Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι λάθος. Θεωρώ ότι όλοι (και εσύ, αλλά όχι μόνο εσύ) έχουν δικαίωμα να πουλάνε όσο θέλουν και οι υπόλοιποι έχουν δικαίωμα να αποφασίσουν αν θα αγοράσουν ή όχι. Συμφωνούμε; Άλλο αυτό όμως και άλλο η συνεχής γκρίνια/μίρλα και η ειρωνική/εριστική διάθεση (στο έχουν πει πολλοί). Την αγγελία την έχω δει (όχι μόνο αυτή, αλλά και άλλες όπως κάτι Nintendo Selects με €15 <-- κάποτε έλεγες ότι δεν είναι «ηθικό» να πουλάει κάποιος μεταχειρισμένα με €5 διαφορά το καινούριο) και ναι, ξέρω τι περιέχει. Δεν πιστεύω να θες να δώσω και link και να συνεχίσουμε το offtopic...

Για το προγραμματιστικό, δέξου ότι δεν το κατέχεις το ζήτημα και ότι είναι pain in the ass η μεταφορά custom κώδικα για Cell SPUs σε x86/GPGPU. Άλλο το Tomb Raider (που μετέφεραν το PC port σχετικά εύκολα) και άλλο το Uncharted/TLOU (δεν υπάρχει PC port) που τους βγήκε η ψυχή ανάποδα να μεταφέρουν τον κώδικα του Cell ΚΑΙ να κάνουν και optimize όλο το παιχνίδι για να κρατάει σταθερό 1080p60 στο 99,9% του χρόνου. Βλέπεις δεν είναι όλα Rise of the Tomb Raider να τα πετάμε στην αγορά τσάτρα-πάτρα και το framerate να τρεμοπαίζει από περιοχή σε περιοχή και άσε να περιμένουν DX12 patch. Το optimization/low-level coding κοστίζει.

 

Τα παιχνίδια που λες (Final Fantasy) ΔΕΝ τα έχασες, εκεί είναι, στον λογαριασμό σου. Απλά τα binaries είναι compiled για Cell/PPC αρχιτεκτονική και όχι για x86. Κι εγώ μπορώ κάλλιστα να σου αναφέρω π.χ. τα Flower/Journey που τα πλήρωσα μια φορά στο PS3 και στο PS4 τα πήρα δωρεάν ξανά μέσω cross-buy. Αυτά τα θετικά γιατί δεν τα αναφέρει κανένας; Για να γίνει αυτό όμως, ασχολήθηκαν κάποιοι προγραμματιστές να τα κάνουν port. Το Final Fantasy δεν είναι καν της Sony, οπότε τα παράπονά σου στην αγαπητή SE.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο το αφηνω μιας και βγηκαμε ηδη αρκετα εκτως θεματος.

 

Για το δευτερο προφανως και δεν κατεχω απο προγραμματισμο καθως ουτε καν εχω σπουδασει κατι παρομοιο ή εχω ασχοληθει με αυτο. Μιλαω καθαρα σαν καταναλωτης σε σχεση με το backwards compatible του ανταγωνισμου για της ιδιας γενιας παιχνιδια αλλωστε.

Υποψην αλλα και το tomb raider στο ps4 μονο σταθερα 60ρια δεν εχει 99% που λες οτι ηταν πιο ευκολη η μεταφορα του.

 

 

Βεβαια ειναι λογικο να πεφτουν στο τραπεζι συνεχεια τα ιδια θεματα,ειτε αυτα που αφορουν τις τιμες πωλησης,ειτε για το online και την συνδρομη οταν απο παιχνιδια δεν υπαρχει ακομα κατι αξιολογο βγει.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πουθενά ότι το Tomb Raider έχει το ίδιο optimization/σταθερό framerate με τα Uncharted/TLOU. Εκτός αυτού μην ξεχνάμε ότι το πρώτο έχει και TressFX, κάτι που κοστίζει σε πόρους.

 

Εύκολο εννοώ ότι υπήρχε ήδη κώδικας για PC, ενώ στα άλλα 2 όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πουθενά ότι το Tomb Raider έχει το ίδιο optimization/σταθερό framerate με τα Uncharted/TLOU. Εκτός αυτού μην ξεχνάμε ότι το πρώτο έχει και TressFX, κάτι που κοστίζει σε πόρους.

 

Εύκολο εννοώ ότι υπήρχε ήδη κώδικας για PC, ενώ στα άλλα 2 όχι.

Για την ιστορια για το παραπανω(εν αναμονη και του Rise για ps4)απο τις μεγαλυτερες πατατες που εχουν βγαλει οι εταιριες. Οπτικα σου αλλαζει κατι που στην πραξη μονο στα cutscenes το παρατηρεις περισσοτερο και ειδικα τον πρωτο καιρο στο pc γονατιζε τις καρτες. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι παιζανε με αυτο εκτως.

 

Επισης να σου θυμισω και εγω για μενα που ελεγες πιο πισω οτι κραζω,τουλαχιστον εγω εχω αφιερωσει γενικα για το gaming σε κονσολες και pc ενα αξιοσεβαστο ποσο(οπως και αλλοι συμφορουμιτες)και ειναι λογικο γιαυτο το λογο να εχουμε υψηλοτερες απαιτησεις απο πχ την μαζα που την βγαζει με pro,CoD,LoL και Hearthstone.

 

 

Πριν βγει το Playstation 4 θυμαμαι που καποιοι κραζανε τους pc gamers του Insomnia(βεβαια αυτοι χαθηκαν τωρα ολως τυχαιως)οτι ασχολουνται με θερμοκρασιες,αναλυσεις και frames και να που τα βλεπουμε και στο Playstation 4 αυτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μοναδικός που έχει αφιερώσει ένα αξιοσέβαστο ποσό...

