Προς το περιεχόμενο

partition σε ubuntu


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και χρονια πολλα,

 

λοιπον εχω ενα λαπτοπακι με ubuntu μονο μεσα.θελω να φτιαξω ενα μικρο partition για να περασω και windows 7 μεσα,για να κανω καποιες εργασιες που εχω.

 

με το gparted,δεν μπορω να φτιαξω αλλο partition,επειδη το μονο που υπαρχει και ειναι mounted,ειναι αυτο απο το οποιο τρεχει το συστημα μου.να γινει unmount λοιπον αυτο δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο;)οποτε,τι μπορω να κανω για να φτιαξω το partition που θελω και να περασω τα windows?

 

ευχαριστω εκ τω πρωτερων:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμ παμ παμμμμ... http://gparted.sourceforge.net/livecd.php το gparted υπάρχει και σε livecd,πρόσεχε γιατί μετά την εγκατάσταση τον 7 δεν θα βλέπει το grub δεν θα έχει επιλογή για να ξεκινάς τα ubuntu δηλαδή οπότε μπορείς να κατεβάσεις και ένα livecd τον ubuntu(αν δεν κάνω λάθος και αυτά έχουν το gparted) αφού για να ξαναβρείς το grub θα πρέπει να τρέξεις το bootmanager(ή startup manager; κάτι τέτοιο) μέσα από τα ubunta ^_^ .

 

edit:

Αν δεν είναι απαιτητικές εργασίες μπορείς να δοκιμάσεις και με το wine ή να περάσεις τα windows εικονικά(πρέπει οπωσδήποτε να είναι τα 7; με xp θα είναι αρκετά ποιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε boot από ένα livecd εγκατέστησε το gparted αν δεν υπάρχει και κάνε τα resize που θες.

 

...πρόσεχε γιατί μετά την εγκατάσταση τον 7 δεν θα βλέπει το grub...

το αυτό... πρόσεχε γιατί θα σου εγκαταστήσουν τα windows το δικό τους bootloader στο mbr του δίσκου, θα πρέπει να ξανά εγκαταστήσεις το grub στο mbr μετά για να έχεις πρόσβαση και στα δυο λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμ παμ παμμμμ... http://gparted.sourc....net/livecd.php το gparted υπάρχει και σε livecd,πρόσεχε γιατί μετά την εγκατάσταση τον 7 δεν θα βλέπει το grub δεν θα έχει επιλογή για να ξεκινάς τα ubuntu δηλαδή οπότε μπορείς να κατεβάσεις και ένα livecd τον ubuntu(αν δεν κάνω λάθος και αυτά έχουν το gparted) αφού για να ξαναβρείς το grub θα πρέπει να τρέξεις το bootmanager(ή startup manager; κάτι τέτοιο) μέσα από τα ubunta ^_^ .

 

edit:

Αν δεν είναι απαιτητικές εργασίες μπορείς να δοκιμάσεις και με το wine ή να περάσεις τα windows εικονικά(πρέπει οπωσδήποτε να είναι τα 7; με xp θα είναι αρκετά ποιο εύκολα.

μπαααα με τιποτα δεν χρησιμοποιω το wine,το εχω επιχειρησει και αλλη φορα αλλα δεν τραβαγε..δυστυχως επισης ναι χρειαζομαι αναγκαστικα τα 7αρια..

 

αφου κανω το resize μεσω του livecd,πως θα επαναφερω τον grub μου ωστε να βλεπει και τα δυο λειτουργικα..?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να κάνω και εγώ το ίδιο αλλά εγώ έχω ένα μικρό θεματάκι με το πως να κάνω το partition μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να κάνω και εγώ το ίδιο αλλά εγώ έχω ένα μικρό θεματάκι με το πως να κάνω το partition μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ πολύ.

