Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αν κανουμε μια βαση η οποια ειναι 30 pg, 70 vg χρειαζεται επιπλεον αραιωση? Θελω να πω συνηθως τις full vg δεν αραιωνουν με wfi? Επισης απο ποια αποψη ειναι πολυ επικινδυνη η νικοτινη εκτος του εθισμου? Συγνωμμη αλλα ξεκιναω τωρα τα diy υγρα και θελω αποψεις αυομων που τα εχουν κανει αρκετες φορες για να μην κανω χαζομαρα !

 

Οι 70/30 βάσεις είναι σχετικά πηχτές (αναλόγως και την εταιρία) και σίγουρα δέχονται αραίωση σε ένα ποσοστό τουλάχιστον 5% (κάποιοι βάζουν και 10 παρά την pg), αλλά και να μη βάλεις μια χαρά ατμίζονται χωρίς προβλήματα τροφοδοσίας. Τουλάχιστον με αυτές που κάνω εγώ (pink mule & purenic) δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απλά σε κάποια αρώματα ενδεχομένως να χρειαστεί να βάλεις λίγο μεγαλύτερο ποσοστό από το προβλεπόμενο για να αποδώσουν σωστά.

 

Η νικοτίνη από την άλλη σε υψηλά ποσοστά είναι άκρως τοξική και ενδεχομένως να αποβεί πολύ επικίνδυνη αν έρθει σε επαφή με το δέρμα ή τα μάτια. Εγώ γάντια δεν έχω φορέσει ποτέ καθώς το ανώτερο που έχω δουλέψει είναι με 12άρα, αλλά σε κάποια πολύ υψηλή περιεκτικότητα θα έπαιρνα μεγάλες προφυλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι 70/30 βάσεις είναι σχετικά πηχτές (αναλόγως και την εταιρία) και σίγουρα δέχονται αραίωση σε ένα ποσοστό τουλάχιστον 5% (κάποιοι βάζουν και 10 παρά την pg), αλλά και να μη βάλεις μια χαρά ατμίζονται χωρίς προβλήματα τροφοδοσίας. Τουλάχιστον με αυτές που κάνω εγώ (pink mule & purenic) δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απλά σε κάποια αρώματα ενδεχομένως να χρειαστεί να βάλεις λίγο μεγαλύτερο ποσοστό από το προβλεπόμενο για να αποδώσουν σωστά.

 

Η νικοτίνη από την άλλη σε υψηλά ποσοστά είναι άκρως τοξική και ενδεχομένως να αποβεί πολύ επικίνδυνη αν έρθει σε επαφή με το δέρμα ή τα μάτια. Εγώ γάντια δεν έχω φορέσει ποτέ καθώς το ανώτερο που έχω δουλέψει είναι με 12άρα, αλλά σε κάποια πολύ υψηλή περιεκτικότητα θα έπαιρνα μεγάλες προφυλάξεις.

 

Φανταζομαι πως στον οδηγο του eliquidrecipes οταν βαζεις μεγαλες αναλογιες VG σου αλλαζει και τις αναλογιες στα αρωματα ; Αναφερομαι σε 70VG 30PG. Σ ευχαριστω και σενα οπως ολο το υπολοιπο team εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα όχι doggy αλλα merlin καλό σύρμα είναι 0.32αρι και βαμβάκι cotton bacon

 

 

απο οτι καταλαβα ειναι περισσοτερο πνευμονικος παρα τσιγαρισιος, τουλαχιστον συγκρινομενος με τον doggy.....

Προς τον παρον κοιτα αυτον και βλεπουμε στο μελλον καποιον αλλον.

 

Οποτε λες AWG 0.32? και βαμβακι cotton bacon?

 

 

ΥΓ..... τοσα φλειμς ρε παιδια και μαλιστα χωρις να βοηθανε?? αφου δεν βαριεστε εσεις, παω πασο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι πως στον οδηγο του eliquidrecipes οταν βαζεις μεγαλες αναλογιες VG σου αλλαζει και τις αναλογιες στα αρωματα ; Αναφερομαι σε 70VG 30PG. Σ ευχαριστω και σενα οπως ολο το υπολοιπο team εδω!

