Προς το περιεχόμενο

Έναρξη παροχής υπηρεσιών VDSL2 έως και 50Mbps από τη Cyta


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εγω θα σας ςλεγα να παρετε κ κανενα router της προκοπης..τεραστιες διαφορες θα δειτε...

 

android.png

 

τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε router με το ίδιο πακέτο σύνδεσης? cool story bro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και όμως, με το baudtec συγχρόνιζε γραμμή στα 12-13 και με το wag200g με openwag και σχετική παραμετροποίηση κλείδωνε 3-4 Mbps πιο ψηλά... αλλά και με αλλαγή φίλτρου έπεφτε η ταχύτητα οπότε... έλεγχος και δοκιμές και Άγιος ο θεός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σας ςλεγα να παρετε κ κανενα router της προκοπης..τεραστιες διαφορες θα δειτε...

 

android.png

Μάλλον το αντίθετο. Σε αυτές τις περιπτώσεις το router σπανίως κάνει τη διαφορά, εκτός κι αν έχουμε περιθώριο να σκαλίσουμε το SNR (κυρίως σε γραμμές του ΟΤΕ που το SNR είναι μεγάλο, πχ 9-10dB). Η αλλαγή router εξυπηρετεί κυρίως όταν έχουμε αρκετές αποσυνδέσεις σε σχετικά προβληματική γραμμή, οπότε ενδεχομένως ένα καλύτερο μηχανάκι να είναι πιο σταθερό. Να σου δώσει όμως παραπάνω δύσκολο, πόσο μάλλον να δεις και τεράστιες διαφορές.

 

Έχω προσωπικό παράδειγμα, καθώς άλλαξα πρόσφατα router στο πατρικό μου και αντικατέστησα το σάπιο Philips της Conn-x. Με το νέο -αρκετά ακριβότερο- router η γραμμή πήγε στα 8,5 από 8 Mbps, αλλά τουλάχιστον είναι πολύ πιο σταθερή και δεν πέφτει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετική παραμετροποίηση=πείραγμα snr?

 

Μπα το snr margin δεν σε άφηνε το συγκεκριμένο router να το αλλάξεις μέσω του AR7 DSL Feature Control (http://repofulm.dyndns.org/files/merlino60/manuali/Acorp%20Firmware%20-%20DSP%206.2%20-%20Feature%20control%20-%20v3.1.pdf) θυμάμαι όμως ότι του είχα ένα scriptάκι που κάρφωνε τιμές, που όμως και τι... ο Θεός και η μοίρα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γραμμή σου βλέπω ένα gap όπως αυτό του γαμπρού μου οπότε στείλε τους ένα mail επισυνάπτοντας την παραπάνω εικόνα ώστε να σου το διορθώσουν εξάλλου δεν θα διορθώσουν μόνο αυτό, όπως θα είδες υπήρχε μία εξασθένιση μεταξύ 500 και 1100kHz την οποία και διόρθωσαν στην περίπτωση του γαμπρού μου οπότε χοντρικά-χοντρικά υπολογίζω ότι θα κλειδώσεις πάνω από τα 21Mbps.

 

Γενικά όμως το snr margin σου είναι χαμηλά για τα δεδομένα του OTE που συνήθως κυμαίνεται πάνω από τα 9db (σε σύγκριση πχ με την forthnet που είναι στα 6) και όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιο σταθερή είναι γραμμή αλλά χάνεις λίγο σε ταχύτητα.

 

Ήξερα ότι ο συγκεκριμένος τύπος DSLAM (broadcom? αν δεν κάνω λάθος) εμφανίζει αυτό το gap. Παρόλα αυτά, θυμάμαι κάποιες καλές εποχές (μερικά χρόνια πριν) που με την ίδια φασματική κατανομή κλείδωνα στα 17-18Mbps !!!

 

Αυτό που λες για το SNR δεν είναι ακριβώς έτσι. Όσο μεγαλύτερο το SNR margin, τόσο καλύτερα -- τέλος. Για να το γράψω πιο σωστά S/(N+I), όπου βάζω μαζί και την παρεμβολή κάθε είδους. To S είναι το ωφέλιμο σήμα, δηλαδή η ισχύς εκπομπής του DSLAM, μέιον τις αποσβέσεις (που σωστά είπες ότι οι αποσβέσεις αυξάνουν όσο αυξάνει η συχνότητα), μείον άλλες απώλειες.

