Προς το περιεχόμενο

Έναρξη παροχής υπηρεσιών VDSL2 έως και 50Mbps από τη Cyta


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να σας πω, εγώ είχα δει διαφορά από τα φίλτρα (!!!) μεταξύ αυτών που έδινε ο OTE και αυτού που είχε το wag200g που αυτό και αν είναι από τα άγραφα αλλά αφού έβλεπα διαφορά στον συγχρονισμό και στα δυο router... τι να πεις!!! (που είναι low-pass και αφήνει το κομμάτι αυτό που που βρίσκεται πριν το uploading και που υποτίθεται δεν περνάνε αρμονικές από την adsl αλλά ούτε και θόρυβος από την καλωδίωση της τηλεφωνικής εγκατάστασης...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λίγο άσχετο αλλα κάλεσε κανένας το 13877?? Εγώ προσωπικά έχω σκάσει στα γέλια με την προφορά και το υφάκι του τύπου που μιλάει στο ηχογραφημένο μήνυμα.. πολύ κρυφή :P σε μια φάση μάλιστα (δεν ξέρω αν σε αυτό έφταιξε η γραμμή μου)edit: δεν έφταιξε τώρα πήρα για δεύτερη φορα συμβαίνει πάντα :P ήταν σαν να ψιθύριζε κοντά στο μικρόφωνο -με τον γνωστό θόρυβο- πράγμα που τον έκανε λες και σου μιλούσε κοντά στο αφτί σου (καμάκι κανονικότατο xa0a0xa0xa) ψόφησα στα γέλια επαναλαμβάνω.. είτε ενδιαφέρεστε είτε όχι καλέστε ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πια 30 και πια 50 ρε πεδία?

εγώ είμαι στην Cyta (τσίτα) εδώ και ένα μήνα

και με το ζόρι να μου δώσουν 14 για να πιάσω το 40% της 24 και να μην έχω δικεομα να ξανά γυρίσω στα 8 και χάσουν τα 4 ευρώ παραπάνω.

έχουν έρθη 2 φορές στο σπίτι τεχνικοί και δεν μπορούν να συνενοηθούν για μια βλάβη με τον οτε συγκεκριμένα για ένα βραχυκύκλωμα.

και ένταξη εγώ πληρώνω 23 ευρώ για τα δήθεν 24 που με το ζόρι 14 με full DC rooter κάθε μέρα

ο κακομοίρης που θα πληρώνω 38 και 49 ευρώ μόνο για της super VDSL τι θα κάνει ?

έλεος στην ελλάδα είμαστε δεν είμαστε στην βουλγαρια εκεί μπορεί να μην έχουν να φάνε αλλά έχουν υποδομές δεν έχουν Cyta και οτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα 14... Άλλωστε κανένας δεν εγγυήθηκε ότι θα πιάσεις 24 Mbps με aDSL2+ (κι ούτε πρόκειται να τα καταφέρεις, εκτός κι αν μένεις απέναντι από το κέντρο του ΟΤΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι το 14! ναι πράγματι....

αλλά δεν είναι καθόλου καλό όταν λιγότερο από ένα μήνα σε προηγούμενο παροχώ κλήδονα στα 17 :)

και φυσικά χωρίς APOSINDESIS ΡΟΟΤΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πια 30 και πια 50 ρε πεδία?

εγώ είμαι στην Cyta (τσίτα) εδώ και ένα μήνα

και με το ζόρι να μου δώσουν 14 για να πιάσω το 40% της 24 και να μην έχω δικεομα να ξανά γυρίσω στα 8 και χάσουν τα 4 ευρώ παραπάνω.

έχουν έρθη 2 φορές στο σπίτι τεχνικοί και δεν μπορούν να συνενοηθούν για μια βλάβη με τον οτε συγκεκριμένα για ένα βραχυκύκλωμα.

και ένταξη εγώ πληρώνω 23 ευρώ για τα δήθεν 24 που με το ζόρι 14 με full DC rooter κάθε μέρα

ο κακομοίρης που θα πληρώνω 38 και 49 ευρώ μόνο για της super VDSL τι θα κάνει ?

έλεος στην ελλάδα είμαστε δεν είμαστε στην βουλγαρια εκεί μπορεί να μην έχουν να φάνε αλλά έχουν υποδομές δεν έχουν Cyta και οτε!!!

 

Πόσο downstream attenuation έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά να ρωτήσω πως βλέπω στα πόσα κλειδώνω και τι ακριβώς είναι το attentuation και πως βλέπω πόσο έχω?

