Προς το περιεχόμενο

Tουρκοι πρακτορες εκαιγαν ελληνικα δαση


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη κι αν διαφωνώ με την προσέγγιση κάποιου μέλους σε ένα συγκεκριμένο ζήτημα, δεν σημαίνει ότι θα του απαγορεύσω να την εκφράσει, εφ' όσον κινείται εντός των πλαισίων των Όρων Χρήσης.

 

Το συγκεκριμένο μέλος εκφέρει την άποψή του και την εκτίμησή του. Δεν μπαίνω καν σε αξιολογική προσέγγιση "καλής" ή "κακής" άποψης. Είναι η άποψή του. Δεν βρίζει, δεν επιτίθεται προσωπικά σε άλλα μέλη συνεπώς δεν έχω λόγο να παρέμβω.

 

Εντάξει, θα μου πεις "είναι βάζελος". Ορθή η παρατήρηση και ορθή η όποια ένσταση.

Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει (ακόμη) κανόνας που να τους στερεί το λόγο. Οπότε... :)

 

Δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον να κατηγορεί κάποιους αμα δεν υπάρχουν αποδείξεις οτι έγινε(σε μια κούρδικη εφημερίδα που δεν την ξέρει η μάνα της). Το τι είπε ο Γιλμαζ για τις μυστικές υπηρεσίες της Τσιλερ δεν αποτελεί τελεσίδικο. Σε μια υποθετική κατάσταση, η απόδοση κατηγορίας χωρίς να γίνει δίκη είναι συκοφαντία και θεωρείται μυνήσημο. Και επηδή το επιτρέπεις να γίνεται στο σπίτι σου (στο forum) είσαι συνυπεύθυνος.

 

Ξαναλέω μιλάω για τον τίτλο του thread. Όχι για τις απόψεις του/των

 

Κακώς τον υποστηρίζεις. Και εγω είμαι Παναθηναϊκός και ντρέπομαι. Τσέκαρε το Παναθηναϊκός thread έχω ποστάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον να κατηγορεί κάποιους αμα δεν υπάρχουν αποδείξεις οτι έγινε(σε μια κούρδικη εφημερίδα που δεν την ξέρει η μάνα της)

 

Για τρίτη φορά, διάβασε εδώ:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=441973&cid=6

 

 

Οι αντιδράσεις των κομμάτων και η ανακοίνωση του ΥΠΕΞ:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=442185&cid=6

 

Η επίσημη ανακοίνωση του Υπουργείου Εξωτερικών ήταν λιτή και δεδομένου της σημαντικότητας του θέματος θα χαρακτηρίζονταν χλιαρή.

 

«Οι πληροφορίες που είδαν το φως της δημοσιότητας και που αποδίδονται από τον τουρκικό Τύπο στον πρώην Πρωθυπουργό της Τουρκίας Μ. Γιλμάζ είναι σοβαρές και πρέπει να διερευνηθούν. Η ελληνική πλευρά αναμένει να ενημερωθεί από τις αρμόδιες Αρχές της Τουρκίας», αναφέρεται στην ανακοίνωση.

 

Το ΠΑΣΟΚ αναμένει την επίσημη θέση της τουρκικής κυβέρνησης. Ο εκπρόσωπος Τύπου του Κινήματος, Πάνος Μπεγλίτης, δήλωσε ότι οι καταγγελίες του κ. Γιλμάζ είναι πολύ σοβαρές και πρέπει να ερευνηθούν άμεσα από τη κυβέρνηση της Τουρκίας και τις τουρκικές αρχές.

