Προς το περιεχόμενο

HTC Titan II με 16megapixel κάμερα


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αλλιώς οδεύει προς τον γκρεμό.

 

για αυτό είχε και πτώση στα έσοδα το Q4 του 2011...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325067

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16Mp για αισθητήρες αυτού του μεγέθους είναι πλέον γελοία νούμερα και ο μόνος λόγος που υπάρχουν αυτά τα νούμερα είναι για μάρκετινγκ και για παραπλάνηση των καταναλωτών.

 

Δώστε μου ένα κινητό με 5mp και αισθητήρα 3/4 και θα το πάρω πολύ πιο εύκολα από οποιαδήποτε μπούρδα 16Mp βγάλουν...

 

Τι εννοεις? Δεν γνωριζω τετοιου ειδους λεπτομερειες (για αισθητηρες κτλ.κτλ.)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις? Δεν γνωριζω τετοιου ειδους λεπτομερειες (για αισθητηρες κτλ.κτλ.)...

 

 

οσο περισσοτερα pixels βαλεις στην ιδια επιφανεια τοσο αυξανεται ο θορυβος στο τελικο αποτελεσμα. ετσι βγαζεις χειροτερες εικονες. απο την αλλη βεβαια εαν κανεις downsample τα 16mp σε 5mp δε νομιζω να δεις διαφορες με το ματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο περισσοτερα pixels βαλεις στην ιδια επιφανεια τοσο αυξανεται ο θορυβος στο τελικο αποτελεσμα. ετσι βγαζεις χειροτερες εικονες. απο την αλλη βεβαια εαν κανεις downsample τα 16mp σε 5mp δε νομιζω να δεις διαφορες με το ματι

 

Αν και ξεφευγουμε απο το θεμα (οποιος θελει ας μου απαντησει με pm), ειναι "στανταρακι" αυτο? 'Η ειναι (ΚΑΙ) θεμα ποιοτητας καμερας (κατι που ΠΟΤΕ δεν φτιαχνουν σωστα οι κατασκευαστες καμερων για κινητα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα 5 megapixel με καλη υλοποιηση φακου και αισθητηρα ειναι υπεραρκετα για εκτυπωση ακομα κ σε μεγεθος Α3. Οτιδηποτε παραπανω ειναι μαρκετιστικα κολπα για να ψαρωνουν οι ασχετοι με το αντικειμενο κ για να γεμιζουν οι καρτες μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε για τα Mpixel, κοροϊδεύουν τον κόσμο και μάλιστα πολύ κόσμο που το μόνο που κοιτάει είναι να έχει πολλά mp η κάμερα και άρα θα είναι "καλή". Φέρτε μου ΟΠΟΙΟ κινητό θέλετε με ΟΣΑ MEGAPIXEL θέλετε και θα το ξεφτιλίσω με την παλιά φωτογραφική μου των 3.2MP.

 

Σωστοοοοοοοοοος. Μου θύμησες την παλαιά μου digital hp 710 3,2 MP που ακόμα ξεφτυλιζει κάτι μικρές compact 16αρες

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εμενα ενοχλει το ποσο γρηγορα βγαζουν τα νεα μοντελα στην htc? ειδικα οταν εχουν διαφορες και δε με νοιαζει το lte που ειναι αποκλειστικα για αμερικη αλλα η camera, γιατι δε το εκαναν και στο titan 1? πραγματικα για αυτο εχει χασουρα η htc, πλεον κανενας δε θα παιρνει τα νεα μοντελα της γιατι θα βγαζουν καλυτερα μεσα στο 3μηνο σε λιγο...Ηδη διαβαζω σχολια για να ερθει και σε ευρωπαικη εκδοση το titan2..ελεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθητήρας 16 MP με τέτοιο φακό; Rofl.

 

Σα να λέμε αυτοκίνητο με κινητήρα 400 άλογα και κιβώτιο ταχυτήτων που «τερματίζει» στα 80 ΧΜ/Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντήσεις νομίζω ότι είναι πιο χρήσιμες σαν μαθήματα περί branding της HTC και του image της στο ελληνικό κοινό παρά σαν κριτική στην συσκευή.

 

1. Τα παραπάνω megapixel δεν παράγουν περισσότερο θόρυβο βέβαια. (To signal to noise ratio είναι μεγάλη κουβέντα και παίζουν δεκάδες παράγοντες.) Ειδικά σε συνδυασμό με ειδικό dedicated επεξεργαστή σχεδόν πάντα παράγουν καλύτερες φωτογραφίες.

2. Το τελευταίο iPhone ΔΕΝ παίρνει τις καλύτερες φωτογραφίες αλλά επειδή ακριβώς κάνει καλή επεξεργασία και έχει φοβερή οθόνη κάνει τον χρήστη να νομίζει ότι παίρνει τις καλύτερες φωτογραφίες.

3. Ειδικά σε κινητό τηλέφωνο και ειδικά από την Microsoft που έχει κάνει πολλά χρόνια έρευνα στον τομέα, τα περισσότερα megapixel μπορεί κάλλιστα να μετατραπούν και σε κάποια χρήσιμη εφαρμογή. Σε τέτοιες εφαρμογές κάνει τεράστια διαφορά η λεπτομέρεια (πχ για αναγνώριση αντικειμένων)

 

Το κύριο θέμα με αυτό το τηλέφωνο είναι το λειτουργικό Windows Phone 8 εφόσον το φορέσει. Όσο και αν δεν είναι της μόδας όσο το iOS και το Android, ειδικά ενόψει Windows 8 και αφού δεν εγκαταλείπει τον αγώνα η Microsoft εκεί ίσως δούμε και κάτι ενδιαφέρον τελικά.

 

ΥΓ Τι θα πει ότι "βγάζει υπερβολικά συχνά τηλέφωνα;" Σαν καταναλωτές πρέπει να χαιρόμαστε που βγάζει ένα σωρό παραλλαγές - το κάνει πιο πιθανό να βρούμε μια που να μας βολεύει! Περισσότερες σκέψεις στο θέμα εδώ http://alexanderchalkidis.com/blog/?p=14759

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...