Προς το περιεχόμενο

Έναρξη παροχής υπηρεσιών VDSL2 έως και 50Mbps από τη Cyta


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην υπαχουν παρεξηγησεις ...

 

Ολο το δικτυο απο το σπιτι μας μεχρι το KV ( Καφαο το λεγομενο ) στηριζεται σε χαλκινο δισυρματο καλωδιακι . Απο το KV μεχρι τον κατανεμητη του ΟΤΕ επισης στηριζεται στην ιδια τεχνολογια του δισυρματου χαλκινου παναρχαιου καλωδιου . Και συνηθως οπτικες κλπ σε ορισμενα κεντρα κ οχι σε ολα ειναι απο το σημειο του κατανεμητη μεχρι το DSLAM ( ψηφιακο κεντρο ) .

 

Για να μην παραμυθιαζεστε κανενας παροχος δεν εχει "ιδιοκτητο δικτυο" που να φτανει μεχρι την πολυκατοικια σας . Ολοι οι παροχοι μισθωνουν απο τον ΟΤΕ την ηδη υπαρχουσα τεχνολογια και απλα τα καλωδια τα ιδιοκτητα φευγουν απο τους κατανεμητες για να πανε στα αντιστοιχα ψηφιακα κεντρα του εκαστοτε παροχου .

 

Γιαυτο λοιπον και κανεις απο αυτες τις εταιριες δεν μπορει να εγγυηθει ταχυτητες και βαζει στα συμβολαια τα εως 24ΜΒ .

Τωρα εχουν αρχισει καποιες προσπαθειες σε ορισμενες περιοχες και τοποθετειται ενα mini DSLAM μεσα στα KV για να μειωθει η αποσταση συνδρομητη και κατανεμητη . Οσο αυξανεται η αποσταση του συνδρομητη απο τον κατανεμητη αντιστοιχα μεγαλωνει η εξασθενηση του σηματος οποτε αντιστοιχα πεφτει η ταχυτητα . ( ειναι μονο ενας απο τους λογους που δεν φτανει να συγχρονιζει ψηλα το μοντεμ μας . υπαρχουν κ αλλοι ) .

 

Τωρα για τα VDSL ειναι διαθεσιμα σαν τεχνολογια αρκετο καιρο αλλα η ΕΕΤ δεν επιτρεπει στον ΟΤΕ αρχικα να αρχισει την διαθεση πριν ετοιμαστουν και οι παροχοι για την αντιστοιχη τεχνολογια . Σιγουρα θα εχει καλυτερη αποδοση μιας και αν δεν κανω λαθος θα στηριζεται αποκλειστικα στα mini Dslam που θα ειναι μεσα στα KV . Προφανως τα βρηκανε και αρχιζουν να δινουν εμπορικα γραμμες ;)

 

Για την αποσταση των 300μ που ειπωθηκε οτι δεν θα εχει ταχυτητα αποκλειεται . Συνηθως τα προβλημτα παρουσιαζονται οταν το μηκος καλωδιου απο το σπιτι μας μεχρι τον Κατανεμητη ειναι μεγαλυτερη των 800μ . Βεβαια ειναι κ ο παραγοντας υγρασια , κομμενα καλωδια απο διαφορες εργασιες ( ευδαπ οτε δεη εργολαβος ή απλα οποιοσδηποτε εκοψε σε ενα σημειο το μεγαλο καλωδιο ) και εγινε κολληση των καλωδιων για αποκατασταση . Αν εκει δεν γινει σωστα ... πακετο ...

 

Γενικα το VDSL θα γεφυρωσει αρκετα τις ταχυτητες με τις αποστασεις αλλα δεν θα ειναι διαθεσιμο σε ολες τις περιοχες .