 

Οι αναλογίες στα αρώματα μια κουβέντα είναι, ειδικά αν παίζεις με σταγόνες αφού το πάχος των σταγονομετρητών διαφέρει από εταιρία σε εταιρία. Χονδρικά υπολογίζουμε 30-35 σταγόνες για το 1ml αλλά δεν είναι πάντα έτσι φυσικά. Σ'τα λέω αυτά μιας και οι liquid calculators θα τα υπολογίσουν κάπως έτσι θέτοντας ως δεδομένο ότι περίπου 30+ σταγόνες ισοδυναμούν με ένα ml και θα σου βγάλουν ένα ποσοστό που μπορεί να μην ανταποκρίνεται σε αυτό που θέλεις.

 

Το καλύτερο είναι να παίξεις με 1ml σύριγγα ινσουλίνης ακολουθώντας τις οδηγίες αραίωσης του κατασκευαστή. Το υπολογίζεις πάντα σαν να φτιάχνεις 100μελο, π.χ 7% αραίωση=7ml άρωμα και 93ml βάση, οπότε για 10ml 0.7ml άρωμα, 20=1.4, 30= 2.1 (στο συγκεκριμένο παράδειγμα πάντα) κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fodi F2 και τελείωσες με σφιχτές τζούρες.

Σε 6 ημέρες τον έδωσα Νίκο... Τα 2ml πολύ λίγα για εμένα (10ml ημερήσιος) και το γέμισμα του δεν είναι και από τα ατού του ;)

Σφιχτή όσο πάει δεν λέω αλλά και πολύ ζεστό ατμό....

Μάλιστα δεν ήταν (νομίζω κιόλας) για πολλά πολλά watt αφού εγώ με καμιά 22w σπέρνει φωτιά.

Τελος :)

Θέλω μία καλύτερη υλοποίηση του kayfun v5 επάνω στην τροφοδοσία (εκεί πονάει ο κλονος ο δικός μου)αλλά με τα μισά λεφτά (Έλληνας --- καλό & φθηνό )

Κατά την Τετάρτη περιμένω και τον avocado αλλά το κόβω να τον δίνω την πρώτη εβδομάδα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 6 ημέρες τον έδωσα Νίκο... Τα 2ml πολύ λίγα για εμένα (10ml ημερήσιος) και το γέμισμα του δεν είναι και από τα ατού του ;)

Σφιχτή όσο πάει δεν λέω αλλά και πολύ ζεστό ατμό....

Μάλιστα δεν ήταν (νομίζω κιόλας) για πολλά πολλά watt αφού εγώ με καμιά 22w σπέρνει φωτιά.

Τελος :)

Θέλω μία καλύτερη υλοποίηση του kayfun v5 επάνω στην τροφοδοσία (εκεί πονάει ο κλονος ο δικός μου)αλλά με τα μισά λεφτά (Έλληνας --- καλό & φθηνό )

Κατά την Τετάρτη περιμένω και τον avocado αλλά το κόβω να τον δίνω την πρώτη εβδομάδα :(

 

 

αν ειχε ικανοποιητικη γευση, θα το κρατουσα για δευτερο πχ για μεσα στο σπιτι.

Αλλα αν παιζει οπως οι υπολοιποι στην ιδια κατηγορια, δεν αξιζει το παιδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχε ικανοποιητικη γευση, θα το κρατουσα για δευτερο πχ για μεσα στο σπιτι.

Αλλα αν παιζει οπως οι υπολοιποι στην ιδια κατηγορια, δεν αξιζει το παιδεμα.

Για ποιον αναφέρεις φίλε μου -- kayfun ,avodaco ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gk, εστω αυτους, 

σημασια εχει τι γευση αφηνει ο ατμοποιητης και τα υπολοιπα επονται.

