Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α, μαλλον το αναποδο εννοουσα εγω :P

 

πως γεμιζουμε τους κωδικους απ τον firefox π.χ.,

καπου ειχα βρει κι ενα αρθρο οπου καπως εκανες εισαγωγη excel/csv,

αλλα οσο ειχα δοκιμασει δεν ειχε παιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α, μαλλον το αναποδο εννοουσα εγω :P

 

πως γεμιζουμε τους κωδικους απ τον firefox π.χ.,

καπου ειχα βρει κι ενα αρθρο οπου καπως εκανες εισαγωγη excel/csv,

αλλα οσο ειχα δοκιμασει δεν ειχε παιξει

 

Για μαζικό συγχρονισμό σε ανεξάρτητη εφαρμογή μπορείς να δοκιμάσεις το LastPass. Υπάρχει σαν extension για όλους τους browsers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, θα μπορουσε, δυο φορες το δοκιμασα για την ακριβεια, καμια δεν μου κατσε καλα,

περιληπτικα μου την εσπαγε που ανοιγε αυτο το παραθυρακι "στα μουλωχτα" (και καλα...) και

εκανε copy/paste το password (σαν clear text!!) απο το ενα παραθυρο στο αλλο,

πολυ προχειρο-ερασιτεχνο-δουλεια μου φανηκε,

δεν ηταν τυχαιο που τους χακεψαν προσφατα και τους πηραν και τα σωβρακα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, θα μπορουσε, δυο φορες το δοκιμασα για την ακριβεια, καμια δεν μου κατσε καλα,

περιληπτικα μου την εσπαγε που ανοιγε αυτο το παραθυρακι "στα μουλωχτα" (και καλα...) και

εκανε copy/paste το password (σαν clear text!!) απο το ενα παραθυρο στο αλλο,

πολυ προχειρο-ερασιτεχνο-δουλεια μου φανηκε,

δεν ηταν τυχαιο που τους χακεψαν προσφατα και τους πηραν και τα σωβρακα..

Εγω δεν είχα ποτε θέμα και μια χαρά κάνω τη δουλειά μου με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπαρχει ομως ένα ζητημα. Μπορει ο chrome user να δει τα αποθηκευμενα passes που εχει? Όχι να τα μηδενισει και να ορισει καινουργια, να δει τα υπαρχοντα. Γιατι οι δοθεισες οδηγιες(βλ. προηγουμενο post μου) δε φαινεται να δουλευουν.

 

 

Ασφαλώς πήγαινε στις ρυθμίσεις του chrome με κλικ στις τρεις τελείες πάνω δεξιά και επιλέγεις πρώτο πρώτο είναι το Σύνθετες ρυθμίσεις συγχρονισμού... εκεί θα δεις τι ακριβώς συγχρονίζει με το λογαριασμό σου σε κάθε chrome browser ανεξαρτήτου πλατφόρμας.

Ασφαλώς πρέπει να έχεις κάνει είσοδο για να δεις ποια είναι τα στοιχεία που συγχρονίζει.

 

Παρακάτω και εφόσον έχεις επιλέξει την εμφάνιση σύνθετων ρυθμίσεων υπάρχει το Διαχείριση κωδικών πρόσβασης εκεί μπορείς να τους δεις αλλά για να κάνεις την απόκρυψη πρέπει να γνωρίζεις τον κωδικό του λογαριασμού χρήστη των windows.  Προσοχή το εμφάνιση και το σύμβολο της διαγραφής είναι τόσο κοντά που το λάθος είναι μερικά χιλιοστά μακριά και στα επόμενα πεδία δεν ζητάει πάλι κωδικό πριν κλείσει το παράθυρο όποτε το λάθος είναι εύκολο και μη αναστρέψιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να δεις τους κωδικούς σου:

https://passwords.google.com/

 

 

Aυτος είναι ο μονος τροπος?

Τους βλέπεις όπως τους ορισες ή μηπως σου λεει να τους μηδενισεις για να ορισεις νεους?

Ασφαλώς πήγαινε στις ρυθμίσεις του chrome με κλικ στις τρεις τελείες πάνω δεξιά και επιλέγεις πρώτο πρώτο είναι το Σύνθετες ρυθμίσεις συγχρονισμού... εκεί θα δεις τι ακριβώς συγχρονίζει με το λογαριασμό σου σε κάθε chrome browser ανεξαρτήτου πλατφόρμας.

Ασφαλώς πρέπει να έχεις κάνει είσοδο για να δεις ποια είναι τα στοιχεία που συγχρονίζει.

 

Παρακάτω και εφόσον έχεις επιλέξει την εμφάνιση σύνθετων ρυθμίσεων υπάρχει το Διαχείριση κωδικών πρόσβασης εκεί μπορείς να τους δεις αλλά για να κάνεις την απόκρυψη πρέπει να γνωρίζεις τον κωδικό του λογαριασμού χρήστη των windows.  Προσοχή το εμφάνιση και το σύμβολο της διαγραφής είναι τόσο κοντά που το λάθος είναι μερικά χιλιοστά μακριά και στα επόμενα πεδία δεν ζητάει πάλι κωδικό πριν κλείσει το παράθυρο όποτε το λάθος είναι εύκολο και μη αναστρέψιμο. 

