Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα από όλα ο φίλος που ρώτησε πρέπει να έχει μπερδευτή παραπάνω και εγω του ζητω συγνώμη και θα το ξαναπώ με 20 κάτι παίρνεις ΑΙΟ σε   βάζει στο άτμισμα με κόστος έξι πακέτα τσιγάρα και αμα σου κάτσει πέρνεις κάτι καλύτερο από έξω και δεν έχει καμία σχέση με τα παλίοτερα vape pen που κυκλοφορούσαν και απογοητεύανε το κόσμο 

 

Το πίκο το είχα και εγώ και νόμιζα ότι ήμουν άρχοντας μέχρι που δοκίμασα ipv και έγινα funboy και για την smok έχω διαβάσει τα καλύτερα και θα ξέρω προσωπικα σε κανα μήνα .

υπάρχουν και σετάκια από αυτές τις εταιρείες που βγαίνουν στην τιμη του πίκο , πριν από κανένα χρόνο που το πίκο ήταν πιο φθηνό από τα άλλα ναι αλλα τώρα όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@SOCRATIS1000 το παλικαρι ζητησε ενα kit στα 60-70ευρω, δεν ειπε οτι δε θελει απο εξωτερικο ή απο ιντερνετ γενικα.Του ειπα οτι με λιγα λεφτα παραπανω μπορει να παρει Smok Alien kit απο το εξωτερικο.Δεν εβαλα skroutz για να συγκρινω τιμες,σαφως στο εξωτερικο ειναι πιο φθηνα!Αλλα να δωσει 60 ευρω για να παρει ενα κιτ των 75w δε το βρισκω σωστο αφου σε λιγους μηνες θα θελει αλλο το οποιο θα κοστισει αλλα τοσα και ισως περισσοτερα.

 

@palasd ειμαι αρχαριος ακομα, εχω ενα eleaf nano(40w) με k3 αλλα εχω παραγγειλει το Alien kit απο εξωτερικο και περιμενω να ερθει...(το οποιο κοστισε 58ευρω χωρις μπαταριες)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m0i

Το τερματίζεις το 40αρι και νομίζεις ότι το 75αρι θα είναι μικρό και εγώ αρχάριος θεωρω πως είμαι αλλα όσο και να το προσπάθησα πάνω από 80 δεν μπορώ με την καμία βεβαια γούστα είναι αυτά αλλα νομίζω ότι ένα 10% να ατμίζει πάνω απο 80 σε μόνιμη βάση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

palasd αυτό με τα watt δεν ισχύει.

Το σωστό ερώτημα είναι τί είδους άτμισμα προτιμάς. MTL ή DL.

Από εκεί προκύπτουν τα υπόλοιπα, δηλάδη τα υγρά σου, το είδος των αντιστατών και κατ' επέκταση τα watts.

 

Σε προσωπικό επίπεδο δεν έχω ανέβει πάνω από 80W και αυτό με κάτι γομάρια Aliens σε dripper.

 

Δηλώνω λάτρης των απλών συρμάτων (spaced σε μονές καταστάσεις, micro σε διπλές) και του ποιοτικού βαμβακιού.

 

Αυτό το hype με τα watts πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

Νέος κάτοχος κ εγω η.τ. και μολις πηρα το evic basic με cubic pro mini

Αντίσταση 0,5 γεύση ωραια ,στα 22watt

Το μαγαζι μου ειπε να μην πειραξω θερμοκρασία

Τα προβλήματα μου 2 κ αν μπορείτε να βοηθήσετε

1.σκαει στο στόμα μου και πετάει φυσαλίδες,τι να κανω;; φταιει η αντίσταση ή ψάχνω ατμό ποιητή ; ή εχω κανει καπου λαθος

2.τι ακριβως κανει η θερμοκρασία κ γτ να μην την πειραξω ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασια παιζει ρολο στην αντισταση, αν ειναι μικροτερη απο αυτη που χρειαζεται δε θα ζεστενεται και αν ειναι μεγαλυτερη θα την καψεις..
Τωρα για το αλλο δεν μπορω να βοηθησω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

Νέος κάτοχος κ εγω η.τ. και μολις πηρα το evic basic με cubic pro mini

Αντίσταση 0,5 γεύση ωραια ,στα 22watt

Το μαγαζι μου ειπε να μην πειραξω θερμοκρασία

Τα προβλήματα μου 2 κ αν μπορείτε να βοηθήσετε

1.σκαει στο στόμα μου και πετάει φυσαλίδες,τι να κανω;; φταιει η αντίσταση ή ψάχνω ατμό ποιητή ; ή εχω κανει καπου λαθος

2.τι ακριβως κανει η θερμοκρασία κ γτ να μην την πειραξω ;;

 

Στα περισσότερα μοντάκια πλέον, υπάρχουν 2 τρόποι λειτουργίας, το power mode, αυτό δηλαδή που δουλεύεις εσύ τώρα με τα watts, και ο έλεγχος θερμοκρασίας ή tc.

