Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα σε όλους! Μιας και μου μπήκε στο μυαλό να ξεκινήσω να κάνω τα δικά μου υγρά, ψάχνοντας βρήκα αυτές τις 2 βάσεις:

 

1: http://www.dpharmacy.gr/gr/el/products/syndesmos-glykerini-fytiki-vrosimi-ekseygenismeni-glycerine-1lt

 

2: http://www.dpharmacy.gr/gr/el/products/syndesmos-propylene-glycol-pg-propylenoglykoli-1kg

 

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι:

 

1) Είναι κατάλληλες και καλές για την δημιουργία των υγρών;

2) Να φανταστώ είναι μηδενικής νικοτίνης. Αν θέλω να προσθέσω νικοτίνη τι κάνω;

3) Επειδή είναι 1 λίτρο πόσο καιρό μπορούν να κρατήσουν χωρίς να αλιωθούν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Κάθε γνώμη για κάτι άλλο φυσικά και είναι δεκτή εννοείται!

 

1. Οι πλέον δημοφιλείς είναι, πάρα πολύς κόσμος τις χρησιμοποιεί εδώ και καιρό.

2. Αγοράζεις και μια νικοτινούχα με όσο μεγαλύτερη συγκέντρωση κρίνεις εσύ ότι μπορείς να χειριστείς με ασφάλεια,

και την ανακατεύεις με την μηδενική. Πολλοί εδώ μέσα αγοράζουμε από εδώ:

http://www.cleansmoke.gr

3. Πολύ καιρό. Αν σκεφτείς ότι τώρα με τον φόρο και τις αυξήσεις στις βάσεις, κάποιοι κάνανε κάβα μέχρι και 10 λίτρα...καταλαβαίνεις.

1 λίτρο δεν είναι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Οι πλέον δημοφιλείς είναι, πάρα πολύς κόσμος τις χρησιμοποιεί εδώ και καιρό.

2. Αγοράζεις και μια νικοτινούχα με όσο μεγαλύτερη συγκέντρωση κρίνεις εσύ ότι μπορείς να χειριστείς με ασφάλεια,

και την ανακατεύεις με την μηδενική. Πολλοί εδώ μέσα αγοράζουμε από εδώ:

http://www.cleansmoke.gr

3. Πολύ καιρό. Αν σκεφτείς ότι τώρα με τον φόρο και τις αυξήσεις στις βάσεις, κάποιοι κάνανε κάβα μέχρι και 10 λίτρα...καταλαβαίνεις.

1 λίτρο δεν είναι τίποτα.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Οπότε προχωράω σε αγορά και σε δοκιμή μαγειρέματος! Να'σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 3 χρονια στο ατμισμα και στις εργοστασιακες αντιστασεις,

σκεφτομαι να περασω στους επισκευασιμους κυριως για θεμα κοστους και ισως και γευσεις.

 

Ψαχνοντας βρηκα τον Bellus RTA σε τιμη κοντα 21 ευρω, καλη τιμη σχετικα.

Ψαχνω για τσιγαρισιους ατμοποιητες και ειπα να αρχισω με αυτον.

 

Τι εντυπωση εχετε για τον Bellus?

Μηπως να προτιμησω καποιον αλλον?

 

Καλημερα ! Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και τον Fodi F2! Επισκευασιμος τσιγαρισιος που δεν μπορω να ξεκολλησω με τιποτα! Μηδεν dry hits, ευκολος στο στησιμο χωρις διαρροες και πολυ καλη γευση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Provape, η εταιρία που έβγαζε τα Provari, έκλεισε.

 

http://www.provape.com/

 

Είχε φανατικούς υποστηρικτές, προσωπικά δεν την γούσταρα ποτέ και ήμουν από αυτούς

που δεν καταλάβαιναν για ποιο λόγο να δώσω 300 και 400 ευρώ για 20-40 watt συσκευή, ΟΣΟ

καλή και να είναι.

 

Δυστυχώς, έμεινε πολύ πίσω στην τεχνολογία και στο πως προχωράνε τα πράγματα και πλήρωσε το τίμημα.

