Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλαω για θεμα γεύσης που ειναι κατι τέλειος υποκειμενικό και ναι εχω kayfun v5 και ας ειναι κλώνος γιατι εχω δοκιμασει και τον γνήσιο

Ειναι ο καθημερινός μου ατμοποιητης ειναι αρκετα καλος αλλα μετριος στην γεύση κυρίως στην ανάλυση, εχοντας δοκιμασει αρκετους ατμοποιητες τον skylane δεν τον φτανει σε γεύση..

Οσο αφορα το θεμα κλωνου ο καθενας εχει την γνωμη του αλλα θεωρώ υπερβολή πανω απο 50-60€ για εναν ατμοποιητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα, επειδη ειμαι σε φαση να περασω σε επισκευασιμους και συγκεκριμενα στον doggystyle,

μπορει καποιος να προτεινει τι σοι φιτίλια και συρματα παιρνουμε για καλη - στρωτη γευση?

απο οτι ειδα εχει ενα σωρο επιλογες στα γνωστα μαγαζια και χανεσαι :whistle:  

 

Θα έλεγα όχι doggy αλλα merlin καλό σύρμα είναι 0.32αρι και βαμβάκι cotton bacon

Μιας και κάνω εδώ και 1 χρόνο diy έφτιαξα ένα βίντεο εντελώς ερασιτεχνικά αλλα θα ακολουθήσουν κι`αλλα πως φτιάχνουμε τα υγρά μας με απλά και κατανοητά βήματα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alldaynews μιας και ατμιζεις καιρο και γνωριζεις. Η βαση που δημοσιευσα λιγο παραπανω χρειαζεται αραιωση; Επισης αν πες πως εγω θελω να βγαλω 70vg/30pg 6mg βαση απο αυτα τα 3 μπουκαλακια που εχεις στο βιντεο τι αναλογιες θα χρειαστω για πχ 150 μλ συνολικης βαση; Χρειαζονται καποια εξτρα αραιωση με απιονισμενο νερο; Σ ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα δεν ειναι 

ειναι κατι που το εχουν αντιγραψει οπως παντα οι κινεζοι , ειναι μια ιδεα κλεμενη , ειναι κατι που μονο για σκουπιδια εχει θεση , 

ειναι κατι που παει να αντιγραψει το γνησιο , οσο και λες στον εαυτο σου οτι εχεις πχ το doggystyle , doggystyle  δεν ειναι 

το ιδιο ισχυει για ολους τους κλωνους

 

χιλιες φορες ego + ce5 aspire , παρα μαιμου/κλωνο/αντιγραφη 

κλασσικος ελληναρας μια ζωη στην αρπαχτη και τη λαμογια

τωρα τι να σου πω εσυ το πας σε κλεψιμο ιδεας δικαιωματων και το να "λυπηθεις" τον κοπο του σχεδιαστη.Συγνωμη αλλα εγω ουτε το κανω ουτε θα το κανω.Και δεν το θεωρω λαμογια.Αν πιστευω οτι κατι αξιζει θα το παρω οριτζιναλ ασε που πολλες φορες εχω παρει την κοπια για να δω στο περιπου πως ειναι και αν θα με βολεψει(μεγεθος ομορφια χωρος στην καμπανα) με σκοπο να παρω τον οριτζιναλ αργοτερα.Ισα ισα υπαρχουν ατμοποιητες που τους αγοραζεις και λες ρε φιλε με κοροιδευεις?εδωσα χρημα για αυτην την παπαρια?

οταν δεν μπορεις να σκασεις τα 150 για κατι το γνησιο , θεοποιεις την  μαιμου για να λες στον εαυτο σου καλα εκανα και πηρα την αντιγραφη

αυτο κανεις δεν το αρνειται και κανεις δεν το κατακρινει αν καποιος δεν εχει να τα σκασει τι να του πω μην παρεις τον μαιμου γιατι ειναι ανηθικο?ακουγεται βλακεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alldaynews μιας και ατμιζεις καιρο και γνωριζεις. Η βαση που δημοσιευσα λιγο παραπανω χρειαζεται αραιωση; Επισης αν πες πως εγω θελω να βγαλω 70vg/30pg 6mg βαση απο αυτα τα 3 μπουκαλακια που εχεις στο βιντεο τι αναλογιες θα χρειαστω για πχ 150 μλ συνολικης βαση; Χρειαζονται καποια εξτρα αραιωση με απιονισμενο νερο; Σ ευχαριστω !

