Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά 2 υγρά που έκανα βγήκαν μέρα από 10 ημέρες πολύ άτονα και θέλω λίγο να τα δωση ένα τόνο γεύση.

Τι προτείνεται να βάλω ενισχυτικό γεύσης (τι είναι αυτό και πόσο είναι ή αναλογία του) ή να βάλω λίγο ακόμα άρωμα...

Τα υγρά είναι Αγρινιο - soho ....

Χθες με έβγαλε την παναγια ο kayfun v5 με 4 στησιματα αφού δοκιμασα καινούργιο σύρμα 0,5 το οποίο εβρασε ολόκληρος ο ατμ.

Ακόμα και τώρα με ποιο ψιλό σύρμα δεν έχω γεύση 27 2.4 πύρινα 6 στροφές (0,61Ω)

Σύρμα με σύρμα (εννοώ μάρκα) παίζει ρόλο στην γεύση παιδιά;και αν είναι τόσο σημαντικό να βγουν ωραίες ή σπείρες :)

Ξερεται λίγο αρσπουμπαλες :) μου βγήκαν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο εδώ έχω πάρει ο,τι μπαταρία έχω

https://eu.nkon.nl/samsung-inr-18650-30q-3000mah.html

 χωρίς t/n σε πόσες μέρες σου έρχονται και στις πόσες με t/n ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω παντα εχουν t/n

 

Τωρα αν εννοεις την δευτερη επιλογη DPD Shipping , αν προσεξες πληρωνεις γαμησιατικα 22 ευρω, οποτε γιατι να μην τις παρεις απο Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω παντα εχουν t/n

 

Τωρα αν εννοεις την δευτερη επιλογη DPD Shipping , αν προσεξες πληρωνεις γαμησιατικα 22 ευρω, οποτε γιατι να μην τις παρεις απο Ελλαδα?

όχι βέβαια, αναφέρομαι στην 1η επιλογή που εχει επιβάρυνση 2,40 αν θυμάμαι καλά. Αυτό είναι υποχρεωτικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Είμαι σίγουρος πως αυτά που θέλω να ρωτήσω έχουν απαντηθεί αλλά δεν κατάφερα να βρώ απαντήσεις με την αναζήτηση μέσα στις 400+ σελίδες.

 

Έχω αγοράσει ένα Eleaf iStick TC40W αρχικά με ατμοποιητές της ίδια εταιρείας (το Πάσχα αυτά) αλλά το χρησιμοποίησα ελάχιστα γιατί με "κλωτσαγε" η τζούρα και δεν το ευχαριστιόμουν. Σε ό,τι watt και να έβαζα στη μπαταρία. Επίσης οι εν λόγω ατμοποιητές είχαν συνεχώς διαρροές και γινόμουν χάλια, κολλούσαν τα χέρια μου και άδειαζαν τα υγρά στις τσέπες και στην τσάντα μου.

 

Πριν κανένα μήνα έτυχε και ήμουν στην Αμερική και σε ένα vape shop εκεί αγόρασα τον Nautilus X ατμοποιητή και κάτι υγρά γαλλικά της Eliquid το ένα 6ρι Νικοτίνη και το άλλο 12ρι.

 

Τα δοκίμασα και μου αρέσουν πάρα πόλυ, και στη γεύση και στο γεγονός πως δεν με "κλωτσάει" πια η τζούρα.

 

Το μόνο μου παράπονο είναι πως για να ρουφήξω καπνό πρέπει να καταβάλω προσπάθεια. Σα να μην έχει αρκετή παροχή η όλη ιστορία.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα μαθηματικά πίσω από την διαδικασία; Τα watt, την οπή που μπαινει ο αέρας, τα υγρά κλπ ωστέ η τζούρα να είναι πιο παχιά;

 

Επίσης ο τύπος εκεί στο μαγαζί μου είπε πως πρέπει ανα κάποιες βδομάδες να αλλάζω κάτι (την αντίσταση; ) μέσα στο Nautilus X.

 

Λίγο τα φώτα σας παιδιά.

 

EDIT:

 

Διάβασα λίγο πιο πολύ και κατάλαβα οτι το Nautilus έχει 2 αντιστάσεις. Μία 1.5Ω και μια 1.8Ω - Εγώ δεν ξέρω ποια έχω. Η μπαταρία γράφει 1.64Ω το οποίο με μπερδεύει.

