Προς το περιεχόμενο

Linux σε παλιό laptop.


janpap08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό laptop 5ετίας το οποίο το τελευταίο διάστημα σέρνεται,με Vista και windows7 που έχω δοκιμάσει.

 

Άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά τη λύση του Linux και γτ νομίζω πως είναι αρκετά πιο ελαφριά από τα windows αλλά και γτ θέλω να τα δοκιμάσω εδώ και αρκετό καιρό και το παλιό μου λαπτοπάκι είναι το ιδανικό για αυτό.

 

Οπότε με αυτά τα δεδομένα,συν του ότι είμαι άσχετος από Linux και προγραμματισμό(αν και είμαι σίγουρος ότι παρακολουθώντας κάποιο tutorial δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση μίας απλής διανομής) ,τί θα μου προτείνατε για ξεκίνημα?

 

Για ξεκίνημα θέλω απλά πράγματα,δηλαδή web και ίσως κάποιες δοκιμές σε Torrent Clients και διάφορα freewares.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α) http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/linux-windows-ελληνική-έκδοση-r12

β) 5 χρονια παλαιοτητας δεν κανουν το λαπτοπ αρχαιο

γ) Σε ορισμενες περιπτωσεις θα ηταν καλυτερα να εβαζες xp παρα καποια διανομη λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμένα ξεκίνα με κάτι κλασσικό.

Δοκίμασε Ubuntu,αν είναι βαρύ και δεν σου αρέσει, τότε Xubuntu ή Lubuntu.

Επίσης παίζει πολύ Linux Mint τον τελευταίο καιρό νομίζω που είναι και πολύ απλό και αυτό στην λειτουργία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ κομπλε εισαι , οτι διανομη και να βαλεις ζωαρα θα κανεις.

 

Τι καρτα γραφικων εχει?

 

Ριξε και μια ματια στην υπογραφη μου στο "Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το πιθανότερο είναι να γράψω βλακεία γτ η κάρτα γραφικών είναι κάτι με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ αλλά..

 

GPU: Mobile Intel® Series Express Chipset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οκ , οποτε δεν θα χρειαστει να κανεις καποια extra ρυθμιση , θα δουλεψει με τον xf86-video-intel απευθειας λογικα.

 

 

Κατεβασε iso απο διαφορες διανομες , καυτα σε cd , ξεκινα το laptop απο το cd και δοκιμασε τες απο απο το cd.(ναι τρεχει ολο το λειτουργικο απο το cd χωρις να χρειαζεται να εγκαταστησεις/πειραξεις κατι)

 

Δες το Mint για παραδειγμα. http://www.linuxmint.com/download.php

 

Υποψιν δεν υπαρχει ουδεμια σχεση με windows.

 

Πχ δεν κατεβαζουμε απο το internet και εγκαθιστουμε προγραμματα με διπλο κλικ αλλα ολα τα αναλαμβανει ο διαχειριστης πακετων της διανομης μας.

 

Τα εξηγω στον οδηγο μου.

 

Θελει λιγο διαβασμα γενικα η ολη φαση στην αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γεια σας παιδες, για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα και αν επιτρεπεται θα ηθελα μια βοηθεια :rolleyes:

ενασ φιλος μου εχει ενα "αρχαιο" κυριολεκτικα λαπτοπ , το οποιο δεν περνει καν xp,για χαρακτηριστικα δεν μπορω να σας πω σιγουρα, αλλα μου ειπε οτι πριν ειχε τα ubuntu 5.κατι αλλα τα εβγαλε γιατι δεν επαιζαν flash(δεν ξερω αν ισχυει), πια διανομη θα μου προτεινατε ωστε να το χρησιμοποιει μονο για ιντερνετ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τρεχει ουτε xp, πχ επειδη εχει 128ΜΒ ή λιγοτερα) τοτε ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα ακομα και για να σηκωσεις γραφικο περιβαλλον χωρις τιποτε αλλο μεσα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu 5 ειναι 7 χρονων παλιο και, αν το συγκριναμε με windows, θα ηταν σαν να εβαζε windows 95!

Ακομα και να μπορουσε να εγκατασταθει, δεν θα μπορουσε μετα να βαλει τιποτα σε αυτο, οχι μονο flash μιας και τα repo του εχουν κλεισει προ 5ετιας τουλαχιστον. Γιατι? Επειδη ετσι ειναι το λινουξ σαν desktop: "αν δεν πας παρακατω να ενημερωθεις κλπ, την εκατσες". Δεν γινεται backporting νεων εφαρμογων κλπ σε παλιες βιβλιοθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...