 

Όχι, δεν θέλει αραίωση η βάση αυτή που ανέφερες.

 

Αν δεν κάνω λάθος, στο βίντεο αναφέρει πως η νικοτινούχα βάση του είναι 70/30 vg/pg και 12mg/ml.

 

Για να φτιάξεις 150 ml βάσης 6άρας 70/30 θα χρειαστεί να βάλεις:

 

75 ml νικοτινούχας.

52.5 ml μηδενικής vg

22.5 ml μηδενικής pg.

 

Αραίωση δεν κάνουμε με απιονισμένο νερό, κάνουμε με ενέσιμο νερό (water for injection).

Αραίωση επίσης κάνουμε ΑΝ δούμε ότι χρειάζεται και δεν βολευόμαστε, στις γλυκερίνες του φαρμακείου.

Αυτές που παίρνουμε από τα καταστήματα ηλ. τσιγάρου, όπως αυτή που ανέφερες, είναι ήδη αραιωμένες.

Αυτές του βίντεο είναι του Συνδέσμου, δηλαδή φαρμακείου, και πιθανώς να κρίνεις πως χρειάζονται αραίωση με

wfi. Συνήθως λέμε η αραίωση να γίνει κατά 5%, εξαρτάται πόσο παχύρευστη την προτιμάει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καμια προταση για βαση; Επειδη εχουν εξαντληθει απο παρα πολλα καταστηματα δεν μπορω να βρω πουθενα οποτε λεω να το παω μεσω ιντερνετ. Εχετε καμια αποψη για την βαση της Vape or DIY? http://www.e-smokers.gr/shop/vape-or-diy/vape-diy-vasi-30-70-1-litro/

πολυ καλη σε γευση αλλα πολυ πηχτη ειναι λες και ειναι συροπι για παγωτο.Οποτε αν εχεις στενα juice flow ή μικρες τρυπες αργει να ποτισει το βαμβακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θέλει αραίωση η βάση αυτή που ανέφερες.

 

Αν δεν κάνω λάθος, στο βίντεο αναφέρει πως η νικοτινούχα βάση του είναι 70/30 vg/pg και 12mg/ml.

 

Για να φτιάξεις 150 ml βάσης 6άρας 70/30 θα χρειαστεί να βάλεις:

 

75 ml νικοτινούχας.

52.5 ml μηδενικής vg

22.5 ml μηδενικής pg.

 

Αραίωση δεν κάνουμε με απιονισμένο νερό, κάνουμε με ενέσιμο νερό (water for injection).

Αραίωση επίσης κάνουμε ΑΝ δούμε ότι χρειάζεται και δεν βολευόμαστε, στις γλυκερίνες του φαρμακείου.

Αυτές που παίρνουμε από τα καταστήματα ηλ. τσιγάρου, όπως αυτή που ανέφερες, είναι ήδη αραιωμένες.

Αυτές του βίντεο είναι του Συνδέσμου, δηλαδή φαρμακείου, και πιθανώς να κρίνεις πως χρειάζονται αραίωση με

wfi. Συνήθως λέμε η αραίωση να γίνει κατά 5%, εξαρτάται πόσο παχύρευστη την προτιμάει ο καθένας.

 

 

Ωπ γραψε λαθος στο απιονισμενο. Θα ριξω μια παραγγελεια την βαση αυτη που δημοσιευσα και θα ριξω και μια με φαρμακευτικα προιοντα. Οποτε χρειαζομαι μια μηδενικη καθαρα PG μια μηδενικη καθαρα VG και μια νικοτινουχα βαση. Απλα βλεπω οτι και στις νικοτινουχες βασεις εχουν αναλογια mg/ml και με μπερδευει και αλλο. Επισης water for injection προμηθευομαστε απο φαρμακειο ;

 

