Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι σε διλλημα, αναμεσα σε FODI 2 F F2 και στον doggystyle,

αυτον εδω δηλαδη, http://www.3fvape.com/rebuildable-atomizer-supply/12980-sxk-doggystyle-2k16-doggy-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-stainless-steel-pc-35ml-22mm-diameter.html

 

Θελω να μαθω αν εχουν την ιδια ευκολια στο στησιμο και επισης επειδη δεν ξερω που πανε τα τεσσερα :D

τι σοι φυτιλια και συρματα να παρω? δεν ξερω τι να ψαξω και απο που  :confused:

 

Πολυ καλος και ο doggystyle. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο η απομιμηση ερχεται στα ιδια σταδια με τον γνησιο. Overall θεωρω πιο ευκολο ατμοποιητη τον Fodi. Γενικα σαν χρηση και οχι μονο στο στησιμο του deck του. Τραβας το καπακι του και μπαμ μπροστα σου η αντισταση με το βαμβακι και μια τρυπουλα για να βαλεις το υγρο σου ενω ειναι πανω στο mod. Σε αντιθεση με τον doggystyle που πρεπει να βγει απο μοντ να γυρισει αναποδα να ξεβιδωσεις το καπακι και να βαλεις υγρο. Δες μερικα βιντεο στο ιντερνετ και ειμαι σιγουρος πως θα σε βοηθησουν στην τελικη σου αποφαση. Ειμαι σιγουρος πως και τους 2 θα τους χαρεις.

 

Σε τι μοντ και ατμο εισαι τωρα; Ειναι ο πρωτος σου επισκευασιμος ;

 

Συρμα και βαμβακι τωρα. Εγω ειχα ξεκινησει με kanthal A1 ( Ειδος μεταλλου ) 26 GA (μοναδα μετρησης οσο μικροτερο το νουμερο πιοι χοντρο το συρμα). Το συρμα μου εφερνε μια περιεργη γευση. Σαν μεταλλιλα στο στομα. Αμεσως πηγα σε SS316L ( Stainless Steel) οπου δεν ειχα τιποτα περιεργες γευσεις.

 

Το βαμβακι τωρα ειναι λιγο θεμα γουστου. Χρησιμοποιω Cotton Bacon V2 της wick n vape. Μια μερα περαστικος απο μαγαζι πηρα της UD organic cotton οπου αρκετος κοσμος το δουλευει και οπως το το εβαλα μια φορα, το παρατησα συρταρι. Επομενα για δοκιμη βαμβακια Native Wicks, Kendo gold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστω για την απαντηση,

 

εχω ενα μοντ eleaf aster και περιμενω ενα pico.

Δουλευω μπαταριες samsung 25R συνηθως ειμαι στα 10-12 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδεια για γευση τι είναι καλύτερο πνευμονικές η τσιγαρησιες (δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ) 

 

Κατά κανόνα, για γεύση πας σε τσιγαρίσιες. Υπάρχουν βέβαια και πνευμονικοί, εργοστασιακοί και κατασκευάσιμοι, που τα πάνε πολύ καλά στο θέμα γεύσης και σίγουρα εξαρτάται από την αντίσταση ή το στήσιμο, αλλά γενικώς όσο πιο σφιχτή τζούρα έχεις τόσο πιο έντονη γεύση παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω tfv4  και περιμένω  tfv8 baby δηλαδή με κάποιο με τσιγαρήσιες θα πέρνω καλύτερη και περισότερη γευση και αν ναι τι προτείνετε

και σίγουρα εξαρτάται από την αντίσταση ή το στήσιμο ( τι εννοεί ο ποιητής )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες εχω ενα eleaf nano και το δουλευω με K3 στα 14w, οτι γευση και αν πηρα, οτι αντιστασεις και αν αλλαξα φαινονται περιεργες..μηπως ξερετε τι μπορει να φταιει?

Επισης και η μυρωδια που βγαζουν ειναι παραξενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m0i

πλύσιμο ατμοποιητή 

dry burn ανιστασης και σβήσημο ξεβγαλμα με νεράκι 

βιολογικό βαμβάκι 

καθαρά χέρια και εργαλεία

mples

ατμοποιητής tfv με εργοστασιακές κεφαλές κάτω από 40 βατ πολυ απλα  δεν παίζει δεν δουλευει ρε παιδι μην σου πω ότι οι περισσότερες θέλουν πάνω απο 60 για να ξυπνήσουν( ούτε μισή μέρα δεν άντεξα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m0i

πλύσιμο ατμοποιητή 

dry burn ανιστασης και σβήσημο ξεβγαλμα με νεράκι 

βιολογικό βαμβάκι 

καθαρά χέρια και εργαλεία

mples

ατμοποιητής tfv με εργοστασιακές κεφαλές κάτω από 40 βατ πολυ απλα  δεν παίζει δεν δουλευει ρε παιδι μην σου πω ότι οι περισσότερες θέλουν πάνω απο 60 για να ξυπνήσουν( ούτε μισή μέρα δεν άντεξα)

