Προς το περιεχόμενο

Έναρξη παροχής υπηρεσιών VDSL2 έως και 50Mbps από τη Cyta


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πότε θα ξεκινήσει το VDSL του "ΟΤΕ"(Στη Θεσσαλονίκη).Στην ουσία,Το Vdsl της Cyta είναι παρά μόνο για τους τυχερούς που βρίσκονται κοντά στο Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ έως 1000μ(το πολύ).Εμείς που είμαστε μακριά από το Αστικό Κέντρο και παίρνουμε από τα ΚΑΦΑΟ θα μπορέσουμε να δούμε VDSL μόνο αν στην θέση των ΚΑΦΑΟ μπουν τα καινούργια mini dslam και έτσι από τα 2-3 χιλιόμετρα που απείχαμε από το Αστικό Κέντρο,θα απέχουμε πλέον κάποια μέτρα(θα είναι με λίγα λόγια σαν να έρχεται το Αστικό Κέντρο στη γειτονιά μας μέσω των mini dslam για όσους δεν κατάλαβαν).

 

 

Πως μπορώ να δω όμως σε ποιο ΚΑΦΑΟ καταλήγει η γραμμή μου?Το Attentuation της γραμμής μου είναι 43 με το Linksys WAG200G και 39,5 με το Thomson TG585 V8. και κλειδώνω από 7.8 μέχρι 9mbit.Η απόσταση αυτή δείχνει πως απέχω γύρω στα 3 χιλιόμετρα από το Αστικό Κέντρο(Πόσο απέχω όμως από το ΚΑΦΑΟ????).Μακάρι π.χ. να απέχω 2.800 μέτρα από το Αστικό Κέντρο και 200 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ.Ελπίζω να μην βρίσκομαι 1500 μέτρα από το Αστικό Κέντρο και 1500 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ γιατί τότε "Θα πάρω μια μάντρα κάκαλα VDSL".Οπότε ας μου πει κάποιος πως μπορώ να δω σε ποιο ΚΑΦΑΟ καταλήγει η γραμμή μου.

 

 

θεωρητικα μπορεις. αλλα θελει λιγη κουραση.

βημα 1. βρισκεις ολα τα καφαο στην ευρυτερη γειτονια σου. καμια 5-10 τετραγωνα

βημα 2. πας μια καθημερινη μετα τις 3 το βραδυ και βαζεις φωτια/πεφτεις με το αμαξι πανω σε ενα καφαο και το καταστρεφεις ολοσχερως.

βημα 3. γυρνας σπιτι και ελεγχεις αν εχεις ιντερνετ.

βημα 4. αν δεν εχεις ιντερνετ το καφαο που μολις διελυσες ειναι το καφαο της γραμμης σου

βημα 5. αν συνεχιζεις να εχεις ιντερνετ μετα απο 3 μερες κατεστρεψε το επομενο καφαο που εχεις εντοπισει.

βημα 6. επανελαβε τα βηματα 2 εως 4 μεχρι να βρεις το επιθυμητο καφαο

 

 

ενας αλλος εναλλακτικος αλλα πιο βαρετος τροπος ειναι να παρεις τον οτε και να του πεις οτι εχει προβλημα η γραμμη σου και να σου στειλουν τεχνικο. οταν τελικα το καταφερεις να ερθει σπιτι σου θα βαλει στη πριζα του τηλεφωνου σου ενα μαραφετι σα φορτιστη. αυτο παραγει ενα συνεχες σημα- ηχο στη γραμμη. ο τεχνικος τοτε θα κατεβει κατω και θα παει κατω στο καφαο να βρει ποια ειναι η γραμμη σου, ακουγοντας για τον ηχο. αυτο ειναι το καφαο σου.

 

για τον δευτερο τροπο δεν ειμαι σιγουρος οτι λειτουργει 100%. ο πρωτος ειναι δοκιμασμενος και δουλευει καραντι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα μπορεις. αλλα θελει λιγη κουραση.

βημα 1. βρισκεις ολα τα καφαο στην ευρυτερη γειτονια σου. καμια 5-10 τετραγωνα

βημα 2. πας μια καθημερινη μετα τις 3 το βραδυ και βαζεις φωτια/πεφτεις με το αμαξι πανω σε ενα καφαο και το καταστρεφεις ολοσχερως.

βημα 3. γυρνας σπιτι και ελεγχεις αν εχεις ιντερνετ.

βημα 4. αν δεν εχεις ιντερνετ το καφαο που μολις διελυσες ειναι το καφαο της γραμμης σου

βημα 5. αν συνεχιζεις να εχεις ιντερνετ μετα απο 3 μερες κατεστρεψε το επομενο καφαο που εχεις εντοπισει.

