Προς το περιεχόμενο

Έναρξη παροχής υπηρεσιών VDSL2 έως και 50Mbps από τη Cyta


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και πες οτι δινεται η αδεια που θα φτιαχτουν τα καφαο των εναλακτικων?σε καθε γωνια δρομου θα εχουμε και 5-6 κv στην σειρα.ειχαμε που δεν ειχαμε πεζοδρομια μετα ειναι που δεν θα υπαρχει τιποτα.ηδη τα νεα kv ειναι αρκετα μεγαλυτερα απο τα προηουμενα.και πες οκ για καποιεςπεριοχες που εχει ενα καφαο ανα μισο χιλιομετρο κατι παει και ερχεται αν πας κεντρο που ειναι ενα καφαο ανα οικοδομικο τετραγωνο εκει θα πεσει γελιο.οχι οτι δεν θα βρεθει τροπος και χωρος αλλα ηδη αυτη η χωρα δεν εχει προβλεψει ουτε τα πεζοδρομια.που να βγει καμια βολτα καμια γυναικα με μωρο η κανα ατομο με κινητικες δυσκολιες....

 

 

 

΄λογικα συγχρονιζεις κοντα στα 19.για να δεις ακριβως μπαινεις μεσα στο ρουτερ.αν εισαι 19 εισαιαπο τους πολυ τυχερους απλα.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΦΑΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν μετρας αποσταση απο το καφαο αλλα αποσταση απο το κτιριο του οτε.βεβαια για να παιζεις 18-19 λογικα δεν θα εισαι παραπανω απο 600-800 μετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και πες οτι δινεται η αδεια που θα φτιαχτουν τα καφαο των εναλακτικων?σε καθε γωνια δρομου θα εχουμε και 5-6 κv στην σειρα.ειχαμε που δεν ειχαμε πεζοδρομια μετα ειναι που δεν θα υπαρχει τιποτα.ηδη τα νεα kv ειναι αρκετα μεγαλυτερα απο τα προηουμενα.και πες οκ για καποιεςπεριοχες που εχει ενα καφαο ανα μισο χιλιομετρο κατι παει και ερχεται αν πας κεντρο που ειναι ενα καφαο ανα οικοδομικο τετραγωνο εκει θα πεσει γελιο.οχι οτι δεν θα βρεθει τροπος και χωρος αλλα ηδη αυτη η χωρα δεν εχει προβλεψει ουτε τα πεζοδρομια.που να βγει καμια βολτα καμια γυναικα με μωρο η κανα ατομο με κινητικες δυσκολιες....

 

 

δεν θα είχαμε 5-6 KV γιατί οι εναλλακτικοί δεν έχουν λεφτά για κάτι τέτοιο...

 

ωραία τα υποθετικά σενάρια αλλά για περιπτώσεις που έχουν και κάποια πιθανότητα να συμβούν έτσι? :P

 

αν είχαν λεφτά νομίζεις ότι δεν θα έκαναν κάτι αντίστοιχο? απλά θέλουν έτοιμο FTTH δίκτυο χωρίς να δώσουν euro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο παραπάνω φως για να καταλάβουμε κι εμείς οι ανίδεοι; :D

 

to vdsl στην ουσια παιζει ως εξης.εκει που υπαρχει καφαο βγαινει το καφαο κατα καποιο τροπο και μπαινει ενα kv.απο εκει μεχρι το αστικο κεντρο αντι να πηγαινει χαλκος πηγαινει οπτικη ινα.δηλαδη το dslam αντι να ειναι μεσα στο κτιριο του οτε και να εχεις 3 Km καλωδιο πχ ειναι μεσα στο καφαο οποτε εσυ εχεις 200-300 μετρα χαλκο οποτε μπορεις να παιξεις vdsl .ειναι σαν πολλα Mini dslam.

 

δεν θα είχαμε 5-6 KV γιατί οι εναλλακτικοί δεν έχουν λεφτά για κάτι τέτοιο...

