Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Γιώργο. Δοκίμασες να καθαρίσεις τον ιό με το adwcleaner? Πήγαινε στα πρόσθετα του chrome και δες αν υπάρχει κάτι περίεργο.

To καθαρισα με το SpyHunter Δημήτρη. Το απεγκατεστησα και το ξανα εβαλα.Διεγραψα ενα προσθετο που ειχα και παλια και το ειχα βαλει χθες παλι.Μαλλον αυτο μου το φορτωσε... Μεχρι στιγμης δε το ξαναπαρουσιασε. Μηπως υπαρχει κανα προγραμμα για browser ωστε να σταματαει αυτα τα χαζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, αυτήν την στιγμή δουλεύω τον ff και ο λόγος είναι ότι έχω μόνιμα 50-70 καρτέλες ανοιχτές.το τετραγωνάκι της κάθε καρτελας Έχει ένα σχετικό πλάτος 2-3 πόντους ώστε να βλέπεις τι είναι αυτή η καρτέλα και να τη ανοίγεις. Με το βελάκι τέρμα δεξιά προχωράς και βλέπεις το επομένω group καρτελων .Στο chrome οσο ανοίγεις καρτέλες αυτές συρρικνώνονται όπου Στο τέλος αν δεν πατήσεις επάνω Δεν βλέπεις τι είναι η κάθε καρτέλα.Υπάρχει κάποια ρύθμιση που οι καρτέλες να έχουν ένα σχετικό πλάτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stefanidisg

Μπορείς με το Ctrl+PageDown (Προς τα δεξιά) η Ctrl+PageUp(Προς τα αριστερά) να μετακίνησε ανάμεσα στης καρτέλες.

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, οι καρτέλες γίνονται μικρές που μόνο το Χ για να κλήσεις την tab φαίνεται μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stefanidisg

Μπορείς με το Ctrl+PageDown (Προς τα δεξιά) η Ctrl+PageUp(Προς τα αριστερά) να μετακίνησε ανάμεσα στης καρτέλες.

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, οι καρτέλες γίνονται μικρές που μόνο το Χ για να κλήσεις την tab φαίνεται μόνο.

 

Βολεύει με ένα χέρι με τα ctrl + tab προς τα δεξιά και ctrl + shift + tab προς τα αριστερά.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, αυτήν την στιγμή δουλεύω τον ff και ο λόγος είναι ότι έχω μόνιμα 50-70 καρτέλες ανοιχτές.το τετραγωνάκι της κάθε καρτελας Έχει ένα σχετικό πλάτος 2-3 πόντους ώστε να βλέπεις τι είναι αυτή η καρτέλα και να τη ανοίγεις. Με το βελάκι τέρμα δεξιά προχωράς και βλέπεις το επομένω group καρτελων .Στο chrome οσο ανοίγεις καρτέλες αυτές συρρικνώνονται όπου Στο τέλος αν δεν πατήσεις επάνω Δεν βλέπεις τι είναι η κάθε καρτέλα.Υπάρχει κάποια ρύθμιση που οι καρτέλες να έχουν ένα σχετικό πλάτος;

 

Όχι τέτοια ρύθμιση δεν υφίσταται στο chrome.

Δηλαδή ανοίγεις τις καρτέλες όσο θέλεις ,παραμένουν έτσι αφού κλείσεις το chrome και το ανοίξεις πάλι η κάθε φορά πρεπει να κάνεις το ίδιο;

 

Για να εκκινεί ο chrome από εκεί που σταμάτησε πρέπει στις ρυθμίσεις στο "κατά την εκκίνηση" να επιλέξεις τη δεύτερη διαθέσιμη επιλογή.

Καλησπερα παιδια και καλο μηνα.

Εχω ξεχασει το passprhrase για να συγχρονιζονται οι σελιδοδεικτες κτλ παραλληλα και στο κινητο. Ο κωδικος ειχε μπει το 2013 και πραγματικα δε θυμαμαι ποιος ειναι.

Υπαρχει τροπος για ανακτηση; Οι σελιδοδεικτες συγχρονιζονται στο λαπτοπ, απλα δεν μπορω να μπω στο κινητο.. Πως θα αποφυγω το reset??

