Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω σε τι ρυθμίσεις αναφέρονται, αλλά βάζω ένα ενδεικτικό σχόλιο: "also what worries me is that a 8 core ( [email protected]) is been used at 75%. I wonder if my i7 2600k will be enough"

 

Ο 4790k έχει 4 πυρήνες πάντως. Όχι οκτώ.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει παιχνίδι ακόμα που να εκμεταλλεύεται πλήρως 4 πυρήνες και πόσο μάλλον 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λογικούς πυρήνες βλέπει το OS μέσω του hyper threading.

Άλλο το hyper threading και άλλο πόσους φυσικούς πυρήνες έχει. Δεν λες τους σημερινούς 6πυρηνους 12πυρηνους επειδή το HT βλέπει τους διπλάσιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα πουθενά για φυσικούς πυρήνες. Σε επίπεδο software (OS) δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ φυσικού και λογικού πυρήνα. Ο προγραμματιστής δεν μπορεί να δει καμία διάκριση. 1 φυσικός πυρήνας = 2 λογικοί πυρήνες, aka hyperthreading (από την εποχή του Pentium 4 έτσι είναι).

 

Έχουμε βγει πολύ offtopic όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ένσταση ήταν για τον τύπο που είπε ότι ο 4790k είναι 8πύρηνος. Απλά δεν ισχύει. Άλλο τα cores και άλλο τα threads.

 

HT υπήρχε όπως λες κι εσύ από την εποχή του pentium 4. Θα έλεγες λοιπόν ότι ο Pentium 4 είναι 2πύρηνος επεξεργαστής? 

 

 

Ακόμα και αν απενεργοποιηθεί το HT σε μία 4πύρηνη CPU είναι πάλι πιο γρήγορη από μια αντίστοιχη διπύρηνη με το HT ενεργοποιημένο. Δεν είναι το ίδιο πολύ απλά.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε συ, νομίζω κατάλαβες πως το είπε... 8 πυρήνες έβλεπε στο Task Manager και είχαν 75% utilization στο The Division. Μην γίνεσαι pedantic. :P

 

Και ναι, ποτέ δεν είπα ότι 2 λογικοί πυρήνες ισούνται με 2 φυσικούς πυρήνες. Ένα 30% boost το πολύ σου δίνει το HT, όχι 100%... μην λέμε και τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ξεκολλάτε, το ξεφτιλίσατε και αυτό το θέμα...

 

Δεν μας ενδιαφέρει ρε παιδιά αν το pc σαν είναι πιο δυνατό, πιο βαρύ, πιο αθόρυβο, πιο αδύναμο, πιο δυνατό, αν τρώει σπανάκι  η δεν ξέρω εγώ τι..... καλύτερα από τις κονσόλες.

Πολύ απλά ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

 

Έχετε βγει πάρα πολύ off-topic.

και το παραπανω σχολιο ομως μια απο τα ιδια ειναι.Γιαυτο το λογο και υπαρχει και το κουμπακι της αναφορας/report ή και του ignore. Βεβαια σαν τις αξεχαστες στιγμες πριν βγει το Playstation 4 που σβηνονταν σελιδες απο τις κοντρες ps4 vs xboxOne δεν ειναι :P

 

Βεβαια σε αυτο εν μερη φταιει και το γεγονος οτι αργουν ακομα να κυκλοφορησουν και αξιολογα παιχνιδια γενικα για το ps4(απο τελη μαρτιου και μετα με το World of Final Fantasy,αν δεν ειναι πατατα,και μετα). Βασικα και στα ξεχωριστα θεματα για τα παιχνιδια του ps4,εκτως απο παιχνιδια οπως Witcher 3,λιγο τωρα για το Dark Souls 3 και κυριως φυσικα το Bloodborne γενικα δεν υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον...

 

Μαλλον οι περισσοτεροι κατοχοι του Ps4 ή την βγαζουν με ενοικιασεις ή αργουν να παρουν τα παιχνιδια ή δεν αγοραζουν ελαχιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,επειδη παιζω πολυ black ops 3 online κανω και ενα τεστ ιντερνετ πριν μπω στο παιχνιδι για να ειμαι σιγουρος οτι θα παιξω σωστα οσο σωστα μπορω φυσικα με ελληνικο παροχο  :ph34r:

Τελευταια ομως εδω και 3-4 μερες μου βγαζει μηνυμα "The router in use may not support IP Fragments, and the communication features of some games may be restricted. For details,contact the router manufacture"

Εχω αλλαξει 4 ρουτερ και dns και τιμες mtu αλλα το ιδιο.

Συμβαινει σε καναν αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Επειδή η γυναίκα μουρμουρα που τρώω πολύ ωρα στην τηλεόραση με το ps4 έτσι της αγόρασα έναν μοχλό για να παίζουμε και κανένα παιχνιδάκι παρέα
Το θέμα ειναι οτι δεν ειναι και Η εξοικειωμένη με τον μοχλό όποτε θελουμε κάποιο χαβαλέ παιχνιδάκι
Ακούω προτάσεις απο όλους τους φίλους
Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίζετε μαζί, ωραία είναι τα rayman γενικά, τα εύκολα level τουλάχιστον, γιατί αυτά με τον χρόνο θέλουν σχεδόν τέλειο συγχρονισμό μεταξύ σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

 

Επειδή η γυναίκα μουρμουρα που τρώω πολύ ωρα στην τηλεόραση με το ps4 έτσι της αγόρασα έναν μοχλό για να παίζουμε και κανένα παιχνιδάκι παρέα

