Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Ηθελα να ρωτησω, στα 10ml βασης 50-50 pg vg εχω βαλει 1ml αρωμα ειναι πολυ; Το εχω φτιαξει αλλα δεν δοκιμασα ακομα. Συνηθως βαζω λιγοτερο αλλα τωρα μου ξεφυγε!

Υπάρχουν αρώματα φίλε μου που θέλουν από 2-4% αλλά παίζουν κοντά στα 5% και άλλα 10%. Σπανια βλέπεις (έχω πάρει) 20% τα οποία βγαίνουν πολύ βαριά.

Κοίτα πόσο της % είναι ή αναλογία και κανονίζεις ανάλογος.

Αν σου βγήκε παραπάνω άρωμα πρόσθεσε και άλλοι βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα το δοκιμασω πρωτα και θα δω! Τωρα ειδα οτι λεει προτεινομενη διαλυση 5%. Οι βασεις και τα αρωματα ειναι της atmos.

O κατασκευαστης δινει παντα ενα προτεινομενο ποσοστο αραίωσης , πολλές φορες ομως σε high vg μιγματα τα αρωματα χάνονται και θελουν περισσότερο %  μετα ειναι και θέμα γούστου αλλα και ατμοποιήτη πιστευω .. Προσωπικά  επειδή βαριέμαι και επειδή κάνω υγρά με 1 αντε 2 το πολύ αρώματα ψάχνω την προτεινόμενη δοσολογία και κάνω 50 εως 150 ml τα αφήνω 2 βδομάδες δοκιμάζω και προσθέτω παραπάνω ml αρώματος ή μλ ίδιας βασης αν ειναι μπουχτιστικό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά από 1 χρόνο με joyetech aio και την επισκευάσιμη θέλω να κάνω αναβάθμιση. Οι αντιστάσεις που φτιάχνω είναι 0.4-0.5 και με τη χρήση που κάνω μου βγάζουν 2 μέρες με 1-2ml τη μέρα.

Απαιτήσεις πολλές δεν έχω οπότε θέλω κάτι απλό που να δουλεύει σωστά όπως αυτό που έχω τώρα και να είναι οικονομικό.

Για μοντακι έχω καταλήξει στο Pico αλλά για ατμοποιητή έχω χάσει το μπούσουλα. Κοιτάω αποκλειστικά για επισκευάσιμο, προς αεράτο και subohm. Χρειάζομαι απλά κάτι να το βάζω στην τσέπη και να βγαίνω έξω (όπως το aio) χωρίς να έχω διαρροές κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε guys!

 

  • Pink Mule 70VG/30PG 3mg nic 100ml
  • Revolute - Strawberry Banana 20ml
  • Totally Wicked - Biscuit 10ml

 

Τί μαγειρική προτείνετε;

Αρχικά σκέφτομαι για 55ml συνολικά υγρού (50ml βάση και 10%(5ml) αρώματα) για δοκιμή,

ώστε να μου μείνουν τα επόμενα 50ml για δεύτερη δοκιμή.

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τις αναλογίες ή το ρίχνω στην τύχη με μόνο γνώμονα την "αίσθηση";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε guys!

 

  • Pink Mule 70VG/30PG 3mg nic 100ml
  • Revolute - Strawberry Banana 20ml
  • Totally Wicked - Biscuit 10ml

 

Τί μαγειρική προτείνετε;

Αρχικά σκέφτομαι για 55ml συνολικά υγρού (50ml βάση και 10%(5ml) αρώματα) για δοκιμή,

ώστε να μου μείνουν τα επόμενα 50ml για δεύτερη δοκιμή.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τις αναλογίες ή το ρίχνω στην τύχη με μόνο γνώμονα την "αίσθηση";

κανε ενα δεκαμελο για αρχη. ισως να μην ατμιζεται το υγρο και ισως πεταξεις τοσα ml τζαμπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα συμφωνήσω δοκιμές πάντα σε δεκάμελο

να και ένα σάιτhttp://e-liquid-recipes.com/ σε βοηθάει με τους υπολογισμούς και μπορείς να δεις άμα το άρωμα που σε ενδιαφέρει είναι καθαρό από ασετιλίνι και τα υπόλοιπα κακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα συμφωνήσω δοκιμές πάντα σε δεκάμελο

να και ένα σάιτhttp://e-liquid-recipes.com/ σε βοηθάει με τους υπολογισμούς και μπορείς να δεις άμα το άρωμα που σε ενδιαφέρει είναι καθαρό από ασετιλίνι και τα υπόλοιπα κακά

το λινκ που εβαλες δεν λειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ακόμα ερώτηση. Ας υποθέσουμε πως έχω στην κατοχή μου

 

VG καθαρότητας 100%

PG καθαρότητας 99.8%

Υγρή νικοτίνη

Αρώματα

 

Πρέπει οπωσδήποτε τις βάσεις (VG & PG) να τις αραιώσω με WFI;

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα ερώτηση. Ας υποθέσουμε πως έχω στην κατοχή μου

 

VG καθαρότητας 100%

PG καθαρότητας 99.8%

Υγρή νικοτίνη

Αρώματα

 

Πρέπει οπωσδήποτε τις βάσεις (VG & PG) να τις αραιώσω με WFI;

 

Συνήθως αραιώνουμε την VG του φαρμακείου. Αυτές από τα καταστήματα ηλ. τσιγάρου είναι ήδη αραιωμένες και δεν χρειάζεται περαιτέρω αραίωση, αλλά αυτή του φαρμακείου είναι σαν μέλι, υπερβολικά πηκτή.

 

Από 'κει και πέρα, πάλι υποχρεωμένος δεν είσαι. Αν κάνεις π.χ. 50-50 υγρά, θα αραιωθεί ούτως ή άλλως με την PG σου.

Αν κάνεις όμως 70-30, 80-20, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δυσκολεύεται να δουλέψει το υγρό ο ατμοποιητής επειδή ακριβώς είναι πολύ πηκτό και δεν ρέει καλά.

 

Την PG φυσικά δεν χρειάζεται να την κάνουμε τίποτα, δουλεύεται άνετα όπως είναι.

Προσωπικά, προσθέτω 5% wfi στην vg από το φαρμακείο, με 10% που δοκίμασα παραβγήκε νερουλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω μόνο με dripper.

Για τον Kayfun λέω να παίξω σε 60VG/40PG ή το πολύ 50/50 VG/PG.

Οπότε μάλλον θα είμαι κομπλέ.

 

Θα πάω αύριο για 3 λίτρα VG και 1PG και υγρή νικοτίνη.

Το ΣΚ έχει μαγειρέματα σε 10-15ml όπως μου είπατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι καπνιστης και σκεφτομαι να το αλλαξω με ηλεκτρονικο 2 ερωτησεις τι ισχυει με το "pop-corn lungs" και η 2η υπαρχουν γευσεις πχ μαλμπορο γκολντ που καπνιζω εγω? τουλαχιστον να ειναι κοντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...