Προς το περιεχόμενο

Linux σε παλιό laptop.


janpap08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σου :-D

εσυ τι προτεινεις να του πω να βαλει???

θελει κατι μονο για ιντερνετ , και να βλεπει και κανα βιντεο,οχι τρελα πραγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.

Έγραψα παραπάνω για Ubuntu κ.τ.λ., όμως τελικώς κατέληξα σε Debian 6 squeeze!

Τρώει εξαιρετικά λίγη μνήμη και αναπαραγάγει καλύτερα από ότι έχω δοκιμάσει τον flash player.

Μία δοκιμή θα σας πείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται. Σκέφτηκα να μην ανοίξω άλλο θέμα αφού υπάρχει αυτό. Καταρχήν είχα σκεφτεί και πιο παλιά για λινουξ αλλά το απέρριψα. Τώρα ξαφνικά που βρέθηκα με ένα λάπτοπ κάπως παλιό (cpu:intel pentium M 1.5ghz 504 mb ram) και τα χπ να σέρνονται σκέφτηκα να βάλω λινουξ αφού το μόνοο που κάνω είναι ίντερνετ και χρήση mtorrent τίποτα άλλο. Τώρα βέβαια δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο λίνουξ. Βοηθήστε με σας παρακαλώ βαρέθηκα τα χπ και σκέφτομαι να τα βγάλω τελείως όχι να τρέχουν από πίσω.Α και ένα πρόβλημα το λάπτοπ δεν διαβάζει Cd dvd έχει χαλάσει οπότε μόνο usb.

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ξεκινήσεις με το Ubuntu και αν δεις ότι δεν σου αρέσει ψάχνεσαι περισσότερο. Επίσης μια καλή λύση είναι και το Mint. To usb σε βολεύει περισσότερο για να δεις τις διανομές κ να διαλέξεις. Δεν χρειάζεται να τις εγκαθιστάς γιατί τρέχουν απευθείας από το usb. Χρησιμοποιείς το Unetbootin. Τώρα πρόσεξα την ram σου. Καλύτερα να δεις κάτι σε Xubuntu. Είναι ubuntu με περιβάλλον εργασίας το xfce. Κ για την Mint δες καλύτερα με το Lxde. Ϋπάρχουν και άλλες σίγουρα αλλά περίμενε να σου προτείνουν και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί φαντάζομαι γιατί πρόσφατα το έκανα φορμάτ από usb.

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με το Ubuntu και αν δεις ότι δεν σου αρέσει ψάχνεσαι περισσότερο. Επίσης μια καλή λύση είναι και το Mint. To usb σε βολεύει περισσότερο για να δεις τις διανομές κ να διαλέξεις. Δεν χρειάζεται να τις εγκαθιστάς γιατί τρέχουν απευθείας από το usb. Χρησιμοποιείς το Unetbootin. Τώρα πρόσεξα την ram σου. Καλύτερα να δεις κάτι σε Xubuntu. Είναι ubuntu με περιβάλλον εργασίας το xfce. Κ για την Mint δες καλύτερα με το Lxde. Ϋπάρχουν και άλλες σίγουρα αλλά περίμενε να σου προτείνουν και οι υπόλοιποι.

Εσείς ποιό από τα δύο προτιμάτε Xubuntu ή Mint με Lxde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το xfce ειναι χαλι που δεν προκειται να διορθωθει αμεσα, ισως και ποτε, δινω την ψηφο μου στο lxde το οποιο εχει ενα ελαφρυντικο μονο. Ειναι νεα προσπαθεια, οποτε ειμαι λιγο ελαστικος στο τι περιμενω απο αυτο.

 

Επισης κυκλοφορει και ubuntu με lxde, το lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μου προτείνεις Mint lxde. Μήπως σου είναι εύκολο να μου δώσει και κάποιο λινκ να το κατεβάσω;

 

Αυτό δηλαδή τώρα το κατεβάζω το βάζω στο Usb και κάνω boot από usb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για οδηγιες εδω,ειναι ευκολο:

http://www.pendrivel...-easy-as-1-2-3/

 

Παντως αν δεν θελεις να μελετησεις το λειτουργικο πολυ βαθια και σε ενδιαφερει μονο χρηστικα και αφου εισαι στο ψαξιμο,για μενα κοιτα και εδω:

 

http://www.pcbsd.org/

 

Εχει τρομερα ευκολο τροπο ευρεσης και εγκαταστασης εφαρμογων.

 

Και ενα βιντεο για οδηγιες.

 

http://www.youtube.com/watch?v=rHIE9SWGe-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το xfce ειναι χαλι που δεν προκειται να διορθωθει αμεσα, ισως και ποτε

 

Δεν θέλω να αρχίσω flame αλλά γιατί το λες αυτό? Το βρίσκω εκπληκτικό. Δεν έχω πρόσφατη εμπειρία από άλλα βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα κ εγώ την αποψή σου. Ισως στο θέμα του xfce για να μην "χαλάμε" αυτό. Σκεφτομουν τωρα που θα κάνω format σε εναν υπολογιστη να του περάσω Arch και xfce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...