βημα 6. επανελαβε τα βηματα 2 εως 4 μεχρι να βρεις το επιθυμητο καφαο

 

 

ενας αλλος εναλλακτικος αλλα πιο βαρετος τροπος ειναι να παρεις τον οτε και να του πεις οτι εχει προβλημα η γραμμη σου και να σου στειλουν τεχνικο. οταν τελικα το καταφερεις να ερθει σπιτι σου θα βαλει στη πριζα του τηλεφωνου σου ενα μαραφετι σα φορτιστη. αυτο παραγει ενα συνεχες σημα- ηχο στη γραμμη. ο τεχνικος τοτε θα κατεβει κατω και θα παει κατω στο καφαο να βρει ποια ειναι η γραμμη σου, ακουγοντας για τον ηχο. αυτο ειναι το καφαο σου.

 

για τον δευτερο τροπο δεν ειμαι σιγουρος οτι λειτουργει 100%. ο πρωτος ειναι δοκιμασμενος και δουλευει καραντι....

 

 

H μπαινεις εδω http://adslwizard.forthnet.gr/index.asp και γραφεις τον αριθμο σου. Θα σου πει οτι εχεις διαθεσιμοτητα για adsl ( σιγα το νεο ) οπως επισης και σε πιο dslam εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση.

 

ADSL_Line_Rate_Reach.gif

 

http://en.wikipedia.org/wiki/G.992.1

 

 

Σωστό το διάγραμμα αλλά να πούμε ότι εξετάζει μόνο την παράμετρο της απόστασης για το λόγο S/(Ν+Ι) χωρίς να υπολογίζει άλλου είδους θόρυβο και παρεμβολή. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, κοίτα την παρακάτω εικόνα από το μόντεμ μου.

 

21eun0o.png

 

Βλέπεις ένα συμπαθέστατο attenuation (έτσι θέλω να πιστεύω) αλλά δες πόσο χαμηλό είναι το SNR (εννοεί SN(I+R) ).

Κλειδώνω στα 14 ΜBit και είμαι 100-120 μέτρα από τον ΟΤΕ!

 

Δηλαδή, γίνεται της παρεμβολής το κιγκλίδωμα! Σαφώς, το VDSL2 θα βοηθήσει από τη μία, αλλά το μεγάλο upload που προσφέρει, θα τα τινάξει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hyperspaced, δες πχ εδώ http://www.kitz.co.uk/adsl/adsl_technology.htm την σχέση του snr margin με το bit loading και γιατί η μείωση του snr margin οδηγεί σε υψηλότερο κλείδωμα αλλά η γραμμή είναι πιο ασταθής.

 

Στην γραμμή σου βλέπω ένα gap όπως αυτό του γαμπρού μου οπότε στείλε τους ένα mail επισυνάπτοντας την παραπάνω εικόνα ώστε να σου το διορθώσουν εξάλλου δεν θα διορθώσουν μόνο αυτό, όπως θα είδες υπήρχε μία εξασθένιση μεταξύ 500 και 1100kHz την οποία και διόρθωσαν στην περίπτωση του γαμπρού μου οπότε χοντρικά-χοντρικά υπολογίζω ότι θα κλειδώσεις πάνω από τα 21Mbps.

 

Γενικά όμως το snr margin σου είναι χαμηλά για τα δεδομένα του OTE που συνήθως κυμαίνεται πάνω από τα 9db (σε σύγκριση πχ με την forthnet που είναι στα 6) και όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιο σταθερή είναι γραμμή αλλά χάνεις λίγο σε ταχύτητα.

 

Τώρα σε ότι αφορά το μεγαλύτερο upload δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση, δες πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line_2 το annex m που διευρύνει το φάσμα αυτό των συχνοτήτων που προορίζεται για το uploading.

 

Σε γενικές γραμμές αυτό που έχω καταλάβει για τις vdsl είναι ότι επεκτείνουν το φάσμα συχνοτήτων φτάνοντας σε δεκάδες ΜHz http://en.wikipedia.org/wiki/Very-high-bitrate_digital_subscriber_line οι οποίες όμως εξασθενούν σε μεγαλύτερες αποστάσεις (όπως πχ βλέπουμε στις δικές μας γραμμές το σήμα να πέφτει όσο αυξάνεται η συχνότητα) για αυτό και είτε φέρνουν τα dslam κοντά στους πελάτες, είτε συνδέουν σε αυτά τα dslam όσους πελάτες βρίσκονται κοντά στα ΑΚ.

