Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα ,και δεν ξέρω αν είναι υοερβολικη η κεφαλή για τον ατμ η τα watt !!!

οχι , μια χαρα ειναι. κατω απο τα 0.5 αρχιζουν τα προβληματα , και αυτα αναλογα.

εγω με 0.6 εστεινα Κ5 , και εριχνα και 30αρια. πιο πολυ ντουμανι εβγαζα απο subtank

 

εμενα ρε παιδια μου φαινεται οτι βαζεται πολυ βαμβακι.. εβαζα λιγοτερο στον δικο μου.

και με το πολυ βαμβακι παλι μπορει να εχετε προβληματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι , μια χαρα ειναι. κατω απο τα 0.5 αρχιζουν τα προβληματα , και αυτα αναλογα.

εγω με 0.6 εστεινα Κ5 , και εριχνα και 30αρια. πιο πολυ ντουμανι εβγαζα απο subtank

 

εμενα ρε παιδια μου φαινεται οτι βαζεται πολυ βαμβακι.. εβαζα λιγοτερο στον δικο μου.

και με το πολυ βαμβακι παλι μπορει να εχετε προβληματα..

Αχ αυτό το βαμβάκι ;) κάθε φορά τα νεύρα μου κροσια γίνονται...

Σε μερικά βίντεο πάντως κάπου εκεί είναι ακόμα η ποσότητα.

Μία φορά που δοκιμασα λιγότερο άρχισε να πνίγεται ο άτιμος...

Δεν ξέρω τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ο Κ5 θέλει 26άρι ή 28άρι σύρμα (άντε και 24άρη) με ανοιχτές σπείρες σε 3άρι πυρήνα.

4-5 σπείρες είναι αρκετές.

Δεν χρειάζεται να βάζετε πολύ βαμβάκι. Αρκεί να καλύπτονται οι "δεξαμενές" εκατέρωθεν.

 

Κοινώς από 0.5Ω και μέχρι 1Ω είναι μια χαρά για ντουμάνι και γεύση.

 

Και Claptonάκι δουλεύει, αλλά προτιμούμε απλές αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά, έχω ένα υγρό το οποίο θα ήθελα να το κάνω πιο light και απο γευση και απο νικοτίνη. Τι πρέπει να πάρω? Σκέτη βάση μηδενική? PG ή VG?

 

 

Εξαρτάται τι ακριβώς θες να πετύχεις. Μπορείς να πάρεις μηδενική βάση, είτε vg, είτε pg.

Αναλόγως τι βάλεις μέσα, και πόσο, στην πρώτη περίπτωση θα αυξηθεί προφανώς το ποσοστό vg στο τελικό υγρό σου, ενώ στην 2η θα αυξηθεί το ποσοστό pg.

 

Παράδειγμα:

Ας πούμε ότι έχεις 50 ml από ένα υγρό 50/50 vg/pg με 12άρα νικοτίνη.

Βάζοντας μέσα, ας πούμε άλλα 50 ml μηδενικής βάσης 100% vg, πλέον θα έχεις:

 

50+50=100 ml υγρού

6άρα νικοτίνη (έπεσε στο μισό)

25+50=75 ml vg & προφανώς 100-75=25 ml pg.

Δηλαδή το υγρό σου έγινε 6άρι και 75/25 vg/pg από 50/50.

 

Αναλόγως τι θες να πετύχεις, παίρνεις και προσθέτεις την ανάλογη ποσότητα της σωστής βάσης, δεν υπάρχει με λίγα λόγια στάνταρ απάντηση στο "τι βάση να πάρω, vg ή pg".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την απορεία μου

 

Είχα το πίκο και ατμιζα με νικελ στα 25 βατ πήρα τι ipv5 και βλέπω ότι με τον ίδιο ατμοποιητή στα 24 joules έχω μια αυξηση 30% περίπου στην κατανάλωση υγρού γιατί αυτό άραγε?

 

Νομίζω ότι το ντουμανι και η γεύση είναι λίγο καλύτερα.

