σε 3 μηνες να κανουμε αποσβεση το εκτυπωτακι των 50€ ναι,οταν χαλασει το πεταμε στον καδο,τι γινεται ομως οταν βαζουμε τονερ αναγεμισμενα σε μηχανηματα 1500€ και η καθε πλακετα εχει 900€?

Μας φταιει μετα η hp ή η lexmark που το πανακριβο μηχανημα παρεδωσε στα 2 χρονια και κολυμπαει στο τονερ ή τα αναγεμισμενα ?

Παρολαυτα μας φταιει η κωλοεταιρεια που φτιαχνει τα κωλομηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...