 

Κατάλαβα πως όσο πιο μικρή η αντίσταση τόσο πιο πολλά watt μπορείς να της ρίξεις και όσο πιο πολλά watt τόσο πιο ζεστή (και παχιά) η τζούρα.

Τα έχω καταλάβει καλά;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θες έναν πιο αεράτο ατμοποιητή. Ο Ναυτίλος Χ είναι από αυτούς που ονομάζουμε "τσιγαρίσιους", έχει πολύ σφικτή τζούρα, σαν του τσιγάρου και θέλει όπως λες προσπάθεια για να ρουφήξεις.

 

Κάθε ατμοποιητής έχει διαφορετική παροχή αέρα, ρυθμιζόμενη μεν, αλλά μέχρι ένα σημείο, παραμένουν αεράτοι ή τσιγαρίσιοι.

Εσύ αγόρασες έναν από τους πιο σφικτούς της αγοράς.

 

Με τις αντιστάσεις είναι όπως τα λες σχετικά με τα βατ, τώρα το ποια αντίσταση έχεις με το 1.64 που γράφεις θα μπορούσε να είναι είτε η μία, είτε η άλλη, προφανώς η συσκευή δεν την διαβάζει ακριβώς αλλά 0.15 ωμ πάνω ή κάτω, πράγμα όχι περίεργο ειδικά για το Istick 40.

 

Όποια και να 'ναι πάντως, μικρή σημασία έχει, δεν έχει καμιά τρελή διαφορά η 1.5 με την 1.8, και οι δυο είναι αντιστάσεις που δουλεύουν με λίγα βατ και δίνουν σφικτή τζούρα.

 

Για πιο παχιά τζούρα που λες απλά θες έναν πιο αεράτο ατμοποιητή, να έχει δηλαδή περισσότερες και μεγαλύτερες τρύπες εισαγωγής αέρα, (αρκετά) χαμηλότερη αντίσταση και ένα υγρό με μεγαλύτερο ποσοστό σε vg απ' ό,τι pg. Αν π.χ. τώρα κάνεις 50/50 υγρά, ένα υγρό 70/30 vg/pg θα σου δώσει και περισσότερο ντουμάνι.

 

Έχε φυσικά υπόψιν σου πως χαμηλότερες αντιστάσεις και αεράτοι ατμοποιητές σημαίνει και πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις σε βατ, το 40άρι Istick δύσκολα θα σε καλύψει, η συσκευή είναι πολύ παλιά και δεν σηκώνει νεότερους ατμοποιητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θες έναν πιο αεράτο ατμοποιητή. Ο Ναυτίλος Χ είναι από αυτούς που ονομάζουμε "τσιγαρίσιους", έχει πολύ σφικτή τζούρα, σαν του τσιγάρου και θέλει όπως λες προσπάθεια για να ρουφήξεις.

 

Κάθε ατμοποιητής έχει διαφορετική παροχή αέρα, ρυθμιζόμενη μεν, αλλά μέχρι ένα σημείο, παραμένουν αεράτοι ή τσιγαρίσιοι.

Εσύ αγόρασες έναν από τους πιο σφικτούς της αγοράς.

 

Με τις αντιστάσεις είναι όπως τα λες σχετικά με τα βατ, τώρα το ποια αντίσταση έχεις με το 1.64 που γράφεις θα μπορούσε να είναι είτε η μία, είτε η άλλη, προφανώς η συσκευή δεν την διαβάζει ακριβώς αλλά 0.15 ωμ πάνω ή κάτω, πράγμα όχι περίεργο ειδικά για το Istick 40.

 

Όποια και να 'ναι πάντως, μικρή σημασία έχει, δεν έχει καμιά τρελή διαφορά η 1.5 με την 1.8, και οι δυο είναι αντιστάσεις που δουλεύουν με λίγα βατ και δίνουν σφικτή τζούρα.

 

Για πιο παχιά τζούρα που λες απλά θες έναν πιο αεράτο ατμοποιητή, να έχει δηλαδή περισσότερες και μεγαλύτερες τρύπες εισαγωγής αέρα, (αρκετά) χαμηλότερη αντίσταση και ένα υγρό με μεγαλύτερο ποσοστό σε vg απ' ό,τι pg. Αν π.χ. τώρα κάνεις 50/50 υγρά, ένα υγρό 70/30 vg/pg θα σου δώσει και περισσότερο ντουμάνι.

