Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση δίσκου σε 2 λειτουργικά


sp_steve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

Έχω στο pc μου Linux και Windows 7 το καθένα σε ξεχωριστό partition...Γίνεται να είναι ορατοί και οι 2 δίσκοι στο κάθε λειτουργικό και πώς?

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από linux βλέπεις και χρησιμοποιείς μια χαρά το δίσκο με τα windows, απλά βάζεις το ntfs-3g

από windows δεν μπορείς να δεις το linux γιατί δε μπορεί να διαβάσει το σύστημα αρχείων που χρησιμοποιεί, όταν το έψαχνα τουλάχιστον δεν υπήρχε κάποιο πρόγραμμα σταθερό και ασφαλές

 

άμα θες μπορείς να κάνεις ένα τρίτο partition αποθηκευτικό χώρο σε ntfs να το βλέπουν και τα δύο λειτουργικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από linux βλέπεις και χρησιμοποιείς μια χαρά το δίσκο με τα windows, απλά βάζεις το ntfs-3g

από windows δεν μπορείς να δεις το linux γιατί δε μπορεί να διαβάσει το σύστημα αρχείων που χρησιμοποιεί, όταν το έψαχνα τουλάχιστον δεν υπήρχε κάποιο πρόγραμμα σταθερό και ασφαλές

 

άμα θες μπορείς να κάνεις ένα τρίτο partition αποθηκευτικό χώρο σε ntfs να το βλέπουν και τα δύο λειτουργικά

 

Τι εννοείς να βάλω το ntfs-3g... Πηγαίνω Κέντρο ελέγχου->Εργαλείο δίσκων και κάνω Επεξεργασία διαμερίσματος αλλά δεν έχει τέτοια επιλογή... Τι λάθος εχω κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να βάλω το ntfs-3g... Πηγαίνω Κέντρο ελέγχου->Εργαλείο δίσκων και κάνω Επεξεργασία διαμερίσματος αλλά δεν έχει τέτοια επιλογή... Τι λάθος εχω κάνει?

 

Ποια διανομή έχεις; Αν έχεις κάποια από τις δημοφιλείς "ετοιματζίδικες" (ubuntu, mint, opensuse, fedora, mandriva κλπ) το έχει προεγκατεστημένο, οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, θα πρέπει να βλέπεις τα ntfs partitions εξ'αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...