Προς το περιεχόμενο

Remote Desktop σε Debian


lion2486

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω ένα debian 6, και θέλω όταν ξεκινάει να μπορεί να δεχτεί συνδέσεις για απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας. Προτιμώ κάτι ελαφρύ (όπως xfce αλλά και με gnome εντάξει είμαι). Δοκίμασα με το εργαλείο που υπάρχει ήδη στο gnome αλλά πρέπει πρώτα να κάνω login με το λογαριασμό μου. Έχετε καμια λύση; Μπορώ να το ενεργοποιώ με ssh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ssh έχω, αλλά θέλω και κάτι για απομακρυσμένο γραφικό περιβάλλον, το vnc μου κάνει, αλλά θα τα καταφέρω να το ρυθμίσω ώστε να δέχεται συνδέσεις χωρίς να έχω κάνει Login στο pc ούτε μια φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με όλα μπορείς να αποθηκεύσεις τα στοιχεία του login (username-password), στον υπολογιστή που καλείς, οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Επίσης στο ssh μπορείς να κάνεις ανταλλαγή κλειδιών, για να αποφύγεις το login. Διάφορα site το περιγράφουν αυτό.

Βλ. π.χ. http://www.madmadmod.com/sysadmin/4-ssh-key-exchange-or-how-to-logon-without-entering-a-password.html

 

Από πλευράς ασφάλειας, η ανταλλαγή κλειδιών παίζει να είναι και η πιο ασφαλής διαδικασία, γιατί τα κλειδιά είναι κρυπτογραφημένα, αλλά σου αφήνει τα μηχανήματα "ξεκλείδωτα" μέχρι να κλειδώσεις το ένα.

 

Προσωπικά θυμάμαι απέξω δεν αποθηκεύω πουθενά το password.

 

free nx εγώ αυτό χρησιμοποιώ

Το freenx έχω κι εγώ, αλλά μου βγάζει gnome χωρίς το compiz και με ένα αντί 8 workspaces, που έχω όταν συνδέομαι τοπικά. Επίσης το gnome μου ζητάει ένα keyring password.

Ξέρει κανείς να τα εξηγήσει αυτά;

 

 

Τέλος, με ssh -X από linux σε linux μπορείς να ανεβάσεις οτιδήποτε σε παράθυρα του X11, άρα και gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...