ωραία τα υποθετικά σενάρια αλλά για περιπτώσεις που έχουν και κάποια πιθανότητα να συμβούν έτσι? :P

αν είχαν λεφτά νομίζεις ότι δεν θα έκαναν κάτι αντίστοιχο? απλά θέλουν έτοιμο FTTH δίκτυο χωρίς να δώσουν euro...

ολα υποθετικα ειναι γιατι ακομα και τα λεφτα να βρεθουν παλι δεν γινεται να υπαρχουν 5-6 Kv ετσι απλα.ολα ειναι υποθετικα.thresh αυτο που δεν θες να καταλαβεις κιολας ειναι το παρακατω:γραφεις

αν είχαν λεφτά νομίζεις ότι δεν θα έκαναν κάτι αντίστοιχο? απλά θέλουν έτοιμο FTTH δίκτυο χωρίς να δώσουν euro...

 

αφου δεν εχουν λεφτα και ουτε προκεται να εχουν λεφτα αφου με 40 ευρω πρεπει να πληρωνουν τα παντα τι θα γινει?θα δωσει μονο ο οτε vdsl επειδη τοσα χρονια μας τα αρπαζε η επειδη ειναι δημοσιο ακομα??αν δεν βοηθησει το κρατος δεν γινεται.ειναι σαν να θες μια αττικη οδο πληρωμενη απο μια ελληνικη εταιρεια.ε δεν γινεται.οκ αμα θες να ερθουν ξενοι και να φτιαξουν vdsl οκ εχουν τα λεφτα να βαλουν και στο χωριουδακι. η ελλαδα δεν εχει αλλο τοσο τωρα.

και σου ειπα πες οτι βρισκουν ταλεφτα εσυ τι θα εκανες?θα πηγαινες να ριξεις τοσα εκατομμυρια ευρω οπως εριξε ο οτε και να τραβηξεις αλλα τοσα μυρια και μιζες για να φτιαχτει και στο τελος να σου πουν οτι για το xy λογο δεν μπορεις να προχωρησεις το Project?καμια εταιρεια δεν δινει ετσι τα λεφτα της.ο ιδιος λογος που κανεις ξενος δεν επενδυει στην ελλαδα με την γραφειοκρατεια που εχουμε.την μια μερα λενε ετσι την αλλη γιουβετσι.οποτε αφου δεν παιζουν λεφτα ας γυρισουμε 10 χρονια πισω να δινει μονο ο οτε μια υπηρεσια και να πληρωνεις vdsl 50 mbit Και να κατεβαζεις με 2 Mbit και να σου λεει ο οτε ε ναι δεν ειναι εγγυημενη η ταχυτητα.οτι γινοταν με τις αρυς 2 Mbps.επαιζαν πιο αργα απο αυτους που ηταν 1 Mbps επειδη ο οτε δεν ειχε bandwidth.οι μισοι επαιζαν στο μισο.ηταν τοτε που εγιναν οι δωρεαν διπλασιασμοι στο θεωρητικο γιατι στο πρακτικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

που να βρεθούν λεφτά οεο? επενδυτές? αν υπήρχαν δεν θα είχαν εμφανιστεί τόσο καιρό?

 

μην συγκρίνεις την Αττική οδό με το VDSL, τελείως άσχετο παράδειγμα, διότι την δουλειά για κάποιον αυτοκινητόδρομο την αναθέτει το κράτος, ενώ το VDSL είναι ιδιωτική πρωτοβουλία!

 

Τι θες να κάνουμε δλδ από την στιγμή που δεν βρίσκουν λεφτά οι εναλλακτικοί? να μείνουμε για πάντα στo adsl2+ για να μην είναι ο ΟΤΕ "μονοπώλειο"? γιατί αν διάβασες την απάντηση της Forthnet στο adslgr.com αυτό προτιμάει από το να είναι με ΑΡΥΣ VDSL. To θεωρεί και οπισθοδρομικό μάλιστα!!! ΟΥΣΤ ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ!

