Προς το περιεχόμενο

CentOS και Scientific Linux


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για περισσότερες πληροφορίες δες στα site τους ή κάψε ένα live-cd. Και τα δύο είναι fork του Red Hat και προορίζονται περισσότερο για server χρήση. Αν θες να παραμείνεις στο yum και να έχεις ό,τι πιο καινούριο στον κόσμο του linux και προφανώς για desktop χρήση, βάλε Fedora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περισσότερες πληροφορίες δες στα site τους ή κάψε ένα live-cd. Και τα δύο είναι fork του Red Hat και προορίζονται περισσότερο για server χρήση. Αν θες να παραμείνεις στο yum και να έχεις ό,τι πιο καινούριο στον κόσμο του linux και προφανώς για desktop χρήση, βάλε Fedora.

 

δεν είναι προβλήμα αυτό ... γιατί μπορείς να έχεις το centos και για desktop χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκτός από Server χρήση είναι κορυφαία και τα δύο για workstation, πχ. Ανάπτυξη εφαρμογών, ερευνητικές εργασίες.

Τώρα για Desktop χρήση πχ. internet δεν τα προτείνω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ Ubuntu. Ο λόγος του post είναι ότι Θέλω να εγκαταστήσω στο εργαστήριο που διδάσκω κάποια εργαλεία (VLSI) τα οποία έχουν official support για Red Hat και Suse μόνο. Δεδομένου ότι οι άδεια του Red Hat θα αργήσει (είναι ολόκληρη διαδικασία η παραγγελία μέσω πανεπιστημίου) το παλικάρι από το ΙΤ μου πρότεινε για άμεσα Scientific Linux ή CentOS. Fedora μου είπε όχι, αλλά δεν μου εξήγησε το λόγο. Anyway τα εργαλεία αυτά επειδή τα χρησιμοποιώ σε Ubuntu γίνονται κανονικά install αλλά θέλουν μετά 2-3 ματσακονιές για να 100% οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ Ubuntu. Ο λόγος του post είναι ότι Θέλω να εγκαταστήσω στο εργαστήριο που διδάσκω κάποια εργαλεία (VLSI) τα οποία έχουν official support για Red Hat και Suse μόνο. Δεδομένου ότι οι άδεια του Red Hat θα αργήσει (είναι ολόκληρη διαδικασία η παραγγελία μέσω πανεπιστημίου) το παλικάρι από το ΙΤ μου πρότεινε για άμεσα Scientific Linux ή CentOS. Fedora μου είπε όχι, αλλά δεν μου εξήγησε το λόγο. Anyway τα εργαλεία αυτά επειδή τα χρησιμοποιώ σε Ubuntu γίνονται κανονικά install αλλά θέλουν μετά 2-3 ματσακονιές για να 100% οκ.

 

Η Fedora δεν προτείνεται για workstation χρήση καθώς προσφέρει πολύ πρόσφατα και όχι πολύ δοκιμασμένα πακέτα οπότε είναι συχνότερη η εμφάνιση bugs.

Το centos από όσο ξέρω προσπαθεί να είναι 100% συμβατό και συμβαδίζωων με το RHEL σε εκδόσεις πακέτων κλπ, οπότε αν το χρησιμοποιήσεις μέχρι να έρθει η άδεια τότε η μετάβαση θα είναι ευκολότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

πάντως ο server που φιλοξενεί το site μου τρέχει centos... θέλω και εγώ να ξεκινήσω σιγά σιγά σε αυτό το λειτουργικό...

 

απο δευτέρα λοιπόν αρχίζουμε :-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...