Απο γευση δεν ησουν ευχαριστημενος, καλυτερος απο τους υπολοιπους που ειχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω της απαγόρευσης πώλησης των 30ml υγρών από 1η Μαρτίου, ανακάλυψα ότι πολλά φυσικά καταστήματα ξεστοκάρουν σε τιμές χώμα. Σήμερα πήρα Liqua Virginia 30ml στη μισή τιμή.Νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία για να στοκάρουμε όσοι ατμίζουμε συστηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε παραγγελεια Γλυκερινης και προπυλενογλυκολης απο dpharmacy. Παντως δεν βρισκω πουθενα νικοτινουχα ατμιστικη βαση καθαρα PG. Νομιζω πηρε το αυτι μου για ενα τοπικο μαγαζι που εχει της Hexocell καθαρα PG 500μλ και 1000μλ 32mg. Εαν καποιος γνωριζει καποιο καταστημα ας στειλει κανενα λινκ. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gk, εστω αυτους,

σημασια εχει τι γευση αφηνει ο ατμοποιητης και τα υπολοιπα επονται.

Απο γευση δεν ησουν ευχαριστημενος, καλυτερος απο τους υπολοιπους που ειχες?

Δεν σε καταλαβαίνω φίλε.

Τώρα έχω τον kayfun , toptank , melloiii, και ένα μικρό (δεν θυμάμαι καθόλου το όνομα του)

Γεύση σίγουρα δεν δίνει ο toptank (με επισκευασιμη κιόλας) ο μικρός (κλονος) αρκετά καλός όπως και ο κλονος kayfun v5,και τέλος για τον melloiii τον έκανα πάσα στην γυναίκα που τώρα άρχισε το ηλεκτρονικό.

Δεν μπορώ μιλησω για γεύση αφού το 90% των υγρών είναι δικά μου και δεν ήμουνα στα φόρτε στην χημεία.

Τα περισσότερα μου βγαίνουν άγευστα :( και κάποια που ειχαν πολύ γεύση ήταν κάτι φρουτένια όπου τα έβαλα στο συρτάρι λόγου αναγουλας.

Κάποια υγρά που περνώ έτοιμα soho+tribecca είμαι ικανοποιημένος αλλά χωρίς να τα έχω δοκιμαση σε κάποιο άλλον ατμ ώστε να συγκρίνω.

Εγώ προσωπικά δίνω περισσότερο βαρύτητα στο ατμ στην τζούρα φίλε μου (δεν μπορώ τους αερατους) και να είναι γεμάτες χωρίς αέρα , μπουμπουλιθρες κλπ :)

Οκ θέλω και μία τυπική γεύση...Μην ατμιζω καραμέλα και έρχεται ποδαριλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με καλυψες,

αληθεια εσυ απο οσους εχεις ποιον προτιμας και γιατι?

Με χίλια τον kayfun φίλε μου μόνο και μόνο για την τζούρα του και μετά το εύκολο στήσιμο του.

Και για την γεύση του για εμένα είναι οκ σε κάποιο έτοιμος υγρά που δοκίμασα.

Φυσικά όμως να απαντήσω και στον φίλο που ρώτησε αν ειναι καλός ο toptank mini αξίζει η αγορά του (αν και παλιός ) αλλά μόνο από έξω σε χαμηλη τιμή 20€

Ένα πακέτο που τα κάνει Σχεδόν όλα,έτοιμες επισκευασιμες σφικτος αερατους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν έχω εγώ http://www.3fvape.com/home/9712-sjmy-kayfun-v5-kayfun-5-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-316-stainless-steel-4ml-22mm-diameter.html?search_query=Kayfun+v5&results=38

Αλλά πολύ καλά λόγια διάβασα και για αυτόν

http://www.skroutz.gr/s/9254292/Tobeco-Kayfun-V5-5ml.html

 

Τώρα αν αξίζει στα λεφτά αυτά (40€ και κατι αυτός από Ελλάδα) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...