 

Ο ΟΤΕ έχει την οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξει με bandwidth το VDSL, οι άλλοι όχι...οπότε αυτά που λες δεν ισχύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να βρεθούν λεφτά οεο? επενδυτές? αν υπήρχαν δεν θα είχαν εμφανιστεί τόσο καιρό?

 

μην συγκρίνεις την Αττική οδό με το VDSL, τελείως άσχετο παράδειγμα, διότι την δουλειά για κάποιον αυτοκινητόδρομο την αναθέτει το κράτος, ενώ το VDSL είναι ιδιωτική πρωτοβουλία!

 

Τι θες να κάνουμε δλδ από την στιγμή που δεν βρίσκουν λεφτά οι εναλλακτικοί? να μείνουμε για πάντα στo adsl2+ για να μην είναι ο ΟΤΕ "μονοπώλειο"? γιατί αν διάβασες την απάντηση της Forthnet στο adslgr.com αυτό προτιμάει από το να είναι με ΑΡΥΣ VDSL. To θεωρεί και οπισθοδρομικό μάλιστα!!! ΟΥΣΤ ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ!

 

Ο ΟΤΕ έχει την οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξει με bandwidth το VDSL, οι άλλοι όχι...οπότε αυτά που λες δεν ισχύουν

 

 

επενδυτες στην ελλαδα?αυτο ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας?οσοι εμφανιστηκαν και πηραν το ελληνκο.ακριβως αυτο εννοω και εγω.οπως το κρατος πηρε την πρωτοβουλια για την αττικη οδο το κρατος (αν υπηρχε ας βοηθησε και αυτο).βεβαια θα μου πεις απο την αλλη το κρατος βοηθησε για την αττικη οδο?οχι τα λεφτα σε ξενα χερια πανε.

δικοπο μαχαιρι ειναι.απο την μια να μεινουμε στο adsl δεν γινεται απο την αλλη και λεφτα να υπαρχουν το vdsl δεν πραγματοποιειται ευκολα απο την αλλη αν γινει μονοπωλιο ο οτε θα εχουμε τα θεματα του μονοπωλιου.για το asdlgr θα σε γελασω δεν μπαινω.εννοειται δεν ειναι λυση το να μεινεις adsl αλλα ουτε ειναι λυση το vdsl με αρυς.θα κλεισουν που λεει ο λογος ολες οι εταιρειες γιανα τα οικονομαει ο οτε και να ταπερνει τζιπακια στο δοικητικο προσωπικο?ο οτε δεν ειπα οτι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να υποστηριξει με bandwidth το vdsl αλλα γιατι εσενα να σου δωσει Full ταχυτητα οταν ειναι μονοπωλιο.και οταν εδωσαν 2 mbit adsl ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να σου δωσουν πραγματικα 2 mbit και να κατεβαζεις με 200.αλλα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ/?ποιος ο λογος να χαλαγαν παραπανω λεφτα αφου ηταν μονοπωλιο.το ιδιο και στα 24.αν δεν ηταν οι εναλακτικοι να πιεζουν θα κλειδωνες 23 και θα κατεβαζες με 100 και θα σου ελεγε αμα δεν γουσταρεις διεκοψε και βαλε 3g αφου δεν θα υπηρχε εναλλακτικος.ξερεις πως δουλευει το μονοπωλιο.ο οτε εχει bandwidth για 50 mbit και παλια δεν ειχε για 2 mbit????εδω και τωρα που τα καλωδια ειναι δικα του δεν δινει λεφτα για να αλλαξει σακατεμενα καλωδια θα δωσει οταν θα ειναι μονοπωλιο?εκει θα ξαναπληρωσουμε και το αστικο τηλεφωνο οπως γινοταν τοσα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τότε γιατί μου λες στο προηγούμενο post αν θέλω να έρθουν οι ξένοι να βάλουν vdsl? γιατί γράφεις κάτι τέτοιο αφού θεωρείς ότι είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας?