Μπαινεις με live cd,στο terminal δινεις

Sudo apt-get install gparted

Gparted

 

Και αφου σου ανοιξει το προγραμμα επιλεγεις κανοντας κλικ το partition που θελεις και με δεξι κλικ επιλεγεις resize.you know what to do next

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Δηλαδή αυτό που θέλω να κάνω είναι κάτι τέτοιο; screenshotat20111226163.th.png

 

Edit: Πάτησα apply και τώρα είμαι στο περίμενε.... Πόση ώρα είναι το λογικό να πάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε θα παρει ενα μισαωρο αν ειναι μεγαλος ο δισκος.επισης,βλεπω εχεις την τελευταια εκδοση ουμπουντα.αν ειναι λαπτοπ εκει που τα εχεις βαλει,καλο θα ηταν να το ξανασκεφτεις μιας και νομιζω ακομα εχουν θεμα με την αυτονομια και τις επιδοσεις,ακομη και σε σταθερους(καλα στους σταθερους δεν τιθεται αυτονομια,μονο οι επιδοσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω αυτό γιατί ήδη έχω Ubuntu στο μηχάνημα οπότε το έχω νιώσει στο "πετσί" μου.

 

Εντάξει τελείωσε και η εγκατάσταση των Windows. Τώρα έχω ένα θέμα ξεκινάω το Live CD του Ubuntu δίνω στο τερματικό fdisk -l και το αποτέλσμα είναι

>/dev/sda1            2048   512002047   256000000   83  Linux
/dev/sda2   *   512002048   512206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       512206848   968574975   228184064    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       968577022   976771071     4097025    5  Extended
Partition 4 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5       968577024   976771071     4097024   82  Linux swap / Solaris

 

μετά πάω να κάνω mount το partition και έχω το εξής πρόβλημα

>root@ubuntu:/home/ubuntu# mount/dev/sda1 /mnt
bash: mount/dev/sda1: No such file or directory

 

Τώρα τι πρέπει να κάνω εγώ;

1) Να το κοιτάω

2) Να μου πείτε εσείς τι κάνω γιατί ΔΕΝ ξέρω και να σας είμαι υπόχρεος

3) Να το παρατήσω ανοίγοντας μόνο σε Windows

4) Να το σπάσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα επαναφερω τον grub μου ωστε να βλεπει και τα δυο λειτουργικα..?

 

https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows

 

The graphical way

  • Insert your Ubuntu CD, reboot your computer and set it to boot from CD in the BIOS and boot into a live session. You can also use a LiveUSB if you have created one in the past.
  • Install and run Boot-Repair
  • After this, click "Recommended repair" and apply. If you are willing to use the advanced options, make sure you leave the "Reinstall GRUB" checkbox ticked.
  • Now reboot your system. The usual GRUB boot menu should appear. If it does not, hold Left Shift while booting. You will be able to choose between Ubuntu and Windows.

 

Ώπα, σαν να απαντήθηκε πιο πριν... :-)

 

μετά πάω να κάνω mount το partition και έχω το εξής πρόβλημα

>root@ubuntu:/home/ubuntu# mount/dev/sda1 /mnt
bash: mount/dev/sda1: No such file or directory

 

Βάλε κενό μετά το mount: mount /dev/sda1 /mnt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Βάλε κενό μετά το mount: mount /dev/sda1 /mnt

 

Τι να πω; Ευχαριστώ είναι αρκετό; Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ!

 

Edit: Μια ερώτηση ακόμη. Πέρασα τον Burg για να γυρίσω σε grub απλά κάνω sudo apt-get install grub /dev/sda και είμαι έτοιμος;

Επεξ/σία από giannisosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και δεν θυμάμαι πως ακριβώς και είναι μια χαρά το μηχάνημα :)... Μετά όταν με το καλό βγεί η 12.04 και θα θελήσω να την περάσω με αναβάθμιση ας πούμε θα χαθεί ο grub και φτου κι απ' την αρχή ή θα είναι κάτι πιο απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...