Προς το περιεχόμενο

Απορια για Debian


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια..μια ερωτηση..πριν λιγο εβαλα debian 6.0.3..ειχα win7..εχω ενα πολυ πολυ μικρο προβληματακι..στο youtube οταν παω να βαλω ενα βιντεο σε αναλυση 1080p..μου κολλαει ενω οταν ειναι νορμαλ ειναι μια χαρα..και εκτος απο αυτο δεν μου βγαζει επιλογη για full screen..ολα τα αυτα σε windows ηταν ενταξει..τι λετε να φταιει? (το γυρισα σε linux γιατι δεν αντεχα αλλο τα antivirus ανασυγκροτησεις κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την gigabyte geforce 9800gt 1gb...μηπως πρεπει να κατεβασω και να κανω εγκατασταση τον driver? κατεβασα τον driver για linux x64 αλλα μου λεει πρεπει να μπω σαν root..και δεν εχω ιδεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγα λογια.

 

Τα οσα αντιμετωπιζεις τωρα εχουν να κανουν (πιθανον) με τον nouveau, τον opensource driver για τις nvidia.

Για την καρτα που εχεις καλο ειναι να βαλεις τον κλειστο driver της nvidia. Αυτο, θεωρητικα, γινεται με ενα απλο

>apt-get install nvidia-kernel-dkms nvidia-glx

ή ανοιγοντας το synaptic και βαζοντας τα πακετα nvidia-kernel-dkms και nvidia-glx.

Οτι ειπα ως εδω ειναι debian specific.

Και μετα επανεκκινηση.

 

Και αν δεν ειναι τοσο ευκολο? Μερικα εμποδια στο παραπανω απλο πραγμα ειναι:

α) Για να δουλεψει το dkms και να φτιαξει τον driver οπως πρεπει, πρεπει να ειναι εγκατεστημενο το πακετο linux-headers-whatever που αντιστοιχει στον πυρηνα σου. Πχ αν εχεις τον 2.6.32-5-amd64 θες το πακετο linux-headers-2.6.32-5-amd64

β) Το kms, μια λειτουργια του πυρηνα που γενικα βοηθαει στην αποδοση των ανοιχτων vga οδηγων, για τους κλειστους ειναι τροχοπεδι. Γιαυτο καλο ειναι να το κλεισεις. Κλεινει βαζοντας την παραμετρο nomodeset στις παραμετρους εκκινησης του πυρηνα...

Αλλα επειδη η αλλαγη πρεπει να γινει μονιμη, αναθετεις στον grub να το κλεινει καθε φορα που το συστημα σου εκκινει.

Πως γινεται αυτο? Με την καταλληλη αλλαγη στο /boot/grub/menu.lst (αν εισαι με τον παλιο grub) ή στο /etc/default/grub αν εισαι με τον grub2.

Αν ποσταρεις το σχετικο αρχειο, εννοειται οτι θα δωσω τις σχετικες οδηγιες :P

 

Αυτα τα 2 ειναι ανεξαρτητα διανομης.

 

γ) To debian stable (6.0.3 σημερα) εχει τον nvidia 195.x στο κανονικο repo. Δεν γνωριζω αν αυτος ο driver υποστηριζει πληρως την καρτα σου και στο nvidia.com δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο. Αν μπορεις να μαθεις εσυ...

Αν οχι, υπαρχει ο 275.36 στο repo των backports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αγαπητε δημητρη (που σε εκανα και αντ στο φειςμπουκ) επειδη το ντεμπιαν δεν το αντεχα και ηταν σχετικα δυσκολο στην χρηση εβαλα το χουμπουντου ξουμπουντου οπως θες πες το και μου αρεσει σχετικα πιο πολυ και ειναι και πιο ευκολο...εκανα εγκατασταση τον ντραιβερ της καρτας και μου ζητησε ενεργοποιηση..και ενεργοποιησα τον κανονικον..οχι τον κλειστο...αλλα αυτο το προβλημα με το γοιουτιουμπ παραμενει..και στο μοζιλλα και στο κροουμ το ιδιο..πατησα δεξι κλικ μεσα στο βιντεο να βρω εκεινο το παραθυρακι του φλας αλλα τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν εχεις χρονο και διαθεση να το ψαξεις λιγο καλα εκανες και εβαλες ubuntu ,απλα να ξερεις οτι οταν αποκτησεις καποια μεγαλυτερη εμπειρια κανε ξανα μια προσπαθεια με το debian,προσωπικα πιστευω οτι ειναι αλλο πραμα δεν συγκρινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ειναι αληθεια..γιατι εκανα τρελο googlaρισμα και ειδα πολλα στατιστικα με πολλες διανομες και ειδα κορυφη την debian..απλως εβαλα ubuntu-xubuntu για αρχη..γιατι δεν ξερω εντελως μα εντελως τιποτα απο linux και πιστευω αξιζει τον κοπο να ασχοληθω...και οοοοταν με το καλο καταλαβω καποια βασικα πραγματα και τα χειριζομαι καλυτερα..γυρναμε στο καλο debian ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ο τιτλος λεει για debian θελω να κανω μια ερωτηση

 

εχω ενα προβλημα καθως δεν μπορω να μεταφερω ενα αρχειο που θελω π,χ σε ενα usb η σε ενα εξωτερικο δισκο

 

λειπει καποια ρυθμιση λογικα που πρεπει να κανω ,αλλα ποια ειναι?

 

και ενα τελευταιο σχετικα με το forum ,δεν μπορουμε να κανουμε μια συζητηση σχετικαα π,χ για το debian ,παρα να ανοιγουμε ολοι απο ενα θεμα καθε φορα

 

δηλαδη να ειναι ολες οι συζητησεις περι debian μαζεμενες σε ενα θεμα

 

δεν θα ειναι καλυτερα?

 

τελικα υπαρχει αλλα εγω δεν το ειχα δει

 

Link

 

οποτε κανω εκει την ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...