 

Περιμένεις δλδ το κράτος να πάρει την πρωτοβουλία να φτιάξει FTTH και μετά να παρέχουν οι εναλλακτικοί μέσω αυτού FTTH? με τι λεφτά για bandwidth και πάλι? εδώ με το ζόρι τα καταφέρνουν στο adsl2+ που δεν συγχρονίζουν στα 24mbit, περιμένεις να μπορούν με το FTTH που οι πάντες θα παίζουν με 100mbit? @@!!!

 

Απλά κάθονται και κλαίγονται τώρα που θα χάσουν πελατεία επειδή δεν μπορούν να παρέχουν VDSL όπως παρέχουν adsl2+ και θα πρέπει να βάλουν το χέρι στη τσέπη...ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ ΛΕΜΕ!

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=580533

 

ΔΕΣ ΕΔΩ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ της Forthnet! Μιλάει και για Quality of Service o πουθενάς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί μου λες στο προηγούμενο post αν θέλω να έρθουν οι ξένοι να βάλουν vdsl? γιατί γράφεις κάτι τέτοιο αφού θεωρείς ότι είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας?

Περιμένεις δλδ το κράτος να πάρει την πρωτοβουλία να φτιάξει FTTH και μετά να παρέχουν οι εναλλακτικοί μέσω αυτού FTTH? με τι λεφτά για bandwidth και πάλι? εδώ με το ζόρι τα καταφέρνουν στο adsl2+ που δεν συγχρονίζουν στα 24mbit, περιμένεις να μπορούν με το FTTH που οι πάντες θα παίζουν με 100mbit? @@!!!

Απλά κάθονται και κλαίγονται τώρα που θα χάσουν πελατεία επειδή δεν μπορούν να παρέχουν VDSL όπως παρέχουν adsl2+ και θα πρέπει να βάλουν το χέρι στη τσέπη...ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ ΛΕΜΕ!

http://www.adslgr.co...ad.php?t=580533

ΔΕΣ ΕΔΩ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ της Forthnet! Μιλάει και για Quality of Service o πουθενάς!!!

a.ειπα οτι vdsl με την σωστη εννοια θα βλεπαμε αν ερχοντουσαν ξενοι να επενδυσουν εδω.δεν ειπα οτι θα ερθουν.και για ποιο λογο να ερθουν.επισης ουτε το κρατος θα κανει κατι.ολα επιστημονικης φαντασιας ειναι.δεν ειναι μονο θεμα χρηματων ειναι πολλα θεματα απο γραφειοκρατεια μεχρι τον καθε δημαρχο που θελει μιζες.

οχι δεν περιμενω το κρατος.οτι δεν υπαρχουν λεφτα και στους εναλλακτικους το ξερουν ολοι.

απο την αλλη ουτε εμενα μου αρεσει η ιδεα να γυρισω στον οτε και να κλεισουν ολοι οι εναλλακτικοι διοτι αμα γινει το vdsl και εδινε μονο ο οτε ολοι θα εκλειναν και μετα να εχω τον οτε σαν νταβατζη να μου χρεωνει οτι θελει και να λεω και ευχαριστω που μου δινει γραμμη.τους βαρεθηκα στον οτε να μιλανε οι μισοι λες και ειμαστε φιλαρακια η να τους πουμε και ευχαριστω που παρεχουν ενα τηλεφωνο η να περιμενουν και 100 ευχαριστω που φτιαξαν μια βλαβη.και οι προισταμενοι στα κτιρια του οτε ειδικα αυτοι που εχουν μια ηλικια να μιλανε λες και ειναι υπουργοι.θες να γινει ο οτεμονοπωλιο οπως παλια που ζηταγες τηλεφωνο και ερχοταν μετα απο 2 χρονια??θα μου πεις ποια λυση θα βρεθει στο τελος?δεν ξερω ουτε σιγουρα θα αλλαξει κατι.αυτο που ξερω ειναι οτι απο οποια πλευρα και να το πιασεις βρωμαει το ψαρι.και δεν το λεω για forthnet αλλα για ολες τις εταιρειες γιατι ολες το ιδιο ειναι.που παιρνει ο οτε δεν ξερω ποσα λεφτα παιρνει για τις αιθουσες παροχων και μπαινεις μεσα και μια φορα δεν εχω βρει ενα a/c Που να μην εχει προβλημα.ενταξει ο οτε μου θυμιζει ενα τεραστιο δημοσιο.απειρα λεφτα νταβατζιλικι και 10 τεχνικοι και 100 διευθυντες.τεσπα για να μην χαλαμε το τοπικ οτι ειναι να γινει θα γινει γιατι το τοπικ ξεκινησε με την cyta.απλα απο ολες τις πλευρες υπαρχει θεμα.και θεμα χρηματων και θεματα μονοπωλιου και θεματα εεττ και θεματα χωρου και αλλα τοσα.ας κανουν τον οτε μονο χονδρικη τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατί να γυρίσεις ΟΤΕ εφόσον θα υπάρχει επιλογή να έχεις VDSL μέσω ΑΡΥΣ σε άλλον ISP? ο μόνος λόγος φαντάζομαι θα είναι το πιο "εγγυημένο" bandwidth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεμονομενα περιστατικα οπως στην CYTA Σαλαμινας - καθως μου ανεφερεσε σε μια συζητηση μας και ο ξαδελφος μου. Εκει βεβαια ηταν δυσκολο να πανε σε αλλον παροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να γυρίσεις ΟΤΕ εφόσον θα υπάρχει επιλογή να έχεις VDSL μέσω ΑΡΥΣ σε άλλον ISP? ο μόνος λόγος φαντάζομαι θα είναι το πιο "εγγυημένο" bandwidth...