 

Διάβασε https://support.google.com/chrome/answer/1181035?visit_id=1-636322974849177113-3393331327&p=settings_encryption&rd=1

στην ενότητα Επαναφορά ή διαγραφή φράσης πρόσβασης συγχρονισμού δεν χάνεις τα συγχρονισμένα δεδομένα σου εκτός κι αν καθαρίσεις το chrome προτού κάνεις συγχρονισμό μετά την επαναφορά.

Η επαναφορά τα διαγράφει μόνο στο cloud όχι στο browser 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να σταματήσω ένα extension και ειδικά το X-notifier να μην κάνει auto update από μια παλαιότερη έκδοση σε μια νέα.
Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Σε ανύποπτες στιγμές ο chrome κρασάρει "Aw, Snap!".

 

Μετά από format, απενεργοποίηση όλων των extensions το πρόβλημα συνεχίζει.

 

Μπορώ να βρω κάπου logs τι προκαλεί το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να βρω κάπου logs τι προκαλεί το πρόβλημα;

 

Δεξί στο εικονίδιο chrome-->properties-->shortcut-->target--> και δίπλα από το "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" άφησε ένα κενό και πρόσθεσε το εξής:

--enable-logging --v=1

Σου φτιάχνει ένα log στο φάκελο userdata, συνήθως είναι εδώ: C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Σε ανύποπτες στιγμές ο chrome κρασάρει "Aw, Snap!".

 

Μετά από format, απενεργοποίηση όλων των extensions το πρόβλημα συνεχίζει.

 

Μπορώ να βρω κάπου logs τι προκαλεί το πρόβλημα;

 

Εφόσον έχεις το ccleaner κάνε διαγραφή των δεδομένων στο chrome από εκεί όλα τα κουτάκια και δεξί κλικ στο chrome + διαγραφή αλλά π ρ ο σ ο χ ή να έχεις κάνει συγχρονισμό των δεδομένων που δεν επιθυμείς να χάσεις στο cloud του google και έξοδο από το λογαριασμό πριν.

 

Ως προς το ερώτημά σου πηγαίνεις  Πίνακας Ελέγχου\Σύστημα και Ασφάλεια\Ασφάλεια και συντήρηση  επιλέγεις συντήρηση και προβολή ιστορικού αξιοπιστίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια  εχω ενα περιεργο προβλημα.Προσπαθησα να περασω την καινουργια εκδοση και για καπιο λογο δεν την εκανε εγκατασταση.Τελικα πηγα στην λυση να κανω απεγκατασταση τον κρομ και να περασω απευθειας την καινουργια εκδοση σαν καθαρη εγκατασταση.Εμ μετα απο αυτο ουτε ινσταλ μου τον κανει ουτε δεν μπορει να τον τρεξει καν απευθειας?(μου βγαζει αδυναμια συνδεσης)Υπαρχει καμια λυση σε αυτο?Το προβλημα δημιουργηθηκε σε λειτουργικο με  windows 10 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που τον κατεβαζεις;

Απο το επισημο σαιτ https://www.google.com/chrome/browser/desktop/index.html Τον ειχα εκατεστημενο αλλα δεν μου  περνουσε με τιποτα την τελευταια εκδοση.Τον  εκανα απεγκατασταση για να κανω απο την αρχη κλιν ινσταλ αλλα τωρα οταν παω να του κανω  ξανα εγκατασταση μου βγαζει αδυναμια ληψης και ξαναμετραει αντιστροφα  καπια δευτερολεπτα.Πραγματικα δεν ξερω τι κουλο πραγμα ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το επισημο σαιτ https://www.google.com/chrome/browser/desktop/index.html Τον ειχα εκατεστημενο αλλα δεν μου περνουσε με τιποτα την τελευταια εκδοση.Τον εκανα απεγκατασταση για να κανω απο την αρχη κλιν ινσταλ αλλα τωρα οταν παω να του κανω ξανα εγκατασταση μου βγαζει αδυναμια ληψης και ξαναμετραει αντιστροφα καπια δευτερολεπτα.Πραγματικα δεν ξερω τι κουλο πραγμα ειναι αυτο

Δοκίμασες να τον απεγκαταστήσεις με κανένα Revo uninstaller πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...