Προς το περιεχόμενο

Wireless Network Adapter


mindcrime

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο e-shop λέει εξαντλημένο. το βρήκα σε ένα άλλο που όλα σύνολο βγαίνουν 26€. αν δεν βρω κάποιο άλλο που να δουλεύει κανονικά θα το πάρω και ας βγαίνει ακριβούτσικο. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο ειναι αρκετα παλιο, απλα τυχαινει να ειναι το μοναδικο που να εχω δοκιμασει σε δικο μου pc και να ξερω οτι δουλευει με την μια.

Αν εχεις στο νου σου καποιο αλλο, φτηνοτερο ή καλυτερων προδιαγραφων ή πχ σε εσωτερικη καρτα pci, ευχαριστως να το τσεκαρω και να σε συμβουλεψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτούσα το πλαίσιο μιας και ίσως πάρω και κάτι ακουστικά από εκεί και έχει το TP-Link Wireless USB Adapter N150 TL-WN723N στα 10€. Ο τύπος εδώ λέει ότι δουλεύει. Μπορεί κάποιος να τον επιβεβαιώσει; Αυτός λέει ότι έχει προβληματάκια.

 

jim_p ευχαριστώ αλλά δε θα σε βάλω να κάνεις και το googlaρισμά για μένα:). Μήπως ξέρεις κάποια ενημερωμένη και αξιόπιστη λίστα με συμβατό hardware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον.

 

Μια καλη λιστα ειναι αυτη εδω

http://linux-wless.passys.nl/

 

Το WN422G βγαινει σε 2 γευσεις. Μια με τσιπακι της zydas, που παιζει plug n play εδω και πολυ καιρο, και μια με τσιπακι της atheros που θελει τον ath9k_htc αρα θελει διανομη με πυρηνα 2.6.33 τουλαχιστον, σαν να λεμε ubuntu 10.10 ή νεοτερο, fedora 13 ή νεοτερη, opensuse 11.3 ή νεοτερο κλπ.

 

To WN723N βγαινει και αυτο σε 2 γευσεις, μια με το τσιπακι 8192su (v1) και μια με το 8192cu (v2), και τα 2 της realtek.

Για το 8192cu υπαρχει ο rtl8192cu, απο τον 2.6.39 και μετα, αλλα για το 8192su δεν βρηκα κατι ακομα. Μαλλον θελει τον

r8712u, που ειναι προεγκατεστημενος κλπ αλλα δεν ειμαι σιγουρος 100% για να σου πω.

 

Γενικα, οταν μιλαμε για ασυρματο στο λινουξ, το να εχεις τον τελευταιο πυρηνα ειναι must.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...