 

 

Σήμερα επίτέλους ήρθε ο tfv4 νομίζω όταν θα δοκιμάζω της εργοστασιακές από 3 νικοτίνη θα πέσω στο 1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gkarabid Καλημερα εγω διαφωνώ για το συρμα που βάζεις εγω ποτε δεν πηρα γευση με 26 που εβαλες... Παντα εβαζα 28αρι σύρμα 5-6 σπείρες να βγει καπου στο 1-1,2 ohm η αντίσταση και έπαιζα στα 12-18 watt. Ειναι υποκειμενικό το θεμα γεύσης οπότε για αλλους μπορει να τους αρεσει αλλο σύρμα.. Οσο αφορα το στήσιμο σου ποιο κλειστές οι σπείρες και ποιο ομοιόμορφα ανοιχτές γιατι εται θα χεις σκασιματα συνεχεια... Ενα μικρο τιπ για να κανεις σχετικα ομοιομορφες σπειρες ειναι να κανεις micro coil αντίσταση να την πιάσεις απο τις 2 ακρες να την ανοίξεις και μα ξαναπατησεις μια δυο φορες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους όσους δίνουν τα φώτα τους επάνω στο στήσιμο του kayfun...

Θα δοκιμάσω σήμερα με 27 η 28 σύρμα (το θέμα είναι ότι θέλω κάπου στα 20w να παίζω και με κεφαλές στο 1Ω είναι σίγουρο το κάψιμο)και μάλιστα θα βάλω της σπείρες προς τα κάτω όπως έκανα παλιά.

Θα δοκιμάσω κιόλας το tips με το άνοιγμα της σπείρας.

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορούμε και αν είναι εφικτό να κάνω τον meloiiii για γίνει ποιο ανθρώπινος ατμ ,δηλαδή να μην είναι τζιμινιερα αλλά κοντά στο τζιγαρισιο και να δίνει όσο γίνεται καλύτερη γεύση.

Πήρα κεφαλή 0,75 και ήταν άκρως απαράδεκτος από θέμα γευσης.

Για της υπόλοιπες οπως 0,30 τι να πω,τρενοοοοο γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους όσους δίνουν τα φώτα τους επάνω στο στήσιμο του kayfun...

Θα δοκιμάσω σήμερα με 27 η 28 σύρμα (το θέμα είναι ότι θέλω κάπου στα 20w να παίζω και με κεφαλές στο 1Ω είναι σίγουρο το κάψιμο)και μάλιστα θα βάλω της σπείρες προς τα κάτω όπως έκανα παλιά.

Θα δοκιμάσω κιόλας το tips με το άνοιγμα της σπείρας.

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορούμε και αν είναι εφικτό να κάνω τον meloiiii για γίνει ποιο ανθρώπινος ατμ ,δηλαδή να μην είναι τζιμινιερα αλλά κοντά στο τζιγαρισιο και να δίνει όσο γίνεται καλύτερη γεύση.

Πήρα κεφαλή 0,75 και ήταν άκρως απαράδεκτος από θέμα γευσης.

Για της υπόλοιπες οπως 0,30 τι να πω,τρενοοοοο γίνεται...

 

Αυτή τη στιγμή τον χρησιμοποιώ με 26άρι, 4 σπείρες, 3mm πυρήνα ~0.7Ω στα 24.5W στην 3η & 4η επιλογή αέρα (τις πιο αεράτες δηλαδή) και κάνω μόνο πνευμονικές (δηλαδή σχετικά μεγάλη διάρκεια τζούρας).

Το υγρό που χρησιμοποιώ είναι 70/30 (VG/PG) και δεν έχω κάψει βαμβάκι (ούτε πρόκειται) εδώ και 2 ημέρες που το έχω στήσει, και έχοντας κάνει περίπου 10ml υγρού.

 

Απλά έχω τον γνήσιο Kayfun 5 και δεν ξέρω τί παίζει με τους κλώνους.

