Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο DIY μου υγρό αναπλήρωσης είναι γεγονός.

Το αποτέλεσμα είναι:

 

25ml e-juice

2.52mg Nicotine

58.8% VG

41.2% PG

15% Total αρωματα

 

και δοκιμές θα γίνουν στον Kayfun 5 γιατί σε dripper θα με θερίσει η PG.

 

Θα φτιάξω άλλα 3 υγρά με αυτή την έτοιμη βάση και μετά πάω για max VG αν το γευστικό αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη για wismec theorem; 

επίσης υπάρχει καμία πιθανότητα να βρούμε μόνο το deck του serpent mini;; Το στράβωσα απο το σφίξιμο ο βλάκας και είπα μήπως το επαναφέρω με την πένσα αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να το σπάσω τελείως (μιλάω για το κομμάτι που βιδώνει πάνω η αντίσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλάμε για καλό και φθηνό σύρμα και ποικιλία  πάμε εδώ http://www.wireandstuff.co.uk/

δεν το ξερα!! για να το τσεκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα καπνίζω υγρό της innovation arabic tobacco 18mg.. υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε άλλη εταιρία για να δοκιμασω ;

Ενημερώθηκα σήμερα από το κατάστημα στην Αθήνα που αγοράζω τα υγρά ότι η εταιρία δεν πάει καλά και θα κλείσει..Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ηλίθια ερώτηση της ημέρας:

Με Kangertech Toptank Mini και Eleaf Melo III υπάρχει τρόπος να ατμίζω mouth to lung ή μαλακίστηκα και είναι μόνο για πνευμονικές(απορώ πως καταφέρνετε και ατμίζετε έτσι, μιλάμε οτι πνίγομαι μέχρι θανάτου :) )?

βαλε 1,8 του τριτονα και εισαι καμπανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον σουταρα τον melo III mini, όλο διαρροές

 

Δεν ξερω φιλε αλλα σε εμενα μεχρι τωρα αξογα τουλαχιστον απο θεμα διαοροες.

Μολις τωρα παραγγειλα το Avocado 24 σε ενα υπεροχο χαλκο χρωμα :)

Αφου εδωσα τον fody ειπα να δοκιμασω και αυτον αφου ακουω καλα λογια...

Υπαρχει καποιος φιλος που τον εχει η ειχε για να μου δωση καποιες tips ¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω αυτο 

nvisiblesurfer, on 30 Jan 2017 - 1:56 PM, said:snapback.png

 


Εγώ τον σουταρα τον melo III mini, όλο διαρροές

 

Πιο πρν είχα διαβάση αυτό από τον φίλο που μας βοηθάει με τισ γνωσεις του 

 

  • photo-thumb-314447.jpg?_r=1460319000
  • Members
  • bullet_black.png
  • 7 μηνύματα

Δημοσίευση 25 Ιανουάριος 2017 - 01:17 μμ

invisiblesurfer, on 25 Jan 2017 - 6:05 PM, said:snapback.png

Γιατι ομως τοσο θεμα με το παχος του συρματος και του πυρηνα; Τι σημασια εχει στη γευση ή σε διαρροες αν η τελικη αντισταση ειναι 0.8Ω, ή 1.0Ω ή 1.2Ω, δεδομενου οτι αντιστοιχα ρυθμιζουμε τα watt;

 

Καμία. Απλά απ' ό,τι έχω καταλάβει, ο καθένας αναφέρει την αντίσταση που χρησιμοποιεί, για αυτό και 10 άτομα μπορούν να κάνουν 10 διαφορετικές προτάσεις για "το τέλειο στήσιμο".

 

Για το αν ένας επισκευάσιμος έχει διαρροές, "φτύνει", βγάζει καμμένο, κακή τροφοδοσία και γενικά κάποιο ή κάποια από τα τόσα προβλήματα που μπορεί να έχει, το θέμα πάντα μα πάντα είναι στο βαμβάκωμα. Πρέπει να πετύχεις και την σωστή ποσότητα, ούτε πολύ, ούτε λίγο, πρέπει μέσα στην αντίσταση να μπορεί να κινείται με μια σχετική δυσκολία αν πας να το τραβήξεις δεξιά ή αριστερά, πρέπει να ξέρεις αναλόγως τον ατμοποιητή μέχρι που να κατεβάσεις τις ακρούλες του.