 

Οτι ταχυτητα θα πιανει σε καποιο σπιτι ο ΟΤΕ πχ θα πιανει αντιστοιχα και η HOL FORTHNET ON κλπ κλπ μιας και βασιζονται στο ιδιο ακριβως καλωδιο του ΟΤΕ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι η τεχνολογια να παιξει σωστα, μπας και δουμε σοβαρη συνδεση στο internet. Γιατι το ADSL μονο για παιχνιδια και χασιμο χρονου σε facebook, twitter κλπ ειναι. Αντε και για να κατεβαζεις τιποτα απο κανα torrent. Γιατι οσον αφορα τη χρηση για δουλεια, ασ‘ τα να παν. Πως θα κανεις teleconference της προκοπης με upload στα 256/512kbps? Πως θα στειλεις εικονες/βιντεο ή “βαριά“ αρθρα με εικονες για να κανεις συνεργατικη δουλεια (collaboration); Και μετα λενε οι εταιριες παροχης οτι οι επιχειρησεις δεν εχουν συνηδειτοποιησει τα οφελη της συνδεσης στο internet. Γιατι να το βαλουν; Για να χανουν τον καιρο τους οι εργαζομενοι στο facebook;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς την οπτική δεν γίνεται δουλειά. Τι να το κάνεις στα 800-1000 μέτρα; Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να μισθώσει οπτικές από τον ΟΤΕ για να δουν και άλλοι φως, ειδικά αυτοί που βρίσκονται σε μακρινές περιοχές.

 

Από την άλλη θα μου πεις γιατί να μην το κάνει αφού μπορεί τη δεδομένη στιγμή.

 

Τις τιμές δεν τις λες και άσχημες, αν και τα τηλέφωνα με 37 ευρώ δεν νομίζω να είναι απεριόριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα να δω αν εχει διαθεσιμοτητα στη περιοχη μου , ειμαι περιπου 100 μετρα αποσταση απο το Α/Κ, και λεει πως πιανει μεχρι τα 24 Mbps :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα να δω αν εχει διαθεσιμοτητα στη περιοχη μου , ειμαι περιπου 100 μετρα αποσταση απο το Α/Κ, και λεει πως πιανει μεχρι τα 24 Mbps :devil:

 

Αν εισαι σε τετοια αποσταση μαλλον εχεις πολυ κοντα σου καποιο κτηριο ΟΤΕ .

Σε αυτη την περιπτωση θα πιανεις απο 17 μεχρι 22 ΜΒ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν εισαι σε τετοια αποσταση μαλλον εχεις πολυ κοντα σου καποιο κτηριο ΟΤΕ .

Σε αυτη την περιπτωση θα πιανεις απο 17 μεχρι 22 ΜΒ ;)

 

γιατί όχι 22-24mbit? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι σε τετοια αποσταση μαλλον εχεις πολυ κοντα σου καποιο κτηριο ΟΤΕ .

Σε αυτη την περιπτωση θα πιανεις απο 17 μεχρι 22 ΜΒ ;)

 

2 στενα παρακατω απο το σπιτι μου ειναι ο ΟΤΕ, και 16 πιανω με τη hol :)

 

Με τη cyta βεβαια , δεν πιανω τα 30 :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όχι 22-24mbit? :P

Γιατι φαντασου εγω που μενω απεναντι απο το κτηριο του ΟΤΕ και με γνωστους εντος πιανω 22 ΜΒ . Ειναι γεματο το KV με συνδρομητες που εχουν DSL οποτε γινεται λιγο της "παρεμβολης" το καγκελο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνιστώ ψυχραιμία,η Cyta προσπαθώντας να κάνει την διαφορά μιας και κατεχει πολυ μικρο κομμάτι της πιτας προσπαθει να πουλησει ΕΩΣ 50mps το κλασσικο κόλπο δηλαδή.Η υπηρεσίες είναι μεσω οπτικής ίνας ή μήπως ειναι μια απλή αναβάθμιση του δικτύου της;

Ρωταω επειδή δεν είμαι ειδήμων στα δίκτυα,φοβάμαι μήπως ειναι ενα απο τα γνωστα εμπορικά κόλπα για να "ψαρωσουν" τους αδαείς.Μόνο που ο κόσμος (ιδιως στις μέρες μας) δεν ψαρώνει πλέον

:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι το DSLAM μέσα στο KV για να δούμε προκοπή, πρέπει να περιμένουμε δηλαδή να δώσει μέσω ΟΤΕ κάποιος. Αυτό που κάνει η Cyta τώρα είναι για να προλάβει τις εξελίξεις και να κλείσει συνδρόμητες σε συμβόλαια για να μην πάνε αλλού μετά.

 

Πρέπει να περιμένουμε ακόμα, εκτός αν κάποιος είναι στα 200 μέτρα από το ΑΚ και αντί για 21mbps θέλει 49mbps.

 

Ακριβώς, τίποτα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνιστώ ψυχραιμία,η Cyta προσπαθώντας να κάνει την διαφορά μιας και κατεχει πολυ μικρο κομμάτι της πιτας προσπαθει να πουλησει ΕΩΣ 50mps το κλασσικο κόλπο δηλαδή.Η υπηρεσίες είναι μεσω οπτικής ίνας ή μήπως ειναι μια απλή αναβάθμιση του δικτύου της;

Ρωταω επειδή δεν είμαι ειδήμων στα δίκτυα,φοβάμαι μήπως ειναι ενα απο τα γνωστα εμπορικά κόλπα για να "ψαρωσουν" τους αδαείς.Μόνο που ο κόσμος (ιδιως στις μέρες μας) δεν ψαρώνει πλέον

:mad:

 

Oπτικη αποκλειεται να ειναι ... και να ειναι δεν εχει η πολυκατοικια σου ουτε το καφαο σου . Σιγα σιγα μην βιαζεστε . Το μεχρι 50 απο το να σου πει 50 ειναι λογικο να το λενε και θα το λενε παντα γιατι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει τι απωλειες θα εχει στην πορεια .

 

Μια ακαλυπτη "εισαγωγη" να εχει η πολυκατοικια και να κραταει υγρασια ειναι οτι πρεπει για να σου ριχνει ταχυτητα ... Αυτο δεν μπορει να το ξερει κανεις εξαρχης . Οποτε ή που κανεις την συνδεση ρωτωντας αν εχεις την δυνατοτητα να ριξεις το πακετο σου παλι στα 2ΜΒ ή στα 12 ή στα 24 που ησουν χωρις να τους πληρωσεις τα παγια , ή περιμενεις να το κανει καποιος απο την πολυκατοικια σου ( για να δεις ακριβως τι ταχυτητες φερνει απο τον δικο σου κατανεμητη στο δικο σου καφαο μεχρι την δικια σου πολυκατοικια . )

Γιατι αν ρωτησεις εναν φιλο που του ειπαν οτι επιασε ενας γειτονας 24ΜΒ και ειναι αγκαλια με ενα καινουριο KV με Mini Dslam και εσυ εισαι στο κλασσικο παλιο καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα η συγκριση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πότε θα ξεκινήσει το VDSL του "ΟΤΕ"(Στη Θεσσαλονίκη).Στην ουσία,Το Vdsl της Cyta είναι παρά μόνο για τους τυχερούς που βρίσκονται κοντά στο Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ έως 1000μ(το πολύ).Εμείς που είμαστε μακριά από το Αστικό Κέντρο και παίρνουμε από τα ΚΑΦΑΟ θα μπορέσουμε να δούμε VDSL μόνο αν στην θέση των ΚΑΦΑΟ μπουν τα καινούργια mini dslam και έτσι από τα 2-3 χιλιόμετρα που απείχαμε από το Αστικό Κέντρο,θα απέχουμε πλέον κάποια μέτρα(θα είναι με λίγα λόγια σαν να έρχεται το Αστικό Κέντρο στη γειτονιά μας μέσω των mini dslam για όσους δεν κατάλαβαν).

 

 

Πως μπορώ να δω όμως σε ποιο ΚΑΦΑΟ καταλήγει η γραμμή μου?Το Attentuation της γραμμής μου είναι 43 με το Linksys WAG200G και 39,5 με το Thomson TG585 V8. και κλειδώνω από 7.8 μέχρι 9mbit.Η απόσταση αυτή δείχνει πως απέχω γύρω στα 3 χιλιόμετρα από το Αστικό Κέντρο(Πόσο απέχω όμως από το ΚΑΦΑΟ????).Μακάρι π.χ. να απέχω 2.800 μέτρα από το Αστικό Κέντρο και 200 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ.Ελπίζω να μην βρίσκομαι 1500 μέτρα από το Αστικό Κέντρο και 1500 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ γιατί τότε "Θα πάρω μια μάντρα κάκαλα VDSL".Οπότε ας μου πει κάποιος πως μπορώ να δω σε ποιο ΚΑΦΑΟ καταλήγει η γραμμή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...