Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει block τα notifications μεσα απο το content settings, θελω να αποφυγω τα παραθυρα με το prompt που βγαζουν τα site, "Θελεις notifications; ναι - οχι".

 

Αυτα συνεχιζουν να με ζαλιζουν, παρα το block στα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίεργο πάντως, γιατί η απενεργοποίηση της επιλογής «Ερώτηση πριν από την αποστολή (συνιστάται)» στη σελίδα «chrome://settings/content/notifications», έκανε στο παρελθόν αυτό ακριβώς που ζητάς, ενώ τώρα πλέον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα, οτι αφαιρεσαν την επιλογη για το prompt που υπηρχε σε παλαιοτερες version.

 

Ελεγα μηπως πλεον υπαρχει τετοια επιλογη σε καποια "κρυφη" ρυθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει Windows 10 και έχει βαρεθεί την ασπρίλα της title bar (όταν δεν έχεις επιλέξει χρώμα για τις μπάρες τίτλου από τις επιλογές των windows), μπορεί να ενεργοποιήσει την παρακάτω ρύθμιση για να πάρει μια ωραία γκρι title bar όπως οι Firefox και Edge.

 

chrome://flags/#windows10-custom-titlebar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση αν υπάρχει. Αντιμετωπίζω το minimizing bug στον chrome, δηλαδή όταν παίζω κάτι στο Youtube και κάνω minimize τον browser τότε ο ήχος σταματάει. Αν κάνω maximize τότε επανέρχεται, όμως αν το κάνω αυτό 2-3 φορές το βίντεο βγάζει error για επαναφόρτωση του WebGL. Η κάρτα γραφικών μου είναι ASUS GTX 1050 ti με OS Windows 10. Να σημειώσω ότι το ίδιο έκανε και στον Edge αλλά το διόρθωσα επιλέγοντας να εκτελούνται τα background apps.

 

Έχω κάνει τα εξής μέχρι στιγμής αλλά δεν βοήθησαν.

 

  1.  Απεγκατάσταση και εγκατάσταση των τελευταίων drivers σε safe mode με το DDU.
  2. Απεγκατάσταση και εγκατάσταση του Chrome.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα σε όλους!

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση αν υπάρχει. Αντιμετωπίζω το minimizing bug στον chrome, δηλαδή όταν παίζω κάτι στο Youtube και κάνω minimize τον browser τότε ο ήχος σταματάει. Αν κάνω maximize τότε επανέρχεται, όμως αν το κάνω αυτό 2-3 φορές το βίντεο βγάζει error για επαναφόρτωση του WebGL. Η κάρτα γραφικών μου είναι ASUS GTX 1050 ti με OS Windows 10. Να σημειώσω ότι το ίδιο έκανε και στον Edge αλλά το διόρθωσα επιλέγοντας να εκτελούνται τα background apps.

 

Έχω κάνει τα εξής μέχρι στιγμής αλλά δεν βοήθησαν.

 

  1.  Απεγκατάσταση και εγκατάσταση των τελευταίων drivers σε safe mode με το DDU.
  2. Απεγκατάσταση και εγκατάσταση του Chrome.

 

 

Δοκίμασε ένα ένα από τις ρυθμίσεις του chrome:

 

1. Να συνεχίζεται η εκτέλεση εφαρμογών παρασκηνίου όταν το chrome είναι κλειστό.

2. Να αλλάξεις την επιλογή της χρήσης επιτάχυνσης υλικού

3. Δοκίμασε αυτό το πρόσθετο https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal?hl=el για να στριμάρει τα βίντεο σε H264.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε ένα ένα από τις ρυθμίσεις του chrome:

 

1. Να συνεχίζεται η εκτέλεση εφαρμογών παρασκηνίου όταν το chrome είναι κλειστό.

2. Να αλλάξεις την επιλογή της χρήσης επιτάχυνσης υλικού

3. Δοκίμασε αυτό το πρόσθετο https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal?hl=el για να στριμάρει τα βίντεο σε H264.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα λύθηκε, κάνοντας unckeck την χρήση της επιτάχυνσης υλικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει Windows 10 και έχει βαρεθεί την ασπρίλα της title bar (όταν δεν έχεις επιλέξει χρώμα για τις μπάρες τίτλου από τις επιλογές των windows), μπορεί να ενεργοποιήσει την παρακάτω ρύθμιση για να πάρει μια ωραία γκρι title bar όπως οι Firefox και Edge.

 

chrome://flags/#windows10-custom-titlebar

 

δεν βλεπω καμια διαφορα ειτε το εχω οn, ειτε off.

 

Καλημέρα σε όλους!

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση αν υπάρχει. Αντιμετωπίζω το minimizing bug στον chrome, δηλαδή όταν παίζω κάτι στο Youtube και κάνω minimize τον browser τότε ο ήχος σταματάει. Αν κάνω maximize τότε επανέρχεται, όμως αν το κάνω αυτό 2-3 φορές το βίντεο βγάζει error για επαναφόρτωση του WebGL. Η κάρτα γραφικών μου είναι ASUS GTX 1050 ti με OS Windows 10. Να σημειώσω ότι το ίδιο έκανε και στον Edge αλλά το διόρθωσα επιλέγοντας να εκτελούνται τα background apps.

 

Έχω κάνει τα εξής μέχρι στιγμής αλλά δεν βοήθησαν.

 

  1.  Απεγκατάσταση και εγκατάσταση των τελευταίων drivers σε safe mode με το DDU.
  2. Απεγκατάσταση και εγκατάσταση του Chrome.

 

 

βγαλε τον Chrome και σβησε το default προφιλ του. μετα ξαναβαλτον. και κανε ενα scan για malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητειται αμεσα δοκιμασμενο προσθετο που να μου επιτρεπει να κανω minimize τον chrome στο tray. Αν δινει και τη δυνατοτητα να επιλεξω τι εθκονιδιο θα εχει, ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο λογο εβαλα το "δοκιμασμενο" σε bold...

Τα 2 πρωτα απαιτουν autohotkey, αρα δεν ειναι extensions, αρα απορριπτονται.

To rbtray ειναι ξεχωριστη εφαρμογη, αρα απορριπτεται.

To minimize chrome to tray δεν μπαιενι επειδη λεει αυτο στην εικονα, λογικα επειδη εχει να ανανεωθει πριν το 2015 που ο chrome εκοψε εντελως την υποστηριξη σε npapi plugins. Τον Οκτωβριο 2012 λεει οτι ενημερωθηκε τελευταια φορα.

Το tray enabler δεν κανει τιποτα απολυτως, ουτε εχει καποια ρυθμιση να κανω ή να δω γιατι δεν δουλευει.

Και τελος το minimize to tray απο το chromeextensions.org δεν μπορει να μπει επειδη γενικα δεν μπαινουν πλεον προσθετα απο αλλες σελιδες εκτος του webstore της google. Επισης εχει να ανενωθει απο την προηγουμενη δεκαετια.

 

 

 

 

post-124002-0-73182700-1509438449_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...