Ένα απλό παράδειγμα για το SNR είναι: Βρίσκεσαι σε ένα πάρτυ και μιλάς με κάποιον/α, η μουσική παίζει και μιλάνε άλλοι γύρω σου μεταξύ τους. Το πόσο πιο δυνατά θα ακούσεις το συνομιλητή σου σε σχέση με τον τριγύρω θόρυβο λέγεται SNR.

Και τώρα παίζουν διάφορα πραγματάκια: Αν έχεις καλύτερα αυτιά (καλύτερο modem) θα ακούσεις καλύτερα. Αν ο συνομιλητης σου μιλάει πιο δυνατά (αύξηση ισχύος από DSLAM) πάλι θα ακούσεις καλύτερα αλλά θα ενοχλεί τους τριγύρω που μιλάνε και αυτοί (crossover). Αν χρησιμοποιήσετε μία άλλη τεχνική για να συνεννοείστε π.χ. με κινήσεις των χεριών, τότε ο θόρυβος από τη μουσική και τους γύρω, λίγο θα παίξει ρόλο (καλύτερη διαμόρφωση ή κώδικας).

 

Το SNR λοιπόν σχετίζεται άμεσα με τo Quality of Service. (Δεν ήξερα ότι η πολιτική του ΟΤΕ ήταν 9dB margin, μπράβο ΟΤΕ -- μάλλον: ντροπή σου forthnet)

 

Τώρα το χειρότερο κλείδωμα ισχύει όταν έχει ενεργοποιηθεί ένα Annex στο ADSL modem βάσει του οποίου το modem "κυνηγάει" ένα επιθυμητό margin. Αυτό από την εμπειρία μου μόνο καλό δεν κάνει, γιατί προφανώς το margin δεν είναι σταθερό στο χρόνο, επομένως όταν το margin είναι καλό (μεγάλο) το modem κλειδώνει σε μεγαλύτερη ταχύτητα και μικραίνει το margin, αλλά όταν το margin μειωθεί κι άλλο τότε αρχίζει η μετάδοση να έχει unavailability (errored seconds, CRC/FEC errors), οπότε το modem πρέπει να ξανακλειδώσει.

 

 

Αν και η δική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε στα νέα ΚΑΦΑΟ να συνδέσουν και όσους πληρώνουν 24άρες επί τόσα χρόνια αλλά κλειδώνουν πολύ χαμηλά, ή αν το κόστος αυτό προς το παρόν είναι πολύ μεγάλο, τουλάχιστον να πληρώνουν ένα ποσοστό της τιμής ανάλογα με την μέση τιμή συγχρονισμού, αν και δεν νομίζω ότι το θέμα της τιμής ήταν και είναι αυτό που απασχολούσε τόσο τον κόσμο.

 

Σιγα να μη συνδέσουν και τους 24άρηδες, στη χώρα της αρπαχτής. "Πάτε σε VDSL" θα είναι η απάντηση. Το καλό είναι ότι η Cyta με τις τιμές που βγήκε, έθεσε ένα πάνω όριο για τους επόμενους εναλλακτικούς παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σιγα να μη συνδέσουν και τους 24άρηδες, στη χώρα της αρπαχτής. "Πάτε σε VDSL" θα είναι η απάντηση. Το καλό είναι ότι η Cyta με τις τιμές που βγήκε, έθεσε ένα πάνω όριο για τους επόμενους εναλλακτικούς παρόχους.

 

στο adslgr αρκετοί λένε ότι θα συνδεθούν οι 24αρες στα νέα ΚΑΦΑΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο adslgr αρκετοί λένε ότι θα συνδεθούν οι 24αρες στα νέα ΚΑΦΑΟ...

 

Μακάρι, αλλά αυτομάτως έχουμε ένα πλήγμα στις πωλήσεις VSDL. Αν π.χ. έχω 22 Mbps θα το ξανασκεφτώ για να πάω στα 35 με 12 ευρώ επιπλέον το μήνα (150 ευρώ το χρόνο). Από την άλλη το upload είναι ισχυρό δέλεαρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hyperspaced, τα ίδια λέμε, εξάλλου αν δεις τα 31dB attenuation που έχει η γραμμή ναι μεν είναι κοντά στην απόσταση 2-2.5km από το AK αλλά το modem θα έπρεπε να συγχρονίζει πολύ πιο κάτω από την στιγμή που το snr margin παρέμεινε σταθερό εκεί γύρω στα 6dB οπότε προφανώς και υπάρχουν και άλλοι τρόποι να διορθωθεί το bit allocation για αυτό και ανέφερα την εξασθένηση εκεί περίπου στην μέση περίπου του φάσματος συχνοτήτων.