 

Παιδιά, το έχουμε ξαναπεί, οχι dry burn... @m0i Περίεργο μου φαίνεται. Δούλευα για ένα μήνα το ίδιο ακριβώς σετάκι και δεν είχα κανένα θέμα.. Δοκίμασε να πλύνεις τον ατμοποιητή με χλυαρό νερό, βάλε μια καινούργια αντίσταση και μια καλή γεύση. Θέλω να πιστεύω οτι όταν αλλάζεις αντίσταση το γεμίζεις και το αφήνεις ένα 5λεπτο να μουσκέψει καλά και η γεύση που σου έρχεται τώρα δεν είναι αρπαγμένο βαμβάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kaklikos

να σε ρωτήσω παίρνει και εργοστασιακές ΄?

 

Baator

Εγώ πάντως ατμίζω στα 20-25 J και νομίζω ότι λίγοι ατμίζουν πάνω από 40 βατ αλλά και σχεδόν κανείς δεν θέλει μοντ με λιγότερα από 70 (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)

 

 

chrisxkar

ναι αλλά όσο μεγαλύτερο πυρίνα και περοσσότερο γευση και λογικά  μεγαλύτερη κατανάλωση ή δεν τα έχω σωστα στο μυαλό μου

 

Για ποιο λογο βγαζουν μοντακια 200 και 220w εφοσον ολος ο κοσμος ατμιζει πολυ χαμηλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ατμίζει όλος ο κόσμος πολύ χαμηλά

αν βάλεις διπλή αντίσταση θες περισσότερα watt

αν φτιάξεις κανένα πιο περιεργο σύρμα θέλεις περισσότερα watt

 

για αρχάριο είναι πολλά, αλλά γενικά όχι

εγώ πχ είμαι στα 60-65w με διπλή ss316l

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλος και ο doggystyle. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο η απομιμηση ερχεται στα ιδια σταδια με τον γνησιο. Overall θεωρω πιο ευκολο ατμοποιητη τον Fodi. Γενικα σαν χρηση και οχι μονο στο στησιμο του deck του. Τραβας το καπακι του και μπαμ μπροστα σου η αντισταση με το βαμβακι και μια τρυπουλα για να βαλεις το υγρο σου ενω ειναι πανω στο mod. Σε αντιθεση με τον doggystyle που πρεπει να βγει απο μοντ να γυρισει αναποδα να ξεβιδωσεις το καπακι και να βαλεις υγρο. Δες μερικα βιντεο στο ιντερνετ και ειμαι σιγουρος πως θα σε βοηθησουν στην τελικη σου αποφαση. Ειμαι σιγουρος πως και τους 2 θα τους χαρεις.

 

Σε τι μοντ και ατμο εισαι τωρα; Ειναι ο πρωτος σου επισκευασιμος ;

 

Συρμα και βαμβακι τωρα. Εγω ειχα ξεκινησει με kanthal A1 ( Ειδος μεταλλου ) 26 GA (μοναδα μετρησης οσο μικροτερο το νουμερο πιοι χοντρο το συρμα). Το συρμα μου εφερνε μια περιεργη γευση. Σαν μεταλλιλα στο στομα. Αμεσως πηγα σε SS316L ( Stainless Steel) οπου δεν ειχα τιποτα περιεργες γευσεις.

 

Το βαμβακι τωρα ειναι λιγο θεμα γουστου. Χρησιμοποιω Cotton Bacon V2 της wick n vape. Μια μερα περαστικος απο μαγαζι πηρα της UD organic cotton οπου αρκετος κοσμος το δουλευει και οπως το το εβαλα μια φορα, το παρατησα συρταρι. Επομενα για δοκιμη βαμβακια Native Wicks, Kendo gold.

 

Ερωτηση για το συρμα  SS316L φιλε μου.

Βλεπω οτι το  SS316L ειναι για λειτουργια θερμοκρασιας η μπορει να παιξεις και με τα watt ?

Επισης βλεπω οτι εχει την μιση αντισταση με ενα kanthal A1 ,αρα θελουμαι περισσοτερες σπειρες η αλλοι διασταση αν ειναι να ειμαστε στα ιδια επιπεδα Ω.

Εχω και εγω μερικες φορες αυτην την γευση σιδηρου στο στομα και σκεφτομαι για δοκιμασω το SS316L...

