Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η πλάκα είναι ότι το είχα κλεισει απο σεπτέμβρη στο πλαίσιο και το ακύρωσα,  μου έσκασε ο κώτσος κουπόνι 30 ευρώ την προηγούμενη εβδομάδα.

αλλά και πάλι, τόση προπαραγγλεία να έχει πέσει? 

εγώ πιστεύω και χωρίς προπαραγγελία να πάει κάποιος, πάλι θα βρει στοκ στα μαγαζιά.

 

Και PSVR βρήκαν κάποιοι χωρίς pre-order, επειδή κάποιοι άλλοι δεν παρέλαβαν τα pre-orders τους.

 

Απλά εκεί παίζεις με τις πιθανότητες αν θα προλάβεις να βρεις κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς 4k tv δεν αξίζει να πουλήσεις το υπάρχων. Το θέμα είναι αν πάρεις το pro να αξιοποιήσεις ολες τις δυνατότητες του και κυρίως στην ανάλυση που εκεί στοχεύει και διαφημίζει η εταιρεία.

 

Μα αυτο ειπωθηκε αρκετες φορες εδω.. οτι ακομα και 4k να μην εχεις, παλι υπαρχει καλυτερη αποδοση των γραφικων απο το upscale που γινεται.. Σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερη η εμπειρια με μια 4k τηλεοραση, αλλα και παλι καλοδεχουμενο στις full-hd..

Εγω για παραδειγμα που εχω ηδη κανει pre-order, εχω να αγορασω playstation απο την εποχη του PS1.. Οποτε δεν αξιζε να παρω κατι υποδιεστερο για 100 ευρω διαφορα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς 4k tv δεν αξίζει να πουλήσεις το υπάρχων. Το θέμα είναι αν πάρεις το pro να αξιοποιήσεις ολες τις δυνατότητες του και κυρίως στην ανάλυση που εκεί στοχεύει και διαφημίζει η εταιρεία.

 

όπως και να το κάνεις το pro έχει ανώτερο hardware, πρακτικά δε γίνεται να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειπωθηκε αρκετες φορες εδω.. οτι ακομα και 4k να μην εχεις, παλι υπαρχει καλυτερη αποδοση των γραφικων απο το upscale που γινεται.. Σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερη η εμπειρια με μια 4k τηλεοραση, αλλα και παλι καλοδεχουμενο στις full-hd..

Εγω για παραδειγμα που εχω ηδη κανει pre-order, εχω να αγορασω playstation απο την εποχη του PS1.. Οποτε δεν αξιζε να παρω κατι υποδιεστερο για 100 ευρω διαφορα..

Είπα ότι η σημαντικότερη διαφορά θα φανεί σε 4k .Σε απλή FHD έχεις το ταβάνι του 1080p που σε κάποια παιχνίδια θα πάει στο native αν δεν υπάρχει στο ps4.Σε ανάλυση ίσως δε θα είναι τόσο αισθητό αλλά ίσως φανεί στα frame rate κ.α θα δείξει, αλλά εντάξει για 100€ καλά έκανες και προτίμησες το Pro εφόσον δεν είχες καθόλου κονσόλα. Αλλά αν είχες το υπάρχων ps4 δε θα άξιζε να κάνεις αλλαγή σε Pro αν δεν ειχες 4k tv για μένα.

Απλώς ειπα για την πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς 4k tv δεν αξίζει να πουλήσεις το υπάρχων. Το θέμα είναι αν πάρεις το pro να αξιοποιήσεις ολες τις δυνατότητες του και κυρίως στην ανάλυση που εκεί στοχεύει και διαφημίζει η εταιρεία.

 

 

Κανείς δεν το ξέρει αυτό...ούτε η ίδια η sony. Εάν πολλοί developers αποφασίσουν να βγάζουν και mode για βελτιωμένη έκδοση σε 1080p όπως πχ το tomb raider που έχει βελτιωμένα γραφικά σε 1080p ή 1080p και 60 fps τότε μια χαρά θα είναι το pro και για όσους έχουν 1080p. Μιλάμε ότι όπως έχουν προς το παρών οι τιμές με 100 ευρώ παίρνεις επιπλέον αποθηκευτικό χώρο και επιδόσεις. Στην ουσία βγαίνει γύρω στο πενηντάρικο πιο ακριβό από το slim 1tb οπότε πραγματικά δεν ξέρω γιατί το συζητάμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και να το κάνεις το pro έχει ανώτερο hardware, πρακτικά δε γίνεται να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Γίνεται, αν δεν υπάρχει Pro patch (base mode):

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-inside-playstation-4-pro-how-sony-made-a-4k-games-machine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πιστεύω από τη στιγμή που δε θα φτιάχνονται παιχνίδια καθαρά για hardware του Pro όπως ήταν απο ps3 σε ps4 σε multi και exclusive αλλά θα έχουν ένα απλό πατσακι σε ps4 games δε ξέρω αν θα κάνει το μπαμ που λενε.

Θα το δούμε σε λίγες μερες στην πράξη.

ΜΌΝΟ αν δω αισθητη διαφορά θα επέλεγα το prο. Θέλω να πω να μη χρειάζεται να έχουμε δίπλα δίπλα μόνιτορ για να καταλάβουμε διαφορές. Γιατί ουσιαστικά δεν έχουμε ps5.

Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι τα μισά CUs γίνονται ανενεργά (οπότε έχεις την ίδια gpu με το OG) αλλά τί γίνεται με cpu, memory bandwidth, work distributor κτλ; Απενεργοποιούνται πλήρως / γίνονται downclock και αυτά ;

 

Ειδικά για τη CPU ο Cerny λέει ότι την πήγαν στο max των 2,1ghz αλλά δεν μας λέει όπως στην GPU τί γίνεται σε base mode... και για την gpu λέει "We just turn off half the GPU and run it at something quite close to the original GPU." οπότε μάλλον κάποια features μένουν ενεργοποιημένα;

 

Υποθέτω θα ξέρουμε σε 15 μέρες τί παίζει ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πιστεύω από τη στιγμή που δε θα φτιάχνονται παιχνίδια καθαρά για hardware του Pro όπως ήταν απο ps3 σε ps4 σε multi και exclusive αλλά θα έχουν ένα απλό πατσακι σε ps4 games δε ξέρω αν θα κάνει το μπαμ που λενε.

Θα το δούμε σε λίγες μερες στην πράξη.

ΜΌΝΟ αν δω αισθητη διαφορά θα επέλεγα το prο. Θέλω να πω να μη χρειάζεται να έχουμε δίπλα δίπλα μόνιτορ για να καταλάβουμε διαφορές. Γιατί ουσιαστικά δεν έχουμε ps5.

Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός.

 

Είναι αδύνατο να δεις τέτοιο άλμα για πολλούς λόγους... η RAM για παράδειγμα έκανε άλμα 16x.

 

Άλμα γενιάς θα είναι το PS5 και σε CPU (μικροαρχιτεκτονική) και σε RAM όπως είπε ο Cerny (ναι, αυτόν που κοροϊδεύουν κάποιοι άμπαλοι butthurt τύποι).

 

 

Διάβασα ότι τα μισά CUs γίνονται ανενεργά (οπότε έχεις την ίδια gpu με το OG) αλλά τί γίνεται με cpu, memory bandwidth, work distributor κτλ; Απενεργοποιούνται πλήρως / γίνονται downclock και αυτά ;

 

Ειδικά για τη CPU ο Cerny λέει ότι την πήγαν στο max των 2,1ghz αλλά δεν μας λέει όπως στην GPU τί γίνεται σε base mode... και για την gpu λέει "We just turn off half the GPU and run it at something quite close to the original GPU." οπότε μάλλον κάποια features μένουν ενεργοποιημένα;

 

Υποθέτω θα ξέρουμε σε 15 μέρες τί παίζει ακριβώς

 

Λέει ότι κάνουν downclock:

 

  • 2.13GHz CPU and 911MHz GPU in Pro mode, running at 1.6GHz and 800MHz respectively in base PS4 mode in order to lock back-compat with the standard model
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς και δε μιλάμε για τα παλιά games, αλλα για αυτά που θα βγαίνουν πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δε μιλάμε για τα παλιά games, αλλα για αυτά που θα βγαίνουν πλέον.

 

Εντάξει, κάποιοι θα θέλουν να παίξουν και τα παλιά όμως (π.χ. Witcher 3 δεν βγαίνει κάθε μέρα).

 

Γενικά ενώ ο κόπος για Pro patch είναι μικρός, κάποιοι devs δεν ασχολούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κάποιοι θα θέλουν να παίξουν και τα παλιά όμως (π.χ. Witcher 3 δεν βγαίνει κάθε μέρα).

 

Γενικά ενώ ο κόπος για Pro patch είναι μικρός, κάποιοι devs δεν ασχολούνται...

 

Πρεπει να είναι πόντιος όποιος το κανει. να σκέφτεσαι μόνο τα παλιά και όχι αυτά που θα βγουν στο μέλλον.

 

Ο μόνος λόγος που στέκει κάποιος να προτιμάει το απλό από το pro είναι καθαρά ο οικονομικός.

Το απλό το βρίσκεις 200 ευρώ σε άριστη κατάσταση μεταχείρα, ενώ το προ θες τα διπλάσια.  Εκεί (στην τσέπη του καθενός) δε μας πέφτει καθόλου λόγος γιατί ειναι και προσωπικό το θέμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα νέα παιχνίδια απλώς θα εμπεριέχει το πατσακι μέσα ρε παιδιά όχι ότι θα κάτσουν να βγάλουν τίτλο ειδικά για το hardware του Prο. Εγώ δεν προτιμω ούτε το ένα ούτε το άλλο απλώς αν δε δω πρώτα στην πράξη κρατάω μικρό καλάθι. Και όπως είπα πριν δε θέλω να έχω δίπλα τα μονιτορ για να συγκρίνω αλλά να το καταλάβω με τη μια.Απλώς μην ξεχνάτε και το μάρκετινγκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παραγγειλα και εγκατεστησα στο ps4 μου το συγκεκριμενο σκιν απο το  ebay!!! ferrari carbon.Πιστευω οτι το  τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο.

 

f7504103b5cc38545f506cbbe5ed1585.jpg

 

 

ba54e99d2f8c72e2c41368c6e0070b6d.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...