Προς το περιεχόμενο

Linux για μικρό netbook χαμηλών επιδόσεων.


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλή έκδοση/διανομή λογισμικού να βάλω στο netbookάκι. Δοκίμασα το xubuntu 11.10 αλλά είναι....στον πίνακα ελένχου δεν περνιούνται ρυθμίσεις κτλ κάνει τα δικά του γενικά.

 

Θέλω βασικά να μπαίνω inernet(με chrome) να έχω ανοικτό SSH, FTP να βάλω και gcc.

 

Έχετε κάτι καλό να προτείνετε; Παρακαλώ με τεκμηριώσεις οι απαντήσεις.(βάλε αυτήν γιατί...)

 

 

Ευχαριστώ πολύ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ arch θα σου πρότεινα. Εγώ το έχω σε ένα asus eeepc 4g, με lxde όμως, και πετάει. Θα συμφωνήσω ότι το μονο δύσκολο είναι να το στήσεις αν και το archwiki το κάνει κατά πολύ πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω Lubuntu.

 

γιατί: έχει τα πακέτα του ubuntu, τα ppa του ubuntu, τη σύντομη εγκατάσταση του ubuntu.

 

lxde vs xfce:

O wm του xfce δεν παίζει καλά με κάποιες εφαρμογές π.χ. blender ενώ το openbox παίζει με όλους.

Ο pcmanfm του lxde έχει μικροbugs -που μπορεί και να περάσουν απαρατήρητα-

αλλά αν ενοχλούν μπορεί να αντικατασταθεί π.χ. με τον thunar.

Τα υπόλοιπα είναι πάνω κάτω ίδια στα 2 de

όμως το καλό του lxde είναι ότι τα κομμάτια του είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.

 

Το Arch είναι ωραίο αν έχεις χρόνο για διάβασμα.

 

Η Fedora ποτέ δεν στέριωσε στο pc μου: αξιόλογη είναι, έχει το κοινό της

αλλά δεν αλλάζω συνήθειες για χάρη της. ^_^

 

επειδή όμως προσφέρει gnome 3 στο κουτί -που βολεύει σε netbook

μάλλον αξίζει να τη δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει FreeBSD με εγκαταστάσεις xorg κτλ (με την βοήθεια τον καλυτέρων από πίσω βέβαια) αλλά δεν έδωσα αρκετή σημασία.(έχει περάσει αρκετός καιρός).

 

Gnome δεν νομίζω πως θα πολύ αντέξει το netbookάκι μου + fedora έχει και αυτή αρκετό διάβασμα από ότι έχω δεί. Είναι λίγο δύσκολη.

 

Τώρα από ubuntu sub-distros. Είδα ότι πέφτει καταρράκτης από bugs. Ειδικά στις καινούργιες εκδόσεις. Μπορεί και να είμαι λάθος πάντως αυτή την εντύπωση μου άφησαν απο την εγκατάσταση στο netbook προ καιρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα meego ή jolicloud, τα οποία είναι ελαφριά(κυρίως το πρώτο) και είναι και για netbooks.

 

Να σου πω τα φοβάμαι αυτά μην μου κάνουνε τίποτα κουτσουκέλες σαν το xubuntu και επιπλέον θέλω και την κονσόλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να εγκαταστήσεις το Linux Arch ^_^ ότι ήθελε λίγο διάβασμα ήθελε.

 

ανέβηκε και ένα video για την εγκατάστασή του από κάποιον στο youtube και είναι ποιο εύκολο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GVx0xOO5tqg&feature=mfu_in_order&list=UL

 

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν το Joli OS για netbook δεν υπάρχει.Ως και άσχετες από pc γκόμενες το έχω βάλει και δεν είχαν ποτέ παράπονο για τίποτα! Είναι το τέλειο για surfing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...