 

Με τέτοιο fanbase από πίσω, αν είχε βγάλει μια συσκευή έστω στα 100-120 watt, θα είχε πουλήσει σαν τρελή.

Επέμενε όμως πεισματικά εκεί στα 40 watt, που για το 2017 απλά δεν είναι αρκετά, όσο συντηρητικός ατμιστής και αν είσαι.

Πολύ απλά δεν υπάρχουν αρκετές επιλογές σε ατμοποιητές που να δουλεύουν σε αυτά τα watt πλέον.

 

Κακία, αλλά δεν μπορώ να πω ότι λυπάμαι. Ειδικά όταν βγήκε το Radius, οι φανατικοι σπεύσανε να το υπερασπιστούνε με λύσσα ενώ οι περισσότεροι αναρωτιόμασταν που ζούνε τα άτομα της εταιρίας, "μια χαρά είναι αυτά τα βατ, υπεραρκετά!", "όχι, μια χαρά είναι η τιμή, έχεις δει ποιότητα κατασκευής;;", "έχεις ατμίσει ποτέ με Provari να δεις πως είναι;;".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα γιατί μόλις ξεκίνησα της φτιαχτές αντιστάσεις. Τι ρόλο παίζει το μέγεθος του πυρήνα και η απόσταση μεταξύ των σπειρών; Καθώς επίσης αν υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός ανάλογα με το πάχος του σύρματος, τα ohm και το υγρό κάποια προτεινόμενα watt ατμοποίησης. Ευχαριστώ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν http://flavour-boss.co.uk/ πολύ ωραία υγρά φθηνά και έρχονται και Ελλάδα.Δίνουν και τις συνταγές για όποιον θέλει να τις φτιάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα γιατί μόλις ξεκίνησα της φτιαχτές αντιστάσεις. Τι ρόλο παίζει το μέγεθος του πυρήνα και η απόσταση μεταξύ των σπειρών; Καθώς επίσης αν υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός ανάλογα με το πάχος του σύρματος, τα ohm και το υγρό κάποια προτεινόμενα watt ατμοποίησης. Ευχαριστώ και πάλι! 

ολα επιρρεαζουν τα ohm ,καποιοι ατμοποιητες δεν χωρανε πανω απο 3mm μεγεθος,οσο μεγαλυτερο πυρηνα εχεις τοσο περισσοτερο υγρο εχει σε εκεινο το σημειο και δεν στεγνωνει αμεσα (μπορεις να παρεις πιο μεγαλες τζουρες και απανωτες χωρις να ανυσηχεις αν στεγνωσει).Οι σπειρες απλα ειναι καλυτερο να εχουν κενο αν σε παιρνει για πολλους μικρους λογους.

Παχος συρματος λιγο πολυ παει ως εξης αν θελεις λιγα ohm πας σε 24gauge αν θες περισσοτερα πηγαινεις σε 26-28 gauge παραπανω δεν δουλευεται ευκολα οποτε καλυτερα να το αποφυγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kaklikos

να σε ρωτήσω παίρνει και εργοστασιακές ΄?

 

Baator

Εγώ πάντως ατμίζω στα 20-25 J και νομίζω ότι λίγοι ατμίζουν πάνω από 40 βατ αλλά και σχεδόν κανείς δεν θέλει μοντ με λιγότερα από 70 (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)

 

 

chrisxkar

ναι αλλά όσο μεγαλύτερο πυρίνα και περοσσότερο γευση και λογικά  μεγαλύτερη κατανάλωση ή δεν τα έχω σωστα στο μυαλό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kaklikos

να σε ρωτήσω παίρνει και εργοστασιακές ΄?

