Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η degiro δέχεται. Αλλά και πάλι με τα καπιταλ κοντρολς δεν μπορείς να στειλεις σοβαρό ποσό. Με 500€ τι να κανεις... Πχ για dax για in the money θες ~200 μονάδες δηλαδή 1000€ για αγορά ενός δικαιώματος. Για πώληση ούτε λόγος, θα θες κάνα ταληρο μην βαρεσεις μαρτζιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για σας

 

  Τι πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να ασχοληθεί επαγγελματικά με το forex trading.

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με το forex με eur/usd (πάνω από χρόνο) και προσπαθώ να μαθαίνω καινούρια πράγματα και τεχνικές από αυτήν την σελίδα: http://isotimia.info/ (δεν κάνω διαφήμιση).Και εξασκώ της γνώσης μου στην plus500 στον demo σε συνδυασμό demo του ninja trader (αν και πλατφόρμα για προχωρημένους με βοηθά αρκετά σε διαγράμματα και δείκτες που δεν έχει το plus500)

  Βασικά είμαι 17-18 χρονών του χρόνου δίνω πανελλήνιες και θα ήθελα πάρα πολύ να ακολουθήσω ένα τέτοιο επάγγελμα(του trader) μιας και δεν βρίσκω με τα δικά μου κριτήρια κάποιο άλλο επαγγελμα (εκτός του Δ.Υ σαν στρατιωτικός,αστυνομικός κλπ(το οποίο δεν μου αρέσει) με το οποίο θα μπορώ να βγάλω έναν αξιοπρεπή μισθό. Φυσικά γνωρίζω και το ρίσκο αυτού του επαγγέλματος (trader) και ότι δεν πρόκειται να πλουτίσω γρήγορα όπως άλλη ονειρεύονται (tzoker ,kino) αλλά πιστεύω ότι με την σωστή εκπαίδευση και την ανάλογη εμπειρία ότι κάποια μέρα μπορεί να συμβεί και αυτό γιατί άλλωστε δεν εξαρτάται αυτό το επάγγελμα από την τοπική αγορά και από τους πόσους πελάτες θα έρθουν στο μαγαζί σου.

 Έχω στο μυαλό μου την σχολή χρηματοοικονομικής και λογιστικής στην Θεσσαλονίκη.

 

 

( συγχωρέστε με αν είμαι εκτός θέματος )

 

ευχαριστώ πολύ  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας

 

  Τι πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να ασχοληθεί επαγγελματικά με το forex trading.

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με το forex με eur/usd (πάνω από χρόνο) και προσπαθώ να μαθαίνω καινούρια πράγματα και τεχνικές από αυτήν την σελίδα: http://isotimia.info/ (δεν κάνω διαφήμιση).Και εξασκώ της γνώσης μου στην plus500 στον demo σε συνδυασμό demo του ninja trader (αν και πλατφόρμα για προχωρημένους με βοηθά αρκετά σε διαγράμματα και δείκτες που δεν έχει το plus500)

  Βασικά είμαι 17-18 χρονών του χρόνου δίνω πανελλήνιες και θα ήθελα πάρα πολύ να ακολουθήσω ένα τέτοιο επάγγελμα(του trader) μιας και δεν βρίσκω με τα δικά μου κριτήρια κάποιο άλλο επαγγελμα (εκτός του Δ.Υ σαν στρατιωτικός,αστυνομικός κλπ(το οποίο δεν μου αρέσει) με το οποίο θα μπορώ να βγάλω έναν αξιοπρεπή μισθό. Φυσικά γνωρίζω και το ρίσκο αυτού του επαγγέλματος (trader) και ότι δεν πρόκειται να πλουτίσω γρήγορα όπως άλλη ονειρεύονται (tzoker ,kino) αλλά πιστεύω ότι με την σωστή εκπαίδευση και την ανάλογη εμπειρία ότι κάποια μέρα μπορεί να συμβεί και αυτό γιατί άλλωστε δεν εξαρτάται αυτό το επάγγελμα από την τοπική αγορά και από τους πόσους πελάτες θα έρθουν στο μαγαζί σου.

 Έχω στο μυαλό μου την σχολή χρηματοοικονομικής και λογιστικής στην Θεσσαλονίκη.

 

 

( συγχωρέστε με αν είμαι εκτός θέματος )

 

ευχαριστώ πολύ  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας

 

  Τι πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να ασχοληθεί επαγγελματικά με το forex trading.

