Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω κλώνο εχω αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο απόδοση. πιστευω φταει το βαμβακι σου δοκιμασε να βάλεις cotton bacon... και νομιζω οτι η καμπανα πανω απο 2 στροφες κλείνει

Κοιτα για κανενα fodi αλλα ειναι 2ml

cotton bacon βάζω φιλε μου και πολλές φορές στα κρύα φτάνω και 3,5 στροφές ...Και βλέπω μία φυσαλίδα να ανέβενει αργά αργά...

Για το στήσιμο στο βαμβάκι πολλές φορές το έχω πει ότι έχω θέμα.

Αφράτι μπόλικο ,λιγο κομμένο κλπ δεν το μπορώ...

Fodi το.κρατησα 3 ημέρες φίλε και λόγου 2ml το εδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ανεβάσω αυριο μια δικη μου φωτογραφια το πως το φτιάχνω τον kayfun μπας και σε βοηθησει... Θα σου λεγα να δεις και τον doggystyle αν και κλωνος λέγονται τα καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν διαβαζω για "ΦΥΤΙΚΕΣ" γλυκερινες και προπυλενογλυκολες , απο "ΦΥΤΙΚΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ" μου ερχετε να βαλω τα κλαματα....

 

απορω γιατι το πλασαρουν ετσι...

σε λιγο θα δουμε και βιολογικης καλλιεργιας VG και προπυλενογλυκολη εκτροφιου..γαμησε με..

 

"What is vegetable glycerin made out of?

Vegetable glycerin, or glycerol, is a clear, odorless liquid produced from plant oils, typically palm oil, soy, or coconut oil. Palm and coconut oils are natural triglyceride mixtures; each triglyceride is composed of three fatty acids esterified with glycerin."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβάσω αυριο μια δικη μου φωτογραφια το πως το φτιάχνω τον kayfun μπας και σε βοηθησει... Θα σου λεγα να δεις και τον doggystyle αν και κλωνος λέγονται τα καλύτερα

Οπότε βρεις ευκαιρία φίλε μου ανέβασε μία φωτογραφία σε παρακαλώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20170124_111319.jpg20170124_111551.jpg20170124_111757.jpg

Ενα στησιμο που εκανα στα γρηγορα να παρεις μια ιδεα περιπου πως βαζω τα βαμβακια οι σπειρες δεν βγηκαν οπως τις ηθελα ομοιομορφα ανοιχτες γιατι βιαζομουν λιγο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση αυτο που κανεις με το δικο μου στο θεμα με το βαμβακι... :)

Πως το κανεις να ειναι ετσι κατσαρο αλλα και μπολικο (βλεπω) ,ξερεις το δικο μου το κοβω μεν με το χερι το στριβω απαλα και το περναω .Μολις αρχιζει να σφιγγει σταματαω και τα υπολοιπα γνωστα.

Παντως βλεπω στην τελευταια φωτο οτι ειναι αρκετα εξω το βαμβακι (και μεσα πιστευω ακουμπαει κατω στης τρυπες) και πολυ ωραια ποτισμενο..

Θα κοιταξω το βραδυ αν βρω χρονο να βαλω δικιες μου φωτο για παρατηρήσεις..

Ευχαριστω παντως για τον κοπο σου

 

Γιατι πρεπει η σπειρες να εχουν κενο μεταξυ τους (καπου το ειχα διαβασει παλι αυτο ) και πως το κανεις αυτο.

Οσες φορες δοκιμασα κατα το τσεκ να δω αν αναβει σωστα το συρμα ηταν μαπα.

Μετα απλως της πατουσα με το κεραμικο και λιγο ξισιμο με κατσαβιδακι ηταν οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαμβακι δεν το στριβω οπως ειναι το περναω απο μεσα το χτενιζω λιγο το σηκωνω με το κατσαβιδακι και με ενα αλλο το περναω μεσα το θελουμε αφρατο και να μην φραζει μεσα... Δεν ξερω αν ακουμπαει στις τρυπες μεσα αλλα δεν μας νοιαζει ιδιετερα ετσι και αλλιως και να μην ακουμπαει το βαμβακι μπορει και ποτιζετε, τριχοειδες φαινομενο λεγεται αυτο

Και γω αυτο κανω λιγο ξυσιμο με ενα κατσαβιδι παταω και λιγο fire να δω οτι ολα ειναι σωστα και ετοιμη η αντισταση και microcoil να κανεις δεν υπαρχει προβλημα ειναι θεμα γουστου τι σου αρεσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το κόβεις με τα χέρια ή ψαλίδι ένα κομμάτι και το περνάς έτσι σε πυρήνα 2.4 άνετα;Εντάξει κανείς στην αρχή μία μύτη...