 

Ο τομεάρχης Εξωτερικής Πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, δήλωσε: «Βαριές σκιές στις ελληνοτουρκικές σχέσεις ρίχνουν οι αποκαλύψεις του πρώην πρωθυπουργού της Τουρκίας κ. Μεσούτ Γιλμάζ ότι το «βαθύ κράτος» της Τουρκίας έκαιγε ελληνικά δάση, στο πλαίσιο επιχειρήσεων των μυστικών υπηρεσιών. Η κυβέρνηση Ερντογάν οφείλει να παράσχει προς την Ελλάδα την απαιτούμενη, σε βάθος, ενημέρωση για όλες τις πτυχές της σκοτεινής αυτής υπόθεσης και να προχωρήσει στην πλήρη αποκατάσταση της μεγάλης ζημιάς που υπέστη η Ελλάδα».

 

«Επιπλέον, επιβάλλεται να υπάρξει κατηγορηματική δημόσια δέσμευση από τουρκικής πλευράς ότι τέτοιου είδους "βρόμικες επιχειρήσεις" έχουν πάψει να σχεδιάζονται και να εκτελούνται από τις μυστικές υπηρεσίες της Τουρκίας και τα διάφορα παρακλάδια τους. Το θέμα που έχει προκύψει είναι τεράστιο και πρέπει να απασχολήσει - εκτός των άλλων- και τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την οποία επιθυμεί να προσεγγίσει, ακόμη περισσότερο, η σημερινή Τουρκία» ανέφερε ο κ. Παναγιωτόπουλος.

 

«Όταν ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ., τότε βουλευτής της Ν.Δ., κ. Γ. Καρατζαφέρης, είχε τολμήσει και είχε αναφερθεί στη δράση Τούρκων πρακτόρων - εμπρηστών, το πολιτικό κατεστημένο είχε αντιδράσει με τα συνήθη αντανακλαστικά, περί ακροτήτων και συναφών… Τώρα, από τα χείλη ενός πρώην πρωθυπουργού της Τουρκίας ομολογείται το έγκλημα. Να χαίρονται τους φίλους και τους κουμπάρους τους αηδιών» σημειώνεται σε ανακοίνωση του γραφείου Τύπου του ΛΑ.Ο.Σ..

 

Η πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς, Ντόρα Μπακογιάννη, ανέφερε ότι «οι δηλώσεις Γιλμάζ που αποκαλύπτουν ότι επί κυβερνήσεως Τσιλέρ είχε διατεθεί ειδικό κονδύλι για τον εμπρησμό των δασών των νησιών μας του Ανατολικού Αιγαίου αποκαλύπτουν με τον πιο ανατριχιαστικό τρόπο τις πρακτικές της Τουρκίας» και «δημιουργούν μείζονος σημασίας πολιτικό θέμα, το οποίο η ελληνική κυβέρνηση δεν πρέπει να αφήσει χωρίς διερεύνηση».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον να κατηγορεί κάποιους αμα δεν υπάρχουν αποδείξεις οτι έγινε(σε μια κούρδικη εφημερίδα που δεν την ξέρει η μάνα της). Το τι είπε ο Γιλμαζ για τις μυστικές υπηρεσίες της Τσιλερ δεν αποτελεί τελεσίδικο. Σε μια υποθετική κατάσταση, η απόδοση κατηγορίας χωρίς να γίνει δίκη είναι συκοφαντία και θεωρείται μυνήσημο. Και επηδή το επιτρέπεις να γίνεται στο σπίτι σου (στο forum) είσαι συνυπεύθυνος.

 

Ξαναλέω μιλάω για τον τίτλο του thread. Όχι για τις απόψεις του/των

 

Κακώς τον υποστηρίζεις. Και εγω είμαι Παναθηναϊκός και ντρέπομαι. Τσέκαρε το Παναθηναϊκός thread έχω ποστάρει

 

Ε, αν μας κάνουν μήνυση τα καρντάσια/πράκτορες/γκρι λύκοι θα τσοντάρουμε όλοι μαζί να την βγάλει καθαρή το forum.