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με το forex με eur/usd (πάνω από χρόνο) και προσπαθώ να μαθαίνω καινούρια πράγματα και τεχνικές από αυτήν την σελίδα: http://isotimia.info/ (δεν κάνω διαφήμιση).Και εξασκώ της γνώσης μου στην plus500 στον demo σε συνδυασμό demo του ninja trader (αν και πλατφόρμα για προχωρημένους με βοηθά αρκετά σε διαγράμματα και δείκτες που δεν έχει το plus500)

  Βασικά είμαι 17-18 χρονών του χρόνου δίνω πανελλήνιες και θα ήθελα πάρα πολύ να ακολουθήσω ένα τέτοιο επάγγελμα(του trader) μιας και δεν βρίσκω με τα δικά μου κριτήρια κάποιο άλλο επαγγελμα (εκτός του Δ.Υ σαν στρατιωτικός,αστυνομικός κλπ(το οποίο δεν μου αρέσει) με το οποίο θα μπορώ να βγάλω έναν αξιοπρεπή μισθό. Φυσικά γνωρίζω και το ρίσκο αυτού του επαγγέλματος (trader) και ότι δεν πρόκειται να πλουτίσω γρήγορα όπως άλλη ονειρεύονται (tzoker ,kino) αλλά πιστεύω ότι με την σωστή εκπαίδευση και την ανάλογη εμπειρία ότι κάποια μέρα μπορεί να συμβεί και αυτό γιατί άλλωστε δεν εξαρτάται αυτό το επάγγελμα από την τοπική αγορά και από τους πόσους πελάτες θα έρθουν στο μαγαζί σου.

 Έχω στο μυαλό μου την σχολή χρηματοοικονομικής και λογιστικής στην Θεσσαλονίκη.

 

 

( συγχωρέστε με αν είμαι εκτός θέματος )

 

ευχαριστώ πολύ  :-)

 

Ναι από ότι φαίνεται μπορείς να ξεκινήσεις απο εκεί και χτυπάς ένα μεταπτυχιακό χρηματοοικονομική μηχανική μετά. Το αν θα καταφέρεις να πιάσεις δουλειά σαν trader δεν ξέρω Ελλάδα. Δε βλέπω να έχουμε πχ. investment banks ή τη τραπεζική δομή που υπάρχει στο εξωτερικό, με διάκριση commercial από το investment banking. Αλλιώς σαν trader που? Χρηματιστής σαν ελευθερος επαγγελματίας (δηλ. να σου δίνει ο άλλος τα χρήματα του να τα επενδύσεις και να εκτελείς εντολές για λογαριασμό τους)? Αυτά είχαν ανθίσει την περίοδο του '99 με τη φούσκα του ΧΑΑ και πέρασαν (ανεπιστρεπτί απ΄ ότι φαίνεται).  Μόνος σου με δικό σου κεφάλαιο? Θες μεγάλο κεφάλαιο (οπότε άλλη δουλειά για να το αποκτήσεις), ή μεγάλο leverage (και τεράστιο κίνδυνο).

 

Η άλλη επιλογή είναι να πας προπτυχιακό μια σχολή με strong quantitative field πχ. μαθηματικά, στατιστικές κ ασφαλιστικές επιστήμες, σχολές μηχανικών πολυτεχνικές κτλ.  ώστε να αποκτήσεις καλό quantitative background και μετά να κάνεις τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά (αλλά με το μειονέκτημα να βαρεθείς στην πορεία γιατί μπορεί να φας και καμια 8ετία στη σχολή κ μετά να γίνεις μαθηματικός σε φροντιστήριο).

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι την πορεία σου εσύ τη χτίζεις όπως θέλεις και παίζουν επίσης μεγάλο ρόλο και τα internships που θα κάνεις κτλ., και ναι από κάτι τέτοιο πρέπει να ξεκινήσεις, όπως λές είτε από χρηματοοικονομικά είτε από μαθηματικό με μετέπειτα εξειδίκευση κτλ.

 

Θα σε συμβούλευα να δείς πχ. αγγελίες εργασίας ξένων τραπεζών που ζητάνε traders να δείς τι qualifications ζητάνε. Το σίγουρο είναι ότι παίρνουν άτομα από 2-3 fields. Με το master δινεις ουσιαστικά και το τελικό χαρακτήρα/εξειδίκευση στο απλό σου πτυχίο.

 

Πχ. παραθέτω εδώ μια για παράδειγμα.

 

Εγώ προέρχομαι από απλή σχολή Οικονομικών, χωρίς όμως εμπειρία trading σε επαγγελματικό επίπεδο. Οπότε δεν είμαι σε θέση να σου προσφέρω πιο εκτενείς πληροφορίες. Απλά με ενδιαφέρει και εμένα ο τομέας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ότι αποφασίσεις.