 

Και τελος ατμ σε τζουρα (τσιγαρισιος αερατος) ιδιον με το kayfun v5 ποιον εχουμε παιδια,γιατι θελει φιλος αλλα δεν μπορει τους κλονους (για γνησιο πολλααα τα λεφτα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το συγκεκριμένο μαγαζί το γνωρίζετε ?

http://www.discountstore.gr/product-category/mpataries/mpataries-ilektronikon-tsigaron/

βλέπω ότι έχει σε καλή τιμή τις samsung μπαταρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω tfv4  και περιμένω  tfv8 baby δηλαδή με κάποιο με τσιγαρήσιες θα πέρνω καλύτερη και περισότερη γευση και αν ναι τι προτείνετε

και σίγουρα εξαρτάται από την αντίσταση ή το στήσιμο ( τι εννοεί ο ποιητής )

 

Οι TFV είναι από τους πνευμονικούς που δίνουν εξαιρετική γεύση, δεν είναι πως δεν θα μείνεις ευχαριστημένος, καμία σχέση. Τουλάχιστον για τον 8 baby έχω ακούσει τα καλύτερα, απλά θα παίζεις αρκετά ψηλά στα watt.

 

Όταν λέμε πως εξαρτάται από την (εννοώντας έτοιμη) αντίσταση, πάρε για παράδειγμα τις αντιστάσεις του Cleito και του TFV8. Είναι μεν τίγκα πνευμονικές, αλλά η απόδοση τους σε γεύση είναι εξαιρετική και ίση ή ένα σκαλί ανώτερη σχετικά με π.χ. τις αντιστάσεις του Nautilus X και του iCare για παράδειγμα. Αν και, για να έχεις καλή απόδοση γεύσης, στον Cleito παίζεις στα >40W, στον TFV8 από 100 και πάνω. 

 

Συγκρίνω τους συγκεκριμένους γιατί τους είχα δίπλα-δίπλα. 

 

Αλλά και στον ίδιο ατμοποιητή υπάρχουν διαφορές. Για παράδειγμα οι 1.5 του Nautilus X είναι επιεικώς για τα πανηγύρια, μέτρια γεύση ακόμα και αν έπαιζες παραπάνω από τα προτεινόμενα watt. Οι 1.8 είναι κλάσεις ανώτερες και γευστικά για εμένα κάνουν τον ατμοποιητή έναν από τους καλύτερους στην κατηγορία του.

 

Σε επισκευάσιμους τώρα παίζει ρόλο και το στυλ του ατμοποιητή (σχεδιασμός, εισαγωγή αέρα, διάμετρος καμπάνας, πόσο κοντά είναι η αντίσταση στο επιστόμιο κ.ο.κ.) αλλά και το στήσιμο που θα κάνεις. Άλλη γεύση θα πάρεις αν π.χ. στήσεις μονή αντίσταση με απλό σύρμα σε Kayfyn, άλλη αν στήσεις διπλή με clapton στον TFV8. 

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι TFV είναι από τους πνευμονικούς που δίνουν εξαιρετική γεύση, δεν είναι πως δεν θα μείνεις ευχαριστημένος, καμία σχέση. Τουλάχιστον για τον 8 baby έχω ακούσει τα καλύτερα, απλά θα παίζεις αρκετά ψηλά στα watt.

 

Όταν λέμε πως εξαρτάται από την (εννοώντας έτοιμη) αντίσταση, πάρε για παράδειγμα τις αντιστάσεις του Cleito και του TFV8. Είναι μεν τίγκα πνευμονικές, αλλά η απόδοση τους σε γεύση είναι εξαιρετική και ίση ή ένα σκαλί ανώτερη σχετικά με π.χ. τις αντιστάσεις του Nautilus X και του iStick για παράδειγμα. Αν και, για να έχεις καλή απόδοση γεύσης, στον Cleito παίζεις στα >40W, στον TFV8 από 100 και πάνω. 

 

Συγκρίνω τους συγκεκριμένους γιατί τους είχα δίπλα-δίπλα. 

 

Αλλά και στον ίδιο ατμοποιητή υπάρχουν διαφορές. Για παράδειγμα οι 1.5 του Nautilus X είναι επιεικώς για τα πανηγύρια, μέτρια γεύση ακόμα και αν έπαιζες παραπάνω από τα προτεινόμενα watt. Οι 1.8 είναι κλάσεις ανώτερες και γευστικά για εμένα κάνουν τον ατμοποιητή έναν από τους καλύτερους στην κατηγορία του.

 

Σε επισκευάσιμους τώρα παίζει ρόλο και το στυλ του ατμοποιητή (σχεδιασμός, εισαγωγή αέρα, διάμετρος καμπάνας, πόσο κοντά είναι η αντίσταση στο επιστόμιο κ.ο.κ.) αλλά και το στήσιμο που θα κάνεις. Άλλη γεύση θα πάρεις αν π.χ. στήσεις μονή αντίσταση με απλό σύρμα σε Kayfyn, άλλη αν στήσεις διπλή με clapton στον TFV8. 

Για γεύση, μονο clapton. Απλά θέλει να χρησιμοποιείς το preheat που πλέον έχουν όλα τα μοντάκια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...