 

Το αν είναι 4 σπείρες η αντίσταση ή 5, το αν είναι σε 2άρι πυρήνα ή 2.5 και το αν είναι kanthal ή ss316 ελάχιστο ρόλο παίζουνε για να σου βγάζει ΤΟΣΑ προβλήματα που να λες δεν δουλεύεται το εργαλείο. Τα πάντα είναι το βαμβάκωμα.

 

Edit: Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω πάντα για τον λόγο που μπορεί να βγάζει τέτοια προβλήματα ο ατμοποιητής που να μην δουλεύεται. Ιδανικό στήσιμο στον καθένα ώστε να βγάζει γεύση κτλ., υπάρχει. Όπως φυσικά παίζει και κάποιος να είναι άμπαλος εντελώς και να μην βιδώνει σωστά τις βίδες και να παίζει η αντίσταση ή να πάει να βάλει τεράστιες αντιστάσεις σε βάση που προφανώς δεν χωράει και προορίζεται για μικρότερες. Τόσο άσχετος όμως εδώ μέσα δεν νομίζω πως είναι κανείς, αυτά είναι απλή λογική, δεν θέλει εμπειρία να δεις ότι ο Kayfun π.χ. δεν παίρνει γομαρίσιες αντιστάσεις που θα έβαζες σε έναν Griffin π.χ. ή ότι αν παίζει η αντίσταση σου δεν φταίει το βαμβάκι αλλά κάποια βίδα δεν είναι καλά βιδωμένη. Μιλάω για φτυσίματα, gargling, διαρροές, κτλ.

 

 

 

Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω το 80% ενός καλού στησίματος είναι το βαμβάκι και να σφήξεις καλά τις βίδες .

 

Μπορούμε να έχουμε περισότερη γνώση για το πως να το βαλουμε το τιμημενο(βαμβάκι)

 

αμα δώσετε και οδηγιες για tfv4 ακόμα καλύτερα για εμένα

 

και πιο θεωρήτε καλύτερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση. Εχω ετοιμη βαση 60-30-10 με 0 mg νικοτινη. Εχω και αρωμα 15 ml. Θελω να φτιαξω 20 μλ υγρο. Βαζω 20μλ βαση και 3 μλ αρωμα?

Έτσι όπως το αναφέρεις φίλε το άρωμα σου έχει ποσοστό ανάμειξη 1,5% που είναι απίθανο.Αλλα και αν είναι έτσι παίξε στα 17ml βάση 3ml αρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το αναφέρεις φίλε το άρωμα σου έχει ποσοστό ανάμειξη 1,5% που είναι απίθανο.Αλλα και αν είναι έτσι παίξε στα 17ml βάση 3ml αρωμα

 

 

13% είναι όπως το λέει, 3 ml αρώματος στα 23 ml υγρού. 3 στα 23, πόσο στα 100; Απλή μέθοδος των 3, = 13%.

μια ερωτηση. Εχω ετοιμη βαση 60-30-10 με 0 mg νικοτινη. Εχω και αρωμα 15 ml. Θελω να φτιαξω 20 μλ υγρο. Βαζω 20μλ βαση και 3 μλ αρωμα?

 

Αν αγνοήσουμε εντελώς την αναλογία vg/pg και πάμε με το "όσο βγει, δεν με πειράζει να 'ναι στο περίπου", τότε θα βάλεις τόσο άρωμα όσο προτείνει ο κατασκευαστής. 10% λέει; 8; 15;

 

Ας πούμε ότι προτείνει 10%. Αφού θες να φτιάξεις 20 ml υγρού θα βάλεις 10%χ20=2 ml αρώματος και 20-2=18 ml βάσης.

 

Παρομοίως αν προτείνει 15% π.χ. (3 ml αρώματος, 17 βάσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...