 

Έχει δίκιο ο ThReSh σε αυτό που λέει, οι τεχνικοί δεν θέλουν 2 δίκτυα, θέλουν σιγά-σιγά να αντικαταστήσουν το παλιό και να υπάρχει ένα μόνο, οι εταιρίες όμως δεν το θέλουν γιατί αν όλοι κλειδώνουν στα 24Mbps (αφού το vdsl είναι συμβατό προς τα πίσω με το adsl2+, δλδ αν βάλεις adsl2+ modem σε vdsl γραμμή θα κλειδώσει κανονικά στα 24) τελικά ποιος θα πληρώνει παραπάνω για το vdsl και τα θεωρητικά 35 ή και 50Mbps που ακόμα και τώρα όσοι κλειδώνουν εκεί γύρω στα 20 τελικά αυτή την ταχύτητα δεν την βλέπουν στο download (τουλάχιστον από ότι έχω δει μέχρι τώρα σε forthnet και λήψη από εξωτερικό, ενώ από ΟΤΕ πάντα το dl ήταν στο όριο).

 

Tresh με τις τιμές των δίσκων στα ύψη υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα... κατά τα άλλα... :-D

 

 

2eg88xt.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και καλη κινηση, πιάνει λιγους με τετοια αποσταση απο το αστικό κεντρο και μου φαίνεται πως ξεκινάει λίγο αυθαίρετα και όχι με οργάνωση. πιστεύω καλύτερα να περιμένουμε να έρθουν και οι αλλες εταιρίες μέσω του οτε με vdsl ώστε να έχουμε μία καλύτερη άποψη όσο για την τιμή όσο και για την ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου η επιτροπη τηλεπικοινωνιων δεν αφηνει τον ΟΤΕ να διαθεσει πακετα ακομα στους συνδρομητες του ...

 

Νόμιζα ότι αυτό προχώρησε... περί αυτού δεν έλεγε και το θέμα: http://www.insomnia.gr/topic/428431-%ce%b5%ce%b5%cf%84%cf%84-%ce%ad%ce%b3%ce%ba%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%b7-%cf%84%ce%b9%ce%bc%cf%8e%ce%bd-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%bf-vdsl/

 

Υποθέτω ότι (αυτό που αναφέρει το παραπάνω θέμα) είναι και ο λόγος που η CYTA προχώρησε σε αυτή την ανακοίνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, βασικά εκείνη η είδηση αφορούσε την διάθεση vdsl στους εναλλακτικούς:

 

Με σημερινή της Απόφαση, η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ προέβη σε έγκριση των τιμών του ΟΤΕ, που ρυθμίζονται με βάση την κοστοστρέφεια, για τη διάθεση προς τους υπόλοιπους παρόχους υπηρεσιών χονδρικής ευρυζωνικής πρόσβασης, μέσω τεχνολογίας VDSL.

...

 

Γιάννη δες το ποστ #71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε router με το ίδιο πακέτο σύνδεσης? cool story bro...

 

 

αδερφε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα βαλε στο σπιτι σου cicso η πιο φτηνο draytek κ ελα γρααψε εδω το αποτελεσμα.η διαφορες δεν ειναι απλα μεγαλες,ειναι τεραστιες.(δοκιμασμενο με cicso.)κλειδωνε στα 12 κ με cicso sta 17 λιγο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αδερφε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα βαλε στο σπιτι σου cicso η πιο φτηνο draytek κ ελα γρααψε εδω το αποτελεσμα.η διαφορες δεν ειναι απλα μεγαλες,ειναι τεραστιες.(δοκιμασμενο με cicso.)κλειδωνε στα 12 κ με cicso sta 17 λιγο ειναι?

έχω περάσει από Linksys, Zyxel, Siemens, Netgear, Cisco και Draytek...πάνω κάτω όλα εκτός του Siemens συγχρόνιζαν στα ίδια mbit :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...