(Χωρίς αυτό να σημαίνει πως όντως κάτι παίζει)

 

Αν θέλετε βάλτε μπρος την συναντησούλα που λέγαμε (χώρο μπορώ να κανονίσω εγώ εντός Αττικής),

ώστε να βρεθούμε, να στήσουμε, να πιούμε τον καφέ και να ατμίσουμε το Βόσπορο. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψήνομαι για συνάντηση-εκπαιδευση. Έχω 2 RBA (Fodi F2 και ένα άλλο που δε θυμάμαι) και δεν μπορώ με τίποτα να έχω καλό αποτέλεσμα. Μόνο gurgling, spitting και σκατά γεύση. Και βεβαίως διαρροές ποτάμια. Έχω σιχτηρισει και δε γουστάρω να πετάω λεφτά σε αντιστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ομως τοσο θεμα με το παχος του συρματος και του πυρηνα; Τι σημασια εχει στη γευση ή σε διαρροες αν η τελικη αντισταση ειναι 0.8Ω, ή 1.0Ω ή 1.2Ω, δεδομενου οτι αντιστοιχα ρυθμιζουμε τα watt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ομως τοσο θεμα με το παχος του συρματος και του πυρηνα; Τι σημασια εχει στη γευση ή σε διαρροες αν η τελικη αντισταση ειναι 0.8Ω, ή 1.0Ω ή 1.2Ω, δεδομενου οτι αντιστοιχα ρυθμιζουμε τα watt;

 

Καμία. Απλά απ' ό,τι έχω καταλάβει, ο καθένας αναφέρει την αντίσταση που χρησιμοποιεί, για αυτό και 10 άτομα μπορούν να κάνουν 10 διαφορετικές προτάσεις για "το τέλειο στήσιμο".

 

Για το αν ένας επισκευάσιμος έχει διαρροές, "φτύνει", βγάζει καμμένο, κακή τροφοδοσία και γενικά κάποιο ή κάποια από τα τόσα προβλήματα που μπορεί να έχει, το θέμα πάντα μα πάντα είναι στο βαμβάκωμα. Πρέπει να πετύχεις και την σωστή ποσότητα, ούτε πολύ, ούτε λίγο, πρέπει μέσα στην αντίσταση να μπορεί να κινείται με μια σχετική δυσκολία αν πας να το τραβήξεις δεξιά ή αριστερά, πρέπει να ξέρεις αναλόγως τον ατμοποιητή μέχρι που να κατεβάσεις τις ακρούλες του.

 

Το αν είναι 4 σπείρες η αντίσταση ή 5, το αν είναι σε 2άρι πυρήνα ή 2.5 και το αν είναι kanthal ή ss316 ελάχιστο ρόλο παίζουνε για να σου βγάζει ΤΟΣΑ προβλήματα που να λες δεν δουλεύεται το εργαλείο. Τα πάντα είναι το βαμβάκωμα.

 

Edit: Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω πάντα για τον λόγο που μπορεί να βγάζει τέτοια προβλήματα ο ατμοποιητής που να μην δουλεύεται. Ιδανικό στήσιμο στον καθένα ώστε να βγάζει γεύση κτλ., υπάρχει. Όπως φυσικά παίζει και κάποιος να είναι άμπαλος εντελώς και να μην βιδώνει σωστά τις βίδες και να παίζει η αντίσταση ή να πάει να βάλει τεράστιες αντιστάσεις σε βάση που προφανώς δεν χωράει και προορίζεται για μικρότερες. Τόσο άσχετος όμως εδώ μέσα δεν νομίζω πως είναι κανείς, αυτά είναι απλή λογική, δεν θέλει εμπειρία να δεις ότι ο Kayfun π.χ. δεν παίρνει γομαρίσιες αντιστάσεις που θα έβαζες σε έναν Griffin π.χ. ή ότι αν παίζει η αντίσταση σου δεν φταίει το βαμβάκι αλλά κάποια βίδα δεν είναι καλά βιδωμένη. Μιλάω για φτυσίματα, gargling, διαρροές, κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...