 

Κανένας professional trader ήδη, εδω μέσα...θα δώσει τα φώτα του στο παιδί? :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από ότι φαίνεται μπορείς να ξεκινήσεις απο εκεί και χτυπάς ένα μεταπτυχιακό χρηματοοικονομική μηχανική μετά. Το αν θα καταφέρεις να πιάσεις δουλειά σαν trader δεν ξέρω Ελλάδα. Δε βλέπω να έχουμε πχ. investment banks ή τη τραπεζική δομή που υπάρχει στο εξωτερικό, με διάκριση commercial από το investment banking. Αλλιώς σαν trader που? Χρηματιστής σαν ελευθερος επαγγελματίας (δηλ. να σου δίνει ο άλλος τα χρήματα του να τα επενδύσεις και να εκτελείς εντολές για λογαριασμό τους)? Αυτά είχαν ανθίσει την περίοδο του '99 με τη φούσκα του ΧΑΑ και πέρασαν (ανεπιστρεπτί απ΄ ότι φαίνεται).  Μόνος σου με δικό σου κεφάλαιο? Θες μεγάλο κεφάλαιο (οπότε άλλη δουλειά για να το αποκτήσεις), ή μεγάλο leverage (και τεράστιο κίνδυνο).

 

Η άλλη επιλογή είναι να πας προπτυχιακό μια σχολή με strong quantitative field πχ. μαθηματικά, στατιστικές κ ασφαλιστικές επιστήμες, σχολές μηχανικών πολυτεχνικές κτλ.  ώστε να αποκτήσεις καλό quantitative background και μετά να κάνεις τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά (αλλά με το μειονέκτημα να βαρεθείς στην πορεία γιατί μπορεί να φας και καμια 8ετία στη σχολή κ μετά να γίνεις μαθηματικός σε φροντιστήριο).

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι την πορεία σου εσύ τη χτίζεις όπως θέλεις και παίζουν επίσης μεγάλο ρόλο και τα internships που θα κάνεις κτλ., και ναι από κάτι τέτοιο πρέπει να ξεκινήσεις, όπως λές είτε από χρηματοοικονομικά είτε από μαθηματικό με μετέπειτα εξειδίκευση κτλ.

 

Θα σε συμβούλευα να δείς πχ. αγγελίες εργασίας ξένων τραπεζών που ζητάνε traders να δείς τι qualifications ζητάνε. Το σίγουρο είναι ότι παίρνουν άτομα από 2-3 fields. Με το master δινεις ουσιαστικά και το τελικό χαρακτήρα/εξειδίκευση στο απλό σου πτυχίο.

 

Πχ. παραθέτω εδώ μια για παράδειγμα.

 

Εγώ προέρχομαι από απλή σχολή Οικονομικών, χωρίς όμως εμπειρία trading σε επαγγελματικό επίπεδο. Οπότε δεν είμαι σε θέση να σου προσφέρω πιο εκτενείς πληροφορίες. Απλά με ενδιαφέρει και εμένα ο τομέας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ότι αποφασίσεις.

 

Κανένας professional trader ήδη, εδω μέσα...θα δώσει τα φώτα του στο παιδί? :rolleyes:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση BihlX

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα στο μυαλό μου όσον αφορά την αποκατάσταση , την δουλειά αυτή του Χρηματιστή σαν ελεύθερος επαγγελματίας και με δικό μου κεφάλαιο της τάξης των 1000-2000 ευρό που και πάλι ίσως να μην είναι αρκετό αλλά είπα ότι αυτό σκεφτόμουν , στην πράξη ίσως το ιδανικότερο θα ήταν  (μάλλον εξωτερικό) σε κάποια investment bank ή τέλος πάντων κάποια υπηρεσία που χρειάζονται μια θέση trader ή ακόμα και σύμβουλου, σε συνδυασμό και με το trading δικού μου κεφαλαίου. Φυσικά και σκέφτομαι σοβαρά τον δρόμο του εξωτερικού απλά πιστεύω ότι αν δεν έχεις άκρες να πιαστείς στο εξωτερικό δεν θα είναι πάλι εύκολο να πιάσω δουλεία γιατί το πιο πιθανό είναι να μην περιμένουν εμένα με ανοιχτές αγκάλες  από την Ελλάδα  ενώ μπορούν να πάρουν π.χ έναν με ίδια προσόντα με εμένα αλλά έναν ντόπιο.Και για να μην πάμε και πολύ μακριά εδώ αν ζητούσαν μια δουλεία δυο άνθρωποι με πάνω κάτω ίδια προσόντα αλλά ο ένας ήταν αλβανός (ο άλλος Έλληνας) και με ίδιο μισθό ε, ποιον θα διάλεγαν;

 Οπότε σαν λύση,ναι βλέπω και αυτή του ελεύθερου Trader με δικό μου κεφάλαιο (αλλά και πελατών) χωρίς βέβαια να διαγράφω κάποια δουλεία-ευκαιρία  εξωτερικού αν αυτή βρεθεί βέβαια (δεν έχω κόμπλεξ όπως κάποιοι του τύπου δεν φεύγω από τον τόπο μου να αφήσω την οικογένεια μου, τους φίλους μου, καλύτερα εδώ και με 300 ευρώ μισθό σαν σερβιτόρος.Και τα καλοκαίρια γι'αυτό υπάρχουν για ξεκούραση στην Ελλάδα μετά από μια δύσκολη πορεία trading στο εξωτερικό B)  ,λέμε τώρα )