 

Τα εγραψα κι εγω αυτά φιλε μου(post#2127, υπενθυμιση σε post#2129). 

Αλλα το πεδιο ειναι κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλα τα προγράμματα περιήγησης, κατά τη γνώμη μου, το chrome είναι το πιο βολικό. Αλλά νωρίτερα είχα προβλήματα με άφθονη spam. Έχω εγκαταστήσει τον υπερασπιστή http://myspybot.com/wallet-file-virus/


Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της BBS, ransomware είναι το πιο επικίνδυνο είδος του κακόβουλου λογισμικού στο διαδίκτυο σήμερα http://www.bbc.com/news/technology-39901382

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πρόσφατα παρατήρησα οτι αν μπω σε Google Maps, μετά απο λίγα δευτερόλεπτα περιήγησης δεν φορτώνει άλλο δεδομένα. Έπειτα αν προσπαθήσω να κλείσω το tab και να ξαναανοίξω Google Maps, δεν ανοίγει. Σα να μην φτάνει αυτό, δεν μπορώ να μπώ ούτε στο google.com! (youtube κλπ δουλεύουν κανονικά. Επίσης μπορώ να μπω σε maps και google απο άλλο browser)

 

Για να λυθεί το θέμα πρέπει να κλείσω chrome και να τον ξαναανοίξω. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρόσφατα παρατήρησα οτι αν μπω σε Google Maps, μετά απο λίγα δευτερόλεπτα περιήγησης δεν φορτώνει άλλο δεδομένα. Έπειτα αν προσπαθήσω να κλείσω το tab και να ξαναανοίξω Google Maps, δεν ανοίγει. Σα να μην φτάνει αυτό, δεν μπορώ να μπώ ούτε στο google.com! (youtube κλπ δουλεύουν κανονικά. Επίσης μπορώ να μπω σε maps και google απο άλλο browser)
 
Για να λυθεί το θέμα πρέπει να κλείσω chrome και να τον ξαναανοίξω. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

Πάτησε  CTRL + H και "διαγραφή δεδομένων περιήγησης" εκεί επέλεξε τα 

  • εικόνες και αρχεία στη κρυφή μνήμη

στο "διαγραφή των ακόλουθων στοιχείων από" επέλεξε να σβήσει πριν την εμφάνιση του προβλήματος.

 

όλα τα άλλα να είναι κενά, αυτό αρχικά νομίζω θα στρώσει η συμπεριφορά του αν επιμένει τσέκαρε και τα 

  • δεδομένα φιλοξενούμενης εφαρμογής 
  • άδειες πολυμέσων

 

Δεν χάνεις κάτι με αυτές τις διαγραφές και ίσως σου λύσουν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτησε  CTRL + H και "διαγραφή δεδομένων περιήγησης" εκεί επέλεξε τα 

  • εικόνες και αρχεία στη κρυφή μνήμη

στο "διαγραφή των ακόλουθων στοιχείων από" επέλεξε να σβήσει πριν την εμφάνιση του προβλήματος.

 

όλα τα άλλα να είναι κενά, αυτό αρχικά νομίζω θα στρώσει η συμπεριφορά του αν επιμένει τσέκαρε και τα 

  • δεδομένα φιλοξενούμενης εφαρμογής 
  • άδειες πολυμέσων

 

Δεν χάνεις κάτι με αυτές τις διαγραφές και ίσως σου λύσουν το πρόβλημα.

Διέγραψα τα πάντα αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή. Μετά είπα να δοκιμάσω chrome beta και τώρα δουλεύει καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, σε Antergos Gnome μπορω στον Chrome 58.0.3029.110 (Chromium) να μετακινησω τα κουμπια ''close, minimize, maximize'' προς τα αριστερα;

Στις ρυθμισεις του Chromium η επιλογη ''Use system title bar and borders'' δεν τα μεταφερει αριστερα οπως σε προηγουμενες εκδοσεις, απλα τα απενεργοποιει τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αναπηρια του gnome μου ακουγεται αυτο. Τα εχεις σε ολες τις αλλες εφαρμογες στα αριστερα και στον chromium μονο τα κουμπια ειναι δεξια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Default στο Gnome τα κουμπια ειναι δεξια και με την εντολη:

gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences button-layout 'close,minimize,maximize:'

μεταφερονται αριστερα σε ολες τις εφαρμογες εκτος του Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blame gnome τοτε :P

Οταν τα εχεις δεξια τα κουμπια του gnome, του chrome φαινονται κανονικα? Δεν εννοω το csd (client side decoration) του chrome που εχει δικα του κουμπια και τα εχει δεξια, για τα κανονικα κουμπια λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...