Σ ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο calculator για να φτιάξεις το υγρό σου  http://e-liquid-recipes.com/create .Στο βίντεο λέω τι έχω.Στο επόμενο θα πω για τις υπόλοιπες βάσης και το calculator όπως και να σώζουμε τις συνταγές μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ γραψε λαθος στο απιονισμενο. Θα ριξω μια παραγγελεια την βαση αυτη που δημοσιευσα και θα ριξω και μια με φαρμακευτικα προιοντα. Οποτε χρειαζομαι μια μηδενικη καθαρα PG μια μηδενικη καθαρα VG και μια νικοτινουχα βαση. Απλα βλεπω οτι και στις νικοτινουχες βασεις εχουν αναλογια mg/ml και με μπερδευει και αλλο. Επισης water for injection προμηθευομαστε απο φαρμακειο ;

 

Σ ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

 

Ακριβώς, αυτά τα 3 χρειαζόμαστε. Δεν είναι να μπερδεύεσαι με τις νικοτινούχες, έχουν όντως διαφορετικές περιεκτικότητες. Όσο πιο μεγάλη περιεκτικότητα έχει, τόσο περισσότερο συμφέρει οικονομικά. Απλά, αν πάρεις μεγάλης περιεκτικότητας θέλει προσοχή στον χειρισμό γιατί είναι επικίνδυνη. Ό,τι και να πάρεις πάντως, το αραιώνεις με την μηδενική σου μέχρι να πάει εκεί που θες.

Π.χ. παίρνεις 250 ml 24άρας και θες να φτιάξεις 6άρα; Προσθέτεις άλλα 750 ml μηδενικής.

Παίρνεις 250 ml 36άρας  και θες να φτιάξεις 12άρα; Προσθέτεις άλλα 500 ml μηδενικής.

Απλοί είναι οι υπολογισμοί, ό,τι και να πάρεις βγαίνουν. Απλά έχει υπόψιν σου πως μια 6άρα π.χ. δεν μπορούμε να την κάνουμε 12άρα, μόνο προς τα κάτω πάμε, άρα αναγκαστικά παίρνεις μεγαλύτερης συγκέντρωσης από αυτήν που θες να πετύχεις.

 

Καλό είναι για ευκολία καθαρά των υπολογισμών, η νικοτινούχα σου να είναι είτε 100% vg, είτε 100% pg.

Αυτά τα 70/30 και 80/20 είναι παίδεμα μετά στις πράξεις. Όχι ότι δεν βγαίνουν πάλι, αλλά γιατί να μπλέκεις παραπάνω.

 

wfi από το φαρμακείο, αν και θα δυσκολευτείς να βρεις και ίσως χρειαστεί να παραγγείλεις. Μην πάρεις τις αμπούλες των 5 ml που τις έχουν 60/70 λεπτά την μία, ζήτα μπουκάλι λίτρου το οποίο έχει κανα-δυο ευρώ όλο και μην το παρακάνεις μετά με την αραίωση και σου βγει πολύ νερουλή η vg σου. 5-10% max, και το 10% προσωπικά πολύ το θεωρώ. (Εκτός αν έχεις κανέναν σούπερ σφικτό ατμοποιητή πια, με πολύ μικρές τρύπες τροφοδοσίας υγρού).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο calculator για να φτιάξεις το υγρό σου http://e-liquid-recipes.com/create.Στοβίντεο λέω τι έχω.Στο επόμενο θα πω για τις υπόλοιπες βάσης και το calculator όπως και να σώζουμε τις συνταγές μας

 

Ακριβως οτι εψαχνα. Σ ευχαριστω.

Ακριβώς, αυτά τα 3 χρειαζόμαστε. Δεν είναι να μπερδεύεσαι με τις νικοτινούχες, έχουν όντως διαφορετικές περιεκτικότητες. Όσο πιο μεγάλη περιεκτικότητα έχει, τόσο περισσότερο συμφέρει οικονομικά. Απλά, αν πάρεις μεγάλης περιεκτικότητας θέλει προσοχή στον χειρισμό γιατί είναι επικίνδυνη. Ό,τι και να πάρεις πάντως, το αραιώνεις με την μηδενική σου μέχρι να πάει εκεί που θες.

Π.χ. παίρνεις 250 ml 24άρας και θες να φτιάξεις 6άρα; Προσθέτεις άλλα 750 ml μηδενικής.