 

 

μα και το αρυς οτε ειναι.μονο το bandwidth σου δινει ο παροχος.αν χαλασει καρτα αν κολλησει η καρτα οτιδηποτε γινει το κοιταει ο οτε .αυτο ειναι το θεμα που δεν μου αρεσει.

μου θυμιζει παλια που οταν ηταν ολα αρυς και δεν επαιρνε καποιος πχ ip επρεπε να μιλησεις με Routers οτε για να το φτιαξουν.και βεβαια πολλες φορες ετρωγες πορτα στα μουτρα.με το αρυς απλα ο οτε ελεγχει ολο το δικτυο .εσυ σαν παροχος απλα εχεις εναν radius και bandwidth με εξωτερικο.και εκει υπηρχαν διαφορα κουφα προβληματα.εδινε bandwidth ο παροχος αλλα σκαλωνες σε αλλα σημεια στο δικτυο που ο οτε δεν αναβαθμιζε γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι το ΑΡΥΣ θα το δίνει σε τιμές χονδρικής στους ISPs ο ΟΤΕ και αυτοί θα το χρεώνουν πιο πάνω στους καταναλωτές, αλλά και πάλι θα είναι φτηνότεροι από το αντίστοιχο πακέτο του ΟΤΕ, απλά δεν πρόκειται να έχουν τόσο κέρδος όσο έχουν τώρα με τα "ιδιόκτητα" τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ΑΡΥΣ θα το δίνει σε τιμές χονδρικής στους ISPs ο ΟΤΕ και αυτοί θα το χρεώνουν πιο πάνω στους καταναλωτές, αλλά και πάλι θα είναι φτηνότεροι από το αντίστοιχο πακέτο του ΟΤΕ, απλά δεν πρόκειται να έχουν τόσο κέρδος όσο έχουν τώρα με τα "ιδιόκτητα" τους...

 

 

ναι σιγουρα λιγοτερο κερδος απλα νευριαζω γιατι οτι προβλημα και να υπαρχει ακομα και μια κολλημενη καρτα θα πρεπει να πηγαινει βλαβη στον οτε .και η κολλημενη καρτα ειναι το λιγοτερο.βεβαια μην νομιζεις οτι και το ιδιοκτητο δεν εχει εξοδα.λογω οτι τα βλεπω εκ των μεσα εχει και αυτο αρκετα.απο το ενοικιο για τα Racks στην αιθουρα παροχων μεχρι καμενες καρτες απο κεραυνους που μπορει να πεσουν στο δικτυο του οτε και αλλα τοσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...