 

 

Όσον αφορά την εκπαίδευση αν δεν προταθεί κάτι άλλο μάλλον θα επιλέξω τον δρόμο της χρηματοοικονομικής και λογιστικής και μετά με κάποιο μεταπτυχιακό εξειδίκευσης πάνω στην χρηματοοικονομική.(Δεν θα με ενδιέφερε να πάω π.χ μαθηματικό και από εκεί ειδίκευση) Επίσης πιστεύω ότι αποκτώντας μεγάλη πρακτική-εμπειρία πάνω στο trading ακόμα και αν γίνω αυτοδίδακτος θα τα καταφέρω κάποια στιγμή να γίνω καλός trader έτσι ώστε να βγάλω το "ψωμί" μου.

 

Θα ήθελα πάντως όπως και αν έχει ακόμα και αν δεν τα καταφέρω να το ακολουθήσω επαγγελματικά κάνοντας έτσι κάποιο άλλο επάγγελμα , να ασχοληθώ με το trading  έτσι ώστε να βγάζω ένα έξτρα εισόδημα (έστω και μικρό) αλλά κυρίως έτσι ώστε να νιώθω αυτή την ηδονή-αδρεναλίνη, ευχαρίστηση που μου δίνει είτε χάνω είτε κερδίζω. :rolleyes:  

 

Αυτά βέβαια είναι το τι πιστεύω εγώ θα ήθελα και άλλες γνώμες-συμβουλές και από άλλα μέλη του φόρουμ και αν υπάρχουν professional trader όπως είπε και ο BihlX θα ήθελα πάρα πολύ να μου δώσουν τα φώτα

 

 

 Ευχαριστώ  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.εχει περιπου 3μηνες που ξεκινησα να ασχολουμαι με το forex σε επιπεδο demo λογαριασμου(FXCM)  και καθημερινου διαβασματος (τεχνικη αναλυση,δεικτες,κτλ κτλ) για να κατανοησω τι γινετε.σιγουρα οι 3μηνες θα ειναι λιγοι ωστε να ξεκινησω να ασχολουμαι με πραγματικα χρηματα..εχω πολυ διαβασμα ακομα :).Αν καποια στιγμη βαλω χρηματα θα ηθελα να ασχοληθω με ECN και οχι με market maker.καταρχην να ρωτησω κατι οταν λεμε ECN broker εννοουμε εκτελεση  με NDD ή κανω λαθος??.H fxcm στο standar λογαριασμο αναφερει οτι χρησιμοποιει no dealing desk με ελαχιστη καταθεση 2000ευρω.εχει καποιος εμπειρια σε standar ογαριασμο στην fxcm?ειναι ευχαριστημενος??.εχει καποιος να μου προτεινει καποιον αλλο ECN BROKER που να χρησιμοποιει και να ειναι ευχαριστημενος??Ψαχνω broker που να διαθετει ελληνικη γλωσσα και καταθεση μεχρι 1000ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ καλή σχολή και με πολύ χαμηλή βάση (μάλλον επειδή είναι στην Χίο)  και παίρνοντας κατεύθυνση την χρηματοοικονομική  είναι μια πολύ καλή αρχή ακολουθώντας έτσι μετά ένα μεταπτυχιακό στον κλάδο της χρηματοοικονομικής.

 

Απλά δεν ξέρω πραγματικά πια σχολή θα ήταν η ιδανικότερη. Γιατί π.χ στην σχολή που λέω εγώ στην Θεσσαλονίκη  έχει μάθημα ¨θεμελιώδη και τεχνική ανάλυση" που μου φαίνεται πάρα  πολύ σημαντικό στην περίπτωση αυτή.

Με άλλα λόγια πρέπει να δώσω βάση στην σχολή που πρώτα θα πάω Η στα μεταπτυχιακά που θα κάνω ;

 

Γιατί  θα με διευκόλυνε και εμένα να πάω σε μια σχετική σχολή με οικονομικά/χρηματοοικονομικά με πολύ λίγα μόρια όπως αυτή στην Χίο (άρα όχι τόσο μεγάλο άγχος στις πανελλήνιες)(9.864 μόρια είχε το 2015) και να ακολουθήσω μετά κάποιο/α   μεταπτυχιακό/α.

(αλλά μετά θα έχω τα κατάλληλα εφόδια ώστε να μπορώ να ασχοληθώ με το trading επαγγελματικά ;; 

 

ευχαριστώ πολύ για την πρόταση seftynw.