 

Από την σελίδα του router σου, δε μπορεί έστω και μία φορά θα πρέπει να μπήκες για να βάλεις username/password. Το Attenuation είναι αυτό που λέμε εξασθένιση του σήματος, φαντάσου το σαν κάποιον που βρίσκεται μακρυά και σου φωνάζει και που όσο πιο μακρυά πάει, τόσο πιο αχνά τον ακούς, έτσι και στις γραμμές όσο πιο μακρυά βρίσκεσαι από τον πάροχό σου, τόσο μεγαλύτερη η εξασθένιση του σήματος οπότε και δεν πιάνεις όσα λέει τόσο εύκολα όπως αυτοί που βρίσκονται κοντά σε αυτόν.

 

Για αυτό στις vdsl ο πάροχος θα έρθει κοντά σου, στην γειτονιά σου για να σε ακούει και να τον ακούς καλύτερα.

 

Τώρα στα πόσα κλειδώνεις μπορείς να το δεις πρακτικά από το μέγιστο που έχεις πιάσει κατεβάζοντας ένα αρχείο από κάποιο server που μπορεί να δώσει μεγάλες ταχύτητες (πχ google/ms/nvidia/ntua/otenet/forthnet/κλπ εννοείται πάντα με ethernet και όχι συνδεδεμένος ασύρματα με το router) δλδ δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να κλειδώνει κάποιος ψηλά (πχ πάνω από 20Mbps) και να κατεβάζει με 500ΚΒ/s (είναι δλδ σαν να έχει συνδεθεί στα 5Μbps) όταν το μέγιστο που θα μπορούσε να του δώσει ο πάροχός του είναι 2000ΚΒ/s ή 2ΜΒ/s (δλδ το κάθε τι το κατεβάζει 4 φορές πιο αργά και ναι μεν στα μικρά αρχεία δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, στα μεγάλα όμως και κυρίως στην περίπτωση του hd streaming έχει και παραέχει) και αυτό έχει να κάνει με το τι γραμμές διασύνδεσης έχει ο πάροχος με το εξωτερικό (αλλά και με το εσωτερικό αφού δυστυχώς μόνο ο ΟΤΕ από ότι θυμάμαι συνδέεται με όλους τους άλλους πάροχους αλλά οι υπόλοιποι μεταξύ τους όχι, αυτό βέβαια μπορεί και να έχει αλλάξει) και με το πόσους πελάτες έχει, αφού με το να βάζει όλο και περισσότερους πελάτες στο δίκτυό του χωρίς όμως να αναβαθμίζει τις υποδομές του τελικά το αποτέλεσμα είναι όλοι να καταλήγουν όλο και με μικρότερες ταχύτητες αφού την αρχική ταχύτητα την μοιράζονται τώρα πολλοί περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως από άλλους παροχούς έχει ακούσει κανείς τπτ??

 

Πάντως εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο το dowload όσο το upload. Δλδ δε γινεται 24/1, τωρα με το 10άρι δε θα χαλαει κ το ratio.

ratiomaster,ψαξτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά όμως το έως 50 θα είναι το λιγότερο >= 35 μιας και υπάρχει το έως 35 που καλύπτει το φάσμα 1-35.. αν πιάνεις λιγότερο από 35 δεν έχει νόημα να σε κοστολογούν στο πενηντάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και τωρα με το δικο μου μυαλλο θα πρεπει να αλλαξουν την λεξη "εως" σε "standard 24, 35, 50"

ωστε να δωσουν στον λαο αυτα που λενε.

 

και να αλλάξουν και την τιμή στο πάγιο, γιατί το "standard" έχει διαφορετική τιμολόγηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα με το δικο μου μυαλλο θα πρεπει να αλλαξουν την λεξη "εως" σε "standard 24, 35, 50"

ωστε να δωσουν στον λαο αυτα που λενε.

ναι και θα χρειαστουν χιλιαδες ακομα dslam,η να εγκατασταθουν minidslam ανα διατηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω απλα μην ασχολειστε ακομη γιατι μαλλον δεν τα γνωριζουν καλα περι αποστασεων στην vdsl2 και μαλλον μιλατε με συνεργατες απο τις εταιριες...(πληρωνονται με την αιτηση)

-πριν λιγο ειχα κληση μαλλον απο συνεργατη οτε γιατι και αυτοι μαλκιες λεγαν .οτι μιας και η περιοχη εχει τα νεα καφαο ,δεινουν εγγυημενο vdsl εως 16mb.της λεω εισαι σιγουρη πως ειναι vdsl γιατι αυτο ειναι adsl που μου λες.ετοιμη δικαιολογια "ναι αλλα δεν εχουν ακομη προς διαθεση τα υπολοιπα mb!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...