Παίρνεις 250 ml 36άρας  και θες να φτιάξεις 12άρα; Προσθέτεις άλλα 500 ml μηδενικής.

Απλοί είναι οι υπολογισμοί, ό,τι και να πάρεις βγαίνουν. Απλά έχει υπόψιν σου πως μια 6άρα π.χ. δεν μπορούμε να την κάνουμε 12άρα, μόνο προς τα κάτω πάμε, άρα αναγκαστικά παίρνεις μεγαλύτερης συγκέντρωσης από αυτήν που θες να πετύχεις.

 

Καλό είναι για ευκολία καθαρά των υπολογισμών, η νικοτινούχα σου να είναι είτε 100% vg, είτε 100% pg.

Αυτά τα 70/30 και 80/20 είναι παίδεμα μετά στις πράξεις. Όχι ότι δεν βγαίνουν πάλι, αλλά γιατί να μπλέκεις παραπάνω.

 

wfi από το φαρμακείο, αν και θα δυσκολευτείς να βρεις και ίσως χρειαστεί να παραγγείλεις. Μην πάρεις τις αμπούλες των 5 ml που τις έχουν 60/70 λεπτά την μία, ζήτα μπουκάλι λίτρου το οποίο έχει κανα-δυο ευρώ όλο και μην το παρακάνεις μετά με την αραίωση και σου βγει πολύ νερουλή η vg σου. 5-10% max, και το 10% προσωπικά πολύ το θεωρώ. (Εκτός αν έχεις κανέναν σούπερ σφικτό ατμοποιητή πια, με πολύ μικρές τρύπες τροφοδοσίας υγρού).

 

Σ ευχαριστω φιλε μου μου ελυσες παρα πολλες αποριες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν τις αραιώνω καθόλου τις βάσεις με wfi.Κατ`ευθειαν με την pg και έτσι θεωρώ γλυτώνω τα σκασίματα και παίρνω και καλύτερη γεύση


Ο Baator τα εξήγησε μια χαρά.Απλώς καλό είναι πάνω από 36αρα νικοτίνη να μην έχουμε.Είναι πολύ επικύνδυνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν τις αραιώνω καθόλου τις βάσεις με wfi.Κατ`ευθειαν με την pg και έτσι θεωρώ γλυτώνω τα σκασίματα και παίρνω και καλύτερη γεύση

 

Ο Baator τα εξήγησε μια χαρά.Απλώς καλό είναι πάνω από 36αρα νικοτίνη να μην έχουμε.Είναι πολύ επικύνδυνες

Ναι αν κανουμε μια βαση η οποια ειναι 30 pg, 70 vg χρειαζεται επιπλεον αραιωση? Θελω να πω συνηθως τις full vg δεν αραιωνουν με wfi? Επισης απο ποια αποψη ειναι πολυ επικινδυνη η νικοτινη εκτος του εθισμου? Συγνωμμη αλλα ξεκιναω τωρα τα diy υγρα και θελω αποψεις αυομων που τα εχουν κανει αρκετες φορες για να μην κανω χαζομαρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θανατηφόρο δηλητιριο οι 72αρες και οι 100αρες.ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ με λίγα λόγια.Γι`αυτό μέχρι 36αρα και πάλι με προσοχή.Γάντια πλαστικά σίγουρα αν φτιάξεις πχ 80/20 βάση θα θες και παραπάνω ποσοστό σε αρώματα από 50/50 ή 30/70 γιατι η vg πνίγει τα αρώματα.Οχι δεν χρειάζεται αραίωση η 30/70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θανατηφόρο δηλητιριο οι 72αρες και οι 100αρες.ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ με λίγα λόγια.Γι`αυτό μέχρι 36αρα και πάλι με προσοχή.Γάντια πλαστικά σίγουρα αν φτιάξεις πχ 80/20 βάση θα θες και παραπάνω ποσοστό σε αρώματα από 50/50 ή 30/70 γιατι η vg πνίγει τα αρώματα.Οχι δεν χρειάζεται αραίωση η 30/70

 

Εγινε φιλε μου σ ευχαριστω ! Περιμενω και τα υπολοιπα σου βιντεο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...