Μου φαίνεται παράξενο αλλά θα το δοκιμάσω και εγώ.

Πάντως όσες φορές δοκίμασα πάντα μα πάντα στην αρχή μερικά ml έχω γεύση σίδερο , λάστιχο κάτι τέτοιο δεν ξέρω.Μετα από το πρώτο γέμισμα ερχεται λίγο γεύση από το soho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λαστιχο και σιδερο νομιζω οτι θελει ενα καλο μπανιο μπορεις να το βαλεις μεσα σε ζεστο γαλα να φυγει η γευση σιδερου.. Με ψαλιδι κοβω και μετα το κανω αφρατο χτενιζοντας με το κατσαβιδι.. Πυρηνας 2.5 Ναι στην αρχη κανω μια μυτη για να περασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λαστιχο και σιδερο νομιζω οτι θελει ενα καλο μπανιο μπορεις να το βαλεις μεσα σε ζεστο γαλα να φυγει η γευση σιδερου.. Με ψαλιδι κοβω και μετα το κανω αφρατο χτενιζοντας με το κατσαβιδι.. Πυρηνας 2.5 Ναι στην αρχη κανω μια μυτη για να περασει

Ζεστη γαλα;Ελπιζω με χαμηλα λυπαρα :) :)

Περα απο την πλακα τον πλενω 2 εως και τρεις φορες την εβδομαδα με ζεστο νερο και λιγο υγρω πιατιων

Μονο στην αρχη τον ειχα βαλει μεσα στην βοκτα :) 

Καλα ο δικος μου απο το πλυσιμο σε λιγο θα περνει 1,5ml αφου μαζευει.....χαχα

Για το γαλα θα δοκιμασω το μεσιμερι,θα το ζεστανω και το βαζω μεσα για μερικα λεπτα...;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν αυτό με το γάλα είναι απίστευτο.

Από τότε που έχω τον kayfun είναι πρώτη φορά που τον στήνω και δεν περνώ στην αρχή γεύση σίδερο - λάστιχο.....

Φίλε μόνο για αυτό ευχαριστώ για το tips.

Το στήσιμο (να το λέει ο θεος δηλαδη :) ) είναι με 26 σύρμα 2.4 5 σπείρες βγαίνει πάνω κάτω στα 0,70Ω

Το βαμβάκι πρώτη φορά το χτενισα και το πέρασα χωρίς να το κάνω τίποτα στο χέρι παρά μόνο την αρχή.

Αφού μπήκε επάνω και με το που έκοψα το χτενισα πάλι στις άκρες ώστε να φύγουν κάποια σκληρά άκρα (κάποιες ίνες)

Τα υπόλοιπα τα γνωστά.

Πάμε δοκιμή τώρα:

Γεύση ουδέτερη και ίσως λίγο κρέμα (το ξέπλυμα καλά το γάλα :) αλλά ίσως ιδέα μου) άλλα ωραία σε σχέση με την γεύση σιδήρου που είχα.

Θα τραβήξω μερικές τζουράς ώστε να ποτηση καλά όλο και θα ξαναγραψω

Τροφοδοσία πολύ καλύτερη αλλά και οι κρατάω πισινή γιατί είμαι σπίτι υπάρχει ζεστη και το υγρό είναι ποιο ρευστό ,σε σύγκριση το πρωί που βρίσκομαι στην βιοτεχνία και το υγρό στην κυριολεξία δεν τρέχει ....

Σίγουρα κλάση ανώτερο από αυτά που έχω στήσει μέχρι τώρα και αρκετά εύκολο.

Δέκτες όλες η παρατηρήσεις (Νίκο περιμένω και από εσένα που έχει αυθεντικό kaufun)

Βλέπεται ότι της σπυρες της έχω επάνω όπως και ο φιλος στης φωτο ,αλλά έχω την εντύπωση το σωστό είναι προς τα κάτω !!!!

Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα ,και δεν ξέρω αν είναι υοερβολικη η κεφαλή για τον ατμ η τα watt !!!

(Στην φώτο βλέπεται τον λόγο της ζέστης που ανέφερα ποιο επάνω)

post-177457-0-70604500-1485276771_thumb.jpg

post-177457-0-62483100-1485276800_thumb.jpg

post-177457-0-54423000-1485276827_thumb.jpg

post-177457-0-88498300-1485276854_thumb.jpg

post-177457-0-40085400-1485277783_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"What is vegetable glycerin made out of?