 

Αν υπάρχει κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά και έχει χαράξει ήδη τον δρόμο του με κάποιες σπουδές θα του ήμουν πολύ ευγνώμον αν μου απαντούσε σε αυτά τα ερωτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ καλή σχολή και με πολύ χαμηλή βάση (μάλλον επειδή είναι στην Χίο)  και παίρνοντας κατεύθυνση την χρηματοοικονομική  είναι μια πολύ καλή αρχή ακολουθώντας έτσι μετά ένα μεταπτυχιακό στον κλάδο της χρηματοοικονομικής.

 

Απλά δεν ξέρω πραγματικά πια σχολή θα ήταν η ιδανικότερη. Γιατί π.χ στην σχολή που λέω εγώ στην Θεσσαλονίκη  έχει μάθημα ¨θεμελιώδη και τεχνική ανάλυση" που μου φαίνεται πάρα  πολύ σημαντικό στην περίπτωση αυτή.

Με άλλα λόγια πρέπει να δώσω βάση στην σχολή που πρώτα θα πάω Η στα μεταπτυχιακά που θα κάνω ;

 

Γιατί  θα με διευκόλυνε και εμένα να πάω σε μια σχετική σχολή με οικονομικά/χρηματοοικονομικά με πολύ λίγα μόρια όπως αυτή στην Χίο (άρα όχι τόσο μεγάλο άγχος στις πανελλήνιες)(9.864 μόρια είχε το 2015) και να ακολουθήσω μετά κάποιο/α   μεταπτυχιακό/α.

(αλλά μετά θα έχω τα κατάλληλα εφόδια ώστε να μπορώ να ασχοληθώ με το trading επαγγελματικά ;; 

 

ευχαριστώ πολύ για την πρόταση seftynw.

 

Αν υπάρχει κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά και έχει χαράξει ήδη τον δρόμο του με κάποιες σπουδές θα του ήμουν πολύ ευγνώμον αν μου απαντούσε σε αυτά τα ερωτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ καλή σχολή και με πολύ χαμηλή βάση (μάλλον επειδή είναι στην Χίο) [...]

 

Γιατί  θα με διευκόλυνε και εμένα να πάω σε μια σχετική σχολή με οικονομικά/χρηματοοικονομικά με πολύ λίγα μόρια όπως αυτή στην Χίο (άρα όχι τόσο μεγάλο άγχος στις πανελλήνιες)(9.864 μόρια είχε το 2015) και να ακολουθήσω μετά κάποιο/α   μεταπτυχιακό/α.

Το να θέλεις να ασχοληθείς με Χρηματοοικονομική Μηχανική και μάλιστα σε μεταπτυχιακό επίπεδο και να αναφέρεις δύο φορές ως πλεονέκτημα μια σχολή με χαμηλή βάση είναι ασυμβίβαστα.

 

Το Financial Engineering είναι ο πιο απαιτητικός κλάδος των οικονομικών επιστημών, οπότε αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με αυτό, διάλεξε μια καλή σχολή και βγάλε όσο μεγαλύτερο βαθμό μπορείς για να μπορείς να κυνηγήσεις και καλά μεταπτυχιακά αργότερα.

 

Αν και είσαι μικρός ακόμα, και σίγουρα θα δεις πολλά, δύο μικρά FYI, χωρίς φυσικά να το παίζω δάσκαλος.

 

Δεν θα αποκτήσεις ποτέ πολλά χρήματα παίζοντας αποκλειστικά δικά σου χρήματα και δικό σου κεφάλαιο. Είτε 500 ευρώ, είτε 10.000, ακόμα κι αν είσαι ο κορυφαίος των κορυφαίων. Για χαρτζιλίκι, ίσως ναι, που και πάλι για μένα δεν αξίζει τον κόπο, αλλά whatever.

 

Το ανθρώπινο trading έχει τελειώσει. Ειδικά μέχρι να βγεις εσύ στην αγορά εργασίας το μοναδικό trading που θα γίνεται θα είναι από προγραμματιστές που ξέρουν χρηματοοικονομικά, ή, πιο σίγουρα, financial engineers που ξέρουν προγραμματισμό, οπότε ίσως θα ήθελες να εξετάσεις κι αυτές τις επιλογές.

 

Ενδεικτικά:

https://en.wikipedia.org/wiki/Algorithmic_trading

https://en.wikipedia.org/wiki/High-frequency_trading

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα ισχύσει αυτό με το προγραμματιστικό trading. Αλλά λέγεται οτι έχει κάνει κακό στην αγορά και οτι την έχει διαστρεβλώσει καθώς μπορεί να ακολουθεί πχ. ειδήσεις, τίτλους κτλ και στο τέλος κανείς δεν κερδίζει ή κερδίζει πολυ λίγο. Οι δείκτες κινούνται πολύ γρήγορα και να υπάρχουν απρόβλεπτες κινήσεις.