 

Αυτά βέβαια από όσα έχω διαβάσει και έχω καταλάβει, εννοείται ότι η κάθε διόρθωση όχι μόνο είναι δεκτή αλλά ευπρόσδεκτη. :-)

 

overpower, στην περίπτωση του OTE το dslam θα έρθει στην γειτονιά σου οπότε εκεί η απόσταση στο συντριπτικό ποσοστό η απόσταση θα κυμαίνεται εκεί γύρω στα 200~300 μέτρα. Αν και η δική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε στα νέα ΚΑΦΑΟ να συνδέσουν και όσους πληρώνουν 24άρες επί τόσα χρόνια αλλά κλειδώνουν πολύ χαμηλά, ή αν το κόστος αυτό προς το παρόν είναι πολύ μεγάλο, τουλάχιστον να πληρώνουν ένα ποσοστό της τιμής ανάλογα με την μέση τιμή συγχρονισμού, αν και δεν νομίζω ότι το θέμα της τιμής ήταν και είναι αυτό που απασχολούσε τόσο τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hyperspaced, δες πχ εδώ http://www.kitz.co.uk/adsl/adsl_technology.htm την σχέση του snr margin με το bit loading και γιατί η μείωση του snr margin οδηγεί σε υψηλότερο κλείδωμα αλλά η γραμμή είναι πιο ασταθής.

 

Στην γραμμή σου βλέπω ένα gap όπως αυτό του γαμπρού μου οπότε στείλε τους ένα mail επισυνάπτοντας την παραπάνω εικόνα ώστε να σου το διορθώσουν εξάλλου δεν θα διορθώσουν μόνο αυτό, όπως θα είδες υπήρχε μία εξασθένιση μεταξύ 500 και 1100kHz την οποία και διόρθωσαν στην περίπτωση του γαμπρού μου οπότε χοντρικά-χοντρικά υπολογίζω ότι θα κλειδώσεις πάνω από τα 21Mbps.

 

Γενικά όμως το snr margin σου είναι χαμηλά για τα δεδομένα του OTE που συνήθως κυμαίνεται πάνω από τα 9db (σε σύγκριση πχ με την forthnet που είναι στα 6) και όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο πιο σταθερή είναι γραμμή αλλά χάνεις λίγο σε ταχύτητα.

 

Τώρα σε ότι αφορά το μεγαλύτερο upload δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση, δες πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line_2 το annex m που διευρύνει το φάσμα αυτό των συχνοτήτων που προορίζεται για το uploading.

 

Σε γενικές γραμμές αυτό που έχω καταλάβει για τις vdsl είναι ότι επεκτείνουν το φάσμα συχνοτήτων φτάνοντας σε δεκάδες ΜHz http://en.wikipedia.org/wiki/Very-high-bitrate_digital_subscriber_line οι οποίες όμως εξασθενούν σε μεγαλύτερες αποστάσεις (όπως πχ βλέπουμε στις δικές μας γραμμές το σήμα να πέφτει όσο αυξάνεται η συχνότητα) για αυτό και είτε φέρνουν τα dslam κοντά στους πελάτες, είτε συνδέουν σε αυτά τα dslam όσους πελάτες βρίσκονται κοντά στα ΑΚ.

 

Αυτά βέβαια από όσα έχω διαβάσει και έχω καταλάβει, εννοείται ότι η κάθε διόρθωση όχι μόνο είναι δεκτή αλλά ευπρόσδεκτη. :-)

 

overpower, στην περίπτωση του OTE το dslam θα έρθει στην γειτονιά σου οπότε εκεί η απόσταση στο συντριπτικό ποσοστό η απόσταση θα κυμαίνεται εκεί γύρω στα 200~300 μέτρα. Αν και η δική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε στα νέα ΚΑΦΑΟ να συνδέσουν και όσους πληρώνουν 24άρες επί τόσα χρόνια αλλά κλειδώνουν πολύ χαμηλά, ή αν το κόστος αυτό προς το παρόν είναι πολύ μεγάλο, τουλάχιστον να πληρώνουν ένα ποσοστό της τιμής ανάλογα με την μέση τιμή συγχρονισμού, αν και δεν νομίζω ότι το θέμα της τιμής ήταν και είναι αυτό που απασχολούσε τόσο τον κόσμο.

 

 

τεχνικος δυκτιον εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει του Crosstalk το πανηγύρι. :rolleyes:

 

Η μεγαλύτερη ξεφτίλα είναι ότι η ΕΕΤΤ έτρεξε να κόψει τον ΟΤΕ από εγκαταστάσεις καφάο VDSL και στην έκθεση της μέσα ανέφερε και παρεμβολές που δεν υφίσταται σε βαθμό καφάο όσο αυτές που θα δώσει η Cyta που θα επηρεάσουν βρόγχους και όρια από το Α/Κ και τώρα τσιμουδιά. Έλεος απλά.