 

Έχε φυσικά υπόψιν σου πως χαμηλότερες αντιστάσεις και αεράτοι ατμοποιητές σημαίνει και πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις σε βατ, το 40άρι Istick δύσκολα θα σε καλύψει, η συσκευή είναι πολύ παλιά και δεν σηκώνει νεότερους ατμοποιητές.

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

 

Εκανα ενα σχετικο διαβασμα και σηκωσα τα watt από τα 12 που το ειχα στα 16-17 και γινεται δουλεια. Οταν εχει αρχισει και "καιει" τον λαιμο σημαινει πως θελει αλλαγη το coil ε; Γιατι το εχω επανω κανα μηνα τωρα. Πως καταλαβαινεις πως πρεπει να το αλλαξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. :)

 

Το καταλαβαίνεις από εμπειρία, πέφτει η απόδοση του, δεν σου δίνει πια την γεύση που σου έδινε και όταν πια το έχεις 

φτάσει στα άκρα σου δίνει αυτό το κάψιμο στον λαιμό που λες.

 

Πάνω από μήνα που το δουλεύεις είναι υπερβολικό, θέλει αλλαγή εδώ και καιρό.

Ακριβώς δύσκολα να πούμε πόσο γιατί η κάθε αντίσταση δεν κρατάει το ίδιο με την άλλη και

άλλος θέλει τέλεια απόδοση και την αλλάζει κάθε λίγες μέρες, άλλος κάνει οικονομία και πριν χαλάσει εντελώς δεν την πετάει, αλλά ένας πολύ πολύ γενικός μπούσουλας είναι 10-14 μέρες το πολύ αν ατμίζεις αρκετά συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. :)

 

Το καταλαβαίνεις από εμπειρία, πέφτει η απόδοση του, δεν σου δίνει πια την γεύση που σου έδινε και όταν πια το έχεις 

φτάσει στα άκρα σου δίνει αυτό το κάψιμο στον λαιμό που λες.

 

Πάνω από μήνα που το δουλεύεις είναι υπερβολικό, θέλει αλλαγή εδώ και καιρό.

Ακριβώς δύσκολα να πούμε πόσο γιατί η κάθε αντίσταση δεν κρατάει το ίδιο με την άλλη και

άλλος θέλει τέλεια απόδοση και την αλλάζει κάθε λίγες μέρες, άλλος κάνει οικονομία και πριν χαλάσει εντελώς δεν την πετάει, αλλά ένας πολύ πολύ γενικός μπούσουλας είναι 10-14 μέρες το πολύ αν ατμίζεις αρκετά συχνά.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν νιώθω ότι δεν μου δίνει γεύση την βάζω για μπανάκι με καυτό νερό .

Συγκεκριμένα βράζω νερο και την βάζω σε μια κούπα του καφέ και ανακατεύω δυνατά μετά αφήνω το νερό να κρύωση λίγο και φυσάω από την πίσω πλευρά , επαναλαβάνω την διαδικασία τρεις ή τέσσερης  φορές μέχρι το νερό να μείνει καθαρό.

 

¨Οσο αφορά τα βαμβάκια  και εγώ δεν έχω πάρει απάντηση τι είναι καλύτερο πάντώς το οικολογικό βαμβάκι μου δίνει καλή γεύση και σκέφτομαι να παραγγείλω το KOH GEN DO.

 

 

Για τα σύρματα αυτό είναι μια σελίδα που μπορεί να βοηθήσει http://www.steam-engine.org/coil.asp 

 

Σαν υλικό (σε σύρμα) εγώ προτιμώ να δουλεύω κάτι με ελεγχό θερμοκρασίας για να μπορώ να πέρνω μεγάλες τζούρες 10 δευτ.  με κανθάλ απλά δεν μπορώ γιατί στο τέλος καίει


Α και για να μην μπερδεόμαστε είμαι με εργοστασιακές αντιστάσης που κάνω μόνος μου επισκευεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει επίδραση στην υγεία το ηλεκτρονικό τσιγάρο? Το ανοσοποιητικό δεν πέφτει κάπως? Εγώ νιώθω καλύτερα  λίγες μέρες που το σταμάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...