 

Δες τις αποδόσεις των hedge funds που έχουν μειωθεί πάρα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα ισχύσει αυτό με το προγραμματιστικό trading. Αλλά λέγεται οτι έχει κάνει κακό στην αγορά και οτι την έχει διαστρεβλώσει καθώς μπορεί να ακολουθεί πχ. ειδήσεις, τίτλους κτλ και στο τέλος κανείς δεν κερδίζει ή κερδίζει πολυ λίγο. Οι δείκτες κινούνται πολύ γρήγορα και να υπάρχουν απρόβλεπτες κινήσεις.

 

Δες τις αποδόσεις των hedge funds που έχουν μειωθεί πάρα πολύ.

Θα ισχύσει 100%, δεν υπάρχει καμία, μα καμία, μα καμία πιθανότητα να μειωθεί η χρήση αλγόριθμων στο trading, πόσο μάλλον να δούμε ανθρώπους να συνεχίζουν να ασχολούνται με το άθλημα.

 

Σίγουρα ο αυτοματισμός κάνει λάθη, αλλά για κάθε μία μαλακία, που κάνουν, έχουν εκτελέσει άλλα δισεκατομμύρια πράξεις ανά λεπτό flawlessly. Απλά, ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν μπορεί να ανταγωνιστεί σε αυτά τα επίπεδα και είμαστε ακόμα σε νηπιακά στάδια στην AI, ενώ το high frequency trading είναι πολύ, πολύ πρόσφατη μόδα.

 

Αυτό που λες ότι οι δείκτες κινούνται πολύ γρήγορα και υπάρχουν απρόβλεπτες κινήσεις, ενισχύει το επιχείρημα γιατί οι άνθρωποι θα εξαφανιστούν από τον κλάδο.

 

Μακροπρόθεσμα προβλέπω ότι θα είναι τόσο αυτονόητο ότι θα παίζουν black boxes μεταξύ τους αντί να μπαίνει ένας trader να φτιάχνει μοντέλα στο χαρτί/Excel/R/C# και να δίνει εντολές στο Bloomberg, όσο γελοίο φαίνεται σήμερα να κάθονται δέκα άνθρωποι έξω από το χρηματιστήριο να φωνάζουν στη ντουντούκα και να γράφουν στο χαρτί πόσες μετοχές θέλουν.

 

Όσο για τα hedge fund, είναι πολύ γενικό αυτό που είπες. Hedge fund είναι και του Soros, hedge fund είναι και του Talaiporos AE. Υπάρχουν hedge fund που φέτος κλείνουν στο +19%, υπάρχουν κι αυτά που κλείνουν στο -17%. Υπάρχει το ταμείο που διαχειρίζεται τα χρήματα της McKinsey που έκλεισε κερδοφόρο 24 από τα 25 χρόνια λειτουργίας του (χάνοντας μόνο το 2008), υπάρχει και ο έλληνας ταξιτζής που άκουσε ότι ο περιπτεράς αγόρασε Εθνική και σώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να θέλεις να ασχοληθείς με Χρηματοοικονομική Μηχανική και μάλιστα σε μεταπτυχιακό επίπεδο και να αναφέρεις δύο φορές ως πλεονέκτημα μια σχολή με χαμηλή βάση είναι ασυμβίβαστα.

 

Το Financial Engineering είναι ο πιο απαιτητικός κλάδος των οικονομικών επιστημών, οπότε αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με αυτό, διάλεξε μια καλή σχολή και βγάλε όσο μεγαλύτερο βαθμό μπορείς για να μπορείς να κυνηγήσεις και καλά μεταπτυχιακά αργότερα.

 

Αν και είσαι μικρός ακόμα, και σίγουρα θα δεις πολλά, δύο μικρά FYI, χωρίς φυσικά να το παίζω δάσκαλος.

 

Δεν θα αποκτήσεις ποτέ πολλά χρήματα παίζοντας αποκλειστικά δικά σου χρήματα και δικό σου κεφάλαιο. Είτε 500 ευρώ, είτε 10.000, ακόμα κι αν είσαι ο κορυφαίος των κορυφαίων. Για χαρτζιλίκι, ίσως ναι, που και πάλι για μένα δεν αξίζει τον κόπο, αλλά whatever.

 

Το ανθρώπινο trading έχει τελειώσει. Ειδικά μέχρι να βγεις εσύ στην αγορά εργασίας το μοναδικό trading που θα γίνεται θα είναι από προγραμματιστές που ξέρουν χρηματοοικονομικά, ή, πιο σίγουρα, financial engineers που ξέρουν προγραμματισμό, οπότε ίσως θα ήθελες να εξετάσεις κι αυτές τις επιλογές.

