Προς το περιεχόμενο

εχει δοκιμασει κανες να παιξει το warcraft στο linux ?


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω αγορασμενο το warcraft 3 + frozen throne το ερωτημα ειναι θα παιζει καλα με τον ανοικτο driver της ATI ?

Για αυτο και μονο, θα ελεγα πως οχι.

Αν θες σωστο 3d κλπ κανε καλυτερα μια native εγκατασταση xp και βαλτο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο και μονο, θα ελεγα πως οχι.

Αν θες σωστο 3d κλπ κανε καλυτερα μια native εγκατασταση xp και βαλτο εκει.

WTF, Windows XP? Puke in my mouth :eek:

 

 

με κλειστο και wine μια χαρα θα παιζει.Με κλειστο nvidia παντως ειναι αψογο

 

Έχω παίξει με wine και κλειστό driver, είναι αξιόλογη προσπάθεια αλλά έχει θεματάκια. Επομένως και εγώ προτείνω Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποστηριξω λιγο τα οσα λεω.

 

Γιατι οχι με τον ανοιχτο.

Επειδη οι ικανοτητες του σε 3d περιοριζονται στις ανυπαρκτες απαιτησεις που εχει το compiz. Και εδω μιλαμε για παιχνιδι, aka εφαρμογη που κανει σοβαρη χρηση 3d.

 

Γιατι οχι wine.

Επειδη οσο καλο και να ειναι το emulation του σε καποια πραγματα, δεν μπορει να συγκριθει με την native λυση. Πχ, μια προσφατη αποπειρα μου στο counterstrike (σελιδα 23 και μετα).

Γιαυτο λεω πως αν το appdb δεν του δινει τουλαχιστον platinum, δεν αξιζει να ασχοληθεις καν.

 

Γιατι xp.

Γρηγοροτερα, πιο αξιοπιστα, πιανουν λιγοτερο χωρο στο σκληρο, εχουν drivers για τα παντα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιαυτο λεω πως αν το appdb δεν του δινει τουλαχιστον platinum, δεν αξιζει να ασχοληθεις καν.

 

Γιατι xp.

Γρηγοροτερα, πιο αξιοπιστα, πιανουν λιγοτερο χωρο στο σκληρο, εχουν drivers για τα παντα κλπ.

 

Ε του δινει platinum του war3 :)

 

Σιγουρα η native λυση ειναι ο,τι καλυτερο , αλλα σε παμπολλα παιχνιδια το wine ανταποκρινεται μια χαρα.

Επαιζα κατα μεγαλα χρονικα διαστηματα wow σε wine , και ναι μεν καποια graphics effects/settings ηταν στο off/low (λογω μη υποστηριξης απο τον linux driver της καρτας)...σε αρκετες περιπτωσεις το παιχνιδι πηγαινει πιο σφαιρα και απο την native φαση.

Λιγο οι μειωμενες ρυθμισεις στα γραφικα οπως προειπα , λιγο ο λιγοτερος φορτος και καλυτερη διαχειριση πορων στο λινουξ ....το παιχνιδι πηγαινε πιο καλα απο οτι στα παραθυρα...

 

Συμπερασμα (κατ'εμε) , δοκιμασε το σε wine , αν το αποτελεσμα σε ικανοποιει , παιχτο εκει , αλλιως χωσε καπου winxp/7 και κανε εκει την δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...