Vegetable glycerin, or glycerol, is a clear, odorless liquid produced from plant oils, typically palm oil, soy, or coconut oil. Palm and coconut oils are natural triglyceride mixtures; each triglyceride is composed of three fatty acids esterified with glycerin."

 

Because of the large-scale production of biodiesel from fats, where glycerol is a waste product, the market for glycerol is depressed. 

 

εγω παντως , δεν πιστευω οτι αυτα τα VG ειναι απο φυτα..σιγα μην αρμεγουν τα φυτα , οταν εχουν ετοιμη την γλυκερινη , απο την εξορυξη πετρελαιου. την ιδια ακριβως γλυκερινη περνουμε στην τελικη. αλλα αυτη την εντυπωση εχω , ασχετα με το πως θελει να το πλασαρει ο καθε 'τυποποιητης'

 

 

btw , δωσε το λινκ να διαβασω λιγο. **εγω το εχω διαβασει σε πολλες πηγες οτι αυτο που βαζουμε στα τσιγαρα ειναι απο πετρελαιο.και καπου το ειχα ακουσει απο καποιον γιατρο παλιοτερα. ελληνα. μην ηταν κανας φαρσαλινος φοβαμαι** δυστηχως δεν θυμαμαι ουτε τα λινκ (εκτος του wiki) ουτε τον γιατρο που το ειχε αναφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν αυτό με το γάλα είναι απίστευτο.

Από τότε που έχω τον kayfun είναι πρώτη φορά που τον στήνω και δεν περνώ στην αρχή γεύση σίδερο - λάστιχο.....

Φίλε μόνο για αυτό ευχαριστώ για το tips.

Το στήσιμο (να το λέει ο θεος δηλαδη :) ) είναι με 26 σύρμα 2.4 5 σπείρες βγαίνει πάνω κάτω στα 0,70Ω

Το βαμβάκι πρώτη φορά το χτενισα και το πέρασα χωρίς να το κάνω τίποτα στο χέρι παρά μόνο την αρχή.

Αφού μπήκε επάνω και με το που έκοψα το χτενισα πάλι στις άκρες ώστε να φύγουν κάποια σκληρά άκρα (κάποιες ίνες)

Τα υπόλοιπα τα γνωστά.

Πάμε δοκιμή τώρα:

Γεύση ουδέτερη και ίσως λίγο κρέμα (το ξέπλυμα καλά το γάλα :) αλλά ίσως ιδέα μου) άλλα ωραία σε σχέση με την γεύση σιδήρου που είχα.

Θα τραβήξω μερικές τζουράς ώστε να ποτηση καλά όλο και θα ξαναγραψω

Τροφοδοσία πολύ καλύτερη αλλά και οι κρατάω πισινή γιατί είμαι σπίτι υπάρχει ζεστη και το υγρό είναι ποιο ρευστό ,σε σύγκριση το πρωί που βρίσκομαι στην βιοτεχνία και το υγρό στην κυριολεξία δεν τρέχει ....

Σίγουρα κλάση ανώτερο από αυτά που έχω στήσει μέχρι τώρα και αρκετά εύκολο.

Δέκτες όλες η παρατηρήσεις (Νίκο περιμένω και από εσένα που έχει αυθεντικό kaufun)

Βλέπεται ότι της σπυρες της έχω επάνω όπως και ο φιλος στης φωτο ,αλλά έχω την εντύπωση το σωστό είναι προς τα κάτω !!!!

Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα ,και δεν ξέρω αν είναι υοερβολικη η κεφαλή για τον ατμ η τα watt !!!

(Στην φώτο βλέπεται τον λόγο της ζέστης που ανέφερα ποιο επάνω)

Επανέρχομαι.

Δεύτερο γέμισμα και ακόμα γεύση δεν έχω.

Πριν απο λίγο μάλιστα αφού άρχισε πάλι να μου έρχεται γεύση σαν λάστιχο ξεβιδωσα την καμπάνα πάτησα λίγο παραπάνω το βαμβάκι να μπεί μέσα και ερειξα μερικές σταγόνες απευθείας επάνω.

Αμέσως άρχισε να βγάζει το σχετικό ντουμάνι (είχε ψιλοκοπει) και να μου έρχεται γεύση αλλά όχι από το υγρό αλλά μάλλον σαν κρεμώδες (ίσως και γάλα :) )

Κάτι έχει στραβωσει σίγουρα.

Πάντως τα λαστιχακια είναι τα γνήσια πλημενα και σχετικά καινούργια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...