 

Ενδεικτικά:

https://en.wikipedia.org/wiki/Algorithmic_trading

https://en.wikipedia.org/wiki/High-frequency_trading

Γνωρίζω ότι είναι ασυμβίβαστα τα χαμηλά μόρια με τον κλάδο που θέλω να ασχοληθώ αφού η σχολή που έχω επικεντρωθεί  είναι στην Θεσσαλονίκη τμήμα χρηματοοικονομικής και λογιστικής  και το 2015 είχε 17.007 μόρια απλώς μου φάνηκε περίεργο να υπάρχει σχολή που να με οδηγήσει σε αυτό το επάγγελμα με τόσο λίγα μόρια too good to be true (αυτή η σχολή προτάθηκε σε εμένα από τον "seftynw" αυτό δεν σημαίνει ότι θα ήθελα να πάω και εκεί)

 

Τώρα όσον αφορά τα χρήματα 

 

Δεν θα αποκτήσεις ποτέ πολλά χρήματα παίζοντας αποκλειστικά δικά σου χρήματα και δικό σου κεφάλαιο. Είτε 500 ευρώ, είτε 10.000, ακόμα κι αν είσαι ο κορυφαίος των κορυφαίων. Για χαρτζιλίκι, ίσως ναι, που και πάλι για μένα δεν αξίζει τον κόπο, αλλά whatever.

εξαρτάται από το τι εννοείς  πολλά χρήματα (εκατομμύρια,χιλιάδες) γιατί εγώ θα ήμουν αρκετά ευχαριστημένος και με π.χ 3000 ευρό το μήνα για να είμαστε και λίγο προσγειωμένοι (που από την μία είναι πολλά  λεφτά για την εποχή μας στην χώρα μας από την άλλη δεν είναι πολλά λεφτά αν έχεις π.χ κεφάλαιο 20.000+ ευρό και είσαι επαγγελματίας trader) που και πάλι δεν είναι σίγουρο γιατί την μία μέρα μπορεί να βγεις κερδισμένος π.χ 300 ευρό την άλλη μέρα ζημιωμένος 300-500 ευρό από μία λάθος κίνηση-πρόβλεψη.Πιστεύω επειδή η αγορά του Forex είναι μεγάλη και καθημερινά προκύπτουν μεγάλες ευκαιρίες κέρδους δεν είναι απίθανο να βγάλω πολλά χρήματα επενδύοντας αποκλειστικά  δικά μου χρήματα 

 

 

Από ότι κατάλαβα με το (Το ανθρώπινο trading έχει τελειώσει. Ειδικά μέχρι να βγεις εσύ στην αγορά εργασίας το μοναδικό trading που θα γίνεται θα είναι από προγραμματιστές που ξέρουν χρηματοοικονομικά, ή, πιο σίγουρα, financial engineers που ξέρουν προγραμματισμό, οπότε ίσως θα ήθελες να εξετάσεις κι αυτές τις επιλογές) μάλλον μιλάς για το αυτοματοποιημένο trading ? σίγουρα είναι πολύ έξυπνο ειδικά ο συνδυασμός γνώσεων προγραμματισμού και χρηματοοικονομικών (αν και έχω της αμφιβολίες μου στο θέμα του αυτοματοποιημένου Trading δεν το έχω ψάξει και πολύ καλά είναι η αλήθεια), θα με ενδιέφερε πραγματικά να ασχοληθώ και με προγραμματισμό αλλά και με τα χρηματοοικονομικά γιατί είμαι επίσης πολύ καλός στους υπολογιστές και γενικά έχω κλίση και προς αυτό τον τομέα 

Έχεις να μου προτείνεις κάτι σχετικά με αυτό τον συνδυασμό financial engineer  και  προγραμματισμό  (σχολές,μεταπτυχιακά) ?

:-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί εγώ θα ήμουν αρκετά ευχαριστημένος και με π.χ 3000 ευρό το μήνα για να είμαστε και λίγο προσγειωμένοι (που από την μία είναι πολλά λεφτά για την εποχή μας στην χώρα μας από την άλλη δεν είναι πολλά λεφτά αν έχεις π.χ κεφάλαιο 20.000+ ευρό και είσαι επαγγελματίας trader) που και πάλι δεν είναι σίγουρο γιατί την μία μέρα μπορεί να βγεις κερδισμένος π.χ 300 ευρό την άλλη μέρα ζημιωμένος 300-500 ευρό από μία λάθος κίνηση-πρόβλεψη.Πιστεύω επειδή η αγορά του Forex είναι μεγάλη και καθημερινά προκύπτουν μεγάλες ευκαιρίες κέρδους δεν είναι απίθανο να βγάλω πολλά χρήματα επενδύοντας αποκλειστικά δικά μου χρήματα

:-D :-D  να ΄σαι καλά. Φίλε μου αν με κεφάλαιο 20.000 καθάριζε κανείς 3000, όλοι traders θα ήταν, θα το 'χαμε κλείσει το μαγαζί.