 

Ο έλεγχος θερμοκρασίας δουλεύει με αντιστάσεις από συγκεκριμένα υλικά, τιτάνιο, stainless steel ή νικέλιο και ουσιαστικά του λες "θέλω σε αυτήν την θερμοκρασία να δουλεύεις" και αυτό κάνει τα υπόλοιπα μόνο του.

 

Ο πωλητής σου είπε να μην πειράξεις την θερμοκρασία εννοώντας ουσιαστικά μην ασχοληθείς γιατί δεν έχει νόημα. Η αντίσταση που πήρες είναι για power mode, όπως την δουλεύεις ήδη. Αν αργότερα πάρεις καμιά από νικέλιο π.χ.,θα πρέπει να πας στην συσκευή στο mode ελέγχου θερμοκρασίας, να του πεις θέλω στους τόσους βαθμούς Κελσίου να φτάνεις, κτλ., πράγματα που δεν έχει νόημα να μπούμε τώρα.

 

Για τα σκασίματα και τις μπουρμπουλήθρες, είναι θέμα υπερτροφοδοσίας της αντίστασης με υγρό.

Για αρχή, ανέβα σε watt. Λογικά, θα λυθεί το πρόβλημα. Αν όχι, δοκίμαζε να τινάζεις λίγο τον ατμοποιητή έχοντας κλείσει την πάνω άκρη του (από εκεί που ρουφάς δηλαδή) με μια χαρτοπετσέτα, ώστε να φτύνει το παραπανίσιο υγρό που έχει μαζευτεί στην αντίσταση και να μην σου κάνει αυτά τα σκασίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

Νέος κάτοχος κ εγω η.τ. και μολις πηρα το evic basic με cubic pro mini

Αντίσταση 0,5 γεύση ωραια ,στα 22watt

Το μαγαζι μου ειπε να μην πειραξω θερμοκρασία

Τα προβλήματα μου 2 κ αν μπορείτε να βοηθήσετε

1.σκαει στο στόμα μου και πετάει φυσαλίδες,τι να κανω;; φταιει η αντίσταση ή ψάχνω ατμό ποιητή ; ή εχω κανει καπου λαθος

2.τι ακριβως κανει η θερμοκρασία κ γτ να μην την πειραξω ;;

Δυστηχως οι cubis σκανε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεος χρηστης ηλεκτρονικου τσιγαρου (20 ημερες μολις) και εχω καποια θεματα (ισως ειναι και στο μυαλο μου δεν ξερω)

Βασικα εχω καποιες αποριες.

Εχω το συγκεκριμενο μοντακι Vaporesso Attitude 80w ( http://www.alterego.gr/vaporesso-attitude-mod.html ) με αυτον τον ατμοποιητη GS Air-MS ( http://www.alterego.gr/e-shop/atomizers/eleaf-gs-air-2681/eleaf-gs-air-ms-glassomizer.html#product-tabs ) και υγρο tobacco one 1.8νικοτινη ( http://www.alterego.gr/e-shop/e-liquid/alterego-colours/tobacco-one.html#product-tabs ).Αντισταση δεν εχω καταληξει ακομα δοκιμασα και 1.50κατι και 0.75, αυτη την στιγμη εχω 1.50κατι πανω.

Ολα καλα ολα ωραια, μπορω να πω πως το εχω συνηθισει αρκετα πλεον, μιας και τις πρωτες μερες με δυσκολευαι (ειδικα το πρωτο τσιγαρο με τον καφε) ή στην δουλεια οταν ζοριζομουν αλλα πλεον το βλεπω πιο χαλαρα το θεμα, επισης δοκιμασα καποιες φορες να κανω κανονικο τσιγαρο και την μαρκα που καπνιζα (malboro σκληρο) και ενω δεν το περιμενα ουτε το πιστευα μου αφηνει πλεον μια απαισια γευση στο στομα που καλα καλα δεν μπορω πλεον να καπνισο ουτε το μισο.

Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω ποτε καιγεται η αντισταση, το παιδι απο το μαγαζι μου ειπε οτι θα το καταλαβαινα κατευθειαν γτ θα μου εβγαζε μια πολυ πικρη γευση στο στομα, ανταυτου ημουν με καμενη αντισταση σιγουρα πανω απο μιση μερα και για να το καταλαβω το εδωσα στο παλικαρι να ατμισει για να μου πει.Αλλαξα λοιπον αντισταση και ολα καλα, καμια φορα αμα θα τραβηξω καμια μεγαλη τζουρα ή το ζορισω λιγο περισσοτερο με κανα 2-3 απανοτες τζουρες μου φερνει μια γευση σαν καμμενο πραγμα στο στομα, το οποιο εξαφανιζεται αν πχ κατσω 5 λεπτα χωρις να ατμισω.

Τι μπορει να φταιει?το παλικαρι μου ειπε οτι οι αντιστασεις καθε 15 μερες θελουν αλλαγη, εμενα η 1η εφυγε αερας μεσα σε 3 μερες (1,50κατι αντισταση και ρυθμισμενο απο τον ιδιο στα 15w) η 2η καηκε μεσα σε 9 ημερες (0,75 αντισταση και ρυθμισμενο απο το ιδιο στα 17.5w) και τωρα εβαλα παλι μια 1,50κατι και μου κανει αυτο που σας εξηγησα παραπανω.Το παιδι μου ειπε οτι επειδη δυσκολευομουνα να το συνηθισω οτι πιο "τσιγαρισια" τζουρα θα μου εδινε η αντισταση 1,50κατι αλλα παραλληλα καιγεται και πιο ευκολα απο την 0,75w.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει σε κατι ο ατμοποιητης, ειναι η αντισταση ειναι στο μυαλο το δικο μου?μπορει να με κατατοπισει καποιος?

Κατι τελευταιο, ο ατμοποιητης ο δικος μου σας ειπα ειναι ο GS Air-MS (παραπανω εχω βαλει link) τι διαφορα μπορει να εχει απο αυτον εδω της vaporesso ( http://www.alterego.gr/e-shop/atomizers/vaporesso-estoc/vaporesso-estoc-tank.html ).

 

Χιλια συγνωμη αν κουρασα και ελπιζω να μην ειναι ακαταλαβιστικα αυτα που εγραψα πανω και να βγαζουν νοημα, απλα σαν νεος χρηστης προσπαθω να εγκληματιστω στο ηλεκτρονικο τσιγαρο μιας και για κανονικο με τις αυξησεις που παιρνει θελουμε ενα καρο λεφτα πλεον και καλος ή κακος δεν γινετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

Νέος κάτοχος κ εγω η.τ. και μολις πηρα το evic basic με cubic pro mini

Αντίσταση 0,5 γεύση ωραια ,στα 22watt

Το μαγαζι μου ειπε να μην πειραξω θερμοκρασία

Τα προβλήματα μου 2 κ αν μπορείτε να βοηθήσετε

1.σκαει στο στόμα μου και πετάει φυσαλίδες,τι να κανω;; φταιει η αντίσταση ή ψάχνω ατμό ποιητή ; ή εχω κανει καπου λαθος

2.τι ακριβως κανει η θερμοκρασία κ γτ να μην την πειραξω ;;

 

Εγω εχω τον κανονικο cubis pro και οχι τον mini και μου τα κανει κι εμενα αυτα. Εμενα ηρθε μαζι με δυο drip tips (τα πιπακια που ρουφας) και το ενα απο αυτα εχει μεσα σπιραλ για να εμποδιζει το υγρο απο το να πεταγεται στο στομα σου. Αν ειχε κι εσενα αυτο το πιπακι βαλτο. Επισης οταν ακους οτι εχει μπει υγρο στην αντισταση βγαλε το πιπακι, στριψε ενα κομματι χαρτι ωστε να χωραει στην τρυπα και βαλτο προσεκτικα για να απορροφησει το υγρο απο την αντισταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεος χρηστης ηλεκτρονικου τσιγαρου (20 ημερες μολις) και εχω καποια θεματα (ισως ειναι και στο μυαλο μου δεν ξερω)

Βασικα εχω καποιες αποριες.

