Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα...Μετα απο πολλα χρονια σε firefox τελικα προχωρησα στην αλλαγη σε chrome..

Mιας και ειμαι ασχετος θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιες βασικες και κυριες επεκτασεις που πρεπει να εχω;

 

ublock origin οπωσδηποτε, αν θες να αλλαζεις τις σελιδες με scripts/styles βαλε τα Tampermonkey και Stylus, το ImprovedTube για να βελτιωσεις την εμπειρια με Υοutube  και αν ανοιγεις πολλα tabs το vTabs, μακραν ο καλυτερος tab manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλήμερα 

Κάνω login στο insomnia με chrome.

Αν βγω και ξαναμπώ η αν αλλάξω ip δεν κρατάει τα στοιχειά και πρέπει να ξανακάνω login.

Αυτό συμβαίνει μόνο με chrome .

 

Έβγαλα off ολες τις επεκτάσεις δοκίμασα και κάτι αλλα με cookies στις ρυθμίσεις αλλα τιποτα.

 

οφφ τοπικ..https δεν έχει το insomnia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα συνεχιζει να μη μου παιζει τις εκπομπες απο το ANT1 web tv

 

πχ http://www.antenna.gr/minisites/akros-ikogeniakon/watch/akros-ikogeniakon-epis-48-teleftaio

μου λεει   

We apologize - due to technical issues the video currently cannot be played.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adi32

Όπως σωστά λέει ο jim_p, πρέπει να ενεργοποιήσεις το flash (είναι απενεργοποιημένο). Οπότε, πριν το www στην γραμμή διεύθυνσης, κάνε κλικ στο εικονίδιο με το i. Εκεί επέλεξε στο flash, να επιτρέπεται πάντα σε αυτό τον ιστότοπο και είσαι έτοιμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε!

Μια στο τοσο καθαριζω την download history και εχω περιορισει τον chrome (και τον chromium) να κραταει λιγο χωρο για cache (chrome --disk-cache-size=10000000, δηλαδη 10ΜΒ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κι εγω κλειστο σε firefox και σε thunderbird που χρησιμοποιω κατα κορον,

δεν χρειαζεται cache, εχεις καλυτερες επιδοσεις χωρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω απορια, γιατι εχεις καλυτερες επιδοσεις κανοντας disable το cache?
Για λογους wearing του SSD?
Με ενα γρηγορο googling δεν βρηκα καποιο ισχυρο επιχειρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω ssd, γιαυτο περιορισα την cache, για να μην τον γεμιζει τζαμπα. Στο λινουξ, που εχω ολο το /tmp στην ram, εβαλα την cache εκει. Πως γινεται ομως να απενεργοποιηθει εντελως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

Για απενεργοποίηση της cache

Για Windows 7 στη συντόμευση μετά τη διαδρομή: με κενό "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --disk-cache-dir="z:\" --media-cache-dir="z:\"

Για Windows 10 στη συντόμευση μετά τη διαδρομή: με κενό "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --disk-cache-dir=R:\

Τέλος για να δούμε αν έχει απενεργοποιηθεί η cache, βάζουμε αυτό στην μπάρα διευθύνσεων chrome://view-http-cache/ θα γράφει "no disk cache"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...