 

Baator

Εγώ πάντως ατμίζω στα 20-25 J και νομίζω ότι λίγοι ατμίζουν πάνω από 40 βατ αλλά και σχεδόν κανείς δεν θέλει μοντ με λιγότερα από 70 (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)

 

 

chrisxkar

ναι αλλά όσο μεγαλύτερο πυρίνα και περοσσότερο γευση και λογικά  μεγαλύτερη κατανάλωση ή δεν τα έχω σωστα στο μυαλό μου

 

οχι ο πυρηνας δεν επιρρεαζει σε γευση.Η γευση επιρρεαζεται απο βαμβακι απο την επιφανεια επαφης του συρματος με το βαμβακι (στην ουσια με το ποσο ατμο παραγει) απο το τι υγρο ειναι απο το τι θερμοκρασια δουλευει απο τον ατμοποιητη αλλα το μεγεθος του πυρηνα αν επιρρεαζει θα επιρρεαζει σε τοσο μικρο βαθμο που δεν θα σε ενδιαφερει.Το οτι κραταει περισσοτερο υγρο δεν σημαινει οτι το καιει κιολας απλα στεγνωνει πιο δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ! Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και τον Fodi F2! Επισκευασιμος τσιγαρισιος που δεν μπορω να ξεκολλησω με τιποτα! Μηδεν dry hits, ευκολος στο στησιμο χωρις διαρροες και πολυ καλη γευση!

 

 

καλος μου ακουγεται, με κολλαει καπως οτι ειναι 2 ml, συνηθως κατω απο 3,5 ml δεν με βολευει γιατι πολυ πιθανον να ειμαι εξω και να μεινω, το εχω τσεκαρει με τον cubis που με βγαζει καλα μεν αλλα οριακα, ποσο μαλλον να παω σε 2 ml!

 

Καμια προταση τσιγαρισιου επισκευασιμου απο 3,5 ml και πανω?

και να ειναι για αρχαριο ετσι? οχι πολλα μαστορεματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε εταιρεία κλείνει λόγω των νέων μέτρων είναι άσχημο.

Αργά η γρήγορα αυτό θα γίνει και στην Ελλάδα από πλευράς καταστημάτων κυρίως.

Όπως φυτρώσαν από το πουθενά, έτσι τα περισσότερα θα κλείσουν.

 

Δεν είχα προϊόν Provari. Έχοντας ωστόσο δοκιμάσει/χρησιμοποιήσει πέραν από την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, δεν βρίσκω λόγο να αγοράσει κανείς ένα Provari.

 

ΟΚ, την περίοδο που βγήκαν μπορώ να πω πως συνέβαλαν στο χώρο, αλλά μέχρι εκεί.

 

Είναι λυπηρό να κλείνουν εταιρίες και ειδικά τόσο παλιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kaklikos

να σε ρωτήσω παίρνει και εργοστασιακές ΄?

 

 

Οχι φιλε μου μονο επισκευασιμες.

 

καλος μου ακουγεται, με κολλαει καπως οτι ειναι 2 ml, συνηθως κατω απο 3,5 ml δεν με βολευει γιατι πολυ πιθανον να ειμαι εξω και να μεινω, το εχω τσεκαρει με τον cubis που με βγαζει καλα μεν αλλα οριακα, ποσο μαλλον να παω σε 2 ml!

 

Καμια προταση τσιγαρισιου επισκευασιμου απο 3,5 ml και πανω?

και να ειναι για αρχαριο ετσι? οχι πολλα μαστορεματα :)

 

Κοιταξε ναι ειναι 2 μλ δεν λεω αλλα εχει πολυ ευκολο filling και ειναι τρομερος για την τιμη του τσιγαρισιος ατμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδεια για γευση τι είναι καλύτερο πνευμονικές η τσιγαρησιες (δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ) 

 

Πιστευω ειναι περρισοτερο στο τι στησιμο θα κανεις πανω στο ντεκ παρα το πνευμονικο η τσιγαρισιο. Το πνευμονικο η τσιγαρισιο θεωρω ειναι προσωπικο γουστο για τον καθενα. Δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει την γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε διλλημα, αναμεσα σε FODI 2 F F2 και στον doggystyle,

αυτον εδω δηλαδη, http://www.3fvape.com/rebuildable-atomizer-supply/12980-sxk-doggystyle-2k16-doggy-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-stainless-steel-pc-35ml-22mm-diameter.html

 

Θελω να μαθω αν εχουν την ιδια ευκολια στο στησιμο και επισης επειδη δεν ξερω που πανε τα τεσσερα :D

τι σοι φυτιλια και συρματα να παρω? δεν ξερω τι να ψαξω και απο που  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...