Εχω το συγκεκριμενο μοντακι Vaporesso Attitude 80w ( http://www.alterego.gr/vaporesso-attitude-mod.html ) με αυτον τον ατμοποιητη GS Air-MS ( http://www.alterego.gr/e-shop/atomizers/eleaf-gs-air-2681/eleaf-gs-air-ms-glassomizer.html#product-tabs ) και υγρο tobacco one 1.8νικοτινη ( http://www.alterego.gr/e-shop/e-liquid/alterego-colours/tobacco-one.html#product-tabs ).Αντισταση δεν εχω καταληξει ακομα δοκιμασα και 1.50κατι και 0.75, αυτη την στιγμη εχω 1.50κατι πανω.

Ολα καλα ολα ωραια, μπορω να πω πως το εχω συνηθισει αρκετα πλεον, μιας και τις πρωτες μερες με δυσκολευαι (ειδικα το πρωτο τσιγαρο με τον καφε) ή στην δουλεια οταν ζοριζομουν αλλα πλεον το βλεπω πιο χαλαρα το θεμα, επισης δοκιμασα καποιες φορες να κανω κανονικο τσιγαρο και την μαρκα που καπνιζα (malboro σκληρο) και ενω δεν το περιμενα ουτε το πιστευα μου αφηνει πλεον μια απαισια γευση στο στομα που καλα καλα δεν μπορω πλεον να καπνισο ουτε το μισο.

Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω ποτε καιγεται η αντισταση, το παιδι απο το μαγαζι μου ειπε οτι θα το καταλαβαινα κατευθειαν γτ θα μου εβγαζε μια πολυ πικρη γευση στο στομα, ανταυτου ημουν με καμενη αντισταση σιγουρα πανω απο μιση μερα και για να το καταλαβω το εδωσα στο παλικαρι να ατμισει για να μου πει.Αλλαξα λοιπον αντισταση και ολα καλα, καμια φορα αμα θα τραβηξω καμια μεγαλη τζουρα ή το ζορισω λιγο περισσοτερο με κανα 2-3 απανοτες τζουρες μου φερνει μια γευση σαν καμμενο πραγμα στο στομα, το οποιο εξαφανιζεται αν πχ κατσω 5 λεπτα χωρις να ατμισω.

Τι μπορει να φταιει?το παλικαρι μου ειπε οτι οι αντιστασεις καθε 15 μερες θελουν αλλαγη, εμενα η 1η εφυγε αερας μεσα σε 3 μερες (1,50κατι αντισταση και ρυθμισμενο απο τον ιδιο στα 15w) η 2η καηκε μεσα σε 9 ημερες (0,75 αντισταση και ρυθμισμενο απο το ιδιο στα 17.5w) και τωρα εβαλα παλι μια 1,50κατι και μου κανει αυτο που σας εξηγησα παραπανω.Το παιδι μου ειπε οτι επειδη δυσκολευομουνα να το συνηθισω οτι πιο "τσιγαρισια" τζουρα θα μου εδινε η αντισταση 1,50κατι αλλα παραλληλα καιγεται και πιο ευκολα απο την 0,75w.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει σε κατι ο ατμοποιητης, ειναι η αντισταση ειναι στο μυαλο το δικο μου?μπορει να με κατατοπισει καποιος?

Κατι τελευταιο, ο ατμοποιητης ο δικος μου σας ειπα ειναι ο GS Air-MS (παραπανω εχω βαλει link) τι διαφορα μπορει να εχει απο αυτον εδω της vaporesso ( http://www.alterego.gr/e-shop/atomizers/vaporesso-estoc/vaporesso-estoc-tank.html ).

 

Χιλια συγνωμη αν κουρασα και ελπιζω να μην ειναι ακαταλαβιστικα αυτα που εγραψα πανω και να βγαζουν νοημα, απλα σαν νεος χρηστης προσπαθω να εγκληματιστω στο ηλεκτρονικο τσιγαρο μιας και για κανονικο με τις αυξησεις που παιρνει θελουμε ενα καρο λεφτα πλεον και καλος ή κακος δεν γινετε.

σου ερχεται καμμενο γιατι στεγνωνει το βαμβακι και καιγεται.