 

Πέρα από την πλάκα, πάμε με απλά μαθηματικά, 3 στα 20 είναι 15% απόδοση. 15% απόδοση θεωρείται τρομερά μεγάλη επιτυχία ακόμα και για τα καλύτερα hedge funds παγκοσμίως. Εσύ όχι μόνο ισχυρίζεσαι ότι η μέση απόδοση σου θα είναι τόση, αλλά ότι θα την επιτυγχάνεις μηνιαία!!

 

3 * 12 = 36.000 το χρόνο (με την προϋπόθεση ότι δεν επανεπενδύεις), δηλαδή έχεις περίπου διπλασιάσει το κεφάλαιο σου, κι αυτό όχι μόνο μια χρονιά ρεκόρ σου που κοιμήθηκε ο θεός, αλλά ότι θα μπορεί να ζήσεις από αυτό το επάγγελμα, δηλαδή περίπου θα γίνεται αυτό επί 15-20 χρόνια.

 

Και δεν έχω βάλει καν μέσα προμήθειες, κρατήσεις, σκαμπανεβάσματα, ημέρες που όλα πάνε χάλια κτλ.

 

Ειδικά στο Forex αυτή η πιθανότητα σχεδόν μηδενίζεται.

 

Έχεις να μου προτείνεις κάτι σχετικά με αυτό τον συνδυασμό financial engineer και προγραμματισμό (σχολές,μεταπτυχιακά) ?

:-)

Έχω να σου προτείνω πολλά, αλλά είναι σαν να ρωτάς τι έπιπλα να βάλεις στο ρετιρέ μιας πολυκατοικίας που δεν έχεις σκάψει καν τα θεμέλια :-)

 

Διάλεξε μια καλή σχολή / προτπυχιακό, βγάλε δυνατό βαθμό, κάτσε διάβασε να μάθεις μερικές ορολογίες και βασικά πράγματα του κλάδου, και το μεταπτυχιακό και τα Financial Engineering εκεί είναι.

 

Οποιαδήποτε οικονομική σχολή πλην των θεωρητικών (πχ μαρκετινγκ) σου αφήνει ανοιχτές τις πόρτες, το ίδιο και Μαθηματικό/Φυσικό/Πληροφορικές, απλά στις μη οικονομικές θα έχεις μικρότερη τριβή με το αντικείμενο. Ακόμα κι αυτό γεφυρώνεται με προσωπικό διάβασμα, οπότε μην σε ανησυχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που λες ότι οι δείκτες κινούνται πολύ γρήγορα και υπάρχουν απρόβλεπτες κινήσεις, ενισχύει το επιχείρημα γιατί οι άνθρωποι θα εξαφανιστούν από τον κλάδο.

 

Μακροπρόθεσμα προβλέπω ότι θα είναι τόσο αυτονόητο ότι θα παίζουν black boxes μεταξύ τους αντί να μπαίνει ένας trader να φτιάχνει μοντέλα στο χαρτί/Excel/R/C# και να δίνει εντολές στο Bloomberg, όσο γελοίο φαίνεται σήμερα να κάθονται δέκα άνθρωποι έξω από το χρηματιστήριο να φωνάζουν στη ντουντούκα και να γράφουν στο χαρτί πόσες μετοχές θέλουν.

 

Όσο για τα hedge fund, είναι πολύ γενικό αυτό που είπες. Hedge fund είναι και του Soros, hedge fund είναι και του Talaiporos AE. Υπάρχουν hedge fund που φέτος κλείνουν στο +19%, υπάρχουν κι αυτά που κλείνουν στο -17%. Υπάρχει το ταμείο που διαχειρίζεται τα χρήματα της McKinsey που έκλεισε κερδοφόρο 24 από τα 25 χρόνια λειτουργίας του (χάνοντας μόνο το 2008), υπάρχει και ο έλληνας ταξιτζής που άκουσε ότι ο περιπτεράς αγόρασε Εθνική και σώθηκε.

 

Νομίζεις δηλαδή οτι έτσι δηλαδή θα υπάρχει λογική αγορά; Και πιστεύεις οτι έτσι δε μπορούν να καταστραφούν οικονομίες; Και αν συναγωνίζονται μεταξύ τους γιατί είσαι σίγουρος οτι θα υπάρχει κέρδος; 

 

Ναι είναι γενικό αυτό που είπα. Δε μιλάω για το κάθε ταλαίπωρο. Γιατί ο Soros δεν είχε απώλειες φέτος; H goldman και η jp morgan που κάνει απολύσεις συνέχεια..

 

Και προφανώς υπάρχουν και αυτοί με πληφορίες από μέσα. Ναι αυτοί είχαν κέρδος. Όταν βγαίνουν τα οικονομικά στοιχεία και ο άλλος τα ξέρει από πριν ε χαίρω πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...