Προς το περιεχόμενο

Πως να εκτυπώσω από την Κρήτη σε εκτυπωτή στην Αθήνα;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εγώ μένω στην Κρήτη και θέλω να μπορώ να εκτυπώνω διάφορα στον εκτυπωτή (δεν είναι δικτυακός, είναι με USB μόνο) στο πατρικό μου, στην Αθήνα. Τι λύσεις υπάρχουν;

 

Σκέφτηκα:

 

1. Καλώδιο USB Ηράκλειο - Αθήνα. :mrgreen:

2. Να αφήσω έναν υπολογιστή μόνιμα στο πατρικό, τον οποίο θα ελέγχω από μακρυά.

3. Να κάνω τον εκτυπωτή δικτυακό με κάποιο τρόπο.

 

Το 3ο φαντάζει πιο λογικό, οπότε θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει τι λύσεις υπάρχουν. Βρίσκω print servers αλλά είναι αρκετά ακριβοί. Βρίσκω και (φθηνούς) αντάπτορες USB -> RJ45, αυτοί θα έκαναν δουλειά; Το πρωτόκολο USB είναι το ίδιο με του Ethernet, ή είναι άχρηστα τέτοια μπιχλιμπίδια;

 

Το «πως» θα βρίσκω τον εκτυπωτή (ή ό,τι τέλος πάντων συνδεθεί στο internet) από το άλλο σπίτι το έχω λύσει: Dynamic DNS. Το θέμα είναι μόνο πως θα τον κάνω να μπει στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θεωρώ πιο εύκολη τη δεύτερη λύση.

Θεωρώ πως κάποιος θα είναι σπίτι σου για να πάρει την εκτύπωση, οπότε θα του ζητάς να ανοίξει το pc και θα κάνεις τα υπόλοιπα με το teamviewer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Γιατί απέρριψες τη λύση 2; Μου φαίνεται η πιο απλή από τις 3. Ειδικά μετά την εμφάνιση εργαλείων όπως το Teamviewer που κάνουν παιχνιδάκι τον τηλεχειρισμό Η/Υ χωρίς να μπλέκεις με port forwarding, περίεργα/αυστηρά software firewalls κλπ. Ούτε έξτρα κόστος έχει για αγορά print server ή adapter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα πιο απλή η δεύτερη λύση, αλλά έτσι «θυσιάζω» έναν ολόκληρο υπολογιστή για μια πολύ απλή δουλειά. Δεν υπάρχει ήδη Η/Υ στο σπίτι, θα πρέπει να αφήσω κάποιον που έχω spare (ενώ θα μπορούσα να τον πουλήσω ας πούμε). Γι αυτό κοιτάω να συνδέσω μόνο τον εκτυπωτή στο internet.

 

Αν και μάλλον βρήκα λύση με κόστος <30€, να 'ναι καλά το μέλος που μου έστειλε ΠΜ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορθολογικη/επαγγελματικη/αξιοπιστη λυση ειναι δικτυακος εκτυπωτης/στατικες ip η dyndns/port forwarding. Κοινως πρεπει να αγορασεις νεο εκτυπωτη.

 

Η αλλη λυση ειναι αυτη που λεει ο parsifal οπως την λεει η και με διαφορες παραλλαγες, αλλα θυσιαζεις pc ΚΑΙ ρευμα.

 

Η λυση που δινεις στο link ομολογω οτι δεν την εχω υποψιν αν και ποσο αξιοπιστη ειναι. Αυτο που ξερω ειναι πως η belkin ως εταιρεια ειναι ο ορισμος του fail σε networking devices, χωρις να εννοω οτι αυτο δε θα σου δουλεψει. Απλα δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...