 

Για τις τεχνικές συζητήσεις, δεν θεωρώ ότι πρέπει να είναι μονοπώλιο των PCάδων, λες και οι console peasants είναι αμόρφωτοι από τεχνολογία (άλλο στερεότυπο κι αυτό). Πρέπει να καταλάβεις ότι στην προηγούμενη γενιά κάηκε η γούνα των console gamers (PS3/360) με τα YLOD/RROD και τώρα μερικοί φοβούνται μην πάθουν το ίδιο με τις νέες κονσόλες. Άλλο αυτό και άλλο να ασχολείσαι πιο πολύ με benchmarking (ποιός κονσολάς το κάνει αυτό?) παρά με gameplay. Κλασικό μοτίβο σε PC threads αυτό. Μην τα μπερδεύεις.

Αναλύσεις όλοι τις διαφημίζουν όταν τις διαθέτουν, όχι μόνο η Sony (πάλι βλέπω να εστιάζεις μόνο σε 1 εταιρία)... ακόμα και η Nintendo σου λέει ότι το Wind Waker HD είναι 1080p. Selling point λέγεται. Και η MS το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν θελω να ανοιγω νεο θεμα!!!υπαρχει καμια λιστα με συμβατα  hand free για τον μοχλο( dual shock 4)για το ps4?Μου τα επαιξε για τα καλα η ψειρα που δινει μεσα στο κουτι η sony με καθε ps4 μηχανημα. Απο αυτην την λιστα ξερετε πια ειναι συμβατα η οχι?ευχαριστω πολυ.

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/handsfree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν θελω να ανοιγω νεο θεμα!!!υπαρχει καμια λιστα με συμβατα  hand free για τον μοχλο( dual shock 4)για το ps4?Μου τα επαιξε για τα καλα η ψειρα που δινει μεσα στο κουτι η sony με καθε ps4 μηχανημα. Απο αυτην την λιστα ξερετε πια ειναι συμβατα η οχι?ευχαριστω πολυ.

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/handsfree

 

Δεν έχεις hands free από κινητό; Εγώ βάζω τα Lg Quadbeat HSS-F420 και παίζουν μια χαρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιστρεψουμε στα των exclusive εσκασε νεο ενδιαφερον trailer για το επερχομενο console exclusive(οπως το λεει και στο τελος)SF V,εχοντας αλλωστε στο νου το πρωταθλημα EVO εξου και τα στιγμιοτυπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει 2 που ειχα, αλλα δεν ειναι συμβατα.

 

Αρκετα handsfree κινητων θα δουλεψουν, αλλα δε θα εχεις κουμπι για mute!

Ειχα ψαξει πολυ το θεμα με τις ψειρες και κατεληξα στα Sony InEar Headset του PSVita.

https://www.skroutz.gr/s/2499200/Sony-PlayStation-Vita-In-ear-Headset.html:

 

ΠΡΟΣΕΧΕ ομως: Τα δυο πρωτα μαγαζια δινουν κατι μουφες Blue που ειναι χαλια, ενω τα υπολοιπα εχουν τα καλα που ειναι μαυρα.

Αυτα δουλευουν αριστα κι εχουν φυσικο κουμπι για mute. Τα χρησιμοποιουσα πολυ καιρο και αξιζουν για ψειρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουμε στην κονσόλα μου ps4 διπλό με φίλο στο cod bo3 πολύ καιρό τώρα... Όλα καλά μέχρι που χθες μπαίνουμε κλασικά να παίξουμε και δεν άφηνε το φίλο να μπει επειδή λέει θέλει συνδρομή στο ps plus και αυτός!!! Εγώ έχω κανονικά συνδρομή σε ισχύ ps plus. Είμαστε σοβαροί ? δηλαδή για να παίζω διπλό online σε μία κονσόλα θέλω δύο plus?100 ευρώ το χρόνο ? Αυτό πρώτη φορά το βλέπω! Στον προηγούμενο aw δεν ήταν έτσι ! Ο φίλος δεν έχει ps4 ! είναι δυνατόν? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουμε στην κονσόλα μου ps4 διπλό με φίλο στο cod bo3 πολύ καιρό τώρα... Όλα καλά μέχρι που χθες μπαίνουμε κλασικά να παίξουμε και δεν άφηνε το φίλο να μπει επειδή λέει θέλει συνδρομή στο ps plus και αυτός!!! Εγώ έχω κανονικά συνδρομή σε ισχύ ps plus. Είμαστε σοβαροί ? δηλαδή για να παίζω διπλό online σε μία κονσόλα θέλω δύο plus?100 ευρώ το χρόνο ? Αυτό πρώτη φορά το βλέπω! Στον προηγούμενο aw δεν ήταν έτσι ! Ο φίλος δεν έχει ps4 ! είναι δυνατόν? 

 

Πάντα ήθελε PS Plus για διπλό στο COD, εαν χρησιμοποιείτε και οι 2 τους δικούς σας λογαριασμούς. Για να παίξεις με έναν λογαριασμό PS Plus, δηλώνεις τον δεύτερο παίχτη ως guest. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο καθε game update π.χ. rocket league σας βγαζει στο notifications -> downloads "prepare to download....."  και παει σε ποσοστο επι της εκατο και οταν τελειωσει ξεκιναει να κατεβαζει το game update ή το κατεβαζει απο το 60-80%.

 

ΤΟο κανει σε ολους αυτο ή μονο σε εμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...