Προς το περιεχόμενο

προβλημα με boot


ane1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα μια εγκατασταση open suse την δοκιμασα και στο τελος εκανα φορματ στο διαμερισμα τους...κανω επανεκινηση και με βγαζει στο grub...τι μπορω να κανω ωστε να μπουταρουν τα 7αρια?ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω Grub2. Αν γνωρίζεις το partition που είναι τα 7άρια, τότε δοκίμασε (πάει καιρός οπότε δεν είμαι σίγουρος),

 

αν θυμάμαι καλά δώσε ls να δεις τα partitions και

 

>set root=(hdX,msdosX) 
chainloader (hdX,msdosX)+1
boot

 

δες και εδώ: http://www.dedoimedo.com/computers/grub-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις σας!τα εκανα ολα αυτα που μου ειπατε αλλα απ.οτι φενεται δεν αναγνωριζει το διαμερισμα που εχει τα 7αρια...υπαρχει τροπος ωστε να διαγραφουν ολα απο τον σκληρο και να κανω μια νεα εγκατασταση μια διανομη και τα 7αρια?τωρα χησιμοποιω ενα live usb linux mint...τα αρχεια μου μπορω ευκολα να τα κανω back up σε εναν εξωτερικο σκληρο που εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις σας!τα εκανα ολα αυτα που μου ειπατε αλλα απ.οτι φενεται δεν αναγνωριζει το διαμερισμα που εχει τα 7αρια...υπαρχει τροπος ωστε να διαγραφουν ολα απο τον σκληρο και να κανω μια νεα εγκατασταση μια διανομη και τα 7αρια?τωρα χησιμοποιω ενα live usb linux mint...τα αρχεια μου μπορω ευκολα να τα κανω back up σε εναν εξωτερικο σκληρο που εχω...

 

ναι γίνεται, βάλε ubuntu και στο setup όρισε την εγκατάσταση στο partition που το έχεις εγκαταστήσει ήδη. Θα κάνει replace το ήδη υπάρχον linux, θα σου βάλει grub από την αρχή και θα είσαι ok λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να βάλεις όποια διανομή θες αν δεν έχεις σβήσει τα partition από πριν και να ξαναπεράσεις τον grub ή να διορθώσεις αυτόν που έχεις τώρα και να δουλεύουν όλα

 

αλλιώς ξαναπερνάς τον bootloader των windows έτσι ας πούμε και μετά κάνεις ό,τι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα δεν γινεται τπτ...οταν παταω bootrec/fixboot μου λεει element not found...υπαρχει καποιο εργαλειο ωστε να κανω ολοκληρωτικα φορματ στο δισκο?να σβηστουν τα παντα ακομα και τα διμερισματα αν γινεται...δεν παει αλλο αυτη η ιστορια πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...