 

Προκαταβολικά συλληπτήρια στις ταχύτητες ADSL μας. Προβλέπω μεγάλο κλάμα. :shifty:

 

Aυτο ισχυει δυστυχως ...

 

Τους πηρε την πρωτια η Κυπριακη εταιρεια απο τον ΟΤΕ..,

 

Αφου η επιτροπη τηλεπικοινωνιων δεν αφηνει τον ΟΤΕ να διαθεσει πακετα ακομα στους συνδρομητες του ...

 

Εγω αυτο που καταλαβαινω απο αυτη την κινηση ειναι σαν η ΕΕΤ να δινει το ΟΚ στον ΟΤΕ να μπει και αυτος στο παιχνιδι οποτε θα εχουμε ραγδαιες εξελιξεις απο εδω και περα. Ευτυχως δηλαδη γιατι μεχρι τωρα ειδικα στο upload η κατασταση ειναι τραγική...

 

Μα ο ΟΤΕ κανει την αναβαθμιση ...

Απλα το δινει πρωτα εμπορικα στους παροχους και μετα θα αφησει η EET τον ΟΤΕ να δωσει στους συνδρομητες του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση του ΟΤΕ η δυνατότητα (τότε τον Φλεβάρη) να δώσει vdsl σαν τακτική ήταν μονοπωλιακή αφού εκείνος είχε την δυνατότητα να μεταβεί σε vdsl ενώ οι εναλλακτικοί πάροχοι όχι. Αν λοιπόν τον άφηναν σε λίγο καιρό με έντονα επιθετική τιμολογιακή πολιτική θα έπαιρνε όλους τους πελάτες των εναλλακτικών παρόχων που συγχρόνιζαν χαμηλά, ενδεχομένως θα παρουσίαζαν αυτοί ζήτημα βιωσιμότητας και τελικά ίσως ο ΟΤΕ γινόταν και πάλι μονοπώλιο οπότε εκεί θα χτυπούσε τις τιμές και θα έβγαζε τα σπασμένα.

 

Στην περίπτωση της cyta όμως δεν ισχύει το ίδιο αφού αυτό που θα προσφέρει αυτή μπορεί κάλλιστα να προσφέρει ο οποιοσδήποτε πάροχος.

 

Το ότι συμφώνησαν σε τιμές χονδρικής και από ότι κατάλαβα θα μπορούν οι εναλλακτικοί πάροχοι να χρησιμοποιούν τις νέες υποδομές του ΟΤΕ είναι προφανώς καλό για όλους και ο ΟΤΕ παίρνει ποσοστό των κερδών των εναλλακτικών και οι εναλλακτικοί θα συνεχίσουν να λειτουργούν ανταγωνιστικά ώστε οι τιμές να πέφτουν και κερδισμένος να βγαίνει ο κόσμος.

 

Βραχυπρόθεσμα λοιπόν ναι θα πούμε ότι η ΕΕΤΤ λειτούργησε ως άγκυρα αλλά μακροπρόθεσμα κοιτάει το καλό του ευρύτερου συνόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σωστό το διάγραμμα αλλά να πούμε ότι εξετάζει μόνο την παράμετρο της απόστασης για το λόγο S/(Ν+Ι) χωρίς να υπολογίζει άλλου είδους θόρυβο και παρεμβολή. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, κοίτα την παρακάτω εικόνα από το μόντεμ μου.

 

21eun0o.png

 

Βλέπεις ένα συμπαθέστατο attenuation (έτσι θέλω να πιστεύω) αλλά δες πόσο χαμηλό είναι το SNR (εννοεί SN(I+R) ).

Κλειδώνω στα 14 ΜBit και είμαι 100-120 μέτρα από τον ΟΤΕ!

 

Δηλαδή, γίνεται της παρεμβολής το κιγκλίδωμα! Σαφώς, το VDSL2 θα βοηθήσει από τη μία, αλλά το μεγάλο upload που προσφέρει, θα τα τινάξει όλα.

 

στείλε email στη forthnet για gap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ενω πληρωνω forthnet για 24,πιανω τα 16-17....υωρα αυτο το μηνα τελειωνει η συνδεση και θα παω μαλλον απο cyta μερια...

 

ασχετο με το θεμα,αλλα απο cyta ειστε ικανοποιημενοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ενω πληρωνω forthnet για 24,πιανω τα 16-17....υωρα αυτο το μηνα τελειωνει η συνδεση και θα παω μαλλον απο cyta μερια...

 

ασχετο με το θεμα,αλλα απο cyta ειστε ικανοποιημενοι?

 

Αν το attenuation σου είναι μεγαλύτερο από 13 δεν θα δεις λογικά διαφορά. Είπε ότι σε όσους είναι στην απόσταση έως 1κμ από το αστικό κέντρο θα το δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...