Το θέμα ειναι οτι δεν ειναι και Η εξοικειωμένη με τον μοχλό όποτε θελουμε κάποιο χαβαλέ παιχνιδάκι

Ακούω προτάσεις απο όλους τους φίλους

Ευχαριστώ

 

Επειδή και εγω παίζω με την γυναίκα μου PS4(που και αυτή δεν μπορούσε με τον μοχλό και τώρα το δουλεύει καλύτερα και από εμένα) σου προτείνω:

Trine 1 και 2

Resident evil (αν δεν φοβάται)

metal slug 3

rayman

little big planet

Αυτά είναι όλα πολύ εύκολα με τον μοχλό και έχουν Local co-op εννοείτε. Μπορείτε όμως να παίζεται και μαζί παιχνίδια adventure π.χ King's Quest, με έναν μοχλό(ο ένας παίζει στην ουσία και ο άλλος απλά κοιτάει η συμμετέχει φωνητικά... πήγαινε εδώ κάνε αυτό κτλ κτλ)

 

Επίσης αγόρασε μια PS camera και  just dance!!! Θα ξετρελαθεί η γυναίκα σου και θα φτιάξει και κορμί από τον χορό!  :-D

Επεξ/σία από Avatar_GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε για το παρακάτω έντονο παραλήρημα, καθώς ψάχνομαι λίγο για αγορά PS 4 για τον αδερφό μου αλλά βλέπω ότι οι υψηλές πωλήσεις της κονσόλας είναι εχθρικές για την τσέπη του καταναλωτή. Αν κάποιος δεν έχει βάλει ποτές PS Plus ή δεν είχε στο παρελθόν κονσόλα της Sony δεν συμφέρει τιμολογιακά να προβεί σε κάποια κίνηση. Τα 2 games που παρέχονται με την συνδρομή plus τους τελευταίους μήνες για PS 4 είναι απογοητευτικά με ελάχιστες εξαιρέσεις (Helldivers, Grim Fandango). Επίσης, θέλω να αγοράσω retail το Until Dawn, The Last of Us, και Bloodborne GOTY και οι τιμές κυμαίνονται πάνω κάτω στα 35 (στο ebay τρώγεται), 45 και 68 ευρώ αντίστοιχα που όσο καλά παιχνίδια και να είναι δεν δικαιολογούν την τιμή τους μετά από τόσο καιρό(μαμημένα capital controls). Δηλαδή όποιος αγόρασε την περίοδο των Χριστουγέννων είδε τον Κύριο και μετά γιοκ;

 

 Δεν ξέρω αν φταίνε τόσο οι πωλήσεις αλλά από την μεριά του Xbox One δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Μπορείς δηλ. να πετύχεις ένα καλό bundle σε πιο δελεαστική τιμή, η Gold συνδρομή προσφέρει πιο ''βαριά'' games για τα λεφτά που δίνεις ενώ και οι τιμές σε εσωτερικό και εξωτερικό είναι αρκετά καλύτερες. Πολλά από τα αποκλειστικά games του One ή ακόμα και τα console exclusives βρίσκονται σε πιο γενναιόδωρες τιμές χωρίς έντονο ψάξιμο. 

 

 Συγνώμη που είμαι απότομος με αυτό το post και σίγουρα δεν κρίνω την ''παικτική'' αξία του κάθε μηχανήματος βάσει των παραπάνω αλλά αισθάνομαι ότι η Sony το έχει καβαλήσει το καλάμι με το PS 4 τλχ. στην χώρα μας.Damn!!! δηλαδή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bloodborne GOTY το είχε βγάλει στα 30ευρώ πριν κάνα μήνα και βάλε τότε το τσίμπησα χάρη στον Spartan.Όσο για τα αλλά δες στις αγγελίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για την συνδρομή ισχύει, ότι δηλαδή παίζει ρόλο στο brand loyalty.

 

Όποιος έχει 360 και Gold πάει στο One λόγω των παιχνιδιών που έχει μαζέψει και όποιος έχει PS3 και plus πάει στο PS4. Έτσι περιορίζουν τις διαρροές στο απέναντι στρατόπεδο οι εταιρίες.

 

Τώρα για τις προσφορές στις κονσόλες, όποιος πρόλαβε πρόλαβε και για τις 2 κονσόλες. Ούτε για One βλέπω προσφορές τώρα.

 

Τα παιχνίδια αναγκαστικά θέλουν ψάξιμο σε αγγελίες και εξωτερικό. Εδώ πέρα βλέπουμε ακατέβατα 60άρια στο Skroutz (από Bloodborne GOTY και Until Dawn μέχρι Forza Horizon 2 και Rise of the Tomb Raider).

 

Χτες το Zavvi είχε 17,99 το Until Dawn. Σήμερα είναι εξαντλημένο. Αναγκαστικά γράφεσαι σε πολλαπλά newsletters για να καβατζώνεις τέτοιες ευκαιρίες.

 

Για τον αδερφό σου θα σου πρότεινα υπομονή μέχρι το Πάσχα που βγαίνει το Αχαρτογράφητο, μπας και πετύχει καμία γιορτινή προσφορά τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριες για το επερχομενο update 3.50 του firmware:

 

http://blog.eu.playstation.com/2016/03/01/ps4-3-50-system-software-update-key-features-detailed/

 

Μεταξυ των αλλαγων ειναι και τα πολυαναμενομενα  Friend Online NotificationAppear Offline & Remote Play (PC/Mac)   :rolleyes:  B) 

Τωρα μενει μονο να επιτρεψουν και την αλλαγη του PSN Id εστω για μια φορα!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...