Δεν ξερω αν φταει ο ατμοποιητης αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα οι αντιστασεις να ειναι μαπα.Πολλοι πουλανε μαιμου αντιστασεις για οριτζιναλ...(ιδιως αν ειναι πχ 1,5 και ο ατμοποιητης της διαβαζει 1,7 , 1,3 ειναι σχεδον σιγουρα μαιμου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεος χρηστης ηλεκτρονικου τσιγαρου (20 ημερες μολις) και εχω καποια θεματα (ισως ειναι και στο μυαλο μου δεν ξερω)

Βασικα εχω καποιες αποριες.

 

....

 

Χιλια συγνωμη αν κουρασα και ελπιζω να μην ειναι ακαταλαβιστικα αυτα που εγραψα πανω και να βγαζουν νοημα, απλα σαν νεος χρηστης προσπαθω να εγκληματιστω στο ηλεκτρονικο τσιγαρο μιας και για κανονικο με τις αυξησεις που παιρνει θελουμε ενα καρο λεφτα πλεον και καλος ή κακος δεν γινετε.

 

Αν η αντίστασή σου καεί, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις.

Επειδή το κόστος είναι μικρό αλλά και για λόγους υγιεινής, λέμε να αλλάζουμε αντίσταση κάθε 15-20 ημέρες max ή κάθε ~30ml υγρού.

 

Όταν κάπνιζα με ατμοποιητής εργοστασιακό, άλλαζα κάθε 2 εβδομάδες την αντίσταση, ασχέτως κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φανταστικα οτι απο την θερμοκρασία θα μπορω να ρυθμίσω το ποσο καυτός ειναι ο ατμός κ μετα που θα γυρισω σε λειτουργία power θα ειμαι κομπλε κυρίως οταν βγάζω τον ατμό

Εκει ειναι που καίγομαι κιολας

Παρολαυτα ευχαριστω πολυ με το τίναγμα σαν θερμόμετρο οπως μ ειπαν κ στο μαγαζι π επικοινώνησα σημερα έστρωσε το για ποσο πολυ δεν ξερω. Παρολαυτα θα παρω ακομα ενα ατμό ποιητή κυρίως λογο όγκου. Θα παρω εναν 4μλ κ σκεφτομαι για τον melo 3

Άκουσα καλα λόγια

Τι λέτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φανταστικα οτι απο την θερμοκρασία θα μπορω να ρυθμίσω το ποσο καυτός ειναι ο ατμός κ μετα που θα γυρισω σε λειτουργία power θα ειμαι κομπλε κυρίως οταν βγάζω τον ατμό

Εκει ειναι που καίγομαι κιολας

Παρολαυτα ευχαριστω πολυ με το τίναγμα σαν θερμόμετρο οπως μ ειπαν κ στο μαγαζι π επικοινώνησα σημερα έστρωσε το για ποσο πολυ δεν ξερω. Παρολαυτα θα παρω ακομα ενα ατμό ποιητή κυρίως λογο όγκου. Θα παρω εναν 4μλ κ σκεφτομαι για τον melo 3

Άκουσα καλα λόγια

Τι λέτε;;

 

Δοκίμασε κάτι σε Kangertech μεριά. Toptank Mini, Subtank Mini, Protank 4,Pangu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikoskon

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εκεί το πηγένω ότι είναι ελάχιστοι οι  ατμιστές που χρειάζονται πάνω από 80 βατ. Εγώ τις εργοστασιακες του tfv4 την μια την ανέβασα μέχρι 80 για κανα δύο φορές και μετά την άφησα και την δευτερη ούτε που την άγγιξα τώρα είμαι με twisted  νίκελ  0,07 και παίζω στα 25 βατ αλλά και με απλη νίκελ όταν είμαι στο 0,23 πάλι παίζω κοντά στα 25 βατ και θερ. στα 220 ναι εντάξει ξέρω ότι τον γαργαλάω αλλά αφού έτσι μου αρέσει.

 

 

όταν γουργούριζε από υγρό η εργοστασιακή που δουλευα σε vapor storm τίναγμα σαν να είναι θερμόμετρο και όλα καλά 

 

με τα βατ επιλέγεις πόσο γρήγορα θα ζεσταθεί ο ατμός και με την θερμοκρασία μέχρι πόσο και ναι το πολύ σε 10 15 μέρες αλλάγή αντίστασης και για να μην έχεις το θέμα καμένου πάρε αντιστάσεις με ελεγχο θερμοκρασίας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...