 

 

What?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον να κατηγορεί κάποιους αμα δεν υπάρχουν αποδείξεις οτι έγινε(σε μια κούρδικη εφημερίδα που δεν την ξέρει η μάνα της). Το τι είπε ο Γιλμαζ για τις μυστικές υπηρεσίες της Τσιλερ δεν αποτελεί τελεσίδικο. Σε μια υποθετική κατάσταση, η απόδοση κατηγορίας χωρίς να γίνει δίκη είναι συκοφαντία και θεωρείται μυνήσημο. Και επηδή το επιτρέπεις να γίνεται στο σπίτι σου (στο forum) είσαι συνυπεύθυνος.

 

Καλα τωρα μεταξυ μας, χεστηκαμε αν θα κατηγορηθει η Τουρκια απο τον καθε Midimiliz με βαση ενα αρθρο.

Ετσι και αλλιως ψαχνονται να "κατηγορησουν". Απλα με τετοιες ειδησεις τους δινεται η αφορμη να βγαλουν προς τα εξω τις αποψεις τους.

Δικαιωμα τους, οπως ειναι και δικο μου να τους κραζω.

 

Για εμενα το θεμα ειναι απλο.

Αν ειναι οντως αληθεια ολα αυτα, υπαρχουν τα Διεθνη δικαστηρια (και αφηστε την Πολη στην ησυχια της)

Επισης ακομα και αν ισχυουν δεν φταιει ο μεσος Τουρκος, οπως δεν φταιει και ο μεσος Ελληνας (αμεσα τουλαχιστον) για τους δικους μας πολιτικους.

 

Αν παλι ολα αυτα αποδειχτει οτι ειναι ψεμα... Να'χαμε να λεγαμε. Τα αυθαιρετα ελληνικα ειναι παντως, οποιος και αν εβαλε την φωτια.

Ας κανανε αναδασωση οι πατριωτες μας αντι να χτιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον να κατηγορεί κάποιους αμα δεν υπάρχουν αποδείξεις οτι έγινε(σε μια κούρδικη εφημερίδα που δεν την ξέρει η μάνα της). Το τι είπε ο Γιλμαζ για τις μυστικές υπηρεσίες της Τσιλερ δεν αποτελεί τελεσίδικο. Σε μια υποθετική κατάσταση, η απόδοση κατηγορίας χωρίς να γίνει δίκη είναι συκοφαντία και θεωρείται μυνήσημο. Και επηδή το επιτρέπεις να γίνεται στο σπίτι σου (στο forum) είσαι συνυπεύθυνος.

 

Ξαναλέω μιλάω για τον τίτλο του thread. Όχι για τις απόψεις του/των

 

Κακώς τον υποστηρίζεις. Και εγω είμαι Παναθηναϊκός και ντρέπομαι. Τσέκαρε το Παναθηναϊκός thread έχω ποστάρει

Aς κανουμαι μια μυνησει στον εκπρωσωπω του Ιπουργειου Εξοτερικων τωτε που τους ζητησαι το λωγω σιμερα.

 

ΥΓ. Εισαι Παναθηναικος και ντρεπεσαι επειδη ενας αλλος Παναθηναικος εβαλε εναν τιτλο που σου ξυνιζει σε ενα θρεντ στο μπλαμπλα section ενος τεχνολογικου forum?

 

Ο Χριστος και η μανα του...

 

Στο μεταξυ πολυ μη μου απτου με τον τιτλο, εδω και καμποσα ποστ. Ποιον προσβαλλω και εχεις φαει τετοιο σκαλωμα να αλλαχτει κλπ? Αν ειναι τιποτα σοβαρο πες μου να τον αλλαξω εγω. Αν φαμε μυνηση ο paredwse ειναι δικηγορος, μην μασας δε θα σε μπαγλαρωσει κανεις εσενα. :fear:

 

ΥΓ2. Τα σπαει ο ανοιχτος διαλογος με τον mod και οι υποδειξεις που απαντηθηκαν 2-3 φορες αλλα συνεχιζουν να γινονται..

Κι αυτο το "Παναθηναικος ειμαι κι εγω mod, τσεκαρε το Πανθηναικος thread να δεις που εχω ποσταρει", μ'αρεσε

 

YΓ3. Αν ο mod μεροληπτουσε υπερ μου, θα ειχες φαει ban απτην ωρα που εγραψες οτι εχω χαμηλο iq και ειμαι ο πιο χαζος εδω μεσα. Και το εκανες/στο εκαναν edit μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τωρα μεταξυ μας, χεστηκαμε αν θα κατηγορηθει η Τουρκια απο τον καθε Midimiliz με βαση ενα αρθρο.

Ετσι και αλλιως ψαχνονται να "κατηγορησουν". Απλα με τετοιες ειδησεις τους δινεται η αφορμη να βγαλουν προς τα εξω τις αποψεις τους.

Δικαιωμα τους, οπως ειναι και δικο μου να τους κραζω.

 

Για εμενα το θεμα ειναι απλο.

Αν ειναι οντως αληθεια ολα αυτα, υπαρχουν τα Διεθνη δικαστηρια (και αφηστε την Πολη στην ησυχια της)

Επισης ακομα και αν ισχυουν δεν φταιει ο μεσος Τουρκος, οπως δεν φταιει και ο μεσος Ελληνας (αμεσα τουλαχιστον) για τους δικους μας πολιτικους.

 

Αν παλι ολα αυτα αποδειχτει οτι ειναι ψεμα... Να'χαμε να λεγαμε. Τα αυθαιρετα ελληνικα ειναι παντως, οποιος και αν εβαλε την φωτια.

Ας κανανε αναδασωση οι πατριωτες μας αντι να χτιζουν.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι οντως αληθεια ολα αυτα, υπαρχουν τα Διεθνη δικαστηρια (και αφηστε την Πολη στην ησυχια της)

Επισης ακομα και αν ισχυουν δεν φταιει ο μεσος Τουρκος, οπως δεν φταιει και ο μεσος Ελληνας (αμεσα τουλαχιστον) για τους δικους μας πολιτικους.

 

Βασικά αν είναι αλήθεια το θέμα είναι ποιο απλό από να τρέχουμε σε δικαστήρια και μπούρδες. Τα όπλα παραμάσχαλα και βουρ. Απλά θα έχουμε αργήσει καμιά 15ρια χρόνια να πάμε στην μάχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τα δικά μας αεροσκάφη κάνουν παραβιάσεις στον τουρκικό εναεριο χώρο και εμείς έχουμε πράκτορες στην τουρκία και υποστηρίζαμε για χρόνια Κούρδους τρομοκράτες που έβαζαν βόμβες σε λεωφορία με παιδιά και εγκυες.

Κανονικά θα έπρεπε να έχετε καταλάβει απο την επαφή που έχουμε με το ελληνικό κράτος ότι πρόκειτε για το πιο διεφθαρμένο και ανεντιμο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας, φυσικά και το τουρκικο κράτος δεν ειναι διαφορετικό. :o

Εμένα πάντως ούτε η ελληνοτουρκική φιλία μου λέει κάτι, ούτε η αντιπαλότητα.

 

@ Midi

βασικά, κόψε το πολύ defencenet γιατί τυφλώνει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Midi

βασικά, κόψε το πολύ defencenet γιατί τυφλώνει,

Για αυτο που λες περι defencenet, μπορει να μην εχω διαβασει ουτε 1 φορα ολοκληρο αρθρο τους :D Αλλοι ειναι τυφλοι εδω τριγυρω μας η προσπαθουν να τυφλωσουν εμας με τους τονους παραπληροφορηση/ψευδους πληροφορησης οτι η birgun ειναι Κουρδικη εφημεριδα, και οτι ολο αυτο εγινε επειδη ο Γιλμαζ εχει κοντρα με την Τσιλερ, τη στιγμη που και οι 2 εχουν παρελθει απο την πολιτικη σκηνη εδω και χρονια.

 

Οσο για τα δικα μας αεροσκαφη που παραβιαζουν τον τουρκικο εναεριο χωρο, περιμενω τις πηγες σου κι ας ειναι και Τουρκικες. Και χωρις να το αμφισβητω, που ειδες να λεω εγω οτι δεν ειναι ετσι?! Θελω τις πηγες σου ομως, οπως εγω για οσα ειπα, ειτε σου παρεθεσα, ειτε μπορω να σου παραθεσω αν μου το ζητησεις πηγες (οχι defencenet και λοιπα αστεια site).

Φυσικα, περιμενω πηγες και για τα στρατοπεδα εκπαιδευσης του PKK στην Ελλαδα επισης.

 

Παμε και την ατακα τωρα.

@Pablo_Hasan: Κοψε το πολυ indymedia, τυφλωνει!

Σωστος? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα Ελληνικά F-16 ούτε πετρέλαιο να βάλουν δεν έχουν τώρα. Μία στο τόσο τα ακούω πλέων (παλιά έκοβα βόλτες καθημερινά πάνω από την πόλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν είναι της φαντασία μας ή όχι. Αν είναι πραγματική η ανάγκη ύπαρξης ή όχι κρατών. Δεν εξετάζω αυτό. Αυτό που λέω είναι πως οι κανόνες αυτοί μπήκαν από την αρχή. Έτσι το θέλει η Φύση.

Το θέτεις λάθος τότε, αλλά νομίζω κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Οτι δηλαδή είναι στη φύση του ανθρώπου να χωρίζεται σε ομάδες. Δε διαφωνώ, πάντοτε έτσι συνέβαινε. Και πάντοτε υπήρχαν δυνατότεροι που εκμεταλλεύονταν αυτή την ανάγκη.

Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε διαχωρισμός (καθώς και οι κανόνες που τους διέπουν) και κάθε κοινωνική ομαδοποίηση είναι κάτι το ορισμένο και το αμετάβλητο.

Πάντως ο βαθμός ευκολίας του διαχωρισμού και της χειραγώγησης των κοινωνιών, είναι σήμερα ίσως τόσο μεγάλος όσο ποτέ άλλοτε στην ιστορία. Είμαστε περισσότερο θύματα πολιτισμού, παρά των "συμβατικών" φυσικών εχθρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστηρίζαμε για χρόνια Κούρδους τρομοκράτες που έβαζαν βόμβες σε λεωφορία με παιδιά και εγκυες.

 

γιαυτό όταν ήταν στα χέρια μας ο οτσαλάν έφτασε το σκατό στη κάλτσα μέχρι να τον παραδώσουμε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν αναφέρθηκε στην ωμότητα της ομολογίας του πρώην πρωθυπουργού της Τουρκίας.Είναι ανατριχιαστικό και βάρβαρο να λες ότι η χώρα σου προέβηκε σε τέτοιες πράξεις σε καιρό ειρήνης.Αν ισχύουν όσα είπε ο κύριος αυτός θα πρέπει η Τουρκία να δώσει εξηγήσεις όχι μόνο σε μας αλλά και διεθνώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερθηκα(ν) καποιοι και σε αυτο, στο οτι ΕΥΘΑΡΣΩΣ ειπε "ειχαμε κονδυλι ως κυβερνηση για να κανουμε επιχειρησεις στα δαση τους". Και στο οτι αν ελεγε κατι αντιστοιχο Ελληνας πρωην πολιτικος θα ηταν ηδη σε κανα μπουντρουμι με αποφαση του Διεθνους Δικαστηριου.

 

Απλα βλεπεις την επιδρομη που εχει γινει στο τοπικ απο "επαναστατες" που σκοτωνουν την ωρα τους μεχρι θιγμενους απτον "μη διασταυρωμενο" τιτλο του τοπικ και αναγκαστικα δεν ειναι